Προς το περιεχόμενο

Επίσημα τα Huawei P20 Pro και P20 με το πρώτο να διαθέτει τριπλή κύρια κάμερα με αισθητήρα 40MP (Video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, papageorge007 είπε

Η όλη φάση θυμίζει Nokia Lumia 1020, με την 41 MP κάμερα, που μετά από κάνα 3μηνο είχε ξεχαστεί...

 

Όμορφο κινητό, δε λέω, αλλά ο κόσμος προτιμούσαι τα Huawai, Xiaοmi και άλλα κινέζικα Smartphones, γιατί προσφέρουν high-end χαρακτηριστικά σε χαμηλές τιμές. 

Τώρα τελευταία, οι τιμές πλησιάζουν πολύ αυτές των ναυαρχίδων της Apple, Samsung κλπ...

 

Ξεχνας βεβαια το σημαντικοτερο, οτι ηταν windows mobile και o σημαντικοτερος λογος που ξεχαστηκε τοσο γρηγορα ηταν αυτος, αν ειχε android με τα specs του, θα ειχε κανει μια χαρα πωλησεις. Γενικα τα πολυ-καμερα setup ηρθαν για να μεινουν και δεν θα μεινουν ουτε καν στους 3 αισθητηρες, δεν προκειται να ξεχαστει τιποτα σε 2-3 μηνες.

 

45 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

Η τεχνολογία υψηλής ποιότητας υπερδειγματοληψίας PureView υπάρχει σε παραλλαγές μόνον, διαφορετικοί αλγόριθμοι δηλαδή, αλλά όχι PureView. Ο αισθητήρας είναι μικρότερος από του CM1, 808 και 1020 κατατάσσοντάς τον ως τον 4ο μεγαλύτερο αισθητήρα σε κινητό. Ήδη με το 1020 τα εικονοστοιχεία ήταν πολύ μικρά και ήταν κατώτερο του 808. Με μικρότερο αισθητήρα στο P20 δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχουμε, αλλά παρόλα αυτά αναμένω να το δω με ενδιαφέρον.

 

Κάπου είχα διαβάσει μάλιστα ότι πολλά άτομα από την ομάδα του PureView πήγαν στην Huawei. Σε θέμα κάμερας ίσως εξελιχθούν σταδιακά σε νέα Nokia (φακό Leica αντί Zeiss και μεγάλο αισθητήρα). Μακάρι για να δούμε κάτι να ξεχωρίσει από τη μάζα σε θέμα κάμερας όπως ξεχώριζε η Nokia με τα 808, 1020 αλλά και πολλά προηγούμενα (Ν8, Ν86, Ν82, Ν95 κλπ)

 

Πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε, η τεχνολογια του αισθητηρα δεν εχει καμια σχεση, μιλαμε για 8 χρονια πισω, ακομα και οι φωτογραφικες που εχουν πολυ μικροτερη αναπτυξη απο τα κινητα, εχουν διπλασιασει τις επιδοσεις των αισθητηρων. Επισης το 1020 κυριως, δεν εκανε καν τον κοπο για καποια επεξεργασια στο jpeg, περα απο το supersampling και φυσικα δεν ειχε ουτε καν την απαραιτητη ισχυ για να διαχειριστει 40mp φωτογραφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vagus. είπε

S9 τι ;

Προσωπικά κρίνω το notch ως καθόλου ενοχλητικό, απεναντίας.

Το twilight χρώμα είναι εξαιρετικό.

Έτσι κάνεις την μεγάλη εντύπωση.

Όπως δείχνει προς το τέλος το βίντεο, το notch κρύβεται εύκολα με ένα κουμπί.

2 ώρες πριν, scorpioss είπε

Ρε παιδιά έχω το mate 10 pro και μπορώ να πω ότι δεν ζήλεψα κάτι από το p20 pro ούτε με συγκίνησε κάτι ώστε να το αλλάξω. 

Μ αρέσει που όσοι παίρνετε πανάκριβα κινητά, τα παίρνετε ώστε να σας "κρατήσουν χρόνια"... Και λίγους μήνες μετά και μόνο που μπαίνετε στη διαδικασία να σκεφτείτε την αλλαγή, δυστυχώς, αυτό σημαίνει την επιτυχία του marketing. Προσωπικά είχα ένα huawei p7 πριν 4 χρόνια στα 230€ και ήταν τέλειο. Το άλλαξα για xiaomi 4x περισυ στα 130€ και ήταν ακόμη πιο τέλειο. Η τεχνολογία εξελίσσεται. Πάρτε ένα στα 100€ κινητό που σας καλύπτει και μην πετάτε τα λεφτά σας...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iAndrew είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης αυτών των εταιριών... Πάλι copy, πάλι κυνήγι της Apple. 

Στο ρητορικό σου ερώτημα θα απαντήσω με ρητορική απάντηση...για να βγάλουν λεφτά...

Κατά τα άλλα η συσκευή είναι η πιο συμπαθητική από αυτές που διαθέτουν αυτή τη μαλακία το notch χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το επικροτώ ή ότι θα αγόραζα ποτέ τέτοια συσκευή (εκτός και αν δεν υπήρχαν άλλες ικανοποιητικές επιλογές χωρίς αυτό). Η τιμολόγηση όμως δεν είναι ακόμα σωστή. Δεν θα έπρεπε ακόμα η huawei να προσπαθεί να πάρει τα ίδια λεφτά με μια samsung ή με μια apple. Αυτή η συσκευή όμως όπως και το mate 10 πριν από αυτό είναι βήματα στον σωστό δρόμο για να τα καταφέρει. Ακόμα και το λογισμικό της huawei έχει κάνει τρομερές βελτιώσεις και ρολάρει εξαιρετικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, epicouros είπε

Επιτελους βλέπουμε παλι σε ναυαρχίδα ραδιόφωνο! Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες εταιρίες.

aπο οτι βλεπω μονο το Lite εχει ραδιοφωνο το pro και το κανονικο μαλλον δεν εχουν,εκτος αν καταλαβα λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

notch = no-go τα γνωστά...

Πολλά υποσχόμενο αλλά λείπουν πολλά που θα έπρεπε να το τοποθετήσουν στην κορυφή.. Τέτοια τουμπανοσυσκευή θα έπρεπε να τραβάει τουλάχιστον 4Κ 60fps να μην έχει notch και να τραβάει native 40mp φωτογραφίες αφού τον έχει που τον έχει τον αισθητήρα.. τώρα τα 5Χ ζουμ βγαίνουν από τον αισθητήρα αλλά η ανάλυση στις 5mp φωτογραφίες δεν θα εκμεταλεύονται τον αισθητήρα αφού θα τρώει τα πίξελ σε ζουμ...

Αφού υπάρχει το porche design όμως οι ανήσυχοι μπορούν να στραφούν σε αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, margaritagr είπε

Δε θα ρθουν τωρα οι κινέζο-υποστηρικτές να μας πουν για την τιμή; 

με 100€ δεν παίρνετε καλύτερη συσκευη; 

Εξαρτάται τι ψάχνεις, εμένα προσωπικά με καλύπτει το 100+ ευρώ κινητό μου επειδή αν θέλω σοβαρή φωτογραφία χρησιμοποιώ τη παλιά Nikon dslr μου ενώ αν θέλω μόνο για social media μια χαρά είναι η κάμερα του κινητού. 

3 ώρες πριν, makridis είπε

Μετά το ομολογουμένως όμορφο και ιδιαίτερο ,σε design, mate 10...εμμετός. Έλεος έλεος έλεος που υπάρχουν τέτοιοι ακριβοπληρωμένοι μαρκετίστες και σχεδιαστές. Πήραν ένα καθαρά νοοτροπίας Apple σχέδιο και το πάντρεψαν με το συμβατικό generic σχεδιασμό της προηγούμενης γενιάς...και είπαν «αααααα τι ωραίοοοοο, μπράβο μας!»

🤮🤮🤮🤮🤮 (αν δεν φαίνεται το emoticon είναι φατσούλες που κάνουν εμμετό)

Yes!!!!!! 

2 ώρες πριν, papageorge007 είπε

Η όλη φάση θυμίζει Nokia Lumia 1020, με την 41 MP κάμερα, που μετά από κάνα 3μηνο είχε ξεχαστεί...

 

Όμορφο κινητό, δε λέω, αλλά ο κόσμος προτιμούσαι τα Huawai, Xiaοmi και άλλα κινέζικα Smartphones, γιατί προσφέρουν high-end χαρακτηριστικά σε χαμηλές τιμές. 

Τώρα τελευταία, οι τιμές πλησιάζουν πολύ αυτές των ναυαρχίδων της Apple, Samsung κλπ...

 

Το θυμάμαι, ήταν ένα πανάκριβο windows phone που είχε να δείξει όντως μόνο τη κάμερα του, τίποτα άλλο. 

1 ώρα πριν, anyfants είπε

Όπως δείχνει προς το τέλος το βίντεο, το notch κρύβεται εύκολα με ένα κουμπί.

Μ αρέσει που όσοι παίρνετε πανάκριβα κινητά, τα παίρνετε ώστε να σας "κρατήσουν χρόνια"... Και λίγους μήνες μετά και μόνο που μπαίνετε στη διαδικασία να σκεφτείτε την αλλαγή, δυστυχώς, αυτό σημαίνει την επιτυχία του marketing. Προσωπικά είχα ένα huawei p7 πριν 4 χρόνια στα 230€ και ήταν τέλειο. Το άλλαξα για xiaomi 4x περισυ στα 130€ και ήταν ακόμη πιο τέλειο. Η τεχνολογία εξελίσσεται. Πάρτε ένα στα 100€ κινητό που σας καλύπτει και μην πετάτε τα λεφτά σας...

Κι εγώ αυτό επέλεξα αφού προσπαθούσα να δώσω 500+ ευρώ για περσινό iPhone ή φετινό Android (1+5)... Κινητάρα και το λένε και άλλα 250+ άτομα σε reviews στο skroutz. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, nectons είπε

notch = no-go τα γνωστά...

Πολλά υποσχόμενο αλλά λείπουν πολλά που θα έπρεπε να το τοποθετήσουν στην κορυφή.. Τέτοια τουμπανοσυσκευή θα έπρεπε να τραβάει τουλάχιστον 4Κ 60fps να μην έχει notch και να τραβάει native 40mp φωτογραφίες αφού τον έχει που τον έχει τον αισθητήρα.. τώρα τα 5Χ ζουμ βγαίνουν από τον αισθητήρα αλλά η ανάλυση στις 5mp φωτογραφίες δεν θα εκμεταλεύονται τον αισθητήρα αφού θα τρώει τα πίξελ σε ζουμ...

Αφού υπάρχει το porche design όμως οι ανήσυχοι μπορούν να στραφούν σε αυτό.. 

Δεν είδες όλο το βίντεο. Στο τέλος δείχνει κολπακι που το notch κρύβεται. Ωστόσο είμαι κατά των ακριβών συσκευών. Πάντως, από iphone και samsung είναι πολύ καλύτερο.

42 λεπτά πριν, mants118 είπε

Εξαρτάται τι ψάχνεις, εμένα προσωπικά με καλύπτει το 100+ ευρώ κινητό μου επειδή αν θέλω σοβαρή φωτογραφία χρησιμοποιώ τη παλιά Nikon dslr μου ενώ αν θέλω μόνο για social media μια χαρά είναι η κάμερα του κινητού. 

Yes!!!!!! 

Το θυμάμαι, ήταν ένα πανάκριβο windows phone που είχε να δείξει όντως μόνο τη κάμερα του, τίποτα άλλο. 

Κι εγώ αυτό επέλεξα αφού προσπαθούσα να δώσω 500+ ευρώ για περσινό iPhone ή φετινό Android (1+5)... Κινητάρα και το λένε και άλλα 250+ άτομα σε reviews στο skroutz. :)

 

Επεξ/σία από anyfants
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, scorpioss είπε

Ρε παιδιά έχω το mate 10 pro και μπορώ να πω ότι δεν ζήλεψα κάτι από το p20 pro ούτε με συγκίνησε κάτι ώστε να το αλλάξω. 

αλου απευθύνονται τa mate , αλλου τα p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mants118 είπε

Εξαρτάται τι ψάχνεις, εμένα προσωπικά με καλύπτει το 100+ ευρώ

Το point του νομίζω ήταν ότι σε κάθε θέμα για Samsung Apple υπάρχει ένας που λέει για τα Xiaomi Huawei κλπ που κοστίζουν 100ευρω καιβεχουν τις ίδιες ικανότητες ;ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβασα τις περίπου 3 σελίδες σχολίων χωρίς να δω αναφορά πχ στη σταθεροποίηση εικόνας με ΑΙ για φωτογραφική λήψη 4 δευτερολέπτων χωρίς τρίποδο. Μου έκανε εντύπωση κι αναρωτιέμαι πόσο καλά δουλεύει αυτό στη πράξη, αν πρόκειται για πρωτοτυπία της Huawei και - εφόσον δουλεύει - αν πρόκειται να το δούμε ως χαρακτηριστικό σε μελλοντικές κανονικές φωτογραφικές μηχανές...

Επεξ/σία από PCharon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...