Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3 VDSL2, πόσο ποιοτικό είναι


spectaculator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Δεν μπορείς ν' αλλάξεις DNS. Όταν το είχα, είχα βάλει τα δικά μου DNS καρφωτά στις ιδιότητες του IPv4

Μπορείς, αρκεί να είναι του δικού του δικτύου. Δλδ, της μορφής 192.168.1.xxx αλλά όχι άλλοι "εξωτερικοί", όπως της Google (8.8.8.8) ή του OpenVPN (1.1.1.1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mclound είπε

Μπορείς, αρκεί να είναι του δικού του δικτύου. Δλδ, της μορφής 192.168.1.xxx αλλά όχι άλλοι "εξωτερικοί", όπως της Google (8.8.8.8) ή του OpenVPN (1.1.1.1)

Μα εκεί είναι το ζουμί. Τι να κάνεις τις δικές σου συσκευές. Τρέχεις δικό σου DNS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ναι, έχω ένα raspberry pi για να μπλοκάρω τις διαφημίσεις. Αλλά γενικότερα είναι τραγικό να μην μπορείς να αλλάξεις DNS στο ίδιο σου το router...

Έχει κάποιος συμφορουμίτης αλλάξει το router με κάποιο άλλο να μας προτείνει κάτι; σε ASUS πχ, που είναι πολύ δυνατά, αλλά να παίζει ακι με το 50άρι της Wind ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mclound είπε

Προσωπικά ναι, έχω ένα raspberry pi για να μπλοκάρω τις διαφημίσεις. Αλλά γενικότερα είναι τραγικό να μην μπορείς να αλλάξεις DNS στο ίδιο σου το router...

Έχει κάποιος συμφορουμίτης αλλάξει το router με κάποιο άλλο να μας προτείνει κάτι; σε ASUS πχ, που είναι πολύ δυνατά, αλλά να παίζει ακι με το 50άρι της Wind ε;

Αφού τους τα έτσουξα, μου το άλλαξαν με το 789 και λύθηκαν τα προβλήματά μου. Αυτοί το χάλασαν με το τελευταίο firmware update. Το πετσόκοψαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, spell1977 είπε

Custom DNS

Edit /var/etc/dnsmasq.conf.cfgXXXXXX

dhcp-option=lan,6,8.8.8.8

Αν και αν ειναι τοπικός DNS τον δέχεται και από το web gui.

Ευχαριστούμε! Υπάρχει κάποιος up-to-date οδηγός για το πως γίνεται αυτή η αλλαγή; Εννοώ, πως το κάνουμε edit το αρχείο αυτό; δεν πρέπει να μπούμε με SSH πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου μπεις με ssh..

vi /var/etc/dnsmasq.conf.cfg*

press "i"

αλλαξε το 192.168.1.1 με το dns που θελεις

press "esc"
press ":wq"

/etc/init.d/dnsmasq restart

 

Επεξ/σία από spell1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spell1977 είπε

αφου μπεις με ssh..


vi /var/etc/dnsmasq.conf.cfg*

press "i"

αλλαξε το 192.168.1.1 με το dns που θελεις

press "esc"
press ":wq"

/etc/init.d/dnsmasq restart

Ευχαριστούμε! Πως μπαίνω με SSH? είναι ανοικτό στο router by default?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το εχεις ξεκλειδώσει, απο προεπιλογη έχει ενα restricted-clash shell νομιζω οπότε δεν θα κανεις δουλεια..

Φοράς την τελευταία εκδοση...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spell1977 είπε

Αν δεν το εχεις ξεκλειδώσει, απο προεπιλογη έχει ενα restricted-clash shell νομιζω οπότε δεν θα κανεις δουλεια..

Φοράς την τελευταία εκδοση...?

Ναι μόλις πριν μια εβδομάδα το συνέδεσα στο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spell1977 είπε

λογικα δεν θα κανεις δουλεια...

Εμ, αυτό είναι το θέμα... με τη μπακατέλα που μας έχουν δώσει ή που την έχουν καταντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

το Σεπτέμβρη αναβάθμισα σε 50αρα στη Wind και μου έδωσαν το πολύπαθο TG788v v3  και φοράει firmware 17.1.7821-0001029-20170901150358. 

Έχω διαβάσει και σε αυτό αλλά και σε άλλα threads στο forum για τον τρόπο να το ρουταρεις με netcat (http://forum.kitz.co.uk/index.php/topic,20343.msg361981.html?#msg361981), έχω προσπαθήσει αρκετές φορές μέσω command shell να τρέξω την εντολή nc -lvvp 1337, μετά αναβοσβήνει για λίγο ο κερσορας και μετά το παράθυρο κλείνει χωρίς να προλαβαίνω να διαβάσω το μήνυμα που βγάζει..

Με αυτό το firmware μπορεί να γίνει σίγουρα root; Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του γιατί είμαι καραπρωτάρης με το άθλημα εδώ;; Ευχαριστώ!

Στις 11/1/2019 στις 1:19 ΜΜ, spell1977 είπε

Αν δεν το εχεις ξεκλειδώσει, απο προεπιλογη έχει ενα restricted-clash shell νομιζω οπότε δεν θα κανεις δουλεια..

Φοράς την τελευταία εκδοση...?

εάν μπορείς spell1977 που το κατέχεις; Ευχαριστώ!

το έκανα να τρέξει αλλά δεν κάνει connect και βγάζει αυτό μήνυμα στις ρυθμίσεις το DynDNS

DynDNS Information
BusyBox v1.23.2 (2017-06-17 05:34:58 UTC) multi-call binary. Usage: nc [OPTIONS] HOST PORT - connect nc [OPTIONS] -l -p PORT [HOST] [PORT] - listen -e PROG Run PROG after connect (must be last) -l Listen mode, for inbound connects -lk With -e, provides persistent server -p PORT Local port -s ADDR Local address -w SEC Timeout for connects and final net reads -n Don't do DNS resolution -u UDP mode -v Verbose
 
τί κάνω λάθος;;
Επεξ/σία από blindeart13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφου κανεις connect κανε copy paste τα ακολουθα και εισαι ετοιμος να μπεις με ssh

sed -i 's/0/1/' /etc/config/dropbear
sed -i 's/off/on/' /etc/config/dropbear
sed -i 's#root:/bin/false#root:/bin/ash#' /etc/passwd
/etc/init.d/dropbear restart

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...