Προς το περιεχόμενο

Google analytics - Google page ranking


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιγω αυτο το topic, για να μπορουμε να συζητάμε εδώ οτιδήποτε αφορά τα δυο -αλληλενδητα κατα τη γνωμη μου- θεματα του τιτλου.
Οσοι πιστοι προσελθετε!

Εχω πολλες αποριες, ελπιζω με τη βοηθεια σας και την κουβεντα που θα γινει, να πεσει φως σε αυτο το μεγαλο κεφαλαιο της διαδικτυακης επισκεψιμοτητας και του ranking, μεσω της google.

Κατ'αρχας να ρωτησω αν υπαρχει μια συγκεκριμενη σελιδα, αν και ξερω οτι υπαρχουν παρα πολλες-αλλα δεν ξερω γιατι κατα καιρους δεν ειναι να συμφωνουν μεταξυ τους, αν υπαρχει λοιπον μια σελιδα που να δινεις το url και να σου δινει την καταταξη ενος site.
Βασικα θα με ενδιεφερε και κατι πιο 'εκτενες', οπως το να μπορω να δωσω παραλληλα καμια δεκαρια url και να δω ταυτοχρονα τα ranking τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι αραγε υπαρχει τοσο μεγαλη αποκλιση, στις μετρησεις των επισημων web server statistics που δινει ο hosting provider, σε σχεση με το τι δειχνει το google analytics?

Πχ σε ορισμενες περιοδους, μπορει για επιπεδο μηνα το webalizer να δειχνει 600 unique visitors ημερησίως, ενω το google analytics να δειχνει μονο 50.

Σιγουρα υπαρχουν διαφορετικοι τροποι μετρησης, αλλα τοσο μεγαλη αποκλιση; Τι να πιστεψει κανεις; Την google, τον web server του, ή....και τους δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, mindreader είπε

στις μετρησεις των επισημων web server statistics που δινει ο hosting provider

Του web server είναι τα επίσημα statistics και του google analytics είναι τα ανεπίσημα;;

22 ώρες πριν, mindreader είπε

Πχ σε ορισμενες περιοδους, μπορει για επιπεδο μηνα το webalizer να δειχνει 600 unique visitors ημερησίως, ενω το google analytics να δειχνει μονο 50.

Σιγουρα υπαρχουν διαφορετικοι τροποι μετρησης, αλλα τοσο μεγαλη αποκλιση; Τι να πιστεψει κανεις; Την google, τον web server του, ή....και τους δυο;

Εγώ θα πίστευα τη google. Μήπως το webalizer μετράει views και όχι unique;; Ένας unique visitor μπορεί να σου δώσει 10 pageviews αν περιηγηθεί στη σελίδα σου. 

Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί προσπαθούμε να έχουμε μπούσουλα τα analytics της google γιατί από εκεί θα πάρουμε πολύ περισσότερα από ένα απλό traffic. 

 

ΥΓ. Αυτή είναι η τεχνολογία αιχμής της forthnet;;; Interface από τα 90ς με site γραμμένο σε HTML 3(?????) παρατημένο από το 2014!!!! 

 

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει επισημη σελιδα της google, που να δειχνει το ranking?

Επισης καπου ειχα δει εδω στο φορουμ και δεν μπορω να το εντοπισω (το δε google δινει απειρα αποτελεσματα, αλλα εγω θελω εκεινο που ειχε προταθει εδω στο insomnia, αν το θυμαται κανεις), καποιο site που αξιολογει και το θεμα του ssl, με αρκετα αναλυτικα στοιχεια. Και αναφερω το ssl σε συναρτηση παντα με το γεγονος οτι ειναι ranking factor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, becoming_I είπε

Του web server είναι τα επίσημα statistics και του google analytics είναι τα ανεπίσημα;;

Εγώ θα πίστευα τη google. Μήπως το webalizer μετράει views και όχι unique;; Ένας unique visitor μπορεί να σου δώσει 10 pageviews αν περιηγηθεί στη σελίδα σου. 

Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί προσπαθούμε να έχουμε μπούσουλα τα analytics της google γιατί από εκεί θα πάρουμε πολύ περισσότερα από ένα απλό traffic. 

ΥΓ. Αυτή είναι η τεχνολογία αιχμής της forthnet;;; Interface από τα 90ς με site γραμμένο σε HTML 3(?????) παρατημένο από το 2014!!!! 

Μια χαρά είναι το webalizer όπως και το awstats άμα ξέρεις να τα use. Η διαφορά των web/aw με τα analytics (πχ Matomo (aka πρώην Piwik)) είναι ότι καταγράφουν τα πάντα (πχ bots κτλ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Η διαφορά των web/aw με τα analytics (πχ Matomo (aka πρώην Piwik)) είναι ότι καταγράφουν τα πάντα (πχ bots κτλ.).

Και ειδικά το webalizer δεν ξεχωρίζει τα bots από τους visitors με αποτέλεσμα τις τρομερές αποκλίσεις που διαπίστωσε ο @mindreader. Συγκεκριμένα αναφέρει η wikipedia:

Αναφορά σε κείμενο

Generated statistics do not differentiate between human visitors and robots. As a result, all reported metrics are higher than those due to people alone. Many webmasters claim that webalizer produces highly unrealistic figures of visits, which are sometimes 200 to 900% higher than the data produced by Javascript based web statistics such as Google Analytics or StatCounter.

 

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/27/2018 στις 2:02 ΜΜ, mindreader είπε

Λοιπον, πειτε μια απο τις καλυτερες σελιδες για ενα ενδελεχη και ολοκληρωτικο ελεγχο του page ranking, και ολων των συναφων παραμετρων του.

Υπαρχει καμία;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, mindreader είπε

Υπαρχει καμία;;;;

alexa, similarweb

Γνώμη μου: αν δεν έχεις original content ότι και να κάνεις...

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Content is the king...

Το alexa δεν το εχω σε καμια υποληψη...

To similarweb φαινεται πολυ καλο, δεν το ηξερα.
Ομως, επι του παροντος δεν θα ηθελα κατι σε τοσο βαθος...
Θα θελα να μπορω να δινω καπου ενα url και να μου δινει το pagerank, κι ισως επικουρικα και καποιες συμπληρωματικες πληροφοριες.
Υπαρχει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Content is the king...

Α γεια σου

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Το alexa δεν το εχω σε καμια υποληψη...

Δεν είναι και το χειρότερο, τη δουλειά που θες την κάνει

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Θα θελα να μπορω να δινω καπου ενα url και να μου δινει το pagerank, κι ισως επικουρικα και καποιες συμπληρωματικες πληροφοριες.

Ε μην κοιτάς τις επιπλέον πληροφορίες ;)

Θες όμως και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο google analytics addon, σε συγκεκριμενη περιοδο μιας μερας(πχ today, στις 6 το πρωι)

100 sessions, 100 users, 100 page views, και ταυτοχρονως...
100% bounce rate, και time on page 00:00:00
Τι σημαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Απο google analytics addon, σε συγκεκριμενη περιοδο μιας μερας(πχ today, στις 6 το πρωι)

100 sessions, 100 users, 100 page views, και ταυτοχρονως...
100% bounce rate, και time on page 00:00:00
Τι σημαινει;

100 χρήστες μπήκαν στη homepage σου, την είδαν, δεν τους άρεσε και την κοπάνησαν. Αν έχεις ειδησεογραφικό site το 100% bounce rate είναι ότι χειρότερο. Δεν μπορώ προφανώς να σου πω πως να το βελτιώσεις.

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, becoming_I είπε

100 χρήστες μπήκαν στη homepage σου, την είδαν, δεν τους άρεσε και την κοπάνησαν. Αν έχεις ειδησεογραφικό site το 100% bounce rate είναι ότι χειρότερο. Δεν μπορώ προφανώς να σου πω πως να το βελτιώσεις.

 

Μιλαμε μεχρι τις 6 το πρωι μονο....εμενα το μυαλο παει οτι ειναι bots....σιγα μην μπηκαν 100, και δεν καθισαν δευτερολεπτο...

 

Παντως τα αποτελεσματα απο την πιο κατω ιστοσελιδα που ανακαλυψα, νομιζω δεν τα λες και ασχημα. Τι λες;

https://www.checkpagerank.net/index.php

Google PageRank: 5/10
cPR Score: 4.84/10
PR Quality: Very Strong

----------------

Και να πω ακομη, οτι παροτι ανοιξα αυτο το θεμα για τα Google analytics, γιατι καλως ή κακως εχουν γινει στανταρντ στον τομεα τους, εξακολουθω να μην εχω απολυτη εμπιστοσυνη. Γιατι; Γιατι εχω αρκετους φιλους που εχουν ασχοληθει με adwords/adsense και μου εχουν πει οτι εχουν παρατηρησει 'φτιασιδωματα' στην καταταξη τους αναλογα με το αν 'χωνουν' χρημα για διαφημιση ή οχι.
Αναμενομενο θα πει κανει απο τη μια πλευρα, απο την αλλη ομως εχουν ειπωθει πολλα για τον αλγοριθμο της google που συνεχως 'αλλαζει', και κανεις ποτε δεν μπορει να ξερει ακριβως τι αλλαζουν και που μπορουν να σε ριξουν...
Οκ, ισως καποιοι πουν οπως και για αλλες καταστασεις (πχ η δημοκρατια ειναι οτι καλυτερο με ολα τα προβληματα της), οτι ειναι οτι καλυτερο εχουμε και ειναι και standard, αλλα δεν το θεωρω οτι ειναι στο απυροβλητο, ή πανακεια...
Για το πως παει το site, βλεπω και το webalizer(ναι, αυτο το παλιο, που μετρα και τα bots!-ευχαριστω για την επισημανση ομως γιατι δεν το ηξερα), και το google analytics, που μπορει να μου λεει οτι πρωινιατικα μπηκαν 100 ατομα, και εκαναν bounce αυτοστιγμει...
μαλλον η αληθεια οπως λεμε, ειναι καπου στη μεση...

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mindreader είπε

Παντως τα αποτελεσματα απο την πιο κατω ιστοσελιδα που ανακαλυψα, νομιζω δεν τα λες και ασχημα. Τι λες;

Δεν μπορώ να πω τίποτα. Εγώ δεν ασχολούμαι με αυτά τα πράγματα. Με ενδιαφέρει να γράφω ποιοτικό περιεχόμενο. Το ζορίζεις πολύ κατά τη γνώμη μου και δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα. 

Από ότι βλέπω η βαθμολογία είναι στα 10 και εσύ με το ζόρι πιάνεις προβιβάσιμο. Εγώ ξέρεις τι βλέπω; Ότι αναλώνεσαι στη θεωρία του "να μάθω πράγματα" και δεν ασχολείσαι με το βασικότερο δηλαδή "πως θα παράγω σωστό και στοχευμένο περιεχόμενο;".

Αν κάνεις χαμηλές πτήσεις σε pageviews και unique visitors με υψηλά bounce rates, το pagerank απλά επιβεβαιώνει ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για αυτό που έχεις. 

 

Φιλικά :)

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...