Προς το περιεχόμενο

Tvbox Cooling mod ( πατέντες ψύξης)


nik187

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θερμοστάτης θα μπει σε κάποιο σημείο που οταν θα πιάνει τους 60 βαθμούς το box θα εκκινεί τον ανεμιστήρα..και απλά όταν δεν το ζορίζεις να μην δουλεύει συνέχεια το fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, kyanokranos είπε

Θα μπορούσες να παραθέσεις τα links των εξαρτημάτων και, αν είναι εύκολο, μια εικόνα του τελικού αποτελέσματος; Επίσης, για τη συνδεσμολογία του ποτενσιόμετρου και των dupoint ακολούθησες κάποιο γενικό οδηγό ή από εμπειρία; Ρωτάω, γιατί δεν έχω καθόλου εμπειρία με τέτοιου είδους εργασίες και θα με βοηθούσε ιδιαίτερα, όταν λάβω και το δικό μου mecool. Ευχαριστώ..

Εχω γνώσεις και εμπειρία ηλεκτρονικών, δεν ακολούθησα έτοιμο οδηγό. Ποτεντιομετρα βρίσκεις σε μαγαζιά με ηλεκτρονικα, ομοίως και συνδετικά dupont (αυτό στα πιο μεγαλα μαγαζια). Εγω ειχα περισσευούμενα κλιπς, είχα πένσα-πρέσσα, κολλητήρι, καλώδια έχω, τα έβαλα κάτω και το έφτιαξα. Δηλαδη τα μονα που αγορασα ήταν το ποτεντιομετρο και κάποια έτοιμα καλώδια με m-f dupont γιατί βαριόμουν να φτιαχνω.

Ενδεικτικά :

Dupont σετ : https://www.ebay.co.uk/itm/310pcs-2-54mm-Male-Female-Dupont-Wire-Pin-Header-Connector-Kits-Set-Housing-YX/302554517929

Πένσα : https://www.ebay.co.uk/itm/Multi-Functional-Crimping-Pliers-Terminals-Wires-Crimpper-Tool-Good-quality/262371761669?

 βίντεο

Spoiler

 

 

 

5 ώρες πριν, p_under είπε

Αν εχεις ορεξη γραψε δυο λογια τι ακριβως θα κανει ο θερμοστατης

 

O θερμοστάστης normal open δεν επιτρέπει να περάσει ρεύμα, μεχρι να πιάσει συγκεκριμένη θερμοκρασία και μολις η θερμοκρασία πέσει κάτω απο το οριο, κοβει το ρεύμα. Θα βαλει το "κεφαλι" να εφαρμοζει (οσο καλυτερα γινεται) στην ψύκτρα και τα καλώδια του θα τα παρεμβάλει σε ένα απο τα καλώδια τροφοδοσίας του ανεμιστήρα (το θετικό ή αρνητικό, δεν εχει σημασία), οποτε μόλις το κεφαλι ζεσταθεί (επειδη ζεστάθηκε η cpu/ψυκτρα) θα περάσει ρεύμα, θα κλείσει κυκλωμα ο ανεμιστηρας, θα γυρίσει, θα δροσίσει το συστημα και μολις το κεφαλι ανιχνευσει πτωση κάτω απο το οριο θα "σβήσει" τον ανεμιστήρα. Εχει και εδω πρακτικά προβληματάκια που πρεπει να δοκιμάσει και λύσει, οπως πχ  η σωστή εφαρμογη του αισθητήρα. Είναι όμως καλή εναλλακτική ιδέα.

Αντίστοιχα ένας θερμοστάτης normal closed κάνει το αντιθετο, δηλαδη περνά ρεύμα, μεχρι το κεφαλι να πιάσει οριο θερμοκρασίας και εκει κοβει την παροχή ρευματος. Τέτοιους εχουν οι ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες στα σπιτια μας, οπου μολις το νερό πιάσει τους 60C κλείνει το ρευμα για να μη σκάσει ο θερμοσίφωνας. Αντίστοιχο εχουμε και στους βραστήρες νερου.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lazkalai είπε

ανεμιστηρα θελουμε αναγκαστικα 5V με 12V υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει;

δοκίμασα 2 διαφορετικά 120mm 12v ,το ενα 0,16A το αλλο 0,06Α. δεν ξεκίνησαν.Τα βοήθησα λίγο με το χέρι και δουλέψανε άλλα χαμηλές στροφές.

3,60 τα έχει το banggood με usb.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lazkalai είπε

ανεμιστηρα θελουμε αναγκαστικα 5V με 12V υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει;

Εξαρτάται από τον ανεμιστήρα. Έχω έναν 12άρη που ξεκινούσε σε χαμηλές στροφές και έναν που δεν ξεκινούσε καν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lazkalai είπε

ανεμιστηρα θελουμε αναγκαστικα 5V με 12V υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει;

οι 12αρηδες εχουν συνήθως τάση εκκίνησης τα 7-8V αλλά σε κάποιες εξαιρέσεις κατεβαίνεις και πιο χαμηλά. Αντίστοιχα μπορεί να βρεις 5αρι να ξεκινά στα 2-3 και αλλους με τιποτα κατω απο 4.

Εννοειται οτι σε ολες τις περιπτωσεις εχει χαμηλοτερες ταχυτητες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι έχω δρομολογήσει την εγκατάσταση ενός 5V usb fan (τον silent cooler master που έχετε προτείνει αρκετοί από Αλί) σκεφτόμουν τι μπορώ να κάνω για αποστάτες (ωραία τα ξυλοτουβλάκια αλλά χρειάζεται κάτι ποιο μόνιμο). Έπεσε το μάτι μου σε αυτά http://www.benos.com.gr/e-Shop/Molded-Rubber-Products/Rubber-Stoppers/RST-06.aspx . Είναι στο κέντρο της Αθήνας οπότε ίσως πάω να τα δω από κοντά αν με φέρει ο δρόμος μου (μένω Χαλάνδρι). Πως θα τα κολούσατε; Έχετε κάποια παρόμοια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και αυτο μια λύση, αλλά δε χρειάζεται να τρέχεις σε συγκεκτριμένα μαγαζιά και ειδικά αν ειναι μακριά σου. Τετοιου ειδους στοπ θα βρεις σε ολα τα μαγαζιά με χρώματα σιδηρικά, απο τα μικρά της γειτονιάς σου, μεχρι τα μεγάλα οπως praktiker, lm, κλπ. Ακόμα και το jumbo εχει τέτοια. Αναλογα με το μαγαζι θα βρεις σε διαφορα μεγέθη και μορφές.

Για την κόλληση μπορεις να χρησιμοποιήσεις ταινια διπλής όψεος, αυτοκολλητα "χριτς-χρατς" (δεν ξερω πως τα λενε στα ελληνικα), μεχρι και μπουτακ πλαστελινη.Εννοείται και κόλλα για πιο μονιμες καταστάσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2018 στις 3:02 ΜΜ, kronos73 είπε

Δεδομένου ότι έχω δρομολογήσει την εγκατάσταση ενός 5V usb fan (τον silent cooler master που έχετε προτείνει αρκετοί από Αλί) σκεφτόμουν τι μπορώ να κάνω για αποστάτες (ωραία τα ξυλοτουβλάκια αλλά χρειάζεται κάτι ποιο μόνιμο). Έπεσε το μάτι μου σε αυτά http://www.benos.com.gr/e-Shop/Molded-Rubber-Products/Rubber-Stoppers/RST-06.aspx . Είναι στο κέντρο της Αθήνας οπότε ίσως πάω να τα δω από κοντά αν με φέρει ο δρόμος μου (μένω Χαλάνδρι). Πως θα τα κολούσατε; Έχετε κάποια παρόμοια πρόταση;

μην το ψαχνεις τοσο πολυ.....παρε ενα ξυλινο μανταλακι , βγαλε το ελασμα 

και κολα τα δυο κομματια με σιλικονη...

https://m.imgur.com/a/corX4

diy  ftw!!!!!

Επεξ/σία από jnb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, jnb είπε

μην το ψαχνεις τοσο πολυ.....παρε ενα ξυλινο μανταλακι , βγαλε το ελασμα 

και κολα τα δυο κομματια με σιλικονη...

https://m.imgur.com/a/corX4

diy  ftw!!!!!

Χα χα το κρεμας και σε κάνα σύρμα άμα λάχει.  Η υπερυψωση στο συγκεκριμένο κουτί δεν παίζει  μεγάλο ρόλο αλλά θέλω κάτι πιο διακριτικό στο σαλόνι.  Έχω κάτι στο μυαλό μου με Lego,  αν το κάνω θα βάλω φώτο. Παρεμπιπτόντως παρέλαβα το φανακι,  και μόνο που το ακουμπησα στην πάνω πλευρά (έχω κάνει μερικές τρύπες) η μέγιστη θερμοκρασία έπεσε εμφανώς .  Όταν το τρυπησω σωστά και μονταρω φανακι  θα επανέλθω. 

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kronos73 είπε

Χα χα το κρεμας και σε κάνα σύρμα άμα λάχει.  Η υπερυψωση στο συγκεκριμένο κουτί δεν παίζει  μεγάλο ρόλο αλλά θέλω κάτι πιο διακριτικό στο σαλόνι.  Έχω κάτι στο μυαλό μου με Lego,  αν το κάνω θα βάλω φώτο. Παρεμπιπτόντως παρέλαβα το φανακι,  και μόνο που το ακουμπησα στην πάνω πλευρά (έχω κάνει μερικές τρύπες) η μέγιστη θερμοκρασία έπεσε εμφανώς .  Όταν το τρυπησω σωστά και μονταρω φανακι  θα επανέλθω. 

τα μανταλακια ειναι ολα τα λεφτα διοτι...

το μποξακι εχει τρυπες μονον κατω και πλαγια οποτε..

για να σπρωξεις αερα θα πρεπει το φανακι να εχει αποσταση απο την επιφανεια.

Αλλα μποξακια εχουν τρυπες επανω οποτε...

το φανακι πρεπει να εφαπτεται για να ρουφα τον αερα απο μεσα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jnb είπε

μην το ψαχνεις τοσο πολυ.....παρε ενα ξυλινο μανταλακι , βγαλε το ελασμα 

και κολα τα δυο κομματια με σιλικονη...

https://m.imgur.com/a/corX4

diy  ftw!!!!!

 

11 ώρες πριν, kronos73 είπε

Χα χα το κρεμας και σε κάνα σύρμα άμα λάχει.  Η υπερυψωση στο συγκεκριμένο κουτί δεν παίζει  μεγάλο ρόλο αλλά θέλω κάτι πιο διακριτικό στο σαλόνι.  Έχω κάτι στο μυαλό μου με Lego,  αν το κάνω θα βάλω φώτο. Παρεμπιπτόντως παρέλαβα το φανακι,  και μόνο που το ακουμπησα στην πάνω πλευρά (έχω κάνει μερικές τρύπες) η μέγιστη θερμοκρασία έπεσε εμφανώς .  Όταν το τρυπησω σωστά και μονταρω φανακι  θα επανέλθω. 

Ολες οι ιδέες και λύσεις είναι σωστές, αρκεί να εχουν ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Βρήκα αναρτηση στο freaktab ( http://freaktab.com/filedata/fetch?photoid=721623 ) που με λίγη κόλλα, ένα fanακι και 4 βίδες έτοιμη η ψύξη.Σωστή και αυτή η λύση.

Απο εκει και πέρα ειναι θέμα του εκάστοτε τι θελει και μπορει να κάνει με βάση τις αναγκες και τα γουστα του. Οταν πριν πολλά χρόνια ήμουν φοιτητής κρέμονταν καλώδια απο οπουδήποτε. Τώρα είμαι τον συμμαζεμένων και πρακτικών λύσεων και τα boxακια μου ειναι κρυμμένα  πίσω απο την τηλεόραση. Το μονο που "εξέχει" απο κάτω, είναι 2 εκατοστά απο μια επέκταση usb για να συνδέω ευκολα στικάκια.Π.χ τοτε άνετα θα εβαζα μανταλάκια, καπάκια νερου, ακομα και διπλωμένο χαρτόνι, τώρα μονο που θα το σκεφτώ με πιανουν τα ψυχαναγκαστικά μου.

Το KII του kronos εχει ιδιατερότητες γιατί από μόνο του είναι "σαν στεγανό κουτί". Θέλει πιο δραστικά μέτρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...