Προς το περιεχόμενο

Μωβ κηλιδες στην οθονη


jimskeet2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τις φωτογραφίες διακρίνω ότι στο πρόβλημα είναι κατα πάσα πιθανότητα στον κακό φωτισμό (backlight). Έχουν θέμα οι μπάρες led.... Η βλάβη είναι επισκευάσιμη αν ισχύει αυτό αλλά σε αντιπροσωπεία το κόστος είναι ασύμφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια από τα ίδια και σε εμένα, στην σχεδόν πενταετίας UE48H6400 εμφάνισε μια μωβ κηλίδα στο κεντρικό άνω μέρος.

tv.png.dcded2665b92a92b84fdc35d6d893158.png

δεν είναι τόσο έντονο αλλά πιστεύω ότι θα χειροτερέψει.

 

Στις 7/4/2019 στις 9:52 ΜΜ, GMagicPlus είπε

Από τις φωτογραφίες διακρίνω ότι στο πρόβλημα είναι κατα πάσα πιθανότητα στον κακό φωτισμό (backlight). Έχουν θέμα οι μπάρες led.... Η βλάβη είναι επισκευάσιμη αν ισχύει αυτό αλλά σε αντιπροσωπεία το κόστος είναι ασύμφορο.

Κάθισα χθες και διάβασα αντίστοιχα ξένα φόρουμ για το θέμα. Είσαι από τους λίγους που αναφέρουν πρόβλημα στα led. Οι περισσότεροι μιλάνε για το πάνελ. Έχεις ιδέα για τι κόστος μιλάμε;

Επίσης αν γνωρίζει κάποιο καλό τεχνικό κανείς (κεντρο ή νότια προάστια)θα τον παρακαλούσα να μου στείλει pm.

 

Επεξ/σία από lofter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόστος με ακρίβεια δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω πόσο κάνουν οι μπάρες.

Υπολόγισε κόστος υλικού και 50 ευρώ παραπάνω για την δουλειά περίπου.

Αθήνα δεν γνωρίζω κανένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα LEDS είναι στην "πλάτη" της οθόνης, μοιάζει σαν να έχουν πέσει οι φακοί που έχουν μπροστά για να γίνεται η διάχυση.

Αν γυρίσετε την τηλεόραση λίγο δεξιά -αριστερά, ακούγεται μήπως κάτι να τριγυρνάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tasvar είπε

Αν τα LEDS είναι στην "πλάτη" της οθόνης, μοιάζει σαν να έχουν πέσει οι φακοί που έχουν μπροστά για να γίνεται η διάχυση.

Αν γυρίσετε την τηλεόραση λίγο δεξιά -αριστερά, ακούγεται μήπως κάτι να τριγυρνάει;

Θα το δοκιμάσω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2019 στις 10:27 ΠΜ, lofter είπε

Θα το δοκιμάσω! 

Τίποτα...όταν το έκανα θυμήθηκα τις εποχές που χτυπούσαμε τις crt για να παίξουν καλύτερα! 😁

θα πάω σε κανένα τεχνικό να πάρω εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2018 στις 11:28 ΠΜ, jimskeet2002 είπε

Καλημερα. Χθες ξαφνικα εμφανιστηκαν στην οθονη 2 μωβ κηλιδες. Η τηλεοραση ειναι UE40H6400. Και αγοραστηκε Αυγουστο του 2015 οποτε μαλλον ειναι εκτος εγγυησης....

Η κηλιδες φαινονται κυριως σε ανοιχτοχρωμο φοντο. Αν εχει σκουρο φοντο απο πισω δεν φαινονται. Αλλα οταν εχει κατι φωτεινο ή τους υποτιτλους πχ σ εκεινο το σημειο φαινεται αρκετα  κ ειναι ενοχλητικο... Γ αυτο εβαλα κ ασπρο φοντο πισω για να φαινονται καλα στη φωτο. Ξερει καποιος αν ειναι κατι που διορθωνεται???

0-02-04-f401a746e5b80d8197092da78e66b24797ebf6b2c5b927885de0fcdc022db61c_full.jpg

καλησπερα. τελικα βρηκες λυση? ποσο σου κοστισε?

τελικα βρηκες λυση? αν ναι, ποσο σου κοστισε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα έχω και γω το ιδιο θεμα ακριβως και χειροτερα Μοντέλο Samsung H6400 και εγω και το ψαχνω μερες να δω τι παιζει με αυτο και δεν βρισκω λυση και εχω ξενερωσει κ γω πολυ αφου ειμαι σε δίλημμα να παω σε νεα τηλεόραση Oled αλλα εχω ακουσει και γιαυτες οτι ειναι ελατωματικες Burn in στην οθόνη και δεν λεει παλι να την πληρωσω, ενω αυτο που αντιμετωπίζουμε εμεις λέγεται backlight bleeding απο οτι το εψαξα αλλα λυση δεν εχω βρει ακομα και δεν εχω καλεσει στην Samsung γιατι δώρον άδωρον εφοσον δεν ειναι στην εγγύηση.

Παρακαλώ πολυ αν βρηκε καποιος καποια λυση η αν εχει ρωτήσει στο περίπου κοστος ζημειας ας μας πει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω γραψει ξανα σε αλλο θεμα. Ειχα και γω την H6400 και εβγαλε το ιδιο προβλημα. Ημουν εκτος εγγυησης και δεν το κυνηγησα καθολου αν και επρεπε διοτι ειναι αλητεια καθως οι περισσοτεροι τους εχουν βγει μωβ κηλιδες σε αυτο το μοντελο (και οχι μονο).

Σε ξενα φορουμ που ειχα ψαξει, λεγανε οτι φτιαχνεται μονο με αλλαγη πανελ που κοστιζει τρελα αρα καλυτερα να πηγαινεις σε μια καινουργια TV. Σκατα (sorry not sorry) στη Samsung και στη καθε Samsung που βγαζει τετοια ελλατωματικα μοντελα και κλεβουν το κοσμο. Την ειχα παρει το 15' νομιζω με 2 χρονια εγγυηση. Στον 3ο μου το εβγαλε. Ετσι την επαθαν και πολλοι αλλοι. Επεκταση εγγυησης παιδια. Παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το ίδιο πρόβλημα και στη δική μου Samsung Model UE50'JU6400W  Μωβ κηλίδες παντού και επιπλέον 2 πιο έντονη κύκλοι, επίσης σβήνει μόνη της πολύ τακτικά, αγορασμένη από Κωτσόβολο 02/2016, αξίας 799 ευρώ, ξέρουμε μήπως κόστος επισκευής; γιατί μου είπαν στην αντιπροσωπεία αν το κόστος επισκευής φτάνει την αξία αγοράς ότι κάτι θα κάνουν, προφανώς αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ZORZETTA είπε

Το ίδιο πρόβλημα και στη δική μου Samsung Model UE50'JU6400W  Μωβ κηλίδες παντού και επιπλέον 2 πιο έντονη κύκλοι, επίσης σβήνει μόνη της πολύ τακτικά, αγορασμένη από Κωτσόβολο 02/2016, αξίας 799 ευρώ, ξέρουμε μήπως κόστος επισκευής; γιατί μου είπαν στην αντιπροσωπεία αν το κόστος επισκευής φτάνει την αξία αγοράς ότι κάτι θα κάνουν, προφανώς αντικατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε και σε προυγουμενο ποστ.

Κόστος επισκευης είναι κόστος υλικού συν την εργασία. Οποτε για 50 ίντσες υπολογισε περίπου 150 με 200 ευρώ οι λάμπες και 60 με 100 ευρώ η εργασία αρα η επισκευή κυμαίνεται από 210 έως 300 ευρώ. ΌΛΑ ΑΥΤΆ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΈΓΓΙΣΗ.

Επεξ/σία από GMagicPlus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...