Προς το περιεχόμενο

Tvbox Cooling mod ( πατέντες ψύξης)


nik187

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! 

Περιμένω να λάβω το Kiii pro και θα ήθελα να μου πείτε πιο ανεμιστηράκι να πάρω γιατί θα δουλεύει φουλ οπότε σίγουρα θα ανεβάσει θερμοκρασία.

''Επέμβαση'' δεν θα τα καταφέρω να του κάνω για πιο χαμηλές θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eνα ωραίο εξάρτημα είναι και αυτό https://item.taobao.com/item.htm?spm=a230r.1.999.1.7548523cFht3uo&id=575725917419&ns=1#detail το οποίο εύκολα μπορεί κα κάποιος να το φτιάξει μόνος

Mόλις διαπίστωσα ότι δεν έχω ποστάρει την δική μου κατασκευή :)

Δύο φωτό λοιπόν των υλικών και μιας σε λειτουργία του τελικού αποτελέσματος ( είμαι λίγο κάγκουρας :) ) 

IMG-20170924-012153.jpg

IMG-20170924-014336.jpg

Επεξ/σία από paiktaras69
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικό μου "πειραγμα" είναι από τα ευκολότερα και "ανώδυνα".

Πηρα για πλάκα από κωτσοβολο ενα ανεμιστηρακι με usb και κόλλησα (με ταινία 2πλης όψεως) το boxακι επάνω απο περιέργεια να δω αν κάνει τίποτα.

Εγκατέστησα και μια εφαρμογή cpu temperature που σου δείχνει πάνω πανω στο κέντρο συνέχεια την θερμοκρασία.

Ετρεξα το cpu throttling, και εκανα το τεστ. Το τεστ το έκανα και άλλες φορές, αλλά το ρύθμισα οχι 15 λεπτά που είναι εξαρχής, αλλά μία ώρα!

Και μετά κάργα ταινίες με kodi.

Το αποτέλεσμα; 

Η θερμοκρασία δεν ανέβηκε πάνω από τους 45!

Καλη η πατέντα μου;

rps20181213_184420.jpg

rps20181213_184400.jpg

rps20181213_184633.jpg

Επεξ/σία από metd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Νέος κάτοχος του M8S Pro , έβαλα και το CPU Monitor, που διάβασα εδώ, αλλά δεν έχω καταφέρει να δείχνει τη θερμοκρασία μόνιμα στο πάνω μέρος της οθόνης, όπως είχε ανεβάσει άλλο μέλος.

Κάποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Νέος κάτοχος του M8S Pro , έβαλα και το CPU Monitor, που διάβασα εδώ, αλλά δεν έχω καταφέρει να δείχνει τη θερμοκρασία μόνιμα στο πάνω μέρος της οθόνης, όπως είχε ανεβάσει άλλο μέλος.

Κάποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σου προτεινω να βάλεις το cpu float ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.waterdaaan.cpufloat ) αντι για το cpu monitor. Αυτο γιατί σκαλίζοντας τις ρυθμισεις (δεν θυμαμαι απεξω) μπορεις να εχεις ενα σκετο νουμερο με τη θερμοκρασια οπουδηποτε θες μονιμα μεσα στην οθόνη (και πανω απο οποιαδηποτε εφαρμογή) το οποιο να κοκκινιζει μολις περασει κάποιο νουμερο (που πάλι το οριζεις). Το νουμερο αυτο μπορεις να το μετακινεις οπου θες μεσα στην οθονη οπως κάνεις drag drop  με το ποντικι στα windows. 

Σκάλισε τις ρυθμισεις του προγραμματος και αν δεν μπορεις με τιποτα να το καταφέρεις ριξε συρμα να δω μηπως σου δωσω πιο καρφωτες οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πρότασή σου.

Το εγκατέστησα,  άνοιξα τις ρυθμίσεις και  όρισα αυτές που θέλω (ακόμη και την ανώτατη που θα γυρίζει σε κόκκινα fonts), αλλά  παρατήρησα ότι δεν εμφανίζεται όταν  ανοίγω το box και πρέπει να ανοίγω την εφαρμογή για να εμφανιστεί.

Έχει επιλογές για να εμφανίζεται στη μπάρα ή κάπου αλλού, αλλά αυτές προορίζονται για κινητό και δεν λειτουργούν στο box.

Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makfil είπε

Ευχαριστώ για την πρότασή σου.

Το εγκατέστησα,  άνοιξα τις ρυθμίσεις και  όρισα αυτές που θέλω (ακόμη και την ανώτατη που θα γυρίζει σε κόκκινα fonts), αλλά  παρατήρησα ότι δεν εμφανίζεται όταν  ανοίγω το box και πρέπει να ανοίγω την εφαρμογή για να εμφανιστεί.

Έχει επιλογές για να εμφανίζεται στη μπάρα ή κάπου αλλού, αλλά αυτές προορίζονται για κινητό και δεν λειτουργούν στο box.

Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

Ανοιξα το box για την αυτοματη εκκίνηση και εχεις δικιο. Ειχα ξεχάσει οτι το ειχα βάλει να ξεκινα απο αλλο προγραμμα και πιο συγκεκριμενα με το autostart ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.autostart&hl=en ) γιατί το ιδιο το cpu float δεν εχει τα καταλληλα permissions αυτοματης εκκινησης, ενω το autostart τα εχει. Με δυο λογια το autostart ξεκινα μαζί με το λειτουργικό και μετά το ιδιο ξεκινα το cpu float.

Εχεις εργοστασιακή android tv rom που δεν εχει notification bar, status bar (η mecool βγαζει roms με ενα hybrid ATV-NonATV οπου ειναι μονιμα κρυμμένη η notf bar). Στα δικά μου περνώ NonATV custom roms αλλά και πάλι στο cpu float τα δυο τικ που ειναι για dock στο notification/status bar τα εχω ξετικαρισμένα. Εμπειρικά ειδα οτι ειναι πιο πρακτικό το νουμερο της θερμοκρασίας (γιατί μονο αυτο φαινεται μεσα σε transparent πλαισιο) να ειναι κάπου χύμα χωρίς να ενοχλει το ματι οταν βλέπω ταινιες. Βάλε το κάτω αριστερα ή κατω δεξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια. Ο προγραμματιστής το εχει βαλει στον τιτλο σαν πλεονεκτημα, γιατί οντως δεν χρειαζεται να ειναι root η συσκευη για να δουλευει αποτελεσματικα η εφαρμογη. Αν η συσκευή σου ειναι root (που η δική σου ειναι) αυτό ειναι αδιαφορο για το προγραμμα, το οποιο παιζει το ιδιο ή σε rooted ή σε non-routed συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isay είπε

Ανοιξα το box για την αυτοματη εκκίνηση και εχεις δικιο. Ειχα ξεχάσει οτι το ειχα βάλει να ξεκινα απο αλλο προγραμμα και πιο συγκεκριμενα με το autostart ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.autostart&hl=en ) γιατί το ιδιο το cpu float δεν εχει τα καταλληλα permissions αυτοματης εκκινησης, ενω το autostart τα εχει. Με δυο λογια το autostart ξεκινα μαζί με το λειτουργικό και μετά το ιδιο ξεκινα το cpu float.

Εχεις εργοστασιακή android tv rom που δεν εχει notification bar, status bar (η mecool βγαζει roms με ενα hybrid ATV-NonATV οπου ειναι μονιμα κρυμμένη η notf bar). Στα δικά μου περνώ NonATV custom roms αλλά και πάλι στο cpu float τα δυο τικ που ειναι για dock στο notification/status bar τα εχω ξετικαρισμένα. Εμπειρικά ειδα οτι ειναι πιο πρακτικό το νουμερο της θερμοκρασίας (γιατί μονο αυτο φαινεται μεσα σε transparent πλαισιο) να ειναι κάπου χύμα χωρίς να ενοχλει το ματι οταν βλέπω ταινιες. Βάλε το κάτω αριστερα ή κατω δεξια

επειδή με ενδιαφέρει και εμένα....ποια είναι η ρύθμιση ώστε να ξεκινάει μαζί με το λειτουργικό το autostart ? To έχω κάνει add στην εφαρμογή ως πρώτο και 2ο το cpu float με 0 delay και στα δυο αλλά δεν ανοίγει μετά από επανεκκίνηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

επειδή με ενδιαφέρει και εμένα....ποια είναι η ρύθμιση ώστε να ξεκινάει μαζί με το λειτουργικό το autostart ? To έχω κάνει add στην εφαρμογή ως πρώτο και 2ο το cpu float με 0 delay και στα δυο αλλά δεν ανοίγει μετά από επανεκκίνηση 

To autostart εχει permision να ξεκινα μονο του μαζι με το android και για αυτό ΜΕΣΑ στο autostarts δηλώνουμε τις εφαρμογές που θελουμε να ξεκινησουν με το android. Δηλαδη αυτο ξεκινα και μολις σηκωθει ξεκινα τα υπολοιπα apps που του εχουμε δηλώσει. 

Στις ρυθμισεις στο πρώτο κουτι βαζουμε ΟΝ

και στο αποκάτω βαζουμε τις εφαρμογες που θελουμε να ξεκινανε, ΟΧΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ (το autostarts). Οποτε αφησε μονο το cpu float (ή βαλε οτι θες αλλα οχι το autostarts).

Στα νουμερα start delay και next delay βαλε αντιστοια 10 και 5. Με τα 0 ουτε το instance του app δεν θα εχει ξεκινησει,

Οπως το εχεις εσύ τωρα ειναι ΣΑΝ το πρωι να ξυπνάς και ΑΜΕΣΩΣ (μολις ανοιξεις τα ματια) να ξυπνάς πάλι τον εαυτό σου (πρώτο άτοπο) και στο καπακι να θες να καλεσεις ενα αριθμο στο τηλεφωνο. 9/10 θα τα κανεις μανταρα. Με τις ρυθμισεις που σου ειπα παραπάνω, ξυπνάς το πρωι, περιμενεις 10 δευτερολεπτα (ξερεις που παιζουμε τα ματια να καταλάβουμε που ειμαστε) και μετα πιάνεις το τηλεφωνο να κανεις κλήση. Τωρα 9/10 θα τα κανεις σωστα. 

Τα δυο τελευταία τικς στις ρυθμισεις βγάλε τα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το σετάρισα είχα βάλει 0 και 0 και το τετραγωνάκι μα τη θερμοκρασία εμφανιζόταν στα 8" περίπου. Με τα 10/5 και ξετικαρισμένες τις 2 τελευταίες επιλογές εμφανίζεται στα 20" περίπου.

Στις χθεσινές δοκιμές, όμως, πρόσθεσα το autostart στην αρχική καρτέλα και στην προσπάθεια να το σβήσω προστέθηκε και το Cpu Float, όπως έκανε ο paiktaras. Δεν βρήκα τρόπο να τα διαγράψω από την αρχική καρτέλα . Γίνεται ή δεν έχει σημασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει τελευταία έκδοση/ενημέρωση πριν από 2 χρόνια.

Μπορείς να ρυθμίσεις να δείχνει μόνο τη θερμοκρασία  σε ένα σημείο της οθόνης μόνιμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makfil είπε

Όταν το σετάρισα είχα βάλει 0 και 0 και το τετραγωνάκι μα τη θερμοκρασία εμφανιζόταν στα 8" περίπου. Με τα 10/5 και ξετικαρισμένες τις 2 τελευταίες επιλογές εμφανίζεται στα 20" περίπου.

Στις χθεσινές δοκιμές, όμως, πρόσθεσα το autostart στην αρχική καρτέλα και στην προσπάθεια να το σβήσω προστέθηκε και το Cpu Float, όπως έκανε ο paiktaras. Δεν βρήκα τρόπο να τα διαγράψω από την αρχική καρτέλα . Γίνεται ή δεν έχει σημασία;

βεβαια και γίνεται, τέρμα δεξιά στην ευθεία της εφαρμογής υπάρχει κόκκκινο Χ διαγραφής, ίσως έχεις λάθος ρυθμισεις στην οθόνη και δεν το βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...