Προς το περιεχόμενο

Tvbox Cooling mod ( πατέντες ψύξης)


nik187

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα M8S PRO. Σήμερα του έβαλα ένα εξωτερικό ανεμιστηράκι στο κάτω μέρος. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Ποιο είναι το πιο σωστό και το πιο αποτελεσματικό, να εισέρχεται ο αέρας ή να εξέρχεται; (Εγώ το έχω βάλει έτσι, ώστε να εισέρχεται ο αέρας μέσα στο box και απ' ότι φαίνεται είναι μια χαρά.)  

EDIT:
Συγγνώμη παιδιά. Πήρα την απάντησή μου. Δεν είχα δει ότι είχε απαντηθεί παραπάνω.

Επεξ/σία από Lolos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν χρησιμοποιήσω ψυκτρα και ανεμιστήρα από επεξεργαστή από Κομπιούτερ 1155 lga , και αλλάξω τον ανεμιστήρα να έχει έξοδο usb , θα ανοίξω παράθυρο να ακουμπήσει πάνω στον επεξεργαστή η ψυκτρα, θα κάνω δουλειά; Όταν παίζει Kodi σταθερά στα 82°. Tanix tx5  pro , πάντως 1 χρόνο που το έχω , δεν έχω κανένα θέμα με κολλήματα η επανεκκινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Εάν χρησιμοποιήσω ψυκτρα και ανεμιστήρα από επεξεργαστή από Κομπιούτερ 1155 lga , και αλλάξω τον ανεμιστήρα να έχει έξοδο usb , θα ανοίξω παράθυρο να ακουμπήσει πάνω στον επεξεργαστή η ψυκτρα, θα κάνω δουλειά; Όταν παίζει Kodi σταθερά στα 82°. Tanix tx5  pro , πάντως 1 χρόνο που το έχω , δεν έχω κανένα θέμα με κολλήματα η επανεκκινήσεις.

Ναι, θα είναι κρύο σαν το περιβάλλον μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stefanidisg είπε

Τί εννοείτε, για καλό ή για κακό ; Γίνεται λίγο πιο σαφείς.

Μια χαρά θα είναι, λίγο υπερβολικό, αλλά αν είναι εύκολο, αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mx10 που έχει μόνο γρίλιες από κάτω ψήνεται.. Πιάνει μέχρι και 90 βαθμούς.. Εντωμεταξύ από το geekbying από όπου και το αγόρασα όλες οι αξιολογήσεις του είναι πενταστερες.. Καμία κριτική δεν γίνεται για την θερμοκρασία ούτε βρήκα κάτι στο Google.. Το θέμα είναι είναι ότι δεν το κατέχω καθόλου με τρυπανακια κολλήσεις οπότε λέω για αρχή να πάω σε κάποιο usb fan ώστε να μου τραβάει τον ζεστό αέρα προς τα έξω.. Τι λέτε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις την εντύπωση οτι οι περισσότεροι που εχουν tv box (η συντριπτική πλειοψηφία) νομιζει οτι η υπερθέρμανση ειναι υπερβολική; Σε διαβεβαιώ οχι. Βάζω στοιχημα οχι πολλοί θα πιστευουν οτι πρεπει να ζεσταθει για να δουλευει καλύτερα (οπως το αμαξι).

Πρακτικά τώρα η μακροχρόνια υπερθέρμανση φθείρει και το μηχανάκι θα βγει off συντομα (αλλά μετα την εγγύηση). Αλλοι τα βάζουν πάνω σε τραπεζομάντηλα και σεμεδάκια και φράζουν τις διόδους αερα, όπως χρήστες laptop τα βάζουν πάνω σε μαξιλάρες και παπλώματα και μετα κλαιγονται γιατί καηκε το ένα και γιατί κάηκε το αλλο.

Στα ηλεκτρονικά θες θερμοκρασίες δωματίου, οχι φουρνου.

Εφόσον δεν θες να βάλεις χέρι, μια χαρά είναι και το ανεμιστηράκι. αρκει να φυσά αρκετα.

Για να τραβά προς τα έξω θα πρεπει απο κάπου αναποδα να μπαινει. Αφου εχει γριλιες στη μια πλευρα, βάλε το να το φυσα. Ακόμα καλύτερα βρες κάποιο φίλο σου που το "το εχει", ανοιξτε το καπάκι (ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ) και κάντε και μερικές τρύπες στην πανω πλευρα.

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου επειδή δοκίμασα σκέτο τον ανεμιστήρα σχεδόν μηδαμινά , σκέτη την ξυκτρα λίγο καλύτερα -10 κάτω οι βαθμοί, όταν τα συνδύασα όμως εκεί είναι η μεγάλη διαφορά -30 σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να δίνεις κάποια χρήματα που δεν τα θεωρώ ούτε πολλά ούτε και λίγα όμως και να κάθεται ο άλλος να κάνει πατέντες το θεωρώ καπως.. Δεν μπορεί να μεριμνήσει η εκάστοτε εταιρία για αυτά τα προβλήματα..? Τεσπα θα ξεκινήσω από ένα απλό 80 η 120 ανεμιστήρακι και θα σας πω τις πρώτες εντυπώσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giannisag17 είπε

Πάντως να δίνεις κάποια χρήματα που δεν τα θεωρώ ούτε πολλά ούτε και λίγα όμως και να κάθεται ο άλλος να κάνει πατέντες το θεωρώ καπως.. Δεν μπορεί να μεριμνήσει η εκάστοτε εταιρία για αυτά τα προβλήματα..

Η επόμενη δουλειά μας. Παίρνεις 1000 μηχανάκια σε τιμή σκότωμα από Ali, τους βάζεις ανεμιστηράκια και τα πουλάς...😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκοψα ένα καλώδιο usb και είχα και ένα ανεμιστήρα της corsair έγινε η γνωστή πατέντα το είδα μέσω YouTube γιατί όπως είπα δεν το κατέχω το αθλημα και το box πλέον είναι στους 45 με 50 βαθμούς δηλαδή μια 30αρα κάτω.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...