Προς το περιεχόμενο

Tvbox Cooling mod ( πατέντες ψύξης)


nik187

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/4/2018 στις 1:03 ΠΜ, isay είπε

Κάτι ακομα για τις διαστάσεις. Το 120αρι (σε διαστάσεις) fan ειναι "μεγάλο" για τα κλασσικά boxes. Απο αυτά που εχω δοκιμάσει θεωρώ οτι ο βελτιστος συνδυασμος ειναι 5V με 50αρι ή 80αρι.

Επειδή είδα ότι αρκετός κόσμος έχει τα συνδυαστικά μποξάκια με dvbs/dvbt που είναι μεγαλύτερα το έγραψα. Τα συγκεκριμένα -όλη η σειρά τους- έχουν κατά κανόνα λίγο δυνατότερο τροφοδοτικό για να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις των καρτών dvb και -αν και φυσικά δεν έχω δοκιμάσει πολλά- δυο 12ρια ανεμιστηράκια διαφορετικών κατασκευαστών το έτρεξαν όλα.. Μια εικόνα για τις διαστάσεις φαίνεται παρακάτω. Μόνο λίγο από την πίσω μεριά προεξέχει το ανεμιστηράκι..

 

20180402_124431 (Medium).jpg

20180402_124535 (Medium).jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@japetus

Ναι στη σειρά K κάθεται καλα λόγω μεγέθους αν και το αισθητικό ειναι θέμα του εκάστοτε.

Απο εκει και πέρα δυο μικροπαρατηρήσεις που μπορεις να βελτιώσεις.

Όπως εχεις τον ανεμιστηρα "παρεμποδίζεις" τη ροή αερα στο ανεμιστηρακι, αρα και την τελική ποσότητα αερα που φυσά το κουτί. Βάλε κάτι κάτω απο το ανεμιστηράκι να σηκωθεί κάποια χιλιοστα ώστε να "ρουφα" πιο ευκολα τον αερα. Επειδη δεν φαινεται καλα στις φωτο, αν απο κάποια πλευρα υπάρχει αρκετο κενο να "μπαινει" αερα, αγνοησε αυτή την παρατηρηση

Σε παλιότερη αναρτηση για το ΚΙΙ ( https://www.insomnia.gr/forums/topic/672476-tvbox-cooling-mod-πατέντες-ψύξης/?do=findComment&comment=56379433  ) εδειξα οτι αφενός εχει μια μεμβράνη στην κάτω πλευρα, αφετέρου δεν εχει τρύπες στην πάνω ππλευρα, άρα ο αερας που προσπαθείς να σπρώξεις βρίσκει πολλά "εμποδια" για να κάνει αποδοτική ψύξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου συστηματάκι. Η πατέντα του @pavloa με μικρές αλλαγές :) 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εάν έχω συνδεδεμένο το καλώδιο usb πάνω στο box, ο ανεμιστήρας δουλεύει ακόμα και όταν το box είναι κλειστό. Νομίζω ότι με ένα μικρό διακόπτη σαν αυτόν θα λυθεί το θέμα.   

30007502_1117706625039241_273524531_n.jpg

30070844_1117706621705908_1313028804_o.jpg

30122233_1117706615039242_885842231_o.jpg

30174447_1117706611705909_704795939_o.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SakisLeft είπε

Το δικό μου συστηματάκι. Η πατέντα του @pavloa με μικρές αλλαγές :) 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εάν έχω συνδεδεμένο το καλώδιο usb πάνω στο box, ο ανεμιστήρας δουλεύει ακόμα και όταν το box είναι κλειστό. Νομίζω ότι με ένα μικρό διακόπτη σαν αυτόν θα λυθεί το θέμα.   

30007502_1117706625039241_273524531_n.jpg

30070844_1117706621705908_1313028804_o.jpg

30122233_1117706615039242_885842231_o.jpg

30174447_1117706611705909_704795939_o.jpg

Μια χαρά το έκανες.. Δεν χωρούσε να το το βάλεις ανάμεσα στο ποδαράκια έτσι όπως το έκανα εγώ? Θα ήταν πιο σταθερό. Είδες διαφορά στην θερμοκρασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/31/2018 στις 11:08 ΠΜ, Parasomnia είπε

Το πακέτο του bcenter το έχω αφαιρέσει ήδη σύμφωνα με τον πολύ χρήσιμο οδηγό που έχεις αναρτήσει, μια και άφησα την αλλαγή της rom για αργότερα, όταν έχω περισσότερο χρόνο. Όταν το ανοίξω πάλι για να μαζέψω/κολλήσω το usb καλώδιο θα δω αν στην υποδοχή της πλακέτας κάτω από μια τρυπούλα του κουτιού είναι για reset button.
Πάντως δεν χρειάζεται πλέον να το έχω σε κάθετη θέση μια και οι θερμοκρασίες προς το παρόν παίζουν από 32-35   μέχρι 39-42 όταν βάζω να παίζει incursion/youtube/terrarium κτλ αλλά τα ποδαράκια είναι καλή παρατήρηση. 

Έχω βρει ήδη την ιδανική ψύκτρα από παλιό motherboard αλλά δεν την άλλαξα γιατί έχω θερμ. πάστα που δεν είναι adhesive (arctic mx-4) και αν δεν βάλω κάτι να την κρατάει στη θέση της φοβάμαι πως θα ξεκολλήσει. Εσύ πια χρησιμοποιείς;

Ανακάτεψε 1 μέρος κυανοακρυλική κόλλα με δύο μέρη φθηνή πάστα (και την ΜΧ4 πχ) και θα κολλήσεις οτι θες.

Βάλε δυο σταγόνες πάστα και μια σταγόνα κόλλα πάνω στην ψύκτρα, ανακάτεψε με μια οδοντογλυφίδα και τοποθέτησε :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavloa είπε

Μια χαρά το έκανες.. Δεν χωρούσε να το το βάλεις ανάμεσα στο ποδαράκια έτσι όπως το έκανα εγώ? Θα ήταν πιο σταθερό. Είδες διαφορά στην θερμοκρασία?

 Αν το έβαζα έτσι ακουμπούσε απευθείας πάνω στο ανεμιστηράκι και δεν το επιχείρησα. Σταθερό είναι, μια χαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω το M8S Pro L,

το έχω δουλέψει 2- 3 μέρες. Δεν παρατήρησα να ανεβάζει θερμοκρασία.

Σε τι εφαρμογές "ζορίζεται";

Με πιο προγραμματάκι μπορώ να βλέπω τη θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostart13 είπε

Καλησπέρα,

έχω το M8S Pro L,

το έχω δουλέψει 2- 3 μέρες. Δεν παρατήρησα να ανεβάζει θερμοκρασία.

Σε τι εφαρμογές "ζορίζεται";

Με πιο προγραμματάκι μπορώ να βλέπω τη θερμοκρασία;

Με το cpu monitor απο το playstore. 

Συνήθως τα box ζοριζονται στο kodi, στα παιχνίδια αλλα γενικά αν δεν είναι ποιοτική κατασκευή θα ζεστενεται σχεδόν παντου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, p_under είπε

Με το cpu monitor απο το playstore. 

Συνήθως τα box ζοριζονται στο kodi, στα παιχνίδια αλλα γενικά αν δεν είναι ποιοτική κατασκευή θα ζεστενεται σχεδόν παντου. 

Αυτή ήταν η επόμενη ερώτησή μου:

Υπάρχει κάποιο app ή έστω πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε, που να φέρνει στα όρια τον επεξεργαστή για να δούμε την απόδοση της ψύξης;

Δεν έχω εγκαταστήσει kodi ακόμα.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Αυτή ήταν η επόμενη ερώτησή μου:

Υπάρχει κάποιο app ή έστω πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε, που να φέρνει στα όρια τον επεξεργαστή για να δούμε την απόδοση της ψύξης;

Δεν έχω εγκαταστήσει kodi ακόμα.

Ναι, τρέξε ένα 4k ή 1080p hevc αρχείο για ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Αυτή ήταν η επόμενη ερώτησή μου:

Υπάρχει κάποιο app ή έστω πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε, που να φέρνει στα όρια τον επεξεργαστή για να δούμε την απόδοση της ψύξης;

Δεν έχω εγκαταστήσει kodi ακόμα.

Για "πρακτική δοκιμή" kodi να παιζει κάτι στο background σε υψηλή αναλυση και παραλληλο ψάξιμο, πχ να βρει servers απο μια ταινια.Εχω παρατηρήσει οτι οταν του βάζω να παιζει live iptv (μεσω kodi) και παραλληλα ψάχνει για servers, ζορίζεται άγρια. Μάλλον εκει το soc ζορίζεται γιατί πιάνει τα μεγιστα στο τριγωνο Απεικόνιση-internet-επεξεργασία

Για πιο "επιστημονική προσεγγιση" υπάρχει και το Stress CPU --> https://play.google.com/store/apps/details?id=xyz.bluephoenix.stresscpu

Παλιότερα εχει βρει κάποιο προγραμμα να αδειάζει την μπαταρία του κινητου και για να το κάνει δούλευε το soc σχεδόν στο 100%. Τώρα δεν μπορώ να το θυμηθώ με τίποτα.

Τέλος ενα ωραίο ακομα προγραμματάκι για δοκιμές ειναι το CPU Throttling Test, οπου κάποιος μπορεί να δει σε ποιο σημείο ο επεξεργαστής αρχίζει να "κλείνει" μονος του για να μην καει απο την υπερθέμανση (μπακάλικη περιγραφη). https://play.google.com/store/apps/details?id=skynet.cputhrottlingtest

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλους,

δυστυχώς είχατε δίκιο. Το μηχάνημα (M8S Pro L) "χτύπησε" μέχρι 82 Βαθμούς Celsiou στο KODI και 67 - 72 όταν του

κάνω πιο ελαφριά χρήση (ευτυχώς παιχνίδια δεν παίζω).

Οπότε το ανεμιστηράκι είναι μονόδρομος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostart13 είπε

Χρόνια πολλά σε όλους,

δυστυχώς είχατε δίκιο. Το μηχάνημα (M8S Pro L) "χτύπησε" μέχρι 82 Βαθμούς Celsiou στο KODI και 67 - 72 όταν του

κάνω πιο ελαφριά χρήση (ευτυχώς παιχνίδια δεν παίζω).

Οπότε το ανεμιστηράκι είναι μονόδρομος... 

Όχι απαραίτητα. Χρησιμοποίησε αντί του Kodi το spmc 16 ( Kodi optimized για Android είναι), και θα δεις 10 βαθμούς κάτω χρήση (Ω, ναι, γτ είναι ειδικά για amlogic )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έψαξα μάταια να βρω το Tj. max* του s912.

Τέλος πάντων με μόλις 4,90 € πήρα το mini cooler που πρότεινε κάποιος φίλος εδώ. Και μπορώ να πώ ότι πέτυχα καλύτερες θερμοκρασίες από αυτόν παρότι έχουμε το ίδιο μποξάκι. Ίσως επειδή αυτός το έχει στο πλάι ενώ σε μένα κάθεται. Επίσης και αυτό με τη σειρά του κάθεται σε ... βάση αναπτήρων(!) επειδή είναι πολύ ευάερη.

2018-04-09_224240.jpg.08191e8763b6169c67d14bdb56df1ccb.jpg

 

Μοντέλο: Mecool m8s pro

Firmware : το μαμίσιο

Θερμ.δωματίου : 19.9°C
Idle Temp: ~31-32°C
YouTube : ~36°C μετά από 30 mins

kodi : ~36-39°C μετά από 95 mins

1522954806_0.jpeg

* Tj max stands for Tjunction Max, Tj max is the maximum allowable temp for a processor's internal cores, if you reach Tj max the processor's THERMTRIP# signal will activate shutdown to prevent damage to the processor.

 

 

Επεξ/σία από kostas1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...