Προς το περιεχόμενο

Google analytics - Google page ranking


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι φορες, που μπορει να ανεβασω λιγο content, και βλεπεις τα στατιστικα να τρελαινονται απο τα visits....κοιταω τα referrals, και λεει googlefeed/news κλπ....

Και ειναι φορες που μπορει να εχω ανεβασει πραγματικα πολυ content, και οι επισκεψεις να ειναι στο πατωμα...

Ναι, ξερω, παιζουν ρολο η ποιοτητα του contents, η πρωτοτυπια κλπ.
Αλλα εστω και αν αυτα πες οτι δεν τα προσεχεις(λεμε τωρα), τελικα το πως σε εχει/βλεπει/δειχνει η google (και πχ, ανεξαρτητα 'ποιοτητας' και 'πρωτοτυπιας-γιατι οπως ειπα, δεν εδωσα εμφαση σε αυτα, τις μερες που παρατηρησα το 'φαινομενο'),
φαινεται να παιζει τεραστιο ρολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια, μηπως εχει κανεις το plugin monsterinsights για wordpress?

Δεν μπορω να βρω με ποιο τροπο, μπορω να βλεπω οχι report 30 ημερων, αλλα της τρεχουσας ημερας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχειο που σου δινει η google μεσα στο analytics, σε html μορφη, για να το ανεβασεις στο site σου, ωστε να πιστοποιηθεις ως site owner, πως μπορει να γινει, αν γινεται-αν ειναι δυνατον, και κατι αντιστοιχο για το localhost? Θελω μεσω του localhost, να μπορω να βλεπω με καποιο plugin, τα analytics απο το site μου που ειναι online.

Εχω δει, οτι τα google analytics stats, δουλευουν ή οχι, στο localhost, αναλογα με το ιδιο το plugin. Καποια ομως, ζητουν profile απο την google, και παροτι εβαλα και στο localhost το αρχειακι της google που εχω βαλει και online στο ftp, δεν φαινεται να το αναγνωριζει, κι ετσι δεν ολοκληρωνεται το setup του google analytics plugin στο localhost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μες το περιβαλλον του google analytics, εχει πολλες επιλογες.
Με ποιον τροπο, τον πιο αμεσο/ευκολοτερο, μπορω να δω τα ημερησια στατιστικα; Πως, απο που;
Κι επισης αν υπαρχει και monthly report.
Αυτα τα δυο με ενδιαφερουν.
Daily, monthly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Your site performs below average for 1024x768", "41.47% of your sessions are from 1024x768. They perform worse on below metrics."βλεπω μες το google analytics, στα insights.

Κι εγω λεω, ενα απλο, και πιστευω αρκετα καλα σεταρισμενο και βελτιστοποιημενο (γραφικα, στησιμο κλπ) wordpress site εχω.

Δηλαδη τι ειδους 'κακο' performance ειναι σε αυτη την αναλυση, και τι να κανω εγω τωρα;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αν και δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα, αλλά το παραπάνω μήνυμα είναι συνηθισμένο φαινόμενο σε wordpress ιστοσελίδες με template που δεν προωθεί μικρότερης ανάλυσης φωτογραφίες σε mobile συσκευές.

Εύκολα το καταλαβαίνεις όταν μικρύνεις το παράθυρο του browser (πχ 320χ600 πίξελ) και κάνεις inspect μια φωτογραφία και βλέπεις πως φόρτωσες αρχείο με 3000χ3000 πίξελ.

Πρέπει το template να υποστηρίζει πολλαπλές αναλύσεις του ιδίου αρχείου, για να καλύψει όλες τις ανάγκες σε περιβάλλον mobile responsive.

Κοίτα τα srcset και sizes του img tag.

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/img#attr-srcset

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/img#attr-sizes

 

ΥΓ:
Γενικά δεν προτείνω τη χρήση του google analytics, για λόγους privacy. Υπάρχει ελεύθερο λογισμικό που κάνει την ίδια δουλειά και τα δεδομένα είναι δικά σου. Κοίτα το MATOMO.

 

 

2 ώρες πριν, mindreader είπε

"Your site performs below average for 1024x768", "41.47% of your sessions are from 1024x768. They perform worse on below metrics."βλεπω μες το google analytics, στα insights.

Κι εγω λεω, ενα απλο, και πιστευω αρκετα καλα σεταρισμενο και βελτιστοποιημενο (γραφικα, στησιμο κλπ) wordpress site εχω.

Δηλαδη τι ειδους 'κακο' performance ειναι σε αυτη την αναλυση, και τι να κανω εγω τωρα;

Επεξ/σία από dovecotDev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/2/2020 στις 1:47 ΜΜ, mindreader είπε

Μες το περιβαλλον του google analytics, εχει πολλες επιλογες.
Με ποιον τροπο, τον πιο αμεσο/ευκολοτερο, μπορω να δω τα ημερησια στατιστικα; Πως, απο που;
Κι επισης αν υπαρχει και monthly report.
Αυτα τα δυο με ενδιαφερουν.
Daily, monthly.

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση...... Από το 2018 οι περισσότερες ερωτήσεις που έχεις κάνει εδώ απαντιούνται με ένα google search.. τη χρησιμότητα του οποίου βέβαια εσύ ο ίδιος αμφισβητείς στην 2η σελίδα. 

Επειδή τώρα διάβασα όλο το post, θα πρότεινα απλά να κάτσεις να παρακολουθήσεις αυτό απ'την αρχή ως το τέλος, με διάλειμμα μόνο για φαγητό, μαμ κακά και νάνι που λέμε. 

https://analytics.google.com/analytics/academy/

Έχεις ιστοσελίδα απ'το 2018 και 2 χρόνια μετά δεν ξέρεις πώς να βρεις μέσα σε ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ το monthly report? Και πώς περιμένεις να μπορέσεις να καταλάβεις τί συμβαίνει μέσα στο site σου, ρωτώντας εδώ τον κάθε αλεξιπτωτιστή που μπορεί να αναλύει δεδομένα από το 10 visitor/day site του? 

Αφήστε τις θεωρίες συνομωσίας για την κακή google που μαγειρεύει τα results, το πιο στατιστικό πρόγραμμα είναι καλύτερο, χειρότερο, και μάθετε τα βασικά που μιλάει το 99% του κόσμου. Κανονικά τα GA θα έπρεπε να τα μιλάτε καλύτερα απ'τη μητρική σας γλώσσα όσοι ασχολείστε με websites.... Αν δεν επενδύσεις λίγο χρόνο σε αυτό, τί περιμένεις να καταφέρεις με το site σου?

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ξερει κανεις τι γινεται με τα μαζικα 'δελτια τυπου';


Αν ενα κοινοτυπο 'δελτιο τυπου', που εξ'ορισμου θα το δημοσιευσουν δεκαδες ιστοσελιδες,
το δημοσιευσει πρωτο, ενα συγκεκριμενο site,
αυτο εχει καποιου ειδους προβαδισμα στο google, στο πως σε αξιολογει; (ranking αλλα και visitors ισως)

Και κατι συναφες:
αν ενα 'δελτιο τυπου', αντι να το αφησεις εντελως απαραλλαχτο οπως το ελαβες,
το τροποποιησεις εστω και λίγο (διχως να αλλαζει το νοημα, αλλα πχ, ενα σημειο στιξης, ή πως ειναι οι παραγραφοι κλπ), τοτε εχεις καποιο προβαδισμα στο google?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Στη σελιδα των analytics, βλεπω την εξης 'εικονα':

Screenshot-2021-05-30-at-5-05-37-PM.jpg

 

Αυτο το page value, σε τι αντιστοιχει; Τι πρεπει να εχει ενεργοποιημενο και ρυθμισμενο ο χρηστης; Εχει να κανει με το adsense, ή ειναι ενα γενικοτερο στατιστικο στοιχειο που προκυπτει απο αλλες παραμετρους; Υπαρχει ισως, καποιο αυτοματο 'monetize' που μπορει να αποφερει οποιοδηποτε χρηματικο ποσο απο ιστοσελιδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ποσοτητα, ή ποιοτητα;

Διαφορα sites προτιμουν να ποσταρουν πληθος αρθρων, εστω και αν ξεφευγει απο τη στενη θεματολογια τους.
Κατ'εμε, ειναι 'εκτος θεματος', σχεδον στα ορια σπαμαρισματος του αναγνωστη/visitor της σελιδας...
Τον μπουκωνεις με ασχετα...
Ομως, η σελιδα φαινεται οτι 'κινειται', ανανεωνεται συνεχεια κλπ.

Αλλα sites, επιλεγουν λιγοτερα posts, αλλα πιο ποιοτικα και σχετικα.
Και ας φαινεται μικροτερο ποσοστο ανανεωσης στη σελιδα.

Τι ειναι καλυτερο τελικα, απο πλευρας πως σε 'αξιολογει' και κατατασσει η google;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ευρύ το ερώτημά σου και κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να απασχολεί από την πλευρά που το θέτεις.

Η Google σε κατατάσσει λαμβάνοντας πολλούς παράγοντες, αρκετοί εκ των οποίων με πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτό που αναφέρεις. Κυρίως οι ποιοτικοί δείκτες παίζουν ρόλο (χρόνος παραμονής, bounce rate, social signals και πολλά ακόμα). Επίσης η ίδια η έννοια της κατάταξης δεν υφίσταται καν όπως την γράφεις. Δεν κατατάσσει η Google το site x πάνω από το site z γενικά, αλλά τα κατατάσσει για κάθε μια αναζήτηση. Οπότε σκοπός σου είναι να βρεις τα keywords και τις θεματολογίες που σε αφορούν και να φροντίσεις να καταλάβεις καλύτερες θέσεις σε αυτές τις συγκεκριμένες αναζητήσεις.

Ως προς την ουσία του ερωτήματος ποσότητα vs ποσότητα - ανεξαρτήτως SEO - φρόντισε απλά να έχεις περιεχόμενο χρήσιμο για το κοινό σου και αποφάσισε στρατηγικά αν θα είσαι ένα site ποικίλης ύλης ή στοχευμένο σε ένα niche (δεν ξέρω καν τι αφορά τώρα το site σου). Σε αυτό δεν υπάρχει σωστό και λάθος, και τα δύο μπορούν να είναι αποτελεσματικά ανά περίπτωση, απλά το θέμα είναι αφενός εσύ τι μπορείς να υποστηρίξεις και αφετέρου τι θέλει το υφιστάμενο κοινό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Τι ειδους αλλαγη γινεται το analytics μετα απο λιγο καιρο;

Πρακτικα μιλωντας:

- Στο  wordpress εχω ενα plugin πασιγνωστο, για να διαβαζει/δειχνει εντος wp τα analytics. Δεν θα συνεχισει να παιζει; Προφανως θα αναβαθμιστει το plugin.

- Επισης μπαινω και βλεπω στο https://analytics.google.com. Αυτο δεν θα δειχνει;

Αν και τα δυο παραπανω παιζουν, γιατι μας ζαλιζει η google; Μηπως αφορα μονο προγραμματιστες που παιζουν με τα api ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τι ειδους αλλαγη γινεται το analytics μετα απο λιγο καιρο;

Πρακτικα μιλωντας:

- Στο  wordpress εχω ενα plugin πασιγνωστο, για να διαβαζει/δειχνει εντος wp τα analytics. Δεν θα συνεχισει να παιζει; Προφανως θα αναβαθμιστει το plugin.

- Επισης μπαινω και βλεπω στο https://analytics.google.com. Αυτο δεν θα δειχνει;

Αν και τα δυο παραπανω παιζουν, γιατι μας ζαλιζει η google; Μηπως αφορα μονο προγραμματιστες που παιζουν με τα api ;

Δεν αφορά προγραμματιστές και με βάση τα τωρινά δεδομένα τουλάχιστον, όταν θα μπαίνεις στο link που λες, δεν θα σου δείχνει κάτι.

Θα πρέπει να δημιουργηθεί property (ας πούμε λογαριασμός) στο GA4, να περαστεί ο κώδικάς του στο site, και τότε θα είσαι κομπλέ. Αν τα ψάξεις αυτά θα τα βρεις, δεν είναι ιδιαίτερα περίπλοκα.

Απλά, η αλλαγή θα γίνει με βάση τα τωρινά δεδομένα το Καλοκαίρι του 23 (Ιούλιο αν θυμάμαι καλά και αν δεν πάρει παράταση). Οπότε είναι νωρίς ακόμα για να αγχώνεσαι μεν, αλλά να έχεις υπόψιν ότι δεν θα γίνει κάτι μόνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...