Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Αν δεν βαριέσαι να περιμένεις μπορείς να πάρεις από το ebay μια κάρτα DW 1830 η οποία είναι wifi and bluetooth μαζί και με 2-3 kext παίζουν καμπάνα όλα.

Θα χρειαστείς έναν pci-e αντάπτορα για να βάλεις την κάρτα μέσα, συνολικό κόστος περίπου 50 ευρώ. 

https://www.ebay.com/itm/DELL-DW1830-Broadcom-BCM943602BAED-M-2-NGFF-802-11AC-1300Mbps-BT4-1-Hackintosh/192503537260?hash=item2cd21ade6c:g:MWcAAOSwfVpYnGhp

https://www.ebay.com/itm/NGFF-Card-To-PCIe-Adapter-Wireless-1X-8X-16X-Desktop-WIFI-WLAN-bracket-M-2-NGFF-/382512305533?hash=item590f82957d

Για τον αντάπτορα θέλει λίγο ψάξιμο, γιατί είδα ότι η DW1830 έχει πάνω 3 θύρες να κουμπώσεις τις κεραίες, ενώ αυτή έχει 2. Θα πρέπει να βρεις έναν αντάπτορα σαν αυτό που σου έστειλα με 3 κεραίες. 

Κάτι πιο απλό - φθηνό υπάρχει; Γιατί για το asus έδωσα περίπου 20€ και είναι άψογο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Κάτι πιο απλό - φθηνό υπάρχει; Γιατί για το asus έδωσα περίπου 20€ και είναι άψογο. 

https://www.ebay.com/itm/AC-1750M-Dual-Band-PCI-E-BCM94360CS-BT4-0-Wireless-Wifi-Adapter-Card-W-Antenna-/142177222855

Εγω πηρα αυτη και παιζει χωρις να κανω τιποτα. Λειτουργουν ολα σωστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σεταρει κάνεις το Remote Desktop η το screen sharing για Public ip? 

Με την local παίζει με VNC viewer με την εξωτερική όχι. Έχω ανοίξει και την 5900, έχω κλείσει και firewall. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα καλό απόγευμα. Γνωρίζετε τι συμβαίνει όταν αργεί να ανοίξει η οθόνη μετά από restart σε Sierra; Δεν το κάνει κάθε φορά. Καρτα γραφικών;  Και πως διορθώνεται παρακαλώ, είναι hardware ή OS;

 

Edit: 

Socket 1150

GA Z97M D3H

16G Ram 1600 DDR3

i7 4790k

Gtx 660 απενεργοποημένη η on board

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βρει κανεις λυση για το πως θα εχουμε τα volume keys του πληκτρολογιου για την ενταση μεσω HDMI? 

Με το soundflower εχω πολλα προβληματα κ φυσικα πολυ χαλια ηχο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2018 στις 3:43 ΜΜ, sakis697 είπε

https://www.ebay.com/itm/AC-1750M-Dual-Band-PCI-E-BCM94360CS-BT4-0-Wireless-Wifi-Adapter-Card-W-Antenna-/142177222855

Εγω πηρα αυτη και παιζει χωρις να κανω τιποτα. Λειτουργουν ολα σωστα. 

Πέρασε τελωνείο και αν ναι πόσο πλήρωσες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coffeex είπε

Πέρασε τελωνείο και αν ναι πόσο πλήρωσες; 

Οχι οχι ουτε τελωνειο ουτε τιποτα. 30 ευρω την πηρα αν δεν κανω λαθος. 

Λογικα δεν ειναι απο τον ιδιο πωλητη που την αγορασα αυτο το λινκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

εχω το εξής σύστημα

 

Processor Intel(R) Xeon(R) CPU E5440 @ 2.83GHz

RAM 4.0 GB

GPU AMD Radeon hd7770 

mobo: msi g41m4-f

 

απο οτι εψαξα ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων δεν εχουν καποιο θεμα,αλλα δεν ειμαι σιγουρος για την μητρικη.

Ειναι εφικτο με αυτο το συστημα να κανω εγκατασταση το mac os?

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα περίπου δύο χρόνια πριν βοηθήσατε να στήσω τον Hackintosh και από μόνος μου σύμφωνα με τις επιτυχημένες προτάσεις του tonymacx.

Ζητείται άτομο από θεσσ/νικη για κάποιες διορθώσεις του Os.

Π.Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα βοήθεια σε ένα εξειδικευμένο θέμα. Προσπαθώ να κάνω το ASUS USB N14 WiFi dongle να δουλέψει σε Sierra. 

 

Βρήκα αυτόν τον οδηγό : 

Modify kext to make idVendor and idProduct match mine.
First look in About this mac and System report.
In usb, and with your dongle connected, you should be able to see it.
Take idVendor and idProduct and convert them from Hexadecimal to decimal with an online converter (google it)
Modify one identity in .kext info.plist and put your values. (product = 6120 and vendor = 2821 for me)
Install kext with Kext Wizard (which puts RT2870USBWirelessDriver in S/L/E) and repair permission + rebuild cache
Put framework file in S/L/Frameworks
Click on DLinkPreferencesPan to add it to settings.
Note : i didn't needed WifiUtilityStartup and WifiUtility.
Reboot and you should have your working dongle using DLink Preferences Pan in Settings.

https://www.insanelymac.com/forum/topic/309047-success-el-capitan-1011-on-surface-pro-3-i5-chris111-install-lonelytv-files/

Κάνω τα παραπάνω βήματα αλλά τίποτα. Δεν ανάβει το λαμπάκι του, παρά το ότι αναγνωρίζεται στο system report στην κατηγορία USB. 

Έχω σημειώσει το βήμα με bold γιατί εδώ νομίζω ότι κάνω κάτι λάθος. Ανοίγω το .kext πατώντας δεξί κλικ - show package contents - πηγαίνω στην .plist και εκεί κάνω edit με το text editor. Εμπειρικά τελείως με ctrl-f κάνω αναζήτηση και πατάω "5372" που είναι το chipset του ASUS USB N14 (RT5372). Εκεί αναφέρει "vectorID" και πιο κάτω "productID". Δοκίμασα να αντικαταστήσω τις λέξεις αυτές με τα νούμερα που δίνει καθώς και να τα προσθέσω με τη μορφή vectorID=6120 productID=2821 αλλά τίποτα. 

 

Αφού κάνω save χρησιμοποιώ είτε το kext wizard είτε το kext utility για να κάνουν εγκατάσταση στα extensions, βάζω το framework και κάνω reboot. Τίποτα. Στο DLink pref pane δεν το αναγνωρίζει καν και δε δουλεύει. Μπορώ να επισυνάψω και τα kext - framework να τα δείτε εάν θέλετε καθώς τα βρήκα manual αφού στο link δε δουλεύουν. 

Τι κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 16/7/2018 στις 7:18 ΜΜ, Agraf είπε

Καλησπέρα καλό απόγευμα. Γνωρίζετε τι συμβαίνει όταν αργεί να ανοίξει η οθόνη μετά από restart σε Sierra; Δεν το κάνει κάθε φορά. Καρτα γραφικών;  Και πως διορθώνεται παρακαλώ, είναι hardware ή OS;

Edit: 

Socket 1150

GA Z97M D3H

16G Ram 1600 DDR3

i7 4790k

Gtx 660 απενεργοποημένη η on board

ήθελε update έκανα δύο security update μετά από εννιά μήνες και ήρθε στα μετρα του ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thephotoshoped είπε

Παιδια προσοχη με την συγκεκριμενη. Απο τις φωτο δεν φαινεται να εχει τον m.2 ανταπτοπρα πανω.

Ειναι σαν να δινει μονο την καρτα απο m.2 σε pcie 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Παιδια προσοχη με την συγκεκριμενη. Απο τις φωτο δεν φαινεται να εχει τον m.2 ανταπτοπρα πανω.

Ειναι σαν να δινει μονο την καρτα απο m.2 σε pcie 

Άρα δεν προχωράμε σε αγορά της συγκεκριμένης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...