Προς το περιεχόμενο

Εφορια και αγορα μεταφορικου μεσου


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κάνεις όταν θες να κάνεις μια αφορά μεταφορικού scooter στην προκείμενη περίπτωση αλλά δεν εργάζεσαι και έχεις μηδενικό εισόδημα  πως μπορείς να προβείς στην αγορά ? και αν προβείς τι φόρο θα πληρώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για γονικη παροχή/δωρεα απο Γονείς έτσι; Αν δεν κάνω λάθος  φορολογείσαι με 10%. Ο γονέας δηλώνει τη δωρεά και εσύ πληρώνεις το φόρο στην ΔΟΥ αλλα καλύτερα ρώτα στην ΔΟΥ σου ή σε Συμβολαιογράφο για περισσότερες λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doctor2014 είπε

Μιλαμε για γονικη παροχή/δωρεα απο Γονείς έτσι; Αν δεν κάνω λάθος  φορολογείσαι με 10%. Ο γονέας δηλώνει τη δωρεά και εσύ πληρώνεις το φόρο στην ΔΟΥ αλλα καλύτερα ρώτα στην ΔΟΥ σου ή σε Συμβολαιογράφο για περισσότερες λεπτομέρειες

Γονική παροχή δηλαδή ότι έδωσε τα λεφτά ο γονιός και το αγόρασε στο όνομα μου ?
Θα φορολογηθώ με 10% από την αξία αγοράς του
scooter ?  
ο γονέας δεν θα φορολογηθεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβώς. Ο φόρος δεν πληρώνεται και απο τους δυο αλλα μόνο απο τον ωφελούμενο. Πάντως όπως είπα ρώτα τη τοπική ΔΟΥ για περισσότερες λεπτομέρειες. Διάβασε εδω υπάρχει μια αντίστοιχη περίπτωση https://www.newsbeast.gr/financial/taxes/arthro/2770809/ola-ta-mistika-gia-tis-gonikes-paroches-ke-dorees-chrimaton

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, doctor2014 είπε

Ναι ακριβώς. Ο φόρος δεν πληρώνεται και απο τους δυο αλλα μόνο απο τον ωφελούμενο. Πάντως όπως είπα ρώτα τη τοπική ΔΟΥ για περισσότερες λεπτομέρειες. Διάβασε εδω υπάρχει μια αντίστοιχη περίπτωση https://www.newsbeast.gr/financial/taxes/arthro/2770809/ola-ta-mistika-gia-tis-gonikes-paroches-ke-dorees-chrimaton

ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα ας ρωτήσεις έναν λογιστή...

Αν το τεκμήριο αγορας και διατήρησης είναι μικρό ισως να μη χρειαζεσαι γονική παροχή καθώς το ποσό του φόρου που θα βγει θα είναι μηδενικό ή πολύ μικρό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, gregdel είπε

Καλυτερα ας ρωτήσεις έναν λογιστή...

Αν το τεκμήριο αγορας και διατήρησης είναι μικρό ισως να μη χρειαζεσαι γονική παροχή καθώς το ποσό του φόρου που θα βγει θα είναι μηδενικό ή πολύ μικρό.

στα σκουτερ μεχρι καποια κυβικα ξερω οτι δεν εχει τεκμηριο απλα δηλωνεις μονο την αγορα του. αλλα εναν λογιστη που ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι δεν μπορω λογο εισοδηματος.
να βγει πιο μικρο απο το 10%  της γονικης παροχης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, poulinos είπε

επισης μπορει να μπει στο ονομα ενος γονεα

Και η άδεια η ασφάλεια στο ονομα του ?  δεν παίζει ρολό που δεν θα έχει δίπλωμα ο γονέας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανές δεν έχουν τεκμήριο. μόνο η αγορά τους υπολογίζεται. 

πχ αγοράζεις ένα μηχανάκι 2000€. δε δουλεύεις και δεν έχεις τίποτα άλλο στο όνομα σου.

άρα θα φορολογηθείς με 3000€ (τεκμήριο διαβίωσης) + 2000€ (το μηχανάκι) = 5000€

τώρα αν πας και πάρεις καμιά ακριβή μηχανή ίσως εκτός του τεκμηρίου υπάρχει θέμα με το που τα βρήκες. αλλά για χαμηλά ποσά (~ μέσα στο αφορολόγητο), δε νομίζω να έχεις πρόβλημα

Υ.Γ δεν είμαι λογιστής, οπότε μπορεί να κάνω και κάπου λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας μηχανη πραγματι αν θυμαμαι καλα στην φορολογικη δηλωση δεν μου αλλαζει κατι

1 hour ago, dvlsakos said:

Και η άδεια η ασφάλεια στο ονομα του ?  δεν παίζει ρολό που δεν θα έχει δίπλωμα ο γονέας ?

η ασφαλεια δεν χρειαζεται να ειναι στον γονεα.η αδεια ναι ειναι στον γονεα.και χωρις να εχει διπλωμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, poulinos είπε

εχοντας μηχανη πραγματι αν θυμαμαι καλα στην φορολογικη δηλωση δεν μου αλλαζει κατι

η ασφαλεια δεν χρειαζεται να ειναι στον γονεα.η αδεια ναι ειναι στον γονεα.και χωρις να εχει διπλωμα

δηλαδή το αγοράζει ο γονέας πάει η άδεια στο όνομα του και η ασφάλεια στο δικό μου ?
και άμα με σταματήσει κάνεις θα είναι όλα οκ ?

21 λεπτά πριν, _chris_ είπε

Οι μηχανές δεν έχουν τεκμήριο. μόνο η αγορά τους υπολογίζεται. 

πχ αγοράζεις ένα μηχανάκι 2000€. δε δουλεύεις και δεν έχεις τίποτα άλλο στο όνομα σου.

άρα θα φορολογηθείς με 3000€ (τεκμήριο διαβίωσης) + 2000€ (το μηχανάκι) = 5000€

τώρα αν πας και πάρεις καμιά ακριβή μηχανή ίσως εκτός του τεκμηρίου υπάρχει θέμα με το που τα βρήκες. αλλά για χαμηλά ποσά (~ μέσα στο αφορολόγητο), δε νομίζω να έχεις πρόβλημα

Υ.Γ δεν είμαι λογιστής, οπότε μπορεί να κάνω και κάπου λάθος.

Και στην περίπτωση που πάρω κάτι με λίγο παραπάνω από 2000 και περάσω το αφορολόγητο εκεί τι γίνεται ? αν ξέρεις φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορεί να είναι άλλος ο ιδιοκτήτης

Περιουσιακό στοιχείο είναι. 

Ο οδηγός πρέπει να έχει δίπλωμα και να είναι δηλωμένος στην ασφαλιστική αν είναι κάτω από 22 ετών ή έχει δίπλωμα λιγότερο από ένα χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μια χαρά μπορεί να είναι άλλος ο ιδιοκτήτης

Περιουσιακό στοιχείο είναι. 

Ο οδηγός πρέπει να έχει δίπλωμα και να είναι δηλωμένος στην ασφαλιστική αν είναι κάτω από 22 ετών ή έχει δίπλωμα λιγότερο από ένα χρόνο. 

δεν ειμαι κατω απο 22 ουτε εχω διπλωμα λιγοτερο απο χρονο .  αν ειναι κατω απο 22 πρεπει να ειναι δηλωμενος στου γονεα την ασφαλιστικη  αλλιως κανω εγω μονος μου ?

Επεξ/σία από dvlsakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Και στην περίπτωση που πάρω κάτι με λίγο παραπάνω από 2000 και περάσω το αφορολόγητο εκεί τι γίνεται ? αν ξέρεις φυσικά

έχουν ανοιχτεί και άλλα θέματα στο insomnia, με ακριβώς την ίδια απορία σχετικά με τα τεκμήρια και όλοι χτυπιούνται μη τυχόν και η αγορά της μηχανής/αυτοκινήτου ξεπεράσει το εισόδημα.

στην ουσία δε τρέχει και κάτι σημαντικό. έτσι είχε συμβεί και με μένα.

στο περίπου τα νούμερα...

εισόδημα 7000€ . αφορολόγητο 8600€ αγορά μηχανής 2000€

στη δήλωση μπήκε 7000€ + 2000€ =9000€. 

έτσι φορολογήθηκα για 9000€ και όχι 7000€.

έδωσα κάπου στα 200€, δε θυμάμαι κιόλας ακριβώς.

δηλαδή στην πράξη η μηχανή μου κόστισε 2000€ (η αγορά) +200€ (φορολογία -κλέψιμο)= 2200€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...