Προς το περιεχόμενο

Εφορια και αγορα μεταφορικου μεσου


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dvlsakos είπε

Δηλαδή εγώ αν δουλεύω κάπου χωρίς ΙΚΑ μαύρα και πληρωθώ τον μηνά και πάω να τα καταθέσω στην τράπεζα μπορεί να μου πουν που τα βρήκες?

Για μικροκαταθεσεις δεν δινει σημασια η τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, dvlsakos said:

δηλαδή το αγοράζει ο γονέας πάει η άδεια στο όνομα του και η ασφάλεια στο δικό μου ?
και άμα με σταματήσει κάνεις θα είναι όλα οκ ?

 

εφοσον εχεις διπλωμα εισαι μια χαρα.δηλαδη  αν εγω σου δανειζα την μηχανη δεν θα την επαιρνες επειδη ειναι σε αλλο ονομα?μονο στην ασφαλεια αλλαζει αυτο που ειπε ο γιαννης .οτι αν ενα ατομο ειναι νεος οδηγος θα πρεπει να εχει δηλωθει οταν εγω εκανα την ασφαλεια.αν εχεις το διπλωμα χ χρονια συν μια χ ηλικια ολα οκ.αν η ασφαλεια ειναι στο ονομα σου τοτε ολα οκ επισης.οπως.και με τα εταιρικα αυτοκινητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dvlsakos είπε

5636 εχει ΘΑ παει

fixed

8.636€ είναι σήμερα, το 5.636 θα ισχύσει από τον Γενάρη του 2020 ή τον Γενάρη του 2019, φέτος τον Μάιο θα αποφασιστεί πότε ακριβώς θα μειωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ..απορια .Ενας χωρις διπλωμα μπορει να αγορασει αυτοκινητο ? Θεωρητικα ναι αλλα πως θα το ασφαλισει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιδεικνύοντας το δίπλωμα οποιουδήποτε προσώπου.

Ο μοναδικός λόγος που οι ασφαλιστικές ζητάνε και δίπλωμα για να προχωρήσουν σε ασφάλιση είναι για να δουν αν ο οδηγός είναι νέος(σε ηλικία/διάρκεια κατοχής διπλώματος) ώστε να χρεώσουν επασφάλιστρο νέου οδηγού.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Γιάννης Platano said:

Μια ..απορια .Ενας χωρις διπλωμα μπορει να αγορασει αυτοκινητο ? Θεωρητικα ναι αλλα πως θα το ασφαλισει ?

μπορεις να παρεις αμαξι μπορεις να κανεις τα παντα.φιλος πηρε μηχανακι χωρις διπλωμα εβγαλε και ασφαλεια κανονικα αλλα ναι εφοσον δεν εχει διπλωμα η ασφαλεια δεν καλυπτει αυτον.οποιοσδηποτε αλλος παρει το μηχανακι τον καλυπτει ασχετα που ειναι σε αλλο ονομα.αρκει να εχει δηλωθει σωστα αν θα το οδηγησει καποιος οδηγος με διπλωμα λιγοτερο του ενος χρονου κτλ.

22 hours ago, dvlsakos said:

δηλαδή το αγοράζει ο γονέας πάει η άδεια στο όνομα του και η ασφάλεια στο δικό μου ?
και άμα με σταματήσει κάνεις θα είναι όλα οκ ?

Και στην περίπτωση που πάρω κάτι με λίγο παραπάνω από 2000 και περάσω το αφορολόγητο εκεί τι γίνεται ? αν ξέρεις φυσικά

ναι.ολα θα ειναι οκ αρκει να εχεις ασφαλεια βεβαια και να ειναι σωστη.δεν τους νοιαζει σε ποιον ειναι η αδεια αρκει να εχεις την αδεια.

22 hours ago, Γιάννης Platano said:

Δεν έχω ιδέα από μηχανές αλλά είναι τρελό μια μηχανή 10+χιλιάδων ευρώ να μην έχει ετήσιο τεκμήριο και να έχει ένα αυτοκίνητο μικρότερης αξίας. 

οπως ειπαν δεν ειναι μονο αυτο το παραξενο.απλα οι μηχανες πανε σε αλλη κατηγορια(ισως να το κανουν επειδη βοηθανε στην μετακινηση αντιθετα με ενα αμαξι που επιβαρυνει την κινηση?????λεω εγω υποθεση κανω).αλλα ναι και 20000 ευρω μηχανη να παρεις την γλυτωνεις ενω αν παρεις αμαξι 1000 ευρω δεν θα την γλυτωσεις.

19 hours ago, dvlsakos said:

Δηλαδή εγώ αν δουλεύω κάπου χωρίς ΙΚΑ μαύρα και πληρωθώ τον μηνά και πάω να τα καταθέσω στην τράπεζα μπορεί να μου πουν που τα βρήκες?

θεωρητικα ναι πρακτικα ειναι μικρο ποσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, poulinos είπε

μπορεις να παρεις αμαξι μπορεις να κανεις τα παντα.φιλος πηρε μηχανακι χωρις διπλωμα εβγαλε και ασφαλεια κανονικα αλλα ναι εφοσον δεν εχει διπλωμα η ασφαλεια δεν καλυπτει αυτον.οποιοσδηποτε αλλος παρει το μηχανακι τον καλυπτει ασχετα που ειναι σε αλλο ονομα.αρκει να εχει δηλωθει σωστα αν θα το οδηγησει καποιος οδηγος με διπλωμα λιγοτερο του ενος χρονου κτλ.

ναι.ολα θα ειναι οκ αρκει να εχεις ασφαλεια βεβαια και να ειναι σωστη.δεν τους νοιαζει σε ποιον ειναι η αδεια αρκει να εχεις την αδεια.

 

Λογικο ακουγεται αλλα οι ασφαλιστικες για να ασφαλισουν ζητανε ημερομηνια αδειας οδηγησης . Εκει τι κανει αν δεν εχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Λογικο ακουγεται αλλα οι ασφαλιστικες για να ασφαλισουν ζητανε ημερομηνια αδειας οδηγησης . Εκει τι κανει αν δεν εχει .

θα σε γελασω.παντως του ειχε κανει ασφαλεια ο ασφαλιστης αλλα του ειπε οτι για σενα δεν ισχυει.πανε και 7-8 χρονια οποτε δεν ξερω αν αλλαξε κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε μάγκες κουφάθηκα τώρα, δεν το ξερα αυτό. Δηλαδή εγώ τώρα σαν 18αρης, αν θέλω να πάρω το πρώτο μου αμάξι, στο όνομα μου, θα πρέπει να κάνω το κράτος χρυσό? Εκτός και αν το αυτοκίνητο δηλωθεί στο όνομα του γονέα?? Επίσης υπάρχει περίπτωση αυτός που πουλάει το μεταχειρισμενο αμάξι να δηλώσει μικρότερη αξία άρα ο φόρος κλεψιάς να είναι χαμηλότερος? (αφου η «γονική παροχή» θα φαίνεται μικρότερη στο κράτος)

 


 

Επεξ/σία από Dimitrios51
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimitrios51 είπε

Ρε μάγκες κουφάθηκα τώρα, δεν το ξερα αυτό. Δηλαδή εγώ τώρα σαν 18αρης, αν θέλω να πάρω το πρώτο μου αμάξι, στο όνομα μου, θα πρέπει να κάνω το κράτος χρυσό? Εκτός και αν το αυτοκίνητο δηλωθεί στο όνομα του γονέα?? Επίσης υπάρχει περίπτωση αυτός που πουλάει το μεταχειρισμενο αμάξι να δηλώσει μικρότερη αξία άρα ο φόρος κλεψιάς να είναι χαμηλότερος? (αφου η «γονική παροχή» θα φαίνεται μικρότερη στο κράτος)


 

Ετσι ειναι ...Ή σε αλλο ονομα ή μικροτερη αξια (ευκολο) για λιγοτερο τεκμηριο αγορας.

Λογικο δεν ειναι να σου πουν που βρηκες τα λεφτα αν δεν εχεις εισοδημα ?

Φυσικα το ετσιο τεκμηριο καθε χρονο δεν το γλυτωνεις.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ετσι ειναι ...Ή σε αλλο ονομα ή μικροτερη αξια (ευκολο) για λιγοτερο τεκμηριο αγορας.

Λογικο δεν ειναι να σου πουν που βρηκες τα λεφτα αν δεν εχεις εισοδημα ?

Φυσικα το ετσιο τεκμηριο καθε χρονο δεν το γλυτωνεις.

 

Εντάξει ναι,λογικό είναι να πουν σε έναν 18αρι,  19αρι αντε 20αρι που βρήκε τα 5000 αν δεν εχει δουλέψει,το να πεις οτι ειναι απο γονεα θα επρεπε να ειναι λύσει αλλα να στο φορολογουν και αυτό, τα λεφτα που σου εχει δωσει ο πατερας σου δηλαδή είναι κλεψιά, Ελλάδα ζούμε βέβαια...Οι πιο μεγάλοι απο μενα θα τα χουν συνηθίσει...:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimitrios51 είπε

Εντάξει ναι,λογικό είναι να πουν σε έναν 18αρι,  19αρι αντε 20αρι που βρήκε τα 5000 αν δεν εχει δουλέψει,το να πεις οτι ειναι απο γονεα θα επρεπε να ειναι λύσει αλλα να στο φορολογουν και αυτό, τα λεφτα που σου εχει δωσει ο πατερας σου δηλαδή είναι κλεψιά, Ελλάδα ζούμε βέβαια...Οι πιο μεγάλοι απο μενα θα τα χουν συνηθίσει...:angry:

Το αγοραζεις στο ονομα του πατερα σου και οταν μποερσες με 100-150 ευρω κανεις την μεταβιβαση.Για αυτο τον λογο εκτος το δικο μου εχω αλλα τρια αμαξια των παιδιων μου στο ονομα μου  αλλα τωρα που μπορουν ενα ενα θα γινει μεταβιβαση.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/4/2018 at 23:21, Dimitrios51 said:

Ρε μάγκες κουφάθηκα τώρα, δεν το ξερα αυτό. Δηλαδή εγώ τώρα σαν 18αρης, αν θέλω να πάρω το πρώτο μου αμάξι, στο όνομα μου, θα πρέπει να κάνω το κράτος χρυσό? Εκτός και αν το αυτοκίνητο δηλωθεί στο όνομα του γονέα?? Επίσης υπάρχει περίπτωση αυτός που πουλάει το μεταχειρισμενο αμάξι να δηλώσει μικρότερη αξία άρα ο φόρος κλεψιάς να είναι χαμηλότερος? (αφου η «γονική παροχή» θα φαίνεται μικρότερη στο κράτος)


 

δεν εχει σημασια αν εισαι 18 αρης η οχι.οτι εχεις ενα αμαξι για την εφορια ειναι ειδος πολυτελειας και οτι εισαι μεγιστανας .εκει φτασαμε.βεβαια ναι στο δικο σου ονομα οπως ειπες ειναι δυσκολο διοτι θα σου πουν που βρηκες λεφτα.και το μου τα δωσε ο πατερας σου ή μου το πηρε ο πατερας μου δεν ισχυει ακριβως.θεωρητικα ναι θα μπορουσε να δηλωσει μικροτερο ποσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν εχει σημασια αν εισαι 18 αρης η οχι.οτι εχεις ενα αμαξι για την εφορια ειναι ειδος πολυτελειας και οτι εισαι μεγιστανας .εκει φτασαμε.βεβαια ναι στο δικο σου ονομα οπως ειπες ειναι δυσκολο διοτι θα σου πουν που βρηκες λεφτα.και το μου τα δωσε ο πατερας σου ή μου το πηρε ο πατερας μου δεν ισχυει ακριβως.θεωρητικα ναι θα μπορουσε να δηλωσει μικροτερο ποσο.

Υπάρχει κάποια άλλη λύση όπως π.χ υπάρχει στα τέλη κυκλοφορίας,όπου παίρνεις βουλγαρικες πινακίδες; μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο με την αγορά του αυτοκινήτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...