Προς το περιεχόμενο

κολύμπι στην αττική


tososda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω να συνεισφερω κατι στο θεμα, αλλα ως Θεσσαλονικιος μου φαινεται φουλ περιεργο και λογω schadenfreude λιγο αστειο το οτι κινδυνευεις στις παραλιες σας να κολλήσεις/παθεις ασθενειες κλπ. Η ευβοια που ειναι κοντα δεν αξιζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/8/2019 στις 9:59 ΠΜ, μπιπ μπιπ είπε

Κάτι που εντόπισα στον χάρτη είναι παραλίες ιδιωτικές ,κλεισμένες δηλαδή χωρίς τρόπο προσέγγισης. Είναι νόμιμο αυτό;

IMG_20190802_060804.jpg

Ναι βεβαια αν εχεις γνωστο στην πολεοδομια/πολιτικο/κλπ.Βασικα καλως ηρθες στην Ελλαδα των κροκοδειλιων δακρυων κ των αυθαιρετων.

Οσον αφορα τις παραλιες της Αττικης,απο τον φλοισβο μεχρι τον χαρακα στο σουνιο λιγες διαφορες θα δεις οποτε κ τσαμπα η ταλαιπωρια.Ολες ειναι μια χαρα για κολυμπι,κ παραδοξως οι κοντινοτερες στην πολη φαληρο/καλαμακι/γλυφδα/καβουρι/βουλα ειανι κ πιο καθαρες απο τις απομακρυσμενες πχ μαυρο λιθαρι,που εχουν βρει βακτηριδια κλπ αρκετες φορες.Σημαντικο ρολο παιζει ο καιρος κ πως φυσαει καθε φορα,για το αν θαχει σκουπιδια.

Οποτε για μενα απλα διαλεξτε μια ησυχη μερα να μην ειναι ανακατεμενη η θαλασσα απτον κοσμο κ το κατρουλιο,αλλιως δεν αλλαζει κατι ειτε εισαι φλοισβο ειτε μαλβιδες.

ΥΓ.Κ βασικα αυτο το ταξιδευω 2 ωρες για μια βουτια ενω περναω 27 παραλιες ποτε δε το καταλαβα..Βρες μια κανε μια βουτια κ ας μη γραφει καλα στο ινστα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη λίστα του ΠΑΚΟΕ ορισμένες παραλίες βγαίνουν Α, ενώ οι τιμές είναι εντός ορίων (π.χ. Αγ. Μαρίνα, Σχοινιάς).

Οι συντεταγμένες που δίνουν για τον Σχοινιά (αυτόν έτυχε να ελέγξω, ίσως να έχουν γίνει παρόμοια λάθη και στις άλλες παραλίες) πέφτουν όλες στο ίδιο σημείο και τις πρώτες δύο τις βγάζουν Α, ενώ τις άλλες δύο Κ.

Spoiler

1.jpg.8039a6c7bb98ae1f62d2fd8cc24f57e4.jpg2.jpg.8e7a7d77da7b83ebd719f97217df6178.jpg3.jpg.c24c3e1d9019285f88103af54c7025b0.jpg4.jpg.032b53bf094277be39ba029a02312cd1.jpg

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ανάβυσσος έχει αρκετές παραλίες με αμμουδιά , δεν αγγίζουν όμως το επίπεδο Χαλκιδικής βέβαια. Πρόσφατα πήγα με φίλο (μεγάλο fanboy της Χαλκιδικής)  στο beach bar nuevo loca όπου έμεινε ικανοποιημένος.

Εγώ αποφεύγω να κολυμπήσω στις παραλίες μέσα στην Αθήνα (Γλυφάδα μέχρι λιμανάκια). Είχα πάθει και εγώ μια μικρή δερματική αλλεργική πάθηση, όπως η nenya..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν πηγαίνεις πρωί, 9-10, υπάρχουν πολλές καλές παραλίες. Οι ίδιες παραλίες, 4-5 ώρες μετά γίνονται ανυπόφορες. Θυμάμαι μια φορά πριν πολλά χρόνια που είχα πάει στο ΚΑΠΕ, 10 η ώρα το πρωί, και έπαθα πλάκα. Φοβερή παραλία όπως την κοιτάς από πάνω και ζήτημα αν είχε 2-3 παρέες εκείνη την ώρα. Κατά τις 2μμ όμως, γινόταν πανικός. Κυριολεκτικά έπρεπε να κάνεις σχεδιασμό διαδρομής για να βρεις διάδρομο να περάσεις χωρίς να πατήσεις πάνω σε πετσέτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2019 στις 11:01 ΠΜ, mic2mic είπε

Βασικά αν πηγαίνεις πρωί, 9-10, υπάρχουν πολλές καλές παραλίες. Οι ίδιες παραλίες, 4-5 ώρες μετά γίνονται ανυπόφορες. Θυμάμαι μια φορά πριν πολλά χρόνια που είχα πάει στο ΚΑΠΕ, 10 η ώρα το πρωί, και έπαθα πλάκα. Φοβερή παραλία όπως την κοιτάς από πάνω και ζήτημα αν είχε 2-3 παρέες εκείνη την ώρα. Κατά τις 2μμ όμως, γινόταν πανικός. Κυριολεκτικά έπρεπε να κάνεις σχεδιασμό διαδρομής για να βρεις διάδρομο να περάσεις χωρίς να πατήσεις πάνω σε πετσέτες.

ΚΑΠΕ ειναι καλά αλλα πάει πολυς κόσμος και κυρίως ντούκια alpha males που γυαλιζουν. 

Γενικα απο αναβυσσο εχει παραλιες πολλες οχι τοσο γνωστες και ειναι ησυχα μιας και παει απλός κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Στον Σχινιά (και στην καρδιά μας) 'βάλαν αμπάρες στις εισόδους και πινακίδες αλά EXIT πάνω στα δέντρα (link). Άραγε με τα πόδια επιτρέπεται να πάμε στην παραλία αν το επίπεδο συναγερμού είναι 4 ή 5 (πορτοκαλί/ κόκκινο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για να λέει μόνο απαγόρευση εισόδου και στάθμευσης οχημάτων, λογικά με τα πόδια θα επιτρέπεται. 

Η μάνα μου που πάει "τέρμα" στην παραλία προς δικαστικά, τα παρκάρουν στην αλάνα και αρχίζουν το περπάτημα όσο πιο μέσα (προς το καράβι δλδ) θέλουν να πάνε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως το link που έβαλα δεν διευκρινίζει, αλλά στις άλλες αναρτήσεις της ιστοσελίδας αυτής γράφει ότι στα πορτοκαλί και πάνω απαγορεύεται και η "παραμονή εκδρομέων εντός του πευκοδάσους και της παραλίας του Εθνικού Πάρκου Σχινιά- Μαραθώνα, του Εθνικού Δρυμού Σουνίου και του ορεινού όγκου του Υμηττού".

Όμως άλλο τι προβλέπεται επίσημα και άλλο τι πραγματικά γίνεται, όπως θα ξέρεις και εσύ λόγω Δικαστικών. Για παράδειγμα, το τελευταίο διάστημα έχω πετύχει ακόμη και τον δρόμο προς την αλάνα κλειστό από την αστυνομία (και όλοι πάρκαραν στην ανηφόρα προς Δικαστικά), τα Σ/Κ είχε οχήματα της πολιτικής προστασίας να κλείνουν τους χωματόδρομους προς παραλία, αλλά τις καθημερινές έμπαινε ο κόσμος αβέρτα μέσα με τα αμάξια (ας απαγορεύεται σε κάθε περίπτωση). Γι' αυτό ελπίζω να κάνουν τα στραβά μάτια για τους πεζούς ακόμη κι αν φυσάει.

Δεν έχεις και πού αλλού να πας όταν έχει βοριάδες, εκτός από Λεγραινά/ Σούνιο τα οποία "κείνται μακράν".

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, Philippe said:

Για παράδειγμα, το τελευταίο διάστημα έχω πετύχει ακόμη και τον δρόμο προς την αλάνα κλειστό από την αστυνομία (και όλοι πάρκαραν στην ανηφόρα προς Δικαστικά)

Σάββατο ήταν? Είχα πάει κι εγώ με ηλεκτρολόγο για το σπίτι κι έκανα 10 λεπτά για να ανέβω την ανηφόρα. Δεν το είχα ξαναδεί αυτό 30 χρόνια που πάω το καλοκαίρι εκεί...

Ευτυχώς δεν ξανάγινε, πλέον τους αφήνουν στην αρχή της παραλία που έχει τέραστιο χώρο για να παρκάρουν. Νομίω από τότε που έβαλαν τις μπάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Σάββατο ήταν? Είχα πάει κι εγώ με ηλεκτρολόγο για το σπίτι κι έκανα 10 λεπτά για να ανέβω την ανηφόρα. Δεν το είχα ξαναδεί αυτό 30 χρόνια που πάω το καλοκαίρι εκεί...

Ευτυχώς δεν ξανάγινε, πλέον τους αφήνουν στην αρχή της παραλία που έχει τέραστιο χώρο για να παρκάρουν. Νομίω από τότε που έβαλαν τις μπάρες.

Μπορείς να επισυνάψεις στίγμα με το που ειναι ακριβώς αυτό το πάρκινγκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, charilaos said:

Μπορείς να επισυνάψεις στίγμα με το που ειναι ακριβώς αυτό το πάρκινγκ?

https://www.google.com/maps/@38.143441,24.0505097,20.5z

Νομίζω σε αυτό. Εκεί δλδ που ήταν οι πρώτες ταβέρνες τις οποίες έχουν κατεδαφίσει πλέον.

Edit: Σήμερα λέει έριξαν άκυρο και για εκεί, οργανωμένες μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...