Προς το περιεχόμενο

Tvbox Cooling mod ( πατέντες ψύξης)


nik187

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Parasomnia

Ωραία δουλεια (και με γριλιες προστασίας) και καλό feedback.

Λίγα σχολια.

  • Βάλε του ποδαράκια και θα μπορεις να το εχεις και οριζοντια με τα ιδια αποτελεσματα. Τα υπάρχουσα ποδαρακια ειναι πολύ κοντα, οποτε η αποσταση box-γραφειο ειναι αστεια και αυτό δρα ως θερμομονωτικό για την αποβολή θερμοτητας και απο κάτω. Ασε τον αερα να κυκλοφορεί και απο κάτω.
  • Συνήθως οι 12βολτοι ανεμιστηρες εχουν εκκίνηση πάνω απο τα 5v οποτε δε γυρίζουν. Αφου σε εσενα γυρίζουν, no problem και οντως ειναι και πολυ πιο αθορυβο.
  • Αν κάποια στιγμή στο μέλλον βάλεις αλλο χέρι, άλλαξε τοτε και την ψήκτρα σε μια μεγαλυτερη (μήκος-ύψος) και βάλε και καλή θερμοαγώγιμη πάστα. Αυτή που εχει τώρα δε με πειθει οτι κάνει σοβαρη δουλεια.
  • Αν δεν εχεις αλλάξει σε custom rom (ή δεν θες να αλλάξεις) αφαιρεσε όλο το πακετο bcenter. Οδηγίες στο link της υπογραφής μου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, isay είπε

@Parasomnia

Ωραία δουλεια (και με γριλιες προστασίας) και καλό feedback.

Λίγα σχολια.

  • Βάλε του ποδαράκια και θα μπορεις να το εχεις και οριζοντια με τα ιδια αποτελεσματα. Τα υπάρχουσα ποδαρακια ειναι πολύ κοντα, οποτε η αποσταση box-γραφειο ειναι αστεια και αυτό δρα ως θερμομονωτικό για την αποβολή θερμοτητας και απο κάτω. Ασε τον αερα να κυκλοφορεί και απο κάτω.
  • Συνήθως οι 12βολτοι ανεμιστηρες εχουν εκκίνηση πάνω απο τα 5v οποτε δε γυρίζουν. Αφου σε εσενα γυρίζουν, no problem και οντως ειναι και πολυ πιο αθορυβο.
  • Αν κάποια στιγμή στο μέλλον βάλεις αλλο χέρι, άλλαξε τοτε και την ψήκτρα σε μια μεγαλυτερη (μήκος-ύψος) και βάλε και καλή θερμοαγώγιμη πάστα. Αυτή που εχει τώρα δε με πειθει οτι κάνει σοβαρη δουλεια.
  • Αν δεν εχεις αλλάξει σε custom rom (ή δεν θες να αλλάξεις) αφαιρεσε όλο το πακετο bcenter. Οδηγίες στο link της υπογραφής μου

 

Το πακέτο του bcenter το έχω αφαιρέσει ήδη σύμφωνα με τον πολύ χρήσιμο οδηγό που έχεις αναρτήσει, μια και άφησα την αλλαγή της rom για αργότερα, όταν έχω περισσότερο χρόνο. Όταν το ανοίξω πάλι για να μαζέψω/κολλήσω το usb καλώδιο θα δω αν στην υποδοχή της πλακέτας κάτω από μια τρυπούλα του κουτιού είναι για reset button.
Πάντως δεν χρειάζεται πλέον να το έχω σε κάθετη θέση μια και οι θερμοκρασίες προς το παρόν παίζουν από 32-35   μέχρι 39-42 όταν βάζω να παίζει incursion/youtube/terrarium κτλ αλλά τα ποδαράκια είναι καλή παρατήρηση. 

Έχω βρει ήδη την ιδανική ψύκτρα από παλιό motherboard αλλά δεν την άλλαξα γιατί έχω θερμ. πάστα που δεν είναι adhesive (arctic mx-4) και αν δεν βάλω κάτι να την κρατάει στη θέση της φοβάμαι πως θα ξεκολλήσει. Εσύ πια χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Parasomnia είπε

Το πακέτο του bcenter το έχω αφαιρέσει ήδη σύμφωνα με τον πολύ χρήσιμο οδηγό που έχεις αναρτήσει, μια και άφησα την αλλαγή της rom για αργότερα, όταν έχω περισσότερο χρόνο. Όταν το ανοίξω πάλι για να μαζέψω/κολλήσω το usb καλώδιο θα δω αν στην υποδοχή της πλακέτας κάτω από μια τρυπούλα του κουτιού είναι για reset button.
Πάντως δεν χρειάζεται πλέον να το έχω σε κάθετη θέση μια και οι θερμοκρασίες προς το παρόν παίζουν από 32-35   μέχρι 39-42 όταν βάζω να παίζει incursion/youtube/terrarium κτλ αλλά τα ποδαράκια είναι καλή παρατήρηση. 

Έχω βρει ήδη την ιδανική ψύκτρα από παλιό motherboard αλλά δεν την άλλαξα γιατί έχω θερμ. πάστα που δεν είναι adhesive (arctic mx-4) και αν δεν βάλω κάτι να την κρατάει στη θέση της φοβάμαι πως θα ξεκολλήσει. Εσύ πια χρησιμοποιείς;

Δεν μου εχει τυχει να χρειαστεί να αλλαξω ψήκτρα για να εχω δοκιμασμένη άποψη. Προτιμώ τα ανεμιστηράκια (μεχρι να μου κάτσει περιεργος που το θελει αθορυβο τελειως και θα πρεπει να μπει ψήκτρα υψους καμιναδας)

Δες το παρακάτω βιντεο που ο συγκεκριμένος λεει αρκετά για τις πάστες στα m8s

 

 

ΜΙα ακομα γενικότερη προσθήκη, μη σχετική με την παραπάνω απαντηση. Ψάχνοντας κάτι αλλο έπεσα σε ενα βιντεο οπου κάποιος "καμμένος" (σαν εμένα και αλλους), δείχνει πως εβαλε ανεμιστηρακι στο m8s Pro L. Ηι διαδικασία ειναι σχεδόν ίδια για τα M8s pro και m8s pro plus

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ: Μπορεί να μου πει κάποιος, αν κολλήσω τα καλώδια, η συγκεκριμένη usb θα μπορεί να δουλέψει; Δε θέλω να πιάσω με το ανεμιστηράκι τη μία usb γιατί έχω και ξεχωριστό τηλεκοντρόλ.

Κάποιος μίλησε για - από την είσοδο του ρεύματος και + από το usb. Δουλεύει έτσι;

Και τέλος, μπορεί να ανεβάσει κάποιος φωτο με τα σημεία που πρέπει να κολληθούν τα καλώδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lanike71 είπε

1.Επειδή αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ: Μπορεί να μου πει κάποιος, αν κολλήσω τα καλώδια, η συγκεκριμένη usb θα μπορεί να δουλέψει; Δε θέλω να πιάσω με το ανεμιστηράκι τη μία usb γιατί έχω και ξεχωριστό τηλεκοντρόλ.

2.Κάποιος μίλησε για - από την είσοδο του ρεύματος και + από το usb. Δουλεύει έτσι;

3.Και τέλος, μπορεί να ανεβάσει κάποιος φωτο με τα σημεία που πρέπει να κολληθούν τα καλώδια;

1. Εγω δινω ρευμα απο την μια usb απο ενα Beeling gt1 2/16 σε ενα φανακι 5v / 1w το οποιο εχω κατεβασει τις στροφες με μια αντισταση ( κοιταξε το πρωτο ποστ )

Στην συγκεκριμενη θυρα βαζω πολλες ενα usb stick 16gb για αναπαραγωγη ταινιων. Εως τωρα δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα στο να μην το διαβασει.

2. Ετσι το εχω για να αναβει και να σβηνει το φανακι οταν ανοιγω και κλεινω το tvbox

20170924_125533-756x1008.jpg.1560360464208e8814592670572be5e6.jpg

 

3.

 

20180401_184905-1008x7561.jpg.7a1ebef76c93ba388a4de875ad293fff.jpg

 

20170924_125533-756x10081.jpg.f68163c9d151da5d190b1e2c83583824.jpg

Μπορεις να βρεις ευκολα το + και το - αν εχεις ενα πολυμετρο. Αν δεν εχεις σου δειχνω στις φωτο ακριβως ποια ειναι.

Πρακτικα τι μπορεις να κανεις. Αν εχεις ενα φανακι 5v με γυμνες τις ακρες απο τα δυο καλωδια το κοκκινο και το μαυρο απο το φανακι ακουμπας το κοκκινο στην μια ακρη απο τις τεσσερις κολησεις απο το usb και το μαυρο στην αλλη ακρη ( 1 - 4  δες τους κοκκινους κυκλους ) .

Αν τα βαλεις σωστα το φανακι θα δουλεψει. Αν τα βαλεις αναποδα δεν θα κανει τιποτα . Οποτε εκει που θα δουλεψει ξερεις ποιο ειναι το + και ποιο το - .  Το + ειναι το κοκκινο καλωδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλό πάντως για όποιον δε θέλει πολλά, είναι 12βολτο ανεμιστηρακι υπολογιστή 12εκ.που πάνω του κάθεται σε όλο το πλάτος το μποξακι .  Ένα βύσμα USB στην άκρη και απευθείας σε μια από τις υποδοχές του κουτιού. Το ρεύμα που παίρνει είναι αρκετό για να δουλέψει ο ανεμιστήρας σε χαμηλές στροφές ώστε και τη δουλειά του να κάνει και θόρυβος να μην ακούγεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, japetus είπε

Το πιο απλό πάντως για όποιον δε θέλει πολλά, είναι 12βολτο ανεμιστηρακι υπολογιστή 12εκ.που πάνω του κάθεται σε όλο το πλάτος το μποξακι .  Ένα βύσμα USB στην άκρη και απευθείας σε μια από τις υποδοχές του κουτιού. Το ρεύμα που παίρνει είναι αρκετό για να δουλέψει ο ανεμιστήρας σε χαμηλές στροφές ώστε και τη δουλειά του να κάνει και θόρυβος να μην ακούγεται. 

Δυστυχως δεν ξεκινουν ολα ομως απο τα 5v. 

Εχει κανεις να προτείνει thermal adhesive για αλλαγη της χαλιας κολλας που εχουν ολα τα κουτια? Προσοχή δεν ψαχνω για παστα, εχω αλλωστε την grizzly. Θελω adhesive ωστε να μην ξεκολλαει η ψυκτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα ξεκινούν, αν δεν δουλεύουν δεν είναι θέμα τάσης (βολτ) αλλά αμπέρ. Θεωρώ σαν πρώτη κίνηση αναβάθμισης σε ένα μποξακι, την αλλαγή τροφοδοτικού με κάποιο σε περισσότερα αμπέρ. Ειδικά επιβάλλεται αν συνδέει κανείς συσκευές στις usb ή αν είναι κάποιο κουτάκι με dvb-t ή/και dvb-s. 

Στο kii pro έβαλα τροφοδοτικό 2Α και απλά το έχω ακουμπισμένο πάνω στο ανεμιστηρακι. Ούτε ανοίγματα, ούτε τρύπημα ούτε βάσεις ούτε στηρίγματα. Η θερμοκρασία σταθερά  στους 45-50 με custom rom που ανεβάζει περισσότερα από τη στοκ. 

Επεξ/σία από japetus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, japetus είπε

Όλα ξεκινούν, αν δεν δουλεύουν δεν είναι θέμα τάσης (βολτ) αλλά αμπέρ. Θεωρώ σαν πρώτη κίνηση αναβάθμισης σε ένα μποξακι, την αλλαγή τροφοδοτικού με κάποιο σε περισσότερα αμπέρ. Ειδικά επιβάλλεται αν συνδέει κανείς συσκευές στις usb ή αν είναι κάποιο κουτάκι με dvb-t ή/και dvb-s. 

Στο kii pro έβαλα τροφοδοτικό 2Α και απλά το έχω ακουμπισμένο πάνω στο ανεμιστηρακι. Ούτε ανοίγματα, ούτε τρύπημα ούτε βάσεις ούτε στηρίγματα. Η θερμοκρασία σταθερά  στους 45-50 με custom rom που ανεβάζει περισσότερα από τη στοκ. 

Μήπως μπορείς να προτείνεις κάποιο;

Επίσης, επειδή έχω το ίδιο box, έχεις αυτό με τον s905 ή τον 905D; Αν το πρώτο, ποια rom έχεις βάλει και πως την αξιολογείς στην πράξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Μήπως μπορείς να προτείνεις κάποιο;

Επίσης, επειδή έχω το ίδιο box, έχεις αυτό με τον s905 ή τον 905D; Αν το πρώτο, ποια rom έχεις βάλει και πως την αξιολογείς στην πράξη;

Εγώ έχω αυτόν https://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f12-pwm-rev2-fan-120mm-p-PER.811355 και δουλεύει μια χαρά στο tv box.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pavloa είπε

Εγώ έχω αυτόν https://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f12-pwm-rev2-fan-120mm-p-PER.811355 και δουλεύει μια χαρά στο tv box.

Και το έχεις κολλήσει με κάποιο USB κ μετά σε θύρα στο box και απλά από πάνω; Χωρίς πρώτα να του ανοίξεις τρύπες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexxkidd31 είπε

Και το έχεις κολλήσει με κάποιο USB κ μετά σε θύρα στο box και απλά από πάνω; Χωρίς πρώτα να του ανοίξεις τρύπες; 

Δες πως το έχω κάνει στο beelink gt1 ultimate

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Τροφοδοτικό οποιοδήποτε  στα ίδια βολτ αλλά με 2A κάνει.. Ρομ  έβαλα του malaysk. Πολύ καλύτερη από την στοκ,, αλλά μου ανέβασε κατευθείαν θερμοκρασία και γι αυτό έβαλα το ανεμιστηρακι, κολλούσε χωρίς.. Δεν  βιδωσα τίποτα, απλά ακούμπησα το μποξ πάνω στον ανεμιστήρα  χωρίς καν αποστατικα.. 

Επεξ/σία από japetus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, japetus είπε

Το πιο απλό πάντως για όποιον δε θέλει πολλά, είναι 12βολτο ανεμιστηρακι υπολογιστή 12εκ.που πάνω του κάθεται σε όλο το πλάτος το μποξακι .  Ένα βύσμα USB στην άκρη και απευθείας σε μια από τις υποδοχές του κουτιού. Το ρεύμα που παίρνει είναι αρκετό για να δουλέψει ο ανεμιστήρας σε χαμηλές στροφές ώστε και τη δουλειά του να κάνει και θόρυβος να μην ακούγεται. 

 

3 ώρες πριν, japetus είπε

Όλα ξεκινούν, αν δεν δουλεύουν δεν είναι θέμα τάσης (βολτ) αλλά αμπέρ. Θεωρώ σαν πρώτη κίνηση αναβάθμισης σε ένα μποξακι, την αλλαγή τροφοδοτικού με κάποιο σε περισσότερα αμπέρ. Ειδικά επιβάλλεται αν συνδέει κανείς συσκευές στις usb ή αν είναι κάποιο κουτάκι με dvb-t ή/και dvb-s. 

Στο kii pro έβαλα τροφοδοτικό 2Α και απλά το έχω ακουμπισμένο πάνω στο ανεμιστηρακι. Ούτε ανοίγματα, ούτε τρύπημα ούτε βάσεις ούτε στηρίγματα. Η θερμοκρασία σταθερά  στους 45-50 με custom rom που ανεβάζει περισσότερα από τη στοκ. 

Θα σχολιάσω γιατί παρ'ολη την καλ'σου διαθεση, υπάρχει ασάφεια που μπορει να δοηγήσει κάποιους να κάνουν αποτυχημένες αγορες.

Υπάρχουν δεκάδες ανεμιστηρακια με ζητουμενη τάση 12V αλλα διαφορετική τάση έναρξης. Αλλα ξεκινάνε στα 5, άλλα στα 7, άλλα στα 9, κλπ. Αυτό δεν ειναι θέμα ρεύματος αλλα θεμα τάσης. Απο εκεί και πέρα το ανεμιστηρακι θα τραβήξει το ρεύμα που χρειάζεται (μας ενδιαφέρει μονο αν δεν εχει καθαρα δική του usb θυρα). Αναλογα λοιπον με την τάση έναρξης και το παρεχόμενο ρεύμα αλλάζει η ταχυτητα στροφής, άρα και η ροή του αέρα. Τα μεγιστα Α του τροφοδοτικου εχουν άμεση σχέση με τη συνολική ζητουμενη κατανάλωση της συσκευής. Αν του εχω πάνω ενα ir receiver και ενα απλό στικάκι, το εργοστασιοακο τροφοδοτικο καλυπτει τις αναγκες, αλλα αμα του εχω εξωτερικό δισκο, στικάκι και 2 ανεμιστηράκια, μαλλον θα χρειαστει τροφοδοτικο με περισσοτερα Α.

Συνοπτικά: Αν μας περισσευει κάποιο 12αρι, δε χάνουμε τιποτα να κάνουμε μια δοκιμή, αλλά αν ειναι να αγοράσουμε, καλυτερα να αγορασουμε απευθειας χαμηλοτερης τάσης.

Κάτι ακομα για τις διαστάσεις. Το 120αρι (σε διαστάσεις) fan ειναι "μεγάλο" για τα κλασσικά boxes. Απο αυτά που εχω δοκιμάσει θεωρώ οτι ο βελτιστος συνδυασμος ειναι 5V με 50αρι ή 80αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κόλλησα τελικά τα καλώδια του ανεμιστήρα στην πλακέτα για να ελευθερώσω τη usb.
Μια και το άνοιξα, του έβαλα και reset button

Ξανά επεξεργασία: Είναι το Mecool M8S Pro L

 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_3.jpg

Screenshot_2.jpg

Επεξ/σία από Parasomnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...