Προς το περιεχόμενο

Εφορια και αγορα μεταφορικου μεσου


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, _chris_ είπε

έχουν ανοιχτεί και άλλα θέματα στο insomnia, με ακριβώς την ίδια απορία σχετικά με τα τεκμήρια και όλοι χτυπιούνται μη τυχόν και η αγορά της μηχανής/αυτοκινήτου ξεπεράσει το εισόδημα.

στην ουσία δε τρέχει και κάτι σημαντικό. έτσι είχε συμβεί και με μένα.

στο περίπου τα νούμερα...

εισόδημα 7000€ . αφορολόγητο 8600€ αγορά μηχανής 2000€

στη δήλωση μπήκε 7000€ + 2000€ =9000€. 

έτσι φορολογήθηκα για 9000€ και όχι 7000€.

έδωσα κάπου στα 200€, δε θυμάμαι κιόλας ακριβώς.

δηλαδή στην πράξη η μηχανή μου κόστισε 2000€ (η αγορά) +200€ (φορολογία -κλέψιμο)= 2200€

και τα 200 ευρω απο που βγηκαν ? εγω δεν εχω καταλαβει τι παιζει με τις ηλεκτρονικες πληρωμες . να πρεπει να κανεις μεχρι καποιο ποσο αναλογα το ειδοδημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ήταν ακριβώς 200€ δε θυμάμαι πόσο.

βγήκαν διότι ξεπέρασα το αφορολόγητο για ένα ποσό. κι αυτό το ποσό φορολογήθηκε.

πχ αν το αφορολόγητο είναι 5000€ και ο φόρος 10%

αν δηλώσεις 5000€ δε πληρώνεις τίποτα.

αν δηλώσεις 6000€, τότε 6000-5000 (αφορολόγητο) =1000€ *10%

τότε έχεις φόρο 100€

τα νούμερα τυχαία, απλά σου δίνω το παράδειγμα

στην πράξη, αν ξεπεράσεις το αφορολόγητο ή  η αγορά ξεπεράσει το εισόδημα (και το αφορολόγητο ) σου θα φορολογηθείς για το εξτρα ποσό. θα είναι σα να πληρώνεις ακριβότερη τη μηχανή.

αυτό μόνο στην πρώτη φορολογική δήλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, _chris_ είπε

δεν ήταν ακριβώς 200€ δε θυμάμαι πόσο.

βγήκαν διότι ξεπέρασα το αφορολόγητο για ένα ποσό. κι αυτό το ποσό φορολογήθηκε.

πχ αν το αφορολόγητο είναι 5000€ και ο φόρος 10%

αν δηλώσεις 5000€ δε πληρώνεις τίποτα.

αν δηλώσεις 6000€, τότε 6000-5000 (αφορολόγητο) =1000€ *10%

τότε έχεις φόρο 100€

τα νούμερα τυχαία, απλά σου δίνω το παράδειγμα

στην πράξη, αν ξεπεράσεις το αφορολόγητο ή  η αγορά ξεπεράσει το εισόδημα (και το αφορολόγητο ) σου θα φορολογηθείς για το εξτρα ποσό. θα είναι σα να πληρώνεις ακριβότερη τη μηχανή.

αυτό μόνο στην πρώτη φορολογική δήλωση

και το 10% ειναι τυχαιο ?  και στην γονικη παροχη τοσο ειναι παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα από μηχανές αλλά είναι τρελό μια μηχανή 10+χιλιάδων ευρώ να μην έχει ετήσιο τεκμήριο και να έχει ένα αυτοκίνητο μικρότερης αξίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dvlsakos είπε

και το 10% ειναι τυχαιο ?  και στην γονικη παροχη τοσο ειναι παντως

τυχαίο είναι. στην πράξη ο φόρος είναι 22% αν θυμάμαι καλά και το αφορολόγητο 8600 περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _chris_ είπε

τυχαίο είναι. στην πράξη ο φόρος είναι 22% αν θυμάμαι καλά και το αφορολόγητο 8600 περίπου

5636 εχει παει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Δεν έχω ιδέα από μηχανές αλλά είναι τρελό μια μηχανή 10+χιλιάδων ευρώ να μην έχει ετήσιο τεκμήριο και να έχει ένα αυτοκίνητο μικρότερης αξίας. 

να ήταν μόνο αυτό το τρελό...

τρελό είναι να έχεις ένα αυτοκίνητο αγορασμένο το 2010 και να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας με τα κυβικά και ένας να έχει ακριβώς το ίδιο ένα μήνα μετά και να πληρώνει με βάση τους ρύπους 0€.

μη το συνεχίσουμε, δε θα βγει άκρη

1 λεπτό πριν, dvlsakos είπε

5636 εχει παει 

είναι στα σχέδια να πάει. δε ξέρω αν έχει γίνει τίποτα ακόμα. Νομίζω δεν άλλαξε αλλά υπάρχουν πιέσεις να αλλάξει συντομότερα απ ότι αρχικά είχαν σχεδιάσει

ίσως για τη δήλωση που θα κάνουμε το 2019 για τα εισοδήματα του 2018

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _chris_ είπε

να ήταν μόνο αυτό το τρελό...

τρελό είναι να έχεις ένα αυτοκίνητο αγορασμένο το 2010 και να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας με τα κυβικά και ένας να έχει ακριβώς το ίδιο ένα μήνα μετά και να πληρώνει με βάση τους ρύπους 0€.

μη το συνεχίσουμε, δε θα βγει άκρη

είναι στα σχέδια να πάει. δε ξέρω αν έχει γίνει τίποτα ακόμα. Νομίζω δεν άλλαξε αλλά υπάρχουν πιέσεις να αλλάξει συντομότερα απ ότι αρχικά είχαν σχεδιάσει

ίσως για τη δήλωση που θα κάνουμε το 2019 για τα εισοδήματα του 2018

εχεις δικιο ναι . παντως με 22% να πληρωνεις καλυτερα γονικη παροχη με 10% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

εχεις δικιο ναι . παντως με 22% να πληρωνεις καλυτερα γονικη παροχη με 10% 

δε ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

αν ξεπεράσεις το αφορολόγητο, αλλά έχεις δεχτεί γονική παροχή δε φορολογείσαι γι αυτό το κομμάτι;

με τους κατσαπλιάδες που μπλέξαμε, ικανοί είναι να σε φορολογούνε πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γονικη παροχη- δωρεα  σε φορολογει με 10% καπου διαβασα.

στην περιπτωση που δεν εχεις ξεπερασει το αφορολογιτο δεν πρεπει κανεις αγορες μεσω καρτας  με βαση το εισοδημα σου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

η γονικη παροχη- δωρεα  σε φορολογει με 10% καπου διαβασα.

στην περιπτωση που δεν εχεις ξεπερασει το αφορολογιτο δεν πρεπει κανεις αγορες μεσω καρτας  με βαση το εισοδημα σου ? 

ασχέτως εισοδήματος-αφορολογήτου, αγορές μέσω κάρτας πρέπει να κάνεις. (από 10% του εισοδήματος και φτάνει δε ξέρω που...) αλλά είναι άλλη ιστορία αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, _chris_ είπε

ασχέτως εισοδήματος-αφορολογήτου, αγορές μέσω κάρτας πρέπει να κάνεις. (από 10% του εισοδήματος και φτάνει δε ξέρω που...) αλλά είναι άλλη ιστορία αυτό

α οκ ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάνεις να μου πει μέχρι ποσά λεφτά πια μπορείς να δώσεις μετρητά σε μια αγορά  και αν τα υπόλοιπα πχ 1000 ευρώ πάω και τα βάλω στην τράπεζα για να μπορώ να κάνω την αγορά υπάρχει περίπτωση να μου πουν που τα βρήκες αφού δεν έχω εισόδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Ξέρει κάνεις να μου πει μέχρι ποσά λεφτά πια μπορείς να δώσεις μετρητά σε μια αγορά  και αν τα υπόλοιπα πχ 1000 ευρώ πάω και τα βάλω στην τράπεζα για να μπορώ να κάνω την αγορά υπάρχει περίπτωση να μου πουν που τα βρήκες αφού δεν έχω εισόδημα?

500 ευρω είναι το όριο (υπάρχουν νομίζω κάποιες εξαιρέσεις).

Οσον αφορα το δεύτερο που ρωτάς, κανείς δεν ξέρει στα ποσα χρήματα "χτυπάει καμπανάκι" ετσι ώστε (αν θέλει) να ελέγξει η εφορία και να σε ρωτήσει πόθεν έσχες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsioulak είπε

500 ευρω είναι το όριο (υπάρχουν νομίζω κάποιες εξαιρέσεις).

Οσον αφορα το δεύτερο που ρωτάς, κανείς δεν ξέρει στα ποσα χρήματα "χτυπάει καμπανάκι" ετσι ώστε (αν θέλει) να ελέγξει η εφορία και να σε ρωτήσει πόθεν έσχες; 

Δηλαδή εγώ αν δουλεύω κάπου χωρίς ΙΚΑ μαύρα και πληρωθώ τον μηνά και πάω να τα καταθέσω στην τράπεζα μπορεί να μου πουν που τα βρήκες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...