Προς το περιεχόμενο

ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ


Krol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν το είχα καταλάβει...

Και καλά, τότε γιατί συζητάμε για προσημείωση ακινήτου για το νέο δάνειο ; 

Μήπως εννοούν άλλο ακίνητο ; 

Ακριβώς αυτό. τα 5000 € που μένουν να γίνει προσημείωση σε άλλο ακίνητο! Για 5000 € !!!! Ούτε καταναλωτικό ούτε τίποτα. Μόνο προσημείωση. Δεν μπορώ να το καταλάβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Krol είπε

Πολύ σωστό αυτο που λες. Αν κλείσω όμως το υπόλοιπο που μένει είναι το τελικό που χρωστάω ακόμη στην τράπεζα ( π.χ. 5000 € ). Δεν ζητάω χάρη αλλά όχι και προσημείωση για 5000 € , μου φαίνεται εξωφρενικό!!! Εγώ θέλω να είμαι τυπικός αλλά όχι και μαλ...........!!!

Οι εποχές που μπορούσες να δανειστείς χρήματα από τράπεζα χωρίς πολλούς πολλούς ελέγχους και χωρίς εξασφάλιση έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Στην ουσία αυτό που θέλεις είναι ένα δάνειο ύψους 5.000€, ε αυτή τη στιγμή καλώς οι κακώς οι τράπεζες ΔΕΝ δίνουν τέτοιο δάνειο χωρίς εξασφάλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Οι εποχές που μπορούσες να δανειστείς χρήματα από τράπεζα χωρίς πολλούς πολλούς ελέγχους και χωρίς εξασφάλιση έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Στην ουσία αυτό που θέλεις είναι ένα δάνειο ύψους 5.000€, ε αυτή τη στιγμή καλώς οι κακώς οι τράπεζες ΔΕΝ δίνουν τέτοιο δάνειο χωρίς εξασφάλιση.

Δυστυχώς έχω καταλάβει ότι έτσι πάει. Αυτό ακριβώς που λες. Απλά νιώθω αδικημένος που κάνω το σκατό μου παξιμάδι για να μην έχω καθυστερήσεις και προβλήματα και πάνω στην ώρα που μπορώ να απεμπλακώ, το ίδιο το ίδρυμα που μου χορήγησε το δάνειο ( το οποίο εξυπηρετείται ) δεν υπολογίζει το ιστορικό μου απέναντι του καν. Σαν να πηγαίνω λες και είμαι καινούργιος πελάτης, λες και δεν με ξέρουν , λες και δεν έχουν στοιχεία, λες και δεν ξέρουν ότι δεν έχω δημιουργήσει προβλήματα. 

Και από την άλλη έχεις κάποιους που τα δάνεια τους είναι κόκκινα ( δεν μιλάω για αυτούς που αποδεδειγμένα δεν μπορούν ) εδώ και χρόνια και πάρε ένα κούρεμα 50 ή και 60 % και όλα μια χαρά.

Όπως και να έχει για να μην λέμε ιστορίες θα το ψάξω αρκετά.

Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Krol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η ζωή δεν είναι δίκαιη(αν και ωραία), πόσο μάλλον οι τράπεζες που στο κάτω κάτω δεν είναι τίποτα άλλο από κερδοσκοπικά ιδρύματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Μα ο ts δεν χρωστάει στην τράπεζα μόνο ένα τάλιρο, χρωστάει το συμφωνηθέν τίμημα πώλησης ΣΥΝ ένα τάλιρο... Δλδ αν έχει συμφωνήσει με τον αγοραστή να το πουλήσει 50.000€, στην τράπεζα χρωστάει 55.000€!!!

Γράψε λάθος. Όπως το είδα γραμμένο μου φαινόταν ότι έχει μείνει χρέος ένα τάλιρο... σε αυτή την περίπτωση είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να καταφέρει να το πουλήσει. 

 

Ts σε κάθε περίπτωση δε κοιτάς μήπως μπορείς να μπεις σε κάποιο μηχανισμό ρύθμισης για κόκκινα δάνεια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Krol είπε

Έχω ήδη διακανονισμό ( εδώ και 2 χρόνια ) στο τρέχον δάνειο για να μπορώ να το πληρώνω αλλιώς δεν βγαίνω ούτε για πλάκα.  Αν εννοείς διακανονισμό για το υπόλοιπο που θα μείνει στην υποτιθέμενη ( και λέω υποτιθέμενη γιατί δεν ξέρω αν θα ολοκληρωθεί εφόσον δεν βρω το υπόλοιπο που μένει ) πώληση το μόνο που μου πρότεινε η τράπεζα είναι να γίνει νέο δάνειο για 5000 € με προσημείωση. Τίποτε άλλο, αλλιώς μου είπαν δεν γίνεται.

Σαν τι άλλο δηλαδή περίμενες ?

Να βγει η τράπεζα να χαρίζει λεφτά στο δρόμο?

Αν πάντως βρεις λύση όπου κάποιος θα σου χαρίσει 5.000 επειδή απλά έκανες αυτό που είσαι συμβατικά υποχρεομένος να κάνεις ή να σου δανίσει χωρίς εξασφάλιση πέστο και σε μας να πάρουμε κανα ψιλό.

55 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Γενικά η ζωή δεν είναι δίκαιη(αν και ωραία), πόσο μάλλον οι τράπεζες που στο κάτω κάτω δεν είναι τίποτα άλλο από κερδοσκοπικά ιδρύματα.

Τι ακριβώς από αυτό που του προτείνει η τράπεζα είναι "άδικο" ?

Μπορεί να μην είναι "ευχάριστο" αλλά είναι απόλυτα "δίκαιο".

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Krol said:

Δυστυχώς έχω καταλάβει ότι έτσι πάει. Αυτό ακριβώς που λες. Απλά νιώθω αδικημένος που κάνω το σκατό μου παξιμάδι για να μην έχω καθυστερήσεις και προβλήματα και πάνω στην ώρα που μπορώ να απεμπλακώ, το ίδιο το ίδρυμα που μου χορήγησε το δάνειο ( το οποίο εξυπηρετείται ) δεν υπολογίζει το ιστορικό μου απέναντι του καν. Σαν να πηγαίνω λες και είμαι καινούργιος πελάτης, λες και δεν με ξέρουν , λες και δεν έχουν στοιχεία, λες και δεν ξέρουν ότι δεν έχω δημιουργήσει προβλήματα. 

Και από την άλλη έχεις κάποιους που τα δάνεια τους είναι κόκκινα ( δεν μιλάω για αυτούς που αποδεδειγμένα δεν μπορούν ) εδώ και χρόνια και πάρε ένα κούρεμα 50 ή και 60 % και όλα μια χαρά.

Όπως και να έχει για να μην λέμε ιστορίες θα το ψάξω αρκετά.

Ευχαριστώ πολύ!

Μίλα με έναν σοβαρό δικηγόρο (κι όχι τον γνωστό του κολλητού σου) να σε βοηθήσει.

Εγώ χρωστούσα σε κάρτα 4000€, και απλά τους έγραψα στα παπάκια μου όσα "εξώδικα" κι απειλές κι αν έστειλαν μέσω εισπρακτικών.

Κάποια στιγμή, πήρα ένα χαρτί όπου πρότειναν να αφαιρέσουν όλους τους τόκους και μέρος του κεφαλαίου και να κάνουν και διακανονισμό για να πάρουν λεφτά.

Πουλάνε τα κόκκινα δάνεια για το 5% της αξίας τους σε ξένα funds. Αυτό σημαίνει ότι το δικό σου θα πωλούταν για 250€...

Ψάξε το. Για 5000€ είναι έγκλημα να χάσεις ακίνητο.

Επεξ/σία από Zaytsev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τι ακριβώς από αυτό που του προτείνει η τράπεζα είναι "άδικο" ?

Μπορεί να μην είναι "ευχάριστο" αλλά είναι απόλυτα "δίκαιο".

Δεν είναι άδικο αυτό που του προτείνει η τράπεζα, άδικο είναι γενικότερα να βλέπεις ότι κάνουν εκπτώσεις μόνο στους κακοπληρωτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς τελευταία οι τραπεζες κάνουν καλούς διακανονισμούς (οχι πάντα βέβαια) γιατι πιέζονται να κλείσουν τα κοκκινα δανεια τους. Τωρα στην περίπτωσή σου εικαζω οτι επειδή είδαν ότι αποπληρώνεις κανονικα θεωρουν οτι μπορείς να το δώσεις και προσπαθουν να τα πάρουν ολο το (μικρο) ποσο. Εγω θα έλεγα ξαναδοκιμασε να διαπραγματευτεις. Παρουσίασε τους μια έκθεση τα έσοδα σου και τα ευλογα εξοδα σου προσπαθώντας να τους δείξεις οτι δυσκολεύεσαι παρα πολυ να το δώσεις και οτι αν μείνει ετσι θα κοκκινίσει και προτεινε τους εσύ έναν διακανονισμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν είναι άδικο αυτό που του προτείνει η τράπεζα, άδικο είναι γενικότερα να βλέπεις ότι κάνουν εκπτώσεις μόνο στους κακοπληρωτές.

Πιθανόν, όμως αυτό δεν είναι κάτι που σε αφορά.

κάποιος να γενιέται με γονίδια να γίνει 1.90 και εσύ να μέινεις στο 1.62 ... δεν είναι όμως αυτός λόγος να θεωρείς ότι "αδικείσαι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Πιθανόν, όμως αυτό δεν είναι κάτι που σε αφορά.

κάποιος να γενιέται με γονίδια να γίνει 1.90 και εσύ να μέινεις στο 1.62 ... δεν είναι όμως αυτός λόγος να θεωρείς ότι "αδικείσαι".

Εντελώς άκυρη σύγκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εντελώς άκυρη σύγκριση...

Ναι δε μπορω΄να διαφωνήσω έτσι όπως το θέτεις.

53 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Μίλα με έναν σοβαρό δικηγόρο (κι όχι τον γνωστό του κολλητού σου) να σε βοηθήσει.

Εγώ χρωστούσα σε κάρτα 4000€, και απλά τους έγραψα στα παπάκια μου όσα "εξώδικα" κι απειλές κι αν έστειλαν μέσω εισπρακτικών.

Κάποια στιγμή, πήρα ένα χαρτί όπου πρότειναν να αφαιρέσουν όλους τους τόκους και μέρος του κεφαλαίου και να κάνουν και διακανονισμό για να πάρουν λεφτά.

Πουλάνε τα κόκκινα δάνεια για το 5% της αξίας τους σε ξένα funds. Αυτό σημαίνει ότι το δικό σου θα πωλούταν για 250€...

Ψάξε το. Για 5000€ είναι έγκλημα να χάσεις ακίνητο.

και εδώ έχουμε τον κλασσικό ελληνάρα.

Σε άλλα post, πριν αναρωτηθείται γιατί πληρώνουμε τριπλάσια επιτόκια από την υπόλοιπη ευρώπη, αυτή είναι η απάντησή σας ... για να πληρώνουμε τον Zaytsev.

PS: 

Το ακίνητο δε θα το "χάσει" για 5.000.

Και να του κόψουν τα 5.000 το ακίνητο θα το "χάσει" (το βάζω σε εισαγωγικά αφού δε μπορείς να χάσεις κάτι που ποτέ δεν είχες) αφού ότι πάρει από τη πώληση θα το δώσει στην τράπεζα.

Ακίνητο στο τέλος δε θα έχει.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Ναι δε μπορω΄να διαφωνήσω έτσι όπως το θέτεις.

Μα δεν χρειάζεται να φέρω επιχείρημα ώστε να αποδείξω το προφανές. Όπως είπες και εσύ το πόσο θα ψηλώσει κάποιος είναι θέμα γονιδίων, είναι γραμμένο στο DNA του, ότι και να κάνει δεν θα γίνει ούτε πιο ψηλός ούτε πιο κοντός. Σε αντίθεση με τον κακοπληρωτή ο οποίος κατά κανόνα ευθύνεται ο ίδιος είτε γιατί έκανε λάθος επιλογές είτε γιατί ξόδευε περισσότερα από όσα άντεχε η τσέπη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, DrLo said:

Ναι δε μπορω΄να διαφωνήσω έτσι όπως το θέτεις.

και εδώ έχουμε τον κλασσικό ελληνάρα.

Σε άλλα post, πριν αναρωτηθείται γιατί πληρώνουμε τριπλάσια επιτόκια από την υπόλοιπη ευρώπη, αυτή είναι η απάντησή σας ... για να πληρώνουμε τον Zaytsev.

Κι εδώ, έχουμε τον κλασσικό άσχετο. Που δέχεται να πληρώνει ότι παράνομο και καταχρηστικό του βάζει η τράπεζα, χωρίς να το ψάχνει καθόλου.

Έχεις την εντύπωση ανίδεε φίλε μου, ότι θα δεχόταν η τράπεζα να κόψει χρήματα, αν είχε καθαρό το κούτελό της και μπορούσε να πάει δικαστικά;

Ή μήπως το να τα πουλήσει για 3% σε ξένα funds είναι σωστό και δίκαιο και δε θα σου κοστίσει εσένα πολύ παραπάνω από όσα σου "κόστισε" ο κάθε Ελληνάρας;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...