Προς το περιεχόμενο

Google analytics - Google page ranking


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, thanosbrt είπε

Δεν αφορά προγραμματιστές και με βάση τα τωρινά δεδομένα τουλάχιστον, όταν θα μπαίνεις στο link που λες, δεν θα σου δείχνει κάτι.

Θα πρέπει να δημιουργηθεί property (ας πούμε λογαριασμός) στο GA4, να περαστεί ο κώδικάς του στο site, και τότε θα είσαι κομπλέ. Αν τα ψάξεις αυτά θα τα βρεις, δεν είναι ιδιαίτερα περίπλοκα.

Απλά, η αλλαγή θα γίνει με βάση τα τωρινά δεδομένα το Καλοκαίρι του 23 (Ιούλιο αν θυμάμαι καλά και αν δεν πάρει παράταση). Οπότε είναι νωρίς ακόμα για να αγχώνεσαι μεν, αλλά να έχεις υπόψιν ότι δεν θα γίνει κάτι μόνο του.

Οπως τα λες παντως, αν αργησω να αλλαξω κωδικα (λεμε τωρα), τοτε το πολυ πολυ να μην βλεπω στατιστικα. Δεν θα εχει προβλημα το site, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οπως τα λες παντως, αν αργησω να αλλαξω κωδικα (λεμε τωρα), τοτε το πολυ πολυ να μην βλεπω στατιστικα. Δεν θα εχει προβλημα το site, σωστα;

Έτσι και αλλιώς ποτέ τα Google Analytics δεν είχαν σχέση με τη λειτουργία ενός site, οπότε φυσικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Επίσης μπορείς στο μεσοδιάστημα να τα τρέχεις και τα δύο παράλληλα, δεν αντικαθιστά ο κώδικας του ενός το άλλο.

Δες και εδώ: https://support.google.com/analytics/answer/9744165?hl=en

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, thanosbrt είπε

Έτσι και αλλιώς ποτέ τα Google Analytics δεν είχαν σχέση με τη λειτουργία ενός site, οπότε φυσικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Επίσης μπορείς στο μεσοδιάστημα να τα τρέχεις και τα δύο παράλληλα, δεν αντικαθιστά ο κώδικας του ενός το άλλο.

Δες και εδώ: https://support.google.com/analytics/answer/9744165?hl=en

Το εκανα σωστα;

spacer.png

Νομιζα, δεν θυμαμαι, οτι δημιουργει καποιο αρχειο που το βαζω στο root. Δεν ειναι ετσι; Εχω ξεχασει κατι;

Η' μηπως, τωρα που εχω το νεο property number (δεν το δειχνει το screenshot για ευνοητους λογους), οταν θα ερθει η ωρα, απλα θα το δηλωσω στο plugin του wordpress και τελος;

Απλα να ξερω αν πρεπει να κανω καποιο αλλο βημα, εστω προκαταρκτικα.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχείο για το root δεν είχε, άλλα εργαλεία της Google δουλεύουν έτσι.
Για να δεις αν τρέχει σωστά δες αν καταγράφει πλέον επισκεψιμοτητα, αν ναι τότε είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thanosbrt είπε

Αρχείο για το root δεν είχε, άλλα εργαλεία της Google δουλεύουν έτσι.
Για να δεις αν τρέχει σωστά δες αν καταγράφει πλέον επισκεψιμοτητα, αν ναι τότε είσαι οκ.

Προς το παρον λοιπον, το μονο που εχω απο τα analytics 4, ειναι ενα 'property id', ενα κλειδι; Που δεν ξερω τι να το κανω, πως να το χρησιμοποιησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mindreader είπε

Προς το παρον λοιπον, το μονο που εχω απο τα analytics 4, ειναι ενα 'property id', ενα κλειδι; Που δεν ξερω τι να το κανω, πως να το χρησιμοποιησω;

Δες αναλυτικά το link που σου έστειλα παραπάνω, υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες όπως φαίνεται εδώ https://prnt.sc/pc-kKrcPH-Lm.

Αν είσαι developer θα τα καταλάβεις και θα τα υλοποιήσεις πολύ απλά. Αν όχι, είτε απευθύνσου σε κάποιον είτε σιγά σιγά ψάξτο περισσότερο. Όπως σου είπα, έχεις πάνω από ένα χρόνο περιθώριο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, thanosbrt είπε

Δες αναλυτικά το link που σου έστειλα παραπάνω, υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες όπως φαίνεται εδώ https://prnt.sc/pc-kKrcPH-Lm.

Αν είσαι developer θα τα καταλάβεις και θα τα υλοποιήσεις πολύ απλά. Αν όχι, είτε απευθύνσου σε κάποιον είτε σιγά σιγά ψάξτο περισσότερο. Όπως σου είπα, έχεις πάνω από ένα χρόνο περιθώριο!

Πολυ επεξηματικο screenshot,  να σαι καλα! :) Εκανα αρκετα βηματα.

Τωρα που επελεξα και data streams, μπορω να βλεπω απο τωρα τα analytics 4; Να βαλω το συγκεκριμενο txt αρχειο gstag.gs στο root; Ετσι θα δειχνει στατιστικα εντος της σελιδας των analytics;

Ή σε wordpress site γινεται και με αλλο τροπο, οπως πχ με τη βοηθεια ενος plugin οπως το monsterinsights;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Πολυ επεξηματικο screenshot,  να σαι καλα! :) Εκανα αρκετα βηματα.

Τωρα που επελεξα και data streams, μπορω να βλεπω απο τωρα τα analytics 4; Να βαλω το συγκεκριμενο txt αρχειο gstag.gs στο root; Ετσι θα δειχνει στατιστικα εντος της σελιδας των analytics;

Ή σε wordpress site γινεται και με αλλο τροπο, οπως πχ με τη βοηθεια ενος plugin οπως το monsterinsights;

 

Δεδομένα φυσικά μπορεί να σου δείχνει από τώρα, και παράλληλα με τα Universal Analytics αν θέλεις.

Τώρα για την υλοποίηση σε wordpress προσωπικά δεν έχω εικόνα, σίγουρα αν το ψάξεις θα βρεις πληροφορία και θεωρώ πολύ πιθανόν να υπάρχει plugin για το implementation.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, thanosbrt είπε

Δεδομένα φυσικά μπορεί να σου δείχνει από τώρα, και παράλληλα με τα Universal Analytics αν θέλεις.

Τώρα για την υλοποίηση σε wordpress προσωπικά δεν έχω εικόνα, σίγουρα αν το ψάξεις θα βρεις πληροφορία και θεωρώ πολύ πιθανόν να υπάρχει plugin για το implementation.

Λοιπον, σημερα το monsterinsights plugin εντος του wordpress, μου εμφανισε για πρωτη φορα μηνυμα, αν θελω να σεταρω τα analytics 4!

Ημουν ψιλοετοιμος, καθως με τη δικη σου βοηθεια ειχε ηδη το property id και το αλλο measurement id.

Οποτε εβαλα το measurement id στο plugin, δηλωσα καποιες μικρορυθμισεις.

Υποτιθεται, σε αυτη τη φαση, οτι το plugin θα δειχνει πιο εμπλουτισμενα στατιστικα, αλλα στην πραξη, εγω δεν μπορεσα να εντοπισω κατι.

Και δεν ειμαι και βεβαιος, παροτι δηλωσα αυτο το measurement id, αν οταν του χρονου ξεκινησει η πληρης λειτουργια του analytics 4, αν θα παιζει ολα οκ. Οκ, υπαρχει χρονος, και αυτοι στα plugin σε 'παιρνουν απο το χερακι' οποτε ολα καλα θα πανε, αλλα λεμε τωρα.

Επισης, δεν ειμαι σιγουρος αν το measurement id που εβαλα στο plugin εντος wordpress, σημαινει οτι πλεον και απο μεσα απο την σελιδα του google analytics, μπορω να βλεπω τα analytics 4. Εβαλα το measurement id μονο για το plugin, ή πλεον 'εγκατασταθηκε' σε 'ολο' το site, οποτε τα analytics 4 θα δειχνουν στην σελιδα https://analytics.google.com ;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mindreader είπε

Και δεν ειμαι και βεβαιος, παροτι δηλωσα αυτο το measurement id, αν οταν του χρονου ξεκινησει η πληρης λειτουργια του analytics 4, αν θα παιζει ολα οκ. Οκ, υπαρχει χρονος, και αυτοι στα plugin σε 'παιρνουν απο το χερακι' οποτε ολα καλα θα πανε, αλλα λεμε τωρα.

Δεν θα ξεκινήσει του χρόνου η πλήρης λειτουργία, έχει ήδη ξεκινήσει εδώ και καιρού. Απλά του χρόνου θα είναι η μόνη λύση και θα καταργηθούν τα universal analytics της Google.

20 λεπτά πριν, mindreader είπε

Επισης, δεν ειμαι σιγουρος αν το measurement id που εβαλα στο plugin εντος wordpress, σημαινει οτι πλεον και απο μεσα απο την σελιδα του google analytics, μπορω να βλεπω τα analytics 4. Εβαλα το measurement id μονο για το plugin, ή πλεον 'εγκατασταθηκε' σε 'ολο' το site, οποτε τα analytics 4 θα δειχνουν στην σελιδα https://analytics.google.com ;

Δεν μπορώ να ξέρω τι κάνει το plugin που λες, αλλά αν σέβεται τον εαυτό του, προφανώς το έχει περάσει σε όλο το site. Στοιχεία θα πρέπει να βλέπεις από το link που λες, σωστά, βέβαια πρέπει να είσαι εξοικειωμένος με την πλατφόρμα αυτή και να μπορείς να δεις τα διαφορετικά properties του λογαριασμού σου (ένα το παλιό που είχες και ένα αυτό που έφτιαξες). Κάπου πάνω αριστερά θα βρεις κάποια dropdowns, ώστε να μεταβαίνεις από τον ένα account και property στο άλλο.

21 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

τι συμβαίνει τελικά με την νομοθεσία και το google analytics;
Είναι νόμιμη ή παράνομη η χρήση του εντός ΕΕ;

Είναι νόμιμη, μέχρι να μην είναι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thanosbrt είπε

Είναι νόμιμη, μέχρι να μην είναι :)

Είχα την εντύπωση πως έχει απαγορευτεί ήδη σε 2 ευρωπαϊκές χώρες και αναμένεται να ακολουθήσουν κι άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Είχα την εντύπωση πως έχει απαγορευτεί ήδη σε 2 ευρωπαϊκές χώρες και αναμένεται να ακολουθήσουν κι άλλες.

Δεν το παρακολουθώ το ζήτημα να σου πω την αλήθεια αν μιλάς γενικά για την Ευρώπη. Νομίζω και εγώ ότι σε δύο χώρες έχει προχωρήσει νομικά το ζήτημα, αλλά αφενός αυτό δεν αφορά (ακόμα) την Ελλάδα και αφετέρου σίγουρα θα υπάρχει κάποια λύση τεχνικής φύσης μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thanosbrt είπε

Δεν το παρακολουθώ το ζήτημα να σου πω την αλήθεια αν μιλάς γενικά για την Ευρώπη. Νομίζω και εγώ ότι σε δύο χώρες έχει προχωρήσει νομικά το ζήτημα, αλλά αφενός αυτό δεν αφορά (ακόμα) την Ελλάδα και αφετέρου σίγουρα θα υπάρχει κάποια λύση τεχνικής φύσης μέχρι τότε.

Ακριβώς αυτό ισχύει. Το θέμα όμως ποιό είναι τώρα...
Εαν δεν βρεθεί τεχνική λύση (δηλαδή να το διορθώσει η google) και αποφασίσουν να το μπλοκάρουν και στην Ελλάδα, ποιός θα φάει το πρόστιμο ωστε να θορυβηθούν οι υπόλοιποι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Ακριβώς αυτό ισχύει. Το θέμα όμως ποιό είναι τώρα...
Εαν δεν βρεθεί τεχνική λύση (δηλαδή να το διορθώσει η google) και αποφασίσουν να το μπλοκάρουν και στην Ελλάδα, ποιός θα φάει το πρόστιμο ωστε να θορυβηθούν οι υπόλοιποι;

Αν ρωτάς εμένα, ούτε θα μπλοκαριστεί ούτε πρόστιμο θα φάει κανείς (και ιδίως οι επιχειρήσεις που το χρησιμοποιούν, αν αυτό εννοείς). Αλλά μετά μπαίνουμε σε εικασίες, που προσωπικά δεν βρίσκω και πολύ ενδιαφέρουσες.

Επεξ/σία από thanosbrt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...