Προς το περιεχόμενο

Tvbox Cooling mod ( πατέντες ψύξης)


nik187

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ θα γράφουμε τις πατεντες ψύξης  που κάνουμε για τα Tvbox 

Ξεκινάω με την δικιά μου σε ένα beelink GT1 2/16

 

Beelink GT1 2/16

Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι 
1. Ένα ανεμιστηρακι 5v αγορά από τοπικό κατάστημα στη Λάρισα 4 ευρώ. 5v για να το δώσω ρεύμα από το tv box
κάτι σαν αυτό https://www.aliexpress.com...8-9d4a2097d5bc
2. Μια αντίσταση 1 watt 27 η 28 ohm για να κατεβάσω τις στροφές από τον ανεμιστήρα γιατί έκανε θόρυβο
3. πριόνι μοντελισμού για να κόψω το πλαστικό να περάσω τον ανεμιστήρα 

4. Τρυπάνι ισα ισα για να περάσω από μέσα το σύρμα από το πριόνι για να αρχίσω να το κόβω.
5. μια φαλτσέτα για να τετραγωνίσω την τρύπα σωστά να περάσει ο ανεμιστηρας.
6. κολλητήρι για να κολλήσω τα καλώδια
7. Θερμικό πιστολι σιλικόνης για να κολλήσω το ανεμιστιρακη πάνω στην πλαστική πλακά


Ανοιξα το tv box .
Αφαιρεσα την μεταλλικη πλακα που ειναι βιδωμενη πανω στη βαση και εκοψα την βαση

Κολλησα την αντισταση στο καλωδιο ρευματος αναμεσα απο τον ανεμιστηρα και εκει που θα το δώσω ρευμα απο το box

Μετα κολλησα με το θερμικο πιστολι σιλικονης τον ανεμιστηρα πανω στην πλαστικη βαση 

Μετα κολλησα με το κολλητηρι το μαυρο και κοκκινο καλωδιο απο τον ανεμιστηρα πανω στο tv box
Το μαυρο - αρνητικο το κολλησα στο - αρνητικο απο την εισοδο που παίρνει ρευμα το box απο τον φορτιστη
Και το + θετικο στο + θετικο απο την θυρα USB. Αυτο για να παιρνει μπροστα ο ανεμιστηρας αταν ανοίγει το box και για να κλείνει οταν το κλείνω 

Αυτα δεν νομιζω να ξεχνω κατι.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 20 ΜΕ 25 ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΘΟΡΥΒΟ

20170923_213534-756x1008.jpg

20170923_213541-756x1008.jpg

20170923_213601-756x1008.jpg

20170923_214904-756x1008.jpg

20170923_223118-1008x756.jpg

20170924_125533-756x1008.jpg

20170923_230059-756x1008.jpg

20170923_230147-1008x756.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έκανα κάτι απλό αλλά με ωραίο αποτέλεσμα.

Beelink GT1 Ultimate 3/32

 

        Τα υλικά  κόστισαν 10 ευρώ.

1) Ανεμιστηράκι 12V,  12*12 εκατοστά.

2) Στοπ ή αλλιώς τερματικά από παντζούρι ρολό.

3) Τέσσερις βίδες 6 εκατοστά μάκρος.

4) Τέσσερα παξιμάδια για τις βίδες.

5) Πιστόλι θερμής σιλικόνης.

6) Κολλητήρι και καλάι για να κολλήσω τα καλώδια. 

7) Ένα καλώδιο usb για να συνδέσω τον ανεμιστήρα.

8) Θερμοσυστελόμενο για τα καλώδια.

 

  •  Λοιπόν πήρα τα 4 τερματικά του παντζουριού και πέρασα από μέσα τις 4 βίδες.
  •  Πέρασα το τερματικό με την βίδα μέσα από τις τρύπες του ανεμιστήρα.
  •  Μετά πέρασα την βίδα μέσα από το άλλο τερματικό και το έσφιξα με το παξιμάδι.
  •  Έβαλα στα 4 τερματικά το γκρι καπάκι τα οποία είναι η βάση του ανεμιστήρα.
  •  Στα άλλα 4 μαύρα τερματικά έβαλα από λίγη θερμή σιλικόνη ώστε το tv box να στέκεται στον αέρα.
  •  Από το usb καλώδιο χρησιμοποίησα το (-) μαύρο  και το (+) κόκκινο καλώδιο, πέρασα στο κάθε καλώδιο από ένα θερμοσυστελόμενο.
  •  Κόλλησα τα καλώδια του usb με τα καλώδια του ανεμιστήρα και με το  θερμοσυστελόμενο κάλυψα την κόλληση.
  • Τοποθέτησα το tv box ανάμεσα στα 4 μαύρα τερματικά και σύνδεσα το usb του ανεμιστήρα στο tv box.
  • Επειδή η θύρα usb του tv box έχει 5V,  οι στροφές του ανεμιστήρα είναι πεσμένες οπότε δεν κάνει θόρυβο.

                                           

                                                        Το αποτέλεσμα από 70 βαθμούς έπεσε στους 45-50°C 

 

20180324_161249.jpg 20180324_161305.jpg 20180324_161321.jpg20180324_161328.jpg 20180324_161428.jpg 20180324_161510.jpg 20180324_161520.jpg 20180324_161521.jpg 20180324_161647.jpg 20180324_161719.jpg 20180324_162420.jpg20180319_185900.jpg 20180319_185913.jpg 20180322_181848.jpg 20180322_184351.jpg

 

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Να ρωτήσω κάτι οποιον φίλο έχει την καλοσύνη να με διαφωτίσει σχετικά. 

Έχω ένα Mecool Kii Pro, και η θερμοκρασίες cpu στις εφαρμογές που τρέχω φτάνουν περίπου 65 βαθμούς μέγιστο. Καλοκαίρι φαντάζομαι θα ανέβουν και άλλο.

Έκανα μιά πατέντα για να το σηκώσω, βάζω και φωτό περισσότερο έτσι για το γέλιο.. πάντως είδα διαφορά 3 βαθμούς περίπου.

Ξέρω ο @isayκαι εσείς που ποσταρατε παραπάνω  παιδιά έχετε δώσει ωραίες πατέντες για ψύξη, ωστόσο για μένα που είμαι άσχετος και δεν πολυπιάνουν τα χέρια μου μήπως υπάρχει καμια λύση χωρίς να ανοίγω τρύπες και το ίδιο το κουτί; Σημειωτέον το καπάκι είναι φουλ πλαστικό και κουμπωτό και το φοβάμαι λίγο μην το σπάσω λίγο που το προσπάθησα. 

Η  αλλαγή launcher θα παίξει ρόλο; Για Rom δεν έχω βρει κάτι.

Με κάποιο ανεμιστηράκι που θα πέρνει ρεύμα από usb και θα κάνει απαγωγή από το κάτω μέρος ίσως; Η λύση του @pavloa φαίνεται ενδιαφέρουσα. Για  ανεμιστήρακι που έχει έτοιμο USB υπάρχει κάτι  φθηνό; 

Ευχαριστώ 

IMG_20180327_140330.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kronos73 είπε

Καλησπέρα 

Να ρωτήσω κάτι οποιον φίλο έχει την καλοσύνη να με διαφωτίσει σχετικά. 

Έχω ένα Mecool Kii Pro, και η θερμοκρασίες cpu στις εφαρμογές που τρέχω φτάνουν περίπου 65 βαθμούς μέγιστο. Καλοκαίρι φαντάζομαι θα ανέβουν και άλλο.

Έκανα μιά πατέντα για να το σηκώσω, βάζω και φωτό περισσότερο έτσι για το γέλιο.. πάντως είδα διαφορά 3 βαθμούς περίπου.

Ξέρω ο @isayκαι εσείς που ποσταρατε παραπάνω  παιδιά έχετε δώσει ωραίες πατέντες για ψύξη, ωστόσο για μένα που είμαι άσχετος και δεν πολυπιάνουν τα χέρια μου μήπως υπάρχει καμια λύση χωρίς να ανοίγω τρύπες και το ίδιο το κουτί; Σημειωτέον το καπάκι είναι φουλ πλαστικό και κουμπωτό και το φοβάμαι λίγο μην το σπάσω λίγο που το προσπάθησα. 

Η  αλλαγή launcher θα παίξει ρόλο; Για Rom δεν έχω βρει κάτι.

Με κάποιο ανεμιστηράκι που θα πέρνει ρεύμα από usb και θα κάνει απαγωγή από το κάτω μέρος ίσως; Η λύση του @pavloa φαίνεται ενδιαφέρουσα. Για  ανεμιστήρακι που έχει έτοιμο USB υπάρχει κάτι  φθηνό; 

Ευχαριστώ 

IMG_20180327_140330.jpg

Και εγώ κάτι παρόμοιο είχα κάνει στην αρχή.  Αφού δεν θέλεις να ανοίξεις τρύπες η πιο εύκολη λύση είναι αυτό που έκανα εγώ. 

Ανεμιστήρα με usb δεν εχω βρει εδώ, μόνο απο εξωτερικό θα  βρεις αλλά δεν ξέρω αν είναι καλής ποιότητας. Μπορείς να πάρεις έναν ανεμιστήρα να κόψεις το βύσμα και να συνδέσεις ένα usb καλώδιο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, kronos73 είπε

Καλησπέρα 

Να ρωτήσω κάτι οποιον φίλο έχει την καλοσύνη να με διαφωτίσει σχετικά. 

Έχω ένα Mecool Kii Pro, και η θερμοκρασίες cpu στις εφαρμογές που τρέχω φτάνουν περίπου 65 βαθμούς μέγιστο. Καλοκαίρι φαντάζομαι θα ανέβουν και άλλο.

Έκανα μιά πατέντα για να το σηκώσω, βάζω και φωτό περισσότερο έτσι για το γέλιο.. πάντως είδα διαφορά 3 βαθμούς περίπου.

Ξέρω ο @isayκαι εσείς που ποσταρατε παραπάνω  παιδιά έχετε δώσει ωραίες πατέντες για ψύξη, ωστόσο για μένα που είμαι άσχετος και δεν πολυπιάνουν τα χέρια μου μήπως υπάρχει καμια λύση χωρίς να ανοίγω τρύπες και το ίδιο το κουτί; Σημειωτέον το καπάκι είναι φουλ πλαστικό και κουμπωτό και το φοβάμαι λίγο μην το σπάσω λίγο που το προσπάθησα. 

Η  αλλαγή launcher θα παίξει ρόλο; Για Rom δεν έχω βρει κάτι.

Με κάποιο ανεμιστηράκι που θα πέρνει ρεύμα από usb και θα κάνει απαγωγή από το κάτω μέρος ίσως; Η λύση του @pavloa φαίνεται ενδιαφέρουσα. Για  ανεμιστήρακι που έχει έτοιμο USB υπάρχει κάτι  φθηνό; 

Ευχαριστώ 

 

Θα ξεκινήσω αναποδα. Αν αλλάξεις rom ή launcer για τη μείωση της θερμοκρασίας, τα αποτελέσματα θα ειναι πενιχρά, μην μπεις καν στον κόπο. Αν θες να αλλάξεις rom/launcher για να βελτιώσεις το μηχανάκι σου αυτό ειναι αλλο θεμα συζητησης.

Εψαξα λίγο το κουτάκι σου στο νετ για να δω εσωτερικό και εξωτερικό. Πρακτικά στο πάνω μέρος (δηλαδη πάνω απο την πλακέτα) δεν εχει "εξόδους αέρα" περα απο τις πισω και πλαινες θύρες που δεν ειναι οτι πιο αποτελεσματικό. Δηλαδη το πάνω καπάκι δρα σαν "θερμοκήπιο", γιατί μπορει να μπαινει αέρας απο τις κάτω γρίλιες, να ζεσταίνεται αλλά "δεν μπορει να φύγει", ωστε να μπει νεςο φρεσκος δροσερός αερας και γίνεται ροή αερα και αποβολή θερμότητας.

Οι φωτογραφίες που βρήκα είναι απο το Κ1 και το Κ3 και είμαι 99% σιγουρος οτι εχει τον ίδιο σχεδιασμό και στο δικό σου Κ2.

Δες οτι το κάπάκι δρα σαν "στεγανό". Η ψήκτρα που εχει βεβαια ειναι καλή για το συγκεκριμένο επεξεργαστη, σε σχέση με άλλες μουφες ψήκτρες που συνήθως βάζει η mecool.

KIII-Pro-Teardown.jpg

Στην κάτω πλευρα εχει μια λεπτή μεταλλική πλάκα (καλό αυτό) αλλά ειδα και ενα πλαστικό φιλμ προστασίας το οποίο "φράζει" τις περισσότερες κάτω οπες (κακό αυτό).

Mecool-KIII-Pro-Board-Bottom.jpg

Επειδή εχει ογκώδη εσωτερικό χώρο, το χειμώνα θα την παλευει εστω και με ποδαρακια που του εβαλες (οποία μην αφαιρέσεις), αλλά το καλοκαιράκι θα ζορίζεται αρκετα. Ακόμα και να το τοποθετήσεις μονιμα αναποδα (οι γρίλιες στην πάνω πλευρα), δε θα δεις σοβαρο αποτελεσμα.

Δεδομένου οτι το box εχει "χώρο" με τη δική μου τρέλα, θα του εκανα παπάδες με ανεμιστηράκι (εδώ να ρουφάει, οχι να σπρώχνει αέρα), ποντεσιόμετρο ελεγχου ροής και τρύπες στα πλαινά και κάτω. Το λιγοτερο θα εκανα τρύπες στο πλαι και κάτω και στην πάνω πλευρα θα εκοβα ενα μεγαλο κομματι και θα του εβαζα γρίλια.

Στη δική σου περιπτωση σου προτείνω σφόδρα να κάνεις τρύπες των 4mm οπως παρακάτω

  • 5-10 τρύπες στην πάνω πλευρά
  • 4 τρύπες  στην εμπρος πλευρα, λιγο πιο πανω απο τη μεση (για να ειναι πάνω απο την πλακέτα)
  • 3-4 τρύπες  στην δεξιά πλευρα  (αναποδα απο εκει που ειναι οι usb) λιγο πάνω απο τη μεση

Δες ενδεικτικη φωτογραφία

mk1.jpg

Ετσι ο θερμός αέρας θα βρίσκει διόδους εξόδου, μπαινοντας απο τα πλαγια-μπροστα και βγαίνοντας απο πάνω, δηλαδη θα εχεις ροή.

Οσον αφορά το λύσιμο και το ποιος θα κάνει την αγγαρεία. Το καπάκι στηρίζεται σε 2 βιδες στην κάτω πλευρα, και σε 5 κλιπς, δυο στη δεξιά πλευρα και τρια στην πισω πλευρα. Ξεβιδώνεις και βγαζεις τις βίδες και μετα με προσοχή ξεκουμπώνεις τα κλιπς και βγαίνει το καπάκι. ΠΡΟΣΟΧΗ στην κεραία wifi γιατί ειναι κολλημενη και στην πλακέτα και στο καπάκι. Δες τις παρακατω φωτογραφίες που σου δειχνω που ειναι οι βίδες, που τα κλιπς και την κεραία wifi

mk2.jpg

mk3.jpg

Κοιταξε στον κύκλο σου μήπως υπάρχει κάποιος που πιάνουν τα χέρια του ή αν δεν εχεις, βρες καποιο εργαστήριο στη γειτονιά σου και αν τους πας ετοιμο τις θες και σημαδεμένο το καπακι για τρύπες, δεν πρεπει να σε χρεώσεις πάνω απο 10-15 ευρω. Αν ειναι γνωστός σου μπορει να μη σου παρει τιποτα. ΤΟΝΙΖΩ να προσεξετε την κεραία wifi.

Δες το παρακάτω βιντεο του Carlos (απο οτο 2ο λεπτο και πέρα) που γενικά τον παρακολουθώ. Ακομα και ο παλιός" μπορει να κάνει λαμακία αν δεν είναι πολύ διαβασμένος. Αν ειχε ξεκουμπώσει τα κλιπς και ανοιγε το καπάκι αναποδα  προς τα αριστερα, δεν θαειχε το ατυχημα

Όσο για το άλλο ερώτημα σου για τις βάσεις ψύξης, στη δική σου περιπτωση τις θεωρώ πεταμένα λεφτα, διότι λιγο το ερμητικό καπάκι, λιγο το φιλμ στην κατω πλευρα, δεν θα εχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα. Αν είχε τρύπες, οι βάσεις θα βοηθήσσαν λίγο

Πηγές για τις φωτογραφίες :

https://www.cnx-software.com/2017/03/13/mecool-kb2-pro-hybrid-android-stb-review-part-1-specs-unboxing-and-teardown/

https://www.cnx-software.com/2016/01/08/specs-unboxing-and-teardown-of-ki-plus-android-tv-box-with-dvb-t2s2-combo-tuner/

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από isay
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, isay είπε

Θα ξεκινήσω αναποδα. Αν αλλάξεις rom ή launcer για τη μείωση της θερμοκρασίας, τα αποτελέσματα θα ειναι πενιχρά, μην μπεις καν στον κόπο. Αν θες να αλλάξεις rom/launcher για να βελτιώσεις το μηχανάκι σου αυτό ειναι αλλο θεμα συζητησης.

Εψαξα λίγο το κουτάκι σου στο νετ για να δω εσωτερικό και εξωτερικό. Πρακτικά στο πάνω μέρος (δηλαδη πάνω απο την πλακέτα) δεν εχει "εξόδους αέρα" περα απο τις πισω και πλαινες θύρες που δεν ειναι οτι πιο αποτελεσματικό. Δηλαδη το πάνω καπάκι δρα σαν "θερμοκήπιο", γιατί μπορει να μπαινει αέρας απο τις κάτω γρίλιες, να ζεσταίνεται αλλά "δεν μπορει να φύγει", ωστε να μπει νεςο φρεσκος δροσερός αερας και γίνεται ροή αερα και αποβολή θερμότητας.

Οι φωτογραφίες που βρήκα είναι απο το Κ1 και το Κ3 και είμαι 99% σιγουρος οτι εχει τον ίδιο σχεδιασμό και στο δικό σου Κ2.

Δες οτι το κάπάκι δρα σαν "στεγανό". Η ψήκτρα που εχει βεβαια ειναι καλή για το συγκεκριμένο επεξεργαστη, σε σχέση με άλλες μουφες ψήκτρες που συνήθως βάζει η mecool.

KIII-Pro-Teardown.jpg

Στην κάτω πλευρα εχει μια λεπτή μεταλλική πλάκα (καλό αυτό) αλλά ειδα και ενα πλαστικό φιλμ προστασίας το οποίο "φράζει" τις περισσότερες κάτω οπες (κακό αυτό).

Mecool-KIII-Pro-Board-Bottom.jpg

Επειδή εχει ογκώδη εσωτερικό χώρο, το χειμώνα θα την παλευει εστω και με ποδαρακια που του εβαλες (οποία μην αφαιρέσεις), αλλά το καλοκαιράκι θα ζορίζεται αρκετα. Ακόμα και να το τοποθετήσεις μονιμα αναποδα (οι γρίλιες στην πάνω πλευρα), δε θα δεις σοβαρο αποτελεσμα.

Δεδομένου οτι το box εχει "χώρο" με τη δική μου τρέλα, θα του εκανα παπάδες με ανεμιστηράκι (εδώ να ρουφάει, οχι να σπρώχνει αέρα), ποντεσιόμετρο ελεγχου ροής και τρύπες στα πλαινά και κάτω. Το λιγοτερο θα εκανα τρύπες στο πλαι και κάτω και στην πάνω πλευρα θα εκοβα ενα μεγαλο κομματι και θα του εβαζα γρίλια.

Στη δική σου περιπτωση σου προτείνω σφόδρα να κάνεις τρύπες των 4mm οπως παρακάτω

  • 5-10 τρύπες στην πάνω πλευρά
  • 4 τρύπες  στην εμπρος πλευρα, λιγο πιο πανω απο τη μεση (για να ειναι πάνω απο την πλακέτα)
  • 3-4 τρύπες  στην δεξιά πλευρα  (αναποδα απο εκει που ειναι οι usb) λιγο πάνω απο τη μεση

Δες ενδεικτικη φωτογραφία

mk1.jpg

Ετσι ο θερμός αέρας θα βρίσκει διόδους εξόδου, μπαινοντας απο τα πλαγια-μπροστα και βγαίνοντας απο πάνω, δηλαδη θα εχεις ροή.

Οσον αφορά το λύσιμο και το ποιος θα κάνει την αγγαρεία. Το καπάκι στηρίζεται σε 2 βιδες στην κάτω πλευρα, και σε 5 κλιπς, δυο στη δεξιά πλευρα και τρια στην πισω πλευρα. Ξεβιδώνεις και βγαζεις τις βίδες και μετα με προσοχή ξεκουμπώνεις τα κλιπς και βγαίνει το καπάκι. ΠΡΟΣΟΧΗ στην κεραία wifi γιατί ειναι κολλημενη και στην πλακέτα και στο καπάκι. Δες τις παρακατω φωτογραφίες που σου δειχνω που ειναι οι βίδες, που τα κλιπς και την κεραία wifi

mk2.jpg

mk3.jpg

Κοιταξε στον κύκλο σου μήπως υπάρχει κάποιος που πιάνουν τα χέρια του ή αν δεν εχεις, βρες καποιο εργαστήριο στη γειτονιά σου και αν τους πας ετοιμο τις θες και σημαδεμένο το καπακι για τρύπες, δεν πρεπει να σε χρεώσεις πάνω απο 10-15 ευρω. Αν ειναι γνωστός σου μπορει να μη σου παρει τιποτα. ΤΟΝΙΖΩ να προσεξετε την κεραία wifi.

Δες το παρακάτω βιντεο του Carlos (απο οτο 2ο λεπτο και πέρα) που γενικά τον παρακολουθώ. Ακομα και ο παλιός" μπορει να κάνει λαμακία αν δεν είναι πολύ διαβασμένος. Αν ειχε ξεκουμπώσει τα κλιπς και ανοιγε το καπάκι αναποδα  προς τα αριστερα, δεν θαειχε το ατυχημα

Όσο για το άλλο ερώτημα σου για τις βάσεις ψύξης, στη δική σου περιπτωση τις θεωρώ πεταμένα λεφτα, διότι λιγο το ερμητικό καπάκι, λιγο το φιλμ στην κατω πλευρα, δεν θα εχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα. Αν είχε τρύπες, οι βάσεις θα βοηθήσσαν λίγο

Πηγές για τις φωτογραφίες :

https://www.cnx-software.com/2017/03/13/mecool-kb2-pro-hybrid-android-stb-review-part-1-specs-unboxing-and-teardown/

https://www.cnx-software.com/2016/01/08/specs-unboxing-and-teardown-of-ki-plus-android-tv-box-with-dvb-t2s2-combo-tuner/

Τι να πω, είσαι εξαιρετικός, ευχαριστώ πολύ.

Αυτή τη μεμβράνη που φράσσει τις γρίλιες κάτω γιατί την έχει; Για να πατάει η πλακέτα;

Θα μελετήσω και το βίντεο και όταν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να το ανοίξω. Τρυπάνι έχω οπότε κάτι θα κάνω

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kronos73 είπε

 

Αυτή τη μεμβράνη που φράσσει τις γρίλιες κάτω γιατί την έχει; Για να πατάει η πλακέτα;

 

Μήπως υπάρχει για να λειτουργεί ως ψυκτρα; Επίσης, μπορεί να τοποθετηθεί εκεί πέρα κάποιο thermal pad για πιο χαμηλές θερμοκρασίες;

Έχω το ίδιο μηχάνημα, και η θερμότητα είναι μεταξύ 53-70 όταν κάνω streaming 1080p hevc αρχεία , μέσω spmc ή mxplayer φυσικα γιατί μέσω kodi πάνε στον Θεό (software θέματα αυτά ,για άλλη ώρα) - που μια χαρά τις κόβω, αλλά κάθε προσπάθεια βελτίωσης καλοδεχούμενη._

_ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __

Επίσης μια στο τόσο παθαίνει freeze και είμαι αναγκασμένος να το βγάλω-βαλω από την πρίζα . Νόμιζα πως ήταν λόγω θερμότητας, αλλά τελικά δεν είναι. Περίεργο.. Λογικά θα θέλει κάποιο φορμάτ, για software θέμα μου κάνει (μονολογω κ είμαι off topic,σόρρυ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι έχετε προβλήματα υπερθέρμανσης του επεξεργαστή ελέγξτε και την τοποθέτηση του ψυγείου στο επεξεργαστή γιατί στην περίπτωσή μου ήταν λάθος κολλημένο και απλώς με την σωστή τοποθέτηση έπαψαν οι επανεκκινήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kronos73 είπε

Αυτή τη μεμβράνη που φράσσει τις γρίλιες κάτω γιατί την έχει; Για να πατάει η πλακέτα;

 

Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν εχω αμεση επαφή για να βγάλω συμπεράσματα. Σίγουρα εχει το ρόλο κόλλας για να μπαινει σωστά η πλάκα στο σημείο που πρεπει και να μενει εκει. Επισης έχει το ρόλο μεταλλικής μονωσης απο την επαφής της πλακας με τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα (για πιθανα βραχυκυκλώματα, οξειδώσεις, κλπ. Αν παράλληλα ειναι και εντονα πορώδης τότε εχει και το ρόλο να φιλτράρει τις σκονες να μην μπαινουν μέσα. Σε καθε περιπτωση (πορώδης ή απλή) μπορει να βαζει την πλακα στη σωστή θεση, αλλά σίγουρα εμποδίζει σφοδρα την κυκλοφορία αερα και αυτό ειναι κακό για θερμά κλίματα (π.χ. ελλαδα καλοκαιρι). ΔΕΝ πρεπει να βγεί, γιατί χάνουμε το πλεονεκτημα της μεταλλικης πλακας, αλλά εγω μάλλον θα έκοβα αρκετή επιφάνεια περιμετρικα της πλάκας για να "ξεβουλώσωσω" κάποιες απο τις κατω γρίλιες

5 ώρες πριν, alexxkidd31 είπε

Μήπως υπάρχει για να λειτουργεί ως ψυκτρα; Επίσης, μπορεί να τοποθετηθεί εκεί πέρα κάποιο thermal pad για πιο χαμηλές θερμοκρασίες;

Έχω το ίδιο μηχάνημα, και η θερμότητα είναι μεταξύ 53-70 όταν κάνω streaming 1080p hevc αρχεία , μέσω spmc ή mxplayer φυσικα γιατί μέσω kodi πάνε στον Θεό (software θέματα αυτά ,για άλλη ώρα) - που μια χαρά τις κόβω, αλλά κάθε προσπάθεια βελτίωσης καλοδεχούμενη._

_ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __

Επίσης μια στο τόσο παθαίνει freeze και είμαι αναγκασμένος να το βγάλω-βαλω από την πρίζα . Νόμιζα πως ήταν λόγω θερμότητας, αλλά τελικά δεν είναι. Περίεργο.. Λογικά θα θέλει κάποιο φορμάτ, για software θέμα μου κάνει (μονολογω κ είμαι off topic,σόρρυ).

Στο "πακέτο" ειναι μια λεπτη μεταλλική πλάκα (φαινεται στη μέση ενα μακροστενο) και η "θηκη" που κολλά στο κουτί και απο πάνω προστατευει απο μεταλλικό βραχυκύκλωμα. Ναι λειτουργεί ως ψυκτρα (κάτι κανει) αλλά λιγο το εκτενές φράξιμο,  λιγο το "πανω θερμοκήπιο", κρίνω οτι σηκωνε καλύτερη λύση απο το εργοστάσια.

Η ιδέα σου για τα pads δεν ειναι κακή, αλλά εργοστασιακά (χρόνοι πραγωγής και κόστος) τους συμφερει ετοιμο αυτοκόλλητο. Επισης κόβω την πλάκα τσιγαρόχαρτο, οποτε να μπει τώρα χέρι για να μπουν pads στην υπάρχουσα πλάκα, δεν το κρίνω σοβαρα αποτελεσματικό. Επιμενω οτι θα εκοβα κομματια περιμμετρικά και σιγουρα θα ανοιγα τρύπες στην πανω πλευρα.

------------------------------------------------------------

(γρηγορο offtopic -  μην το συνεχίσουμε)Το freeze μπορει να ειναι απο πολλούς λόγους, ΚΑΙ απο rom, ΚΑΙ απο το app αλλά ΚΑΙ απο τη θερμοκρασία. Εννοείται μπορεί απο συνδυασμό τους και ολα αυτά δυσκολα να επιβεβαιωθουν με βεβαιότητα. Εγω θα πονταρα στο πρώτο με επικουρικά το 3ο.

5 ώρες πριν, nvel είπε

όσοι έχετε προβλήματα υπερθέρμανσης του επεξεργαστή ελέγξτε και την τοποθέτηση του ψυγείου στο επεξεργαστή γιατί στην περίπτωσή μου ήταν λάθος κολλημένο και απλώς με την σωστή τοποθέτηση έπαψαν οι επανεκκινήσεις

Ισχύει. Συνήθως βάζουν απλή σιλικόνη και οχι κάποια καλή θερμοαγώγιμη πάστα. Αν κάποιος ειναι να μπει στη διαδικασία να βγάλει ψήκτρα, καλυτερα να αφιερώσει λιγο παραπάνω χρόνο και να πάει σε μεγαλύτερη ψύκτρα. Π.χ. το παρακατω δουλευει καλα σε m8s pro + (πηγη στο τελος)

fetch?id=701705&d=1515962987

fetch?id=701703&d=1515962987

Πηγή φωτογραφιων και συζητηση : http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/701682-overheating-mecool-m8s-pro-l-and-pro-and-others-options

2 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Sakis οι συγκεκριμένες λύσεις δεν κάνουν για το kii pro γιατί δεν εχει ουτε αρκετές διόδους αέρα, ουτε ικανποποιητική παθητική ψήξη. Η ροή του αερα απλά θα "γλυφει" το περιβλημα, το οποιο ως πλαστικό ειναι κακός αγωγός της θερμοτητας. Αρα αν το πάρει κάποιος, θα πετάξει τα λεφτα, δεν θα κανει δουλεια και θα ειναι κάτι αντιαισθητικό να τον ενοχλει. Να στο πω με παράδειγμα. Είναι σαν να θες να ζεστάνεις ενα σαλόνι δωμάτιο με ένα γκαζάκι καφε. Ναι κατι θα κάνει, ναι κάπου θα βοηθήσει αλλά λίγα πραγματα.

Αντίθετα κάνει δουλεια σε boxακια που εχουν μπολικες τρύπες αλλά και πάλι είναι κατά περιπτωση στην τοποθέτηση, κλπ

 

20 ώρες πριν, gkok1 είπε

IMG_4501.JPG.040cb22a2919de1fabda42770780258d.JPG

Α)Κάνει λίγο θόρυβο αλλά μόλις βάλεις ταινία δεν τον ακούς.

Β)Ναι δουλεύουν και τα δύο μαζί τα ανεμιστηράκια.Το led δεν σου αποσπά την προσοχή.

Αποτελεσματική η πατέντα σου και αν δεν σε ενοχλεί το ανακάτεμα, μια χαρα.

Δεδομένου οτι το m8s pro εχει πολλές οπές αερισμου και στο πλάι, μια αλλη ιδέα που θα ειχες καλα αποτελεσματα και λιγοτερο "μπερδεμα" θα ήταν

  • Να βαλεις ποδαράκια στο tv box (επρεπε ήδη να το εχεις κανει) ωστε να σηκωθεί και να ισιώσει
  • Να πάρεις ένα απλό ανεμιστήρα με γρίλιες οπως αυτός που πρότεινε ο  @GeorgeAl92 -->  https://www.aliexpress.com/item/2-Set-Gdstime-USB-Fan-120mm-Router-Cooling-Fan-5-V-Silent-Quiet-for-Roku-Receiver/32825391564.html   και να του κολλήσεις δυο ψευτοποδαράκια-πλακα για να στέκεται ευκολα ορθιο. Την τροφοδοσία μπορεις να την πάρεις απο το ιδιο το box ή απο απο αλλη πηγη (πχ περισσευούμενος φορτιστης κινητου)
  • Να τα βάλεις οπως παρακάτω στο σκαριφιμα και το ολο πράγμα θα ήταν πιο συμμαζεμένο, αισθητικά καλύτερο και επισης πολυ αποτελεσματικό. Με κόκκινο/πράσινο η ροή του αέρα (θα βγαινει απο ολες τις πλευρες, οχι μονο αοπο απεναντι)

sca1.jpg

Επεξ/σία από isay
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Του δίνεις ρεύμα απο το box ? Γιατί δοκίμασα ένα cooler 12V και δεν το σήκωνε... 

Δοκίμασα να βάλω το ανεμιστηράκι απο μια παλιά κάρτα γραφικών αλλά δυστυχώς δεν βγάζει σχεδόν καθόλου αέρα χαχα 

29663505_10156246769063399_276436538_n.jpg

Το παραπάνω θέλει 12V για να δουλεψει και εσυ του εδωσες 5V αρα λογικό να σέρνεται ή να μη δουλευει καθόλου. Αν του εδινες 7-9 θα ήταν καλύτερα. Σε καθε περιπτωση θελω να σου πω οτι δεν ειναι τυχαίο που αναφέρουν τάση λειτουργίας. Επισης αλλο σημαντικό χαρακτηριστικό ειναι πόσο ρεύμα τραβανε (ή πόση ισχυ εχουν). Αν πχ εχεις εξαρτημα (πχ ανεμιστηρα) που θέλει 5V και  2Α (10W) αμα το βάλεις στη usb του box, πάλι θα σερνεται (η usb δινει μεχρι 0,5Α ή θα σβήνει/reset το boxaki επειδή δεν δεχεται τοσο ρευμα απο το τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2018 στις 6:36 ΜΜ, nik187 είπε

Εδώ θα γράφουμε τις πατεντες ψύξης  που κάνουμε για τα Tvbox 

Ξεκινάω με την δικιά μου σε ένα beelink GT1 2/16

Beelink GT1 2/16

Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι 
1. Ένα ανεμιστηρακι 5v αγορά από τοπικό κατάστημα στη Λάρισα 4 ευρώ. 5v για να το δώσω ρεύμα από το tv box
κάτι σαν αυτό https://www.aliexpress.com...8-9d4a2097d5bc
2. Μια αντίσταση 1 watt 27 η 28 ohm για να κατεβάσω τις στροφές από τον ανεμιστήρα γιατί έκανε θόρυβο
3. πριόνι μοντελισμού για να κόψω το πλαστικό να περάσω τον ανεμιστήρα 

4. Τρυπάνι ισα ισα για να περάσω από μέσα το σύρμα από το πριόνι για να αρχίσω να το κόβω.
5. μια φαλτσέτα για να τετραγωνίσω την τρύπα σωστά να περάσει ο ανεμιστηρας.
6. κολλητήρι για να κολλήσω τα καλώδια
7. Θερμικό πιστολι σιλικόνης για να κολλήσω το ανεμιστιρακη πάνω στην πλαστική πλακά


Ανοιξα το tv box .
Αφαιρεσα την μεταλλικη πλακα που ειναι βιδωμενη πανω στη βαση και εκοψα την βαση

Κολλησα την αντισταση στο καλωδιο ρευματος αναμεσα απο τον ανεμιστηρα και εκει που θα το δώσω ρευμα απο το box

Μετα κολλησα με το θερμικο πιστολι σιλικονης τον ανεμιστηρα πανω στην πλαστικη βαση 

Μετα κολλησα με το κολλητηρι το μαυρο και κοκκινο καλωδιο απο τον ανεμιστηρα πανω στο tv box
Το μαυρο - αρνητικο το κολλησα στο - αρνητικο απο την εισοδο που παίρνει ρευμα το box απο τον φορτιστη
Και το + θετικο στο + θετικο απο την θυρα USB. Αυτο για να παιρνει μπροστα ο ανεμιστηρας αταν ανοίγει το box και για να κλείνει οταν το κλείνω 

Αυτα δεν νομιζω να ξεχνω κατι.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 20 ΜΕ 25 ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΘΟΡΥΒΟ

20170923_213534-756x1008.jpg

20170923_213541-756x1008.jpg

20170923_213601-756x1008.jpg

20170923_214904-756x1008.jpg

20170923_223118-1008x756.jpg

20170924_125533-756x1008.jpg

20170923_230059-756x1008.jpg

20170923_230147-1008x756.jpg

Αν το καλοκαίρι αποφασίσω να κάνω επέμβαση το gt1 utlimate σκέφτομαι αυτό που έκανες. Να κάνω μια τρύπα στην κάτω μεριά, να βάλω έναν ανεμιστήρα  4*4 ώστε να βάζω αέρα και από την πάνω μεριά στην άκρη να κάνω μικρές τρύπες σαν αυτές στην φώτο ώστε να βγαίνει ο ζεστός αέρας. Αλλά αντί για αντίσταση σκέφτομαι να βάλω κάτι τέτοιο https://www.e-shop.gr/zalman-fan-mate-2-fan-controller-p-PER.806160 και να το κολλήσω στην κάτω μεριά του tv box ώστε να αυξομειώνω της στροφές ανάλογα την θερμοκρασία.  Θα κάνω και μία βάση για να έχει μια απόσταση απο το ξύλο και να μπορεί να ρουφάει αέρα ο ανεμιστήρας.

Την μεταλική πλάκα απο την πανω μεριά την εβγαλες? Αν όχι, άλλαξες θερμοαγώγιμη πάστα? 

Τι λέτε καλή η ιδέα.

Και μήπως υπάρχει κάποιο site με πατέντες για το tv box? 

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, isay είπε

 

Αποτελεσματική η πατέντα σου και αν δεν σε ενοχλεί το ανακάτεμα, μια χαρα.

Δεδομένου οτι το m8s pro εχει πολλές οπές αερισμου και στο πλάι, μια αλλη ιδέα που θα ειχες καλα αποτελεσματα και λιγοτερο "μπερδεμα" θα ήταν

  • Να βαλεις ποδαράκια στο tv box (επρεπε ήδη να το εχεις κανει) ωστε να σηκωθεί και να ισιώσει
  • Να πάρεις ένα απλό ανεμιστήρα με γρίλιες οπως αυτός που πρότεινε ο  @GeorgeAl92 -->  https://www.aliexpress.com/item/2-Set-Gdstime-USB-Fan-120mm-Router-Cooling-Fan-5-V-Silent-Quiet-for-Roku-Receiver/32825391564.html   και να του κολλήσεις δυο ψευτοποδαράκια-πλακα για να στέκεται ευκολα ορθιο. Την τροφοδοσία μπορεις να την πάρεις απο το ιδιο το box ή απο απο αλλη πηγη (πχ περισσευούμενος φορτιστης κινητου)
  • Να τα βάλεις οπως παρακάτω στο σκαριφιμα και το ολο πράγμα θα ήταν πιο συμμαζεμένο, αισθητικά καλύτερο και επισης πολυ αποτελεσματικό. Με κόκκινο/πράσινο η ροή του αέρα (θα βγαινει απο ολες τις πλευρες, οχι μονο αοπο απεναντι)

sca1.jpg

Έχεις δίκιο για τα ποδαράκια το έχω υπόψιν μου αλλά ψάχνω να βρω το κατάλληλο ύψος. Το ανεμιστηράκι ήταν σε καλή,τιμή 5 ευρώ έκανε γι᾽αυτό το πήρα και παίρνει τροφοδοσία από το boxάκι.Σκοπός μου είναι να το κάνω όπως έχεις φτιάξει στο γράφημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να ανοίξω τρύπες και στα δύο gt1 μου, στην επάνω μεριά όμως.τρύπες με ψιλό τρυπάνι ή γρίλιες διαγώνια και περιμετρικά; να βάλω pad στην μέσα πλευρά της μεταλλικής πλάκας ή από πάνω; επίσης να βγάλω την μεγάλη πλάκα από κάτω για να φυσά καλύτερα το φανακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...