Προς το περιεχόμενο

Ψιλη κυριοτητα και επικαρπια


CostasMas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ άσχημες καταστάσεις, αν δε γινόταν να τα βρω με τη μάνα μου θα είχα φύγει από κει. Αν μπορούσα να νοικιάσω και το ισόγειο και να παίρνω κάτι ακόμα καλύτερα, αν όχι δεν πειράζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πολύ άσχημες καταστάσεις, αν δε γινόταν να τα βρω με τη μάνα μου θα είχα φύγει από κει. Αν μπορούσα να νοικιάσω και το ισόγειο και να παίρνω κάτι ακόμα καλύτερα, αν όχι δεν πειράζει. 

Εχει ο γιος μου λογαριασμο στο insomnia, εγω που γραφω εδω ειμαι η μητερα του. Δυστυχως η δικη μου η μητερα ειναι αγραμματη και μια ζωη μαζι με τον (αποθανων πλεον) πατερα μου πηγαιναν εναντιον μας. Οτι καποια στιγμη θα φυγουμε ειναι σιγουρο, απλα σπουδαζει κοντα ο γιος μου και δεν ηθελε να νοικιασει σπιτι καπου αλλου, οποτε μενει εδω μεχρι να τελειωσει. Ακομη και μετα το θανατο του συζυγου της, η μητερα μου κανει οτι μπορει για να μας βλαψει. Ασχημο πραγμα η αγραμματοσυνη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mezger είπε

Για τον 1ο όροφο, εφόσον πλέον έχεις το 50% πλήρους κυριότητας, είσαι συνεκμισθωτής μαζί με τη μητέρα σου, θα πρέπει να γίνει νέο συμφωνητικό (συνέχεια του προηγούμενου) όπου θα υπογράφεις και εσύ, και να εισπράττεις το μισό ενοίκιο (για το οποίο θα φορολογείσαι φυσικά)

Αυτό στα bold δεν ισχύει.

Πρώτα από όλα το νέο συμφωνητικό και η συνέχεια του προηγούμενου είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα, και όχι το ίδιο όπως νομίζεις.

Επίσης οποιαδήποτε αλλαγή στην ιδιοκτησία ΔΕΝ επηρεάζει τη μίσθωση, το συμφωνητικό συνεχίζει να ισχύει κανονικά. Νέο συμφωνητικό φυσικά και μπορεί να γίνει εφόσον το θέλουν όλοι(δλδ και οι νέοι επικαρπωτές και ο ενοικιαστής), δεν είναι όμως υποχρεωτικό. Το μόνο υποχρεωτικό είναι να ενημερωθεί ο ενοικιαστής για το ποιοι είναι οι νέοι επικαρπωτές, ώστε να πληρώνει σε αυτούς το ενοίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold δεν ισχύει.

Πρώτα από όλα το νέο συμφωνητικό και η συνέχεια του προηγούμενου είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα, και όχι το ίδιο όπως νομίζεις.

Επίσης οποιαδήποτε αλλαγή στην ιδιοκτησία ΔΕΝ επηρεάζει τη μίσθωση, το συμφωνητικό συνεχίζει να ισχύει κανονικά. Νέο συμφωνητικό φυσικά και μπορεί να γίνει εφόσον το θέλουν όλοι(δλδ και οι νέοι επικαρπωτές και ο ενοικιαστής), δεν είναι όμως υποχρεωτικό. Το μόνο υποχρεωτικό είναι να ενημερωθεί ο ενοικιαστής για το ποιοι είναι οι νέοι επικαρπωτές, ώστε να πληρώνει σε αυτούς το ενοίκιο.

Οταν λες οτι και ο ενοικιαστης πρεπει να θελει το νεο συμφωνητικο(εφοσον υπαρξει, και εφοσον συμφωνησω εγω με τη μητερα μου στους ορους), εννοεις οτι ειτε το υπογραφει ειτε αρχιζει να τα μαζευει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, CostasMas είπε

Οταν λες οτι και ο ενοικιαστης πρεπει να θελει το νεο συμφωνητικο(εφοσον υπαρξει, και εφοσον συμφωνησω εγω με τη μητερα μου στους ορους), εννοεις οτι ειτε το υπογραφει ειτε αρχιζει να τα μαζευει?

Δεν βλεπω σε τι σε ενδιαφερει αυτο, σε σχεση δηλαδη με τα οσα ρωτουσες παραπανω, αλλα εαν το συμφωνητικο μισθωσης εχει ληξει, τυπικα η τριετια,  τοτε ο ενοικιαστης ειναι ουσιαστικα στον αερα και δεν καλυπτεται σε περιπτωση που του ζητησετε νεους ορους πχ αλλο ενοικιο ή την αποδοση του μισθιου.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CostasMas είπε

Οταν λες οτι και ο ενοικιαστης πρεπει να θελει το νεο συμφωνητικο(εφοσον υπαρξει, και εφοσον συμφωνησω εγω με τη μητερα μου στους ορους), εννοεις οτι ειτε το υπογραφει ειτε αρχιζει να τα μαζευει?

Μάλλον έγραψα πολλά και μπερδεύτηκες, οπότε κράτα μόνο αυτό:

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

οποιαδήποτε αλλαγή στην ιδιοκτησία ΔΕΝ επηρεάζει τη μίσθωση, το συμφωνητικό συνεχίζει να ισχύει κανονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold δεν ισχύει.

Πρώτα από όλα το νέο συμφωνητικό και η συνέχεια του προηγούμενου είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα, και όχι το ίδιο όπως νομίζεις.

Επίσης οποιαδήποτε αλλαγή στην ιδιοκτησία ΔΕΝ επηρεάζει τη μίσθωση, το συμφωνητικό συνεχίζει να ισχύει κανονικά. Νέο συμφωνητικό φυσικά και μπορεί να γίνει εφόσον το θέλουν όλοι(δλδ και οι νέοι επικαρπωτές και ο ενοικιαστής), δεν είναι όμως υποχρεωτικό. Το μόνο υποχρεωτικό είναι να ενημερωθεί ο ενοικιαστής για το ποιοι είναι οι νέοι επικαρπωτές, ώστε να πληρώνει σε αυτούς το ενοίκιο.

My bad , έχεις δίκιο, είχα λάθος εντύπωση αλλά διευκρινίζεται και από την ΑΑΔΕ ότι ο κληρονόμος δεν έχει υποχρέωση υποβολής εφόσον υπεισέρχεται σε υπάρχουσα μίσθωση.

Επεξ/σία από mezger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mezger είπε

My bad , έχεις δίκιο, είχα λάθος εντύπωση αλλά διευκρινίζεται και από την ΑΑΔΕ ότι ο κληρονόμος δεν έχει υποχρέωση υποβολής εφόσον υπεισέρχεται σε υπάρχουσα μίσθωση.

Έτσι ακριβώς, παραθέτω και το επίμαχο άρθρο:

"Απόκτηση μισθωμένου ακινήτου (ΠΟΛ.1230/14.10.2015)

Φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα που αποκτά ακίνητη περιουσία με οποιοδήποτε τρόπο και εξ αυτού του λόγου υπεισέρχεται σε ήδη υφιστάμενη και σε ισχύ σύμβαση μίσθωσης ακίνητης περιουσίας (π.χ. σε περίπτωση που καθίσταται κληρονόμος ακινήτου), δεν έχει υποχρέωση υποβολής νέας Δήλωσης Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης ακίνητης περιουσίας. Αντίθετα, εάν τροποποιούνται οι υφιστάμενες μισθωτικές σχέσεις (για παράδειγμα, αναπροσαρμογή του υφιστάμενου μισθώματος σε χρήμα ή μεταβολή της διάρκειας μίσθωσης), υφίσταται η σχετική υποχρέωση για την υποβολή της παραπάνω δήλωσης."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ολα αυτα, αν καταλαβα σωστα, υπαρχει δηλαδη περιπτωση ο ενοικιαστης πανω να φυγει και εγω να χρειαζεται να πληρωνω ενοικιο(το μισο μεν) στην μανα μου! Θα βγουμε και χρεωμενοι εν τελει. Υπαρχει τροπος να αποφυγω κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, CostasMas είπε

Μετα απο ολα αυτα, αν καταλαβα σωστα, υπαρχει δηλαδη περιπτωση ο ενοικιαστης πανω να φυγει και εγω να χρειαζεται να πληρωνω ενοικιο(το μισο μεν) στην μανα μου! Θα βγουμε και χρεωμενοι εν τελει. Υπαρχει τροπος να αποφυγω κατι τετοιο?

Μην μπερδεύεσαι, το αν φύγει ο ενοικιαστής από πάνω είναι άσχετο με το αν θα σου ζητήσει να πληρώνεις μισό ενοίκιο για το ισόγειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, CostasMas είπε

Μετα απο ολα αυτα, αν καταλαβα σωστα, υπαρχει δηλαδη περιπτωση ο ενοικιαστης πανω να φυγει και εγω να χρειαζεται να πληρωνω ενοικιο(το μισο μεν) στην μανα μου! Θα βγουμε και χρεωμενοι εν τελει. Υπαρχει τροπος να αποφυγω κατι τετοιο?

Τι εννοεις με το "αποφυγω"; Εαν το επανω σπιτι μεινει κενο, θα πληρωνεται ο ΕΝΦΙΑ και τυχον αλλα παγια δια του δυο, ενω ειπαμε, για το ισογειο, εαν σου ζητηθει θα πρεπει και να πληρωσεις ενοικιο. Τωρα, το ποσο θα ειναι αυτο το ενοικιο οπου και θα καταβαλλεις το μισο, αυτο ειναι αλλο θεμα. Για να σε βγαλει παντως, εφοσον ηδη μενεις και εισαι και ιδιοκτητης, αποκλειεται. Επισης και να ζητησει κατι το υπερβολικο, πχ να πει εκτιμω πως το σπιτι πιανει 2000€ και αρα εγω θελω τα 1000€, ειναι και παλι δυσκολο και σε καθε περιπτωση θα πρεπει να παει δικαστικα.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 29gk είπε

Τι εννοεις με το "αποφυγω"; Εαν το επανω σπιτι μεινει κενο, θα πληρωνεται ο ΕΝΦΙΑ και τυχον αλλα παγια δια του δυο, ενω ειπαμε, για το ισογειο, εαν σου ζητηθει θα πρεπει και να πληρωσεις ενοικιο. Τωρα, το ποσο θα ειναι αυτο το ενοικιο οπου και θα καταβαλλεις το μισο, αυτο ειναι αλλο θεμα. Για να σε βγαλει παντως, εφοσον ηδη μενεις και εισαι και ιδιοκτητης, αποκλειεται. Επισης και να ζητησει κατι το υπερβολικο, πχ να πει εκτιμω πως το σπιτι πιανει 2000€ και αρα εγω θελω τα 1000€, ειναι και παλι δυσκολο και σε καθε περιπτωση θα πρεπει να παει δικαστικα.

Περα απο τους φορους και συγκεκριμενα για τα ενοικια, αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε περιπτωση που ο ενοικιαστης του οροφου φυγει, εγω δεν θα λαμβανω το μισο του μισθωματος(αφου πλεον το πανω σπιτι θα ειναι κενο), ενω θα πρεπει να πληρωνω ενοικιο για το ισογειο που μενω. (τωρα δηλαδη, αν μου ζητησει ενοικιο για το ισογειο, θα παιρνω τα λεφτα απο το ενοικιο του πανω σπιτιου και θα τα δινω για το "δικο μου", ενω αν πανω μεινει αδειο, θα φευγουν στην ουσια απο την τσεπη μου)

Οσο για αυτο που ειπες, το χω απορια. Ποιος θα εκτιμησει ενα ποσο για το ισογειο? Και αν αυτη πει πχ 500 ευρω και να παιρνει τα 250? Αν εγω δεν υπογραψω το συμφωνητικο για το ισογειο, τι μπορει να κανει(προφανως να κινηθει δικαστικα, αλλα μιας και ειπες οτι εξωση μαλλον δεν γινεται, τι ακριβως μπορει να γινει?)

Επεξ/σία από CostasMas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν επίσημοι εκτιμητές, τους πληρώνεται και οι δύο (ή πληρώνεται απο έναν ο καθένας) και βλέπετε (ή βλέπει το δικαστήριο) ποσο είναι το ενοίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...