Προς το περιεχόμενο

Εφορια και αγορα μεταφορικου μεσου


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/4/2018 στις 11:21 ΜΜ, Dimitrios51 είπε

Ρε μάγκες κουφάθηκα τώρα, δεν το ξερα αυτό. Δηλαδή εγώ τώρα σαν 18αρης, αν θέλω να πάρω το πρώτο μου αμάξι, στο όνομα μου, θα πρέπει να κάνω το κράτος χρυσό? Εκτός και αν το αυτοκίνητο δηλωθεί στο όνομα του γονέα?? Επίσης υπάρχει περίπτωση αυτός που πουλάει το μεταχειρισμενο αμάξι να δηλώσει μικρότερη αξία άρα ο φόρος κλεψιάς να είναι χαμηλότερος? (αφου η «γονική παροχή» θα φαίνεται μικρότερη στο κράτος)

Όπως είπαν και παραπάνω ο οποιοσδήποτε που θέλει να πάρει αμάξι θα πρέπει να κάνει το κράτος χρυσό:

1. Θα πρέπει πριν καν το αποκτήσει να είναι σε θέση να δικαιολογήσει την αγορά του(δλδ να έχει δηλώσει εισόδημα για το οποίο θα έχει ήδη φορολογηθεί).

2. Κατά την αγορά εκτός από την αξία του αυτοκινήτου θα πληρώσει ένα κάρο φόρους(τέλος ταξινόμησης, ΦΠΑ, κτλ κτλ κτλ).

3. Όσο το χρησιμοποιεί θα πληρώνει ένα κάρο φόρους(καύσιμα, τέλη κυκλοφορίας, κτλ) και θα επιβαρύνεται με τεκμήριο.

Πάντα έτσι ίσχυε για όλους, εσύ γιατί να αποτελείς εξαίρεση?

 

Αν το αυτοκίνητο μπει στο όνομα του γονέα όλα τα παραπάνω συνεχίζουν να ισχύουν, απλά θα επιβαρύνουν τον γονέα.

Αν στην περίπτωση μεταχειρισμένου δηλωθεί μικρότερη αξία αγοράς τότε το μόνο που θα μειωθεί είναι το 1, τα υπόλοιπα δεν αλλάζουν.

2 ώρες πριν, Dimitrios51 είπε

Υπάρχει κάποια άλλη λύση όπως π.χ υπάρχει στα τέλη κυκλοφορίας,όπου παίρνεις βουλγαρικες πινακίδες; μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο με την αγορά του αυτοκινήτου;

Από όσο ξέρω για να μπορείς να κυκλοφορείς στην Ελλάδα αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος Βουλγαρίας, καθώς επίσης τέτοιο αυτοκίνητο δεν έχει δικαίωμα να κυκλοφορεί στην Ελλάδα για πάνω από 2 μήνες αν θυμάμαι καλά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/4/2018 στις 8:49 ΜΜ, Joshua21 είπε

Από όσο ξέρω για να μπορείς να κυκλοφορείς στην Ελλάδα αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος Βουλγαρίας, καθώς επίσης τέτοιο αυτοκίνητο δεν έχει δικαίωμα να κυκλοφορεί στην Ελλάδα για πάνω από 2 μήνες αν θυμάμαι καλά.

Καλα μην νομιζεις οτι ελεγχει κανεις, ασε που αν εισαι βορεια Ελλαδα δεν ειναι τιποτα να πεταγεσαι μια φορα το διμηνο για φτηνη διασκεδαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/4/2018 at 18:49, Dimitrios51 said:

Υπάρχει κάποια άλλη λύση όπως π.χ υπάρχει στα τέλη κυκλοφορίας,όπου παίρνεις βουλγαρικες πινακίδες; μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο με την αγορά του αυτοκινήτου;

ισως μονο να δηλωθει μικροτερη αξια αγορας αν γινεται?με τις βουλγαρικες πινακιδες τα ειπαν ολοι πιο πανω.ειναι μια παραξενη φαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...