Προς το περιεχόμενο

Tvbox Cooling mod ( πατέντες ψύξης)


nik187

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, pavloa είπε

Αν το καλοκαίρι αποφασίσω να κάνω επέμβαση το gt1 utlimate σκέφτομαι αυτό που έκανες. Να κάνω μια τρύπα στην κάτω μεριά, να βάλω έναν ανεμιστήρα  4*4 ώστε να βάζω αέρα και από την πάνω μεριά στην άκρη να κάνω μικρές τρύπες σαν αυτές στην φώτο ώστε να βγαίνει ο ζεστός αέρας. Αλλά αντί για αντίσταση σκέφτομαι να βάλω κάτι τέτοιο https://www.e-shop.gr/zalman-fan-mate-2-fan-controller-p-PER.806160 και να το κολλήσω στην κάτω μεριά του tv box ώστε να αυξομειώνω της στροφές ανάλογα την θερμοκρασία.  Θα κάνω και μία βάση για να έχει μια απόσταση απο το ξύλο και να μπορεί να ρουφάει αέρα ο ανεμιστήρας.

Την μεταλική πλάκα απο την πανω μεριά την εβγαλες? Αν όχι, άλλαξες θερμοαγώγιμη πάστα? 

Τι λέτε καλή η ιδέα.

Και μήπως υπάρχει κάποιο site με πατέντες για το tv box? 

Χωρίς τίτλο.jpg

Για το fan controller  θεωρητικά θα δουλέψει αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Εγώ δεν μπήκα στη διαδικασία αφενός γιατί δεν είχα χώρο αφετέρου γιατί εμφανισιακά έτσι όπως έχω τοποθετήσει το tvbox θα ήταν άσχημο. 

Εξάλλου πήρα και αποτέλεσμα μόνο με την αντίσταση και χωρίς θόρυβο. 

Ίσως αν άνοιγα μερικές τρύπες να ήταν καλύτερα. Θα το κάνω κάποια στιγμή. 

Τον ανεμιστήρα τον έχω να φυσάει προς τα μέσα. Όταν τον έβαλα αντίθετα η διαφορά από όπως ήταν από το εργοστάσιο ήταν μικρή. 

Τώρα για την μεταλλική πλάκα που Ρωτάς αν εννοείς αυτή που είναι πάνω από τον επεξεργαστή, οχι δεν την έβγαλα, οπότε δεν άλλαξα και πάστα. 

Την μεγάλη και βαριά που λειτουργεί σαν ψύκτρα την αφαίρεσε γιατί σε εκείνο το σημείο έκοψα για να περάσω τον ανεμιστήρα. 

20180328_231810-1008x756.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, nik187 είπε

Για το fan controller  θεωρητικά θα δουλέψει αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Εγώ δεν μπήκα στη διαδικασία αφενός γιατί δεν είχα χώρο αφετέρου γιατί εμφανισιακά έτσι όπως έχω τοποθετήσει το tvbox θα ήταν άσχημο. 

Εξάλλου πήρα και αποτέλεσμα μόνο με την αντίσταση και χωρίς θόρυβο. 

Ίσως αν άνοιγα μερικές τρύπες να ήταν καλύτερα. Θα το κάνω κάποια στιγμή. 

Τον ανεμιστήρα τον έχω να φυσάει προς τα μέσα. Όταν τον έβαλα αντίθετα η διαφορά από όπως ήταν από το εργοστάσιο ήταν μικρή. 

Τώρα για την μεταλλική πλάκα που Ρωτάς αν εννοείς αυτή που είναι πάνω από τον επεξεργαστή, οχι δεν την έβγαλα, οπότε δεν άλλαξα και πάστα. 

Την μεγάλη και βαριά που λειτουργεί σαν ψύκτρα την αφαίρεσε γιατί σε εκείνο το σημείο έκοψα για να περάσω τον ανεμιστήρα. 

20180328_231810-1008x756.jpg

Πως το έχεις στερεώσει εκεί κάτω από την tv?

Εγώ θα βάλω controller πιο εύχρηστο είναι για τις διαφορετικές θερμοκρασίες. Απλά όπως είπες δεν θα είναι τόσο ωραίο αλλά εντάξει..

Τρύπες θα κάνω από πάνω. Να κάνεις και εσύ έστω σαν αυτές τις μικρές που έχει απο κάτω ώστε να βγαίνει ο ζεστός αέρας.

Ναι λέω για την μεταλλική πλάκα από την πάνω μεριά. Απλά όταν άνοιξες το καπάκι δεν έφυγε η πάστα για να βάλεις άλλη?  Για την ροζ πάστα λέω ανάμεσα στην μεταλλικές πλάκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pavloa είπε

1.Πως το έχεις στερεώσει εκεί κάτω από την tv?

2.Εγώ θα βάλω controller πιο εύχρηστο είναι για τις διαφορετικές θερμοκρασίες. Απλά όπως είπες δεν θα είναι τόσο ωραίο αλλά εντάξει..

3.Τρύπες θα κάνω από πάνω. Να κάνεις και εσύ έστω σαν αυτές τις μικρές που έχει απο κάτω ώστε να βγαίνει ο ζεστός αέρας.

4.Ναι λέω για την μεταλλική πλάκα από την πάνω μεριά. Απλά όταν άνοιξες το καπάκι δεν έφυγε η πάστα για να βάλεις άλλη?  Για την ροζ πάστα λέω ανάμεσα στην μεταλλικές πλάκες.

1. Το εχω κολησει με ταινια διπλης οψεως τις 3M

20180329_222458-756x1008.jpg.a1aafad37c53e59e1a6e5dfd3beb7045.jpg

 

2.---------------------------

3. Το δικο μου οπως βλεπεις απο κατω δεν εχει καθολου τρυπες.

4. την ροζ παστα που ειχε αναμεσα απο τις δυο πλακες την εβγαλα. Απο την στιγμη που εφυγε η ψυκτρα απο πανω δεν εχει νοημα να υπαρχει η παστα, που θα ακουμπα για να κανει απαγωγη τις θερμοτητας . Ακριβως απο πανω εκατσε ο ανεμιστηρας ο οποιος δεν ακουμπα πανω στην πλακα

11-756x1008.jpg.7945166eda3e2a336a25694837000c49.jpg

 

Οπως ειναι εδω απλα εκλεισα το καπακι με τον ανεμιστηρα και ειναι το παρακατω

 

13-756x1008.jpg.1b12b5bcd7fb1ddbcdab6e0c1c343a59.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτώ αν ξέρει κάποιος : Ποιά είναι η μαξ θερμοκρασία που μπορεί να θεωρεί κάποιος ότι το box δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα μετά από καιρό;

Έβαλα ένα intel ανεμιστήρα από παλιό σύστημα και το box έχει θερμοκρασίες 31-39-48 σε idle,μέση επιβάρυνση,παιχνίδια αντίστοιχα. Έχει ελάχιστο θόρυβο τον οποίο αντιλαμβάνεσαι μόνο σε απόλυτη ησυχία. Δοκίμασα με μία αντίσταση το οποίο τον κάνει αθόρυβο, αλλά οι θερμοκρασίες όλες πάνε στο +7 περίπου.

Θα έχω θέμα με θερμοκρασίες πάνω από 50 ή είναι ΟΚ;

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Ρωτώ αν ξέρει κάποιος : Ποιά είναι η μαξ θερμοκρασία που μπορεί να θεωρεί κάποιος ότι το box δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα μετά από καιρό;

Έβαλα ένα intel ανεμιστήρα από παλιό σύστημα και το box έχει θερμοκρασίες 31-39-48 σε idle,μέση επιβάρυνση,παιχνίδια αντίστοιχα. Έχει ελάχιστο θόρυβο τον οποίο αντιλαμβάνεσαι μόνο σε απόλυτη ησυχία. Δοκίμασα με μία αντίσταση το οποίο τον κάνει αθόρυβο, αλλά οι θερμοκρασίες όλες πάνε στο +7 περίπου.

Θα έχω θέμα με θερμοκρασίες πάνω από 50 ή είναι ΟΚ;

Από  τα λίγα που διάβασα δεξιά και αριστερά οι θερμοκρασίες που έχεις είναι μια χαρά. Κοντά στους 60 αρχίζει το πράγμα να ζοριζει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nik187 είπε

1. Το εχω κολησει με ταινια διπλης οψεως τις 3M

20180329_222458-756x1008.jpg.a1aafad37c53e59e1a6e5dfd3beb7045.jpg

2.---------------------------

3. Το δικο μου οπως βλεπεις απο κατω δεν εχει καθολου τρυπες.

4. την ροζ παστα που ειχε αναμεσα απο τις δυο πλακες την εβγαλα. Απο την στιγμη που εφυγε η ψυκτρα απο πανω δεν εχει νοημα να υπαρχει η παστα, που θα ακουμπα για να κανει απαγωγη τις θερμοτητας . Ακριβως απο πανω εκατσε ο ανεμιστηρας ο οποιος δεν ακουμπα πανω στην πλακα

11-756x1008.jpg.7945166eda3e2a336a25694837000c49.jpg

Οπως ειναι εδω απλα εκλεισα το καπακι με τον ανεμιστηρα και ειναι το παρακατω

13-756x1008.jpg.1b12b5bcd7fb1ddbcdab6e0c1c343a59.jpg

Καλή φάση, φαίνεται σαν να είναι στον αέρα.

Α μήπως έχει το πιο παλιό tv box. Σαν αεροστεγές είναι το δικό σου :P .. Εμένα ευτυχώς έχει τρύπες απο κάτω.

Ναι έχεις δίκιο. Μπερδεύτηκα νόμιζα οτι η μεταλλική πλάκα με την πάστα είναι απο την πάνω μεριά του κουτιού. 

Ωραία ευχαριστώ. Θα μαζέψω τα υλικά και θα το φτιάξω σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι για το Mecool Kii Pro. Μετά από καλύτερη - εκτενέστερη παρατήρηση είδα ότι το μηχάνημα έπιανε θερμοκρασίες έως 72 - 73 βαθμούς, πραγματικό θερμοκήπιο. 

Μετά τις ωραίες οδηγίες του @isay αποφάσισα να το ανοίξω (χωρίς να χαλάσω την κεραία του wifi ;)) και να κάνω τρυπούλες, αρκετές πάνω και στο πλάι. Λυπήθηκα μόνο τη μούρη του. Από τη μικρή χρήση που έκανα το αποτέλεσμα δεν είναι ενυπωσιακό αλλά μάλλον θετικό. Στο youtube και αναπαραγωγή mkv από σκληρό ανεβάζει πάντα τη μεγασλύτερη θερμοκρασία, παίζει στο 64-67 αντιστοίχως, netflix 57-58 και στην ψηφιακή τηλεόραση 50-52, η αλήθεια είναι οτι η μεγαλύτερη χρήση γίνεται σαν δέκτης τηλεόρασης οπότε ψιλοπαλεύεται.

Τη μεμβράνη κάτω από την πλακέτα δεν την πείραξα γιατί δεν ήθελα να κάνω την εγχείρηση πιο δύσκολη. Γενικά μάλλον άξιζε τον κόπο αφού είδα διαφορά 6-8 βαθμούς. Ωστόσο δεν κατάφερα να δω θερμοκρασίες που θα με καθυσηχάσουν οπότε αναρωτιέμαι αν θα είχε νόημα, χωρίς να το ανοίξω άλλο να τοποθετήσω από πάνω ένα φανάκι 5V (usb) γiα διώχνει πιο γρήγορα τη ζέστη. Θα κάνει κάτι; Από ότι βλέπω με 3-4€ παίρνεις κάτι καλό.

IMG_20180330_093747_HHT.jpg

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Επανέρχομαι για το Mecool Kii Pro. Μετά από καλύτερη - εκτενέστερη παρατήρηση είδα ότι το μηχάνημα έπιανε θερμοκρασίες έως 72 - 73 βαθμούς, πραγματικό θερμοκήπιο. 

Μετά τις ωραίες οδηγίες του @isay αποφάσισα να το ανοίξω (χωρίς να χαλάσω την κεραία του wifi ;)) και να κάνω τρυπούλες, αρκετές πάνω και στο πλάι. Λυπήθηκα μόνο τη μούρη του. Από τη μικρή χρήση που έκανα το αποτέλεσμα δεν είναι ενυπωσιακό αλλά μάλλον θετικό. Στο youtube και αναπαραγωγή mkv από σκληρό ανεβάζει πάντα τη μεγασλύτερη θερμοκρασία, παίζει στο 64-67 αντιστοίχως, netflix 57-58 και στην ψηφιακή τηλεόραση 50-52, η αλήθεια είναι οτι η μεγαλύτερη χρήση γίνεται σαν δέκτης τηλεόρασης οπότε ψιλοπαλεύεται.

Τη μεμβράνη κάτω από την πλακέτα δεν την πείραξα γιατί δεν ήθελα να κάνω την εγχείρηση πιο δύσκολη. Γενικά μάλλον άξιζε τον κόπο αφού είδα διαφορά 6-8 βαθμούς. Ωστόσο δεν κατάφερα να δω θερμοκρασίες που θα με καθυσηχάσουν οπότε αναρωτιέμαι αν θα είχε νόημα, χωρίς να το ανοίξω άλλο να τοποθετήσω από πάνω ένα φανάκι 5V (usb) γiα διώχνει πιο γρήγορα τη ζέστη. Θα κάνει κάτι; Από ότι βλέπω με 3-4€ παίρνεις κάτι καλό.

 

Μια χαρα τα καταφερες και δεν έκανες και τη φατσα του carlos (οποτε βλεπω το βντεο γελάω στο κρισιμο σημειο). Μπράβο και τώρα κόλλησες και το μικρόβιο του σκαλίσματος (καλό και κακο)

Τα νουμερα που εχεις και για τη χρήση που κάνεις ειναι μια χαρα ανεκτές και εγω δε θα ασχολούμουν άλλο πριν φτάσει καλοκαιρι οπου εκει θα εβλεπα τι θα εκανα. Αυτη τη στιγμή εχεις κανει το ελαχιστα αναγκαιο που επρεπε να εχει κανει το εργοστάσιο (ποδαράκια κάτω και γρίλιες στην πάνω πλευρα) και φάνηκε στα νουμερα. Ακομα κι αν ανοιξεις πολλές άλλες τρύπες στην πάνω πλευρα, δε θα δεις ιδιαιτερη άλλη διαφορα, εκτος αν ανοιξεις ενα παραθυρο ΝΑ (με το συμπάθιο). Επισης για το συγκεκριμένο box το να αγοράσεις εξωτερική βαση με ανεμιστηρα θα ειναι ψιλοπεταμενα λεφτα.

Τι θα έκανα σε μετέπειτα χρόνο, εχοντας κατα νου οτι εχει πολλες usb και χώρο. Θα αγοραζα ένα 80αρι ανεμιστηρακι στα 5V με εξωτερική τροφοδοσία απο θύρα usb, θα έκοβα στην πάνω πλευρα ενα παραθυρο 80*80, θα το κολλούσα όπως ο @nik187 ή θα το βίδωνα στην πάνω πλευρα (για να το αλλαζεις ευκολα αν χρειαστεί). Θα το τροφοδοτουσα απο μια usb ώστε να δουλευει μαζι με το μηχανακι. Σου προτεινω 80αρι και οχι 40αρι για να εχεις μικρότερο θόρυβο και γιατί σε παιρνει χωροταξικα. Το αν φυσα ή αν θα ρουφα θα το εβλεπα στις δοκιμές, αλλά μαλλον θα το εβαζα να φυσα, εχοντας ανοιξει κι αλλες τρυπες στα πλάγια. Εννοειται μπορεις να βάλεις 40αρι αλλά δε σε κόβω να το εχεις με κολλήσεις, αντιστάσεις, κλπ οποτε μαλλον δεν κάνει για σένα.

Ενδεικτικά εχουν αναφερθεί

https://www.aliexpress.com/item/Cooler-Master-8010-80MM-8cm-80-80-10mm-fan-5V-0-25A-Super-Silent-fan-with/32631132967.html

Αυτό αλλά σε 80αρι με γρίλιες ώστε να μη βαζει καποιο παιδακι δαχτυλα -->  https://www.aliexpress.com/item/2-Set-Gdstime-USB-Fan-120mm-Router-Cooling-Fan-5-V-Silent-Quiet-for-Roku-Receiver/32825391564.html

Μετα θα ασχοληθείς ξανα με το box για να αλλάξεις καμια rom ή να αλλάξεις το ανεμιστηράκι επειδη παλιωσε και αρχιζει να τρίζει (ευκολάκι) ή για να το ψεκάσεις να φυγουν οι σκονες (αφου εχεις σφηνώσει το ανεμιστηρακι να μη γυρίζει). Το χειμώνα μαλλον δεν εχεις καν συνδεμενο το usb γιατί με την τρυπάρα απο πάνω θα εισαι καλα στο 95% της χρήσης, ενω το καλοκαιρι θα ειναι τζετ με τον ανεμιστηρα.

Σε τετοιες δουλειές ειναι να αναρωτιέσαι αν αξίζει τοσο κοπο και εξτρα χρήματα. Για το δικό σου που ειναι ακριβό και το εχεις για συνεχή πολλαπλη χρήση, ναι αξίζει για τη μακροζωία του. Αν εχεις κάποιο πολύ φθηνό που απλά εδειχνε τα αποτελέσματα στοιχήματος/κινο, το πολύ πολύ 5 τρύπες και τέλος.

Ο,τι κι αν κάνεις, προσεκτικά. εννια να μετράς, μια να κοβεις για να μην κάνεις τη φατσα του carlos

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, isay είπε

Μια χαρα τα καταφερες και δεν έκανες και τη φατσα του carlos (οποτε βλεπω το βντεο γελάω στο κρισιμο σημειο). Μπράβο και τώρα κόλλησες και το μικρόβιο του σκαλίσματος (καλό και κακο)

Τα νουμερα που εχεις και για τη χρήση που κάνεις ειναι μια χαρα ανεκτές και εγω δε θα ασχολούμουν άλλο πριν φτάσει καλοκαιρι οπου εκει θα εβλεπα τι θα εκανα. Αυτη τη στιγμή εχεις κανει το ελαχιστα αναγκαιο που επρεπε να εχει κανει το εργοστάσιο (ποδαράκια κάτω και γρίλιες στην πάνω πλευρα) και φάνηκε στα νουμερα. Ακομα κι αν ανοιξεις πολλές άλλες τρύπες στην πάνω πλευρα, δε θα δεις ιδιαιτερη άλλη διαφορα, εκτος αν ανοιξεις ενα παραθυρο ΝΑ (με το συμπάθιο). Επισης για το συγκεκριμένο box το να αγοράσεις εξωτερική βαση με ανεμιστηρα θα ειναι ψιλοπεταμενα λεφτα.

Τι θα έκανα σε μετέπειτα χρόνο, εχοντας κατα νου οτι εχει πολλες usb και χώρο. Θα αγοραζα ένα 80αρι ανεμιστηρακι στα 5V με εξωτερική τροφοδοσία απο θύρα usb, θα έκοβα στην πάνω πλευρα ενα παραθυρο 80*80, θα το κολλούσα όπως ο @nik187 ή θα το βίδωνα στην πάνω πλευρα (για να το αλλαζεις ευκολα αν χρειαστεί). Θα το τροφοδοτουσα απο μια usb ώστε να δουλευει μαζι με το μηχανακι. Σου προτεινω 80αρι και οχι 40αρι για να εχεις μικρότερο θόρυβο και γιατί σε παιρνει χωροταξικα. Το αν φυσα ή αν θα ρουφα θα το εβλεπα στις δοκιμές, αλλά μαλλον θα το εβαζα να φυσα, εχοντας ανοιξει κι αλλες τρυπες στα πλάγια. Εννοειται μπορεις να βάλεις 40αρι αλλά δε σε κόβω να το εχεις με κολλήσεις, αντιστάσεις, κλπ οποτε μαλλον δεν κάνει για σένα.

Ενδεικτικά εχουν αναφερθεί

https://www.aliexpress.com/item/Cooler-Master-8010-80MM-8cm-80-80-10mm-fan-5V-0-25A-Super-Silent-fan-with/32631132967.html

Αυτό αλλά σε 80αρι με γρίλιες ώστε να μη βαζει καποιο παιδακι δαχτυλα -->  https://www.aliexpress.com/item/2-Set-Gdstime-USB-Fan-120mm-Router-Cooling-Fan-5-V-Silent-Quiet-for-Roku-Receiver/32825391564.html

Μετα θα ασχοληθείς ξανα με το box για να αλλάξεις καμια rom ή να αλλάξεις το ανεμιστηράκι επειδη παλιωσε και αρχιζει να τρίζει (ευκολάκι) ή για να το ψεκάσεις να φυγουν οι σκονες (αφου εχεις σφηνώσει το ανεμιστηρακι να μη γυρίζει). Το χειμώνα μαλλον δεν εχεις καν συνδεμενο το usb γιατί με την τρυπάρα απο πάνω θα εισαι καλα στο 95% της χρήσης, ενω το καλοκαιρι θα ειναι τζετ με τον ανεμιστηρα.

Σε τετοιες δουλειές ειναι να αναρωτιέσαι αν αξίζει τοσο κοπο και εξτρα χρήματα. Για το δικό σου που ειναι ακριβό και το εχεις για συνεχή πολλαπλη χρήση, ναι αξίζει για τη μακροζωία του. Αν εχεις κάποιο πολύ φθηνό που απλά εδειχνε τα αποτελέσματα στοιχήματος/κινο, το πολύ πολύ 5 τρύπες και τέλος.

Ο,τι κι αν κάνεις, προσεκτικά. εννια να μετράς, μια να κοβεις για να μην κάνεις τη φατσα του carlos

Ευχαριστώ για την στήριξη @isay

Η αλήθεια είναι το ότι κατάφερα να το ανοίξω και να κάνω τις τρύπες χωρίς να  κάνω ζημιά είναι για τα δικά μου μέτρα άθλος και το χρωστάω σε εσένα και στον Carlos... Χα χα. 

Το 5V fan θα το παραγγείλω άμεσα,  μόλις τελείωσα το 1ο σκαλισμα άρχισα αμέσως να κοιτάω το επόμενο!

Πάντως κρίμα που έχει φροντίσει ο κατασκευαστης  λίγο παραπάνω ένα καλό και όχι και φθηνό boxaki (66€ σε flash sale το πήρα ). Πόσο δύσκολο ήταν να βαλουνε οπές εξαερισμου;;; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kronos73 είπε

.Στο youtube και αναπαραγωγή mkv από σκληρό ανεβάζει πάντα τη μεγασλύτερη θερμοκρασία, παίζει στο 64-67 αντιστοίχως, netflix 57-58 και στην ψηφιακή τηλεόραση 50-52

Μια ερώτηση. Τρέχεις την εργοστασιακή του rom; Γιατί απ'ότι ξέρω Netflix δεν παίζει σε αυτήν (τουλάχιστον full HD ).

Επίσης, με τί player βλέπεις αυτές τις τιμές; Εγώ στο ίδιο μηχάνημα, σε streaming 1080p hevc με mxplayer, πάνω από 58-60 κατι δεν έχω φτάσει. Μόνο στο Kodi 17 βλέπω κάτι 70αρια+, στο kodi 16 (spmc ή ftmc ) νορμάλ θερμοκρασίες.

Αυτό που ουσιαστικά θέλω να πω είναι να προσέχεις και το software κ τα apps που χρησιμοποιείς,γτ αν δεν είναι optimized για το σύστημα το ζοριζουν πιο πολύ, κ ανεβάζει θερμοκρασία.πχ η εφαρμογή για να βλέπεις tv είναι, και η αυτό όταν βλέπεις κάποιο HD κανάλι οι τιμές είναι φυσιολογικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Μια ερώτηση. Τρέχεις την εργοστασιακή του rom; Γιατί απ'ότι ξέρω Netflix δεν παίζει σε αυτήν (τουλάχιστον full HD ).

Επίσης, με τί player βλέπεις αυτές τις τιμές; Εγώ στο ίδιο μηχάνημα, σε streaming 1080p hevc με mxplayer, πάνω από 58-60 κατι δεν έχω φτάσει. Μόνο στο Kodi 17 βλέπω κάτι 70αρια+, στο kodi 16 (spmc ή ftmc ) νορμάλ θερμοκρασίες.

Αυτό που ουσιαστικά θέλω να πω είναι να προσέχεις και το software κ τα apps που χρησιμοποιείς,γτ αν δεν είναι optimized για το σύστημα το ζοριζουν πιο πολύ, κ ανεβάζει θερμοκρασία.πχ η εφαρμογή για να βλέπεις tv είναι, και η αυτό όταν βλέπεις κάποιο HD κανάλι οι τιμές είναι φυσιολογικές.

Ναι παίζει fhd με την εργοστασιακή, έχει L1.  Έχεις τον 905D σε Android 7.1; 

Αναπαραγωγή κάνω με vlc. Kodi δεν έχω βάλει, έχει κάτι παρόμοιο που λέγεται TV Center,  όταν βρω χρόνο θα το αντικαταστησω. 

Μικρό off topic.  Αν έχεις τον 905D, είναι έχεις βρει custom rom; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Ναι παίζει fhd με την εργοστασιακή, έχει L1.  Έχεις τον 905D σε Android 7.1; 

Αναπαραγωγή κάνω με vlc. Kodi δεν έχω βάλει, έχει κάτι παρόμοιο που λέγεται TV Center,  όταν βρω χρόνο θα το αντικαταστησω. 

Μικρό off topic.  Αν έχεις τον 905D, είναι έχεις βρει custom rom; 

α,εχεις το αναθεωρημενο μοντελο,εχω ακριβως το προηγουμενο με τον σκετο 905.Άσε το vlc και βάλε τον mxplayer,θα δεις διαφορα.Το tv center αν δεν κανω λαθος ειναι ενα kodi της κακιας συμφορας που εχουν βαλει οι ιδιοι φορτομενο,πολυ βαρυ για το συστημα,παρατα το.βαλε ftmc (kodi 16 εκδοση ειναι,ειδικα για andoid συσκευες).Αν και πολυ προσφατα σταματησε η αναπτυξη του,ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.εδω το λινκ

https://github.com/koying/SPMC/releases/download/16.7.4-spmc/SPMC-16.7.4-spmc-94d913d-armeabi-v7a.apk

 

σ.σ. ειναι και δεν ειναι offtopic η συζητηση,μιας κ απο την μια αφορα software,απο την αλλη αφορα ελαχιστοποιηση θερμοκρασιων μεσω αυτου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Το tv center αν δεν κανω λαθος ειναι ενα kodi της κακιας συμφορας

Ακριβώς αυτό είναι. Θα φάει  σουτ οσονούπω... Θα δοκιμάσω τον mxplayer, thanks. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτό είναι από το Meecool M8S Pro L 
Μόλις είδα ότι χτυπάει 60ρι σε idle και 75-80 βαθμούς σε αναπαραγωγή video -Μάρτιο μήνα- δεν μου έμεινε καμία αμφιβολία ότι θα μου μείνει στο χέρι αν συνέχιζα το "ψήσιμο".

Ανοιξα το κουτί και περίμενα να βρω ξεκολλημένη την ψύκτρα αλλά το πρόβλημα είναι όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές και εδω, έχει αρκετά ανοίγματα αερισμού ήδη αλλά η ψύκτρα είναι μικρή και ο χώρος στο εσωτερικό πολύ περιορισμένος.

Πριν να τρυπήσω έκανα την εξής δοκιμή για να δω αν αποφεύγεται το τρύπημα:
Εβαλα αποστάτες εσωτερικα στις βίδες και όταν το βίδωσα κρατούσαν το καπάκι σε απόσταση 8mm-10mm από το κουτί και το έβαλα σε όρθια θέση. Καθόλου άσχημο αισθητικά αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν είδα ικανοποιητική διαφορά σε θερμοκρασίες παρα μόνο αν είχα και ένα μικρό ανεμιστηράκι κάτω ή στο πλάι. (Ισως αν άλλαζα και την ψύκτρα..) 

Οπότε αποφάσισα ότι προσπάθειες για παθητική ψύξη είναι ημίμετρα, και δοκίμασα τους 12βολτους ανεμιστήρες που είχα. Οι 3 από τους 4 6ρηδες (τρύπες 6 x 6cm) που έβαλα τα πάνε πολύ καλά στα 5v. Ξεκινάνε αμέσως, έχουν καλή ροή αέρα (σε λιγότερες στροφές φυσικά) και είναι αθόρυβοι, σε αντίθεση με τους μικρότερους. 

https://prnt.sc/iyigft     https://prnt.sc/iyih0p

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...