Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, rus είπε

Tι τροπος  να υπαρχει, αφου είναι υποχρεωτικο πλεον το πλαστικο χρημα. Οποτε αν είναι <70 ετων μαλλον τη πατησαν.

Τι λαθη δηλαδή?

εκτος απο τους ηλικιομενους εξαιρουνται και τα αμεα και οσοι παιρνουν το κεα απο το αφορολογητο με πλαστικο χρημα

7 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Το ταχις ανοιξε μεν ,σερνεται και πεταει πολλα λαθη

ακομα καλα καλα  δεν εχουν ενημερωσει τα ποσα οι ιδιες οι δημοσιες υπηρεσιες, εγω ειμαι σε προγραμμα του οαεδ και απο τον αλλο μηνα θα φανουν τα λεφτα στο συστξμα οποτε τελη μαιου θα την κανω την δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Anorymous είπε

εκτος απο τους ηλικιομενους εξαιρουνται και τα αμεα και οσοι παιρνουν το κεα απο το αφορολογητο με πλαστικο χρημα

Η λιστα των εξαιρεσεων:

-Οι φορολογούμενοι 70 ετών και άνω.

-Άτομα με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω και όσοι βρίσκονται σε δικαστική συμπαράσταση.

-Οι φορολογούμενοι που βρίσκονται σε κατάσταση μακροχρόνιας νοσηλείας (πέραν των 6 μηνών).

-Οι φορολογικοί κάτοικοι της ΕΕ ή του ΕΟΧ, που υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης στην Ελλάδα και φορολογούνται με την κλίμακα από μισθωτή εργασία και συντάξεις.

-Δημόσιοι λειτουργοί και δημόσιοι υπάλληλοι που υπηρετούν στην αλλοδαπή, καθώς και φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας που διαβιούν ή εργάζονται στην αλλοδαπή.

-Ανήλικοι που υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος και φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών και συνταξιούχων.

-Φορολογούμενοι που κατοικούν μόνιμα σε χωριά με πληθυσμό έως 500 κατοίκους και σε νησιά με πληθυσμό κάτω των 3.100 κατοίκων, σύμφωνα με την τελευταία απογραφή, εκτός αν πρόκειται για τουριστικούς τόπους.

-Οι φορολογούμενοι που δεν έχουν εισόδημα από καμία κατηγορία ή έχουν εισόδημα μόνο από κεφάλαιο ή/και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ.

-Οι φορολογούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, για τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματός τους.

-Οι φορολογούμενοι που είναι δικαιούχοι ΚΕΑ.

-Οι υπηρετούντες την υποχρεωτική στρατιωτική τους θητεία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Οι φορολογούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, για τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματός τους.

 

που ειναι τωρα εγγεγραμμενοι η το ετος 2017? και αν καποιος ηταν 5 μηνες ανεργος το 2017 τι γινεται?

 

ασαφεια φουλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

Η λιστα των εξαιρεσεων:

-Οι φορολογούμενοι 70 ετών και άνω.

-Άτομα με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω και όσοι βρίσκονται σε δικαστική συμπαράσταση.

-Οι φορολογούμενοι που βρίσκονται σε κατάσταση μακροχρόνιας νοσηλείας (πέραν των 6 μηνών).

-Οι φορολογικοί κάτοικοι της ΕΕ ή του ΕΟΧ, που υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης στην Ελλάδα και φορολογούνται με την κλίμακα από μισθωτή εργασία και συντάξεις.

-Δημόσιοι λειτουργοί και δημόσιοι υπάλληλοι που υπηρετούν στην αλλοδαπή, καθώς και φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας που διαβιούν ή εργάζονται στην αλλοδαπή.

-Ανήλικοι που υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος και φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών και συνταξιούχων.

-Φορολογούμενοι που κατοικούν μόνιμα σε χωριά με πληθυσμό έως 500 κατοίκους και σε νησιά με πληθυσμό κάτω των 3.100 κατοίκων, σύμφωνα με την τελευταία απογραφή, εκτός αν πρόκειται για τουριστικούς τόπους.

-Οι φορολογούμενοι που δεν έχουν εισόδημα από καμία κατηγορία ή έχουν εισόδημα μόνο από κεφάλαιο ή/και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ.

Νομιζω και οι υπαλληλοι του Υπουργειου Εσωτερικων χωρις να καταλαβαινω τον λογο .Αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

newbie question.

Στη κλασικη επιβεβαιωση στοιχειων  φορολογουμενο του Ε1 που μας βγαζει καθε χρονο, ας πουμε οτι αναγραφεται η διευθυνση της οικιας μου την οποια ομως νοικιαζω εδω και καποιους μηνες. Εχει σημασια να βαλω στα στοιχεια τη νεα μου διευθυνση η ειναι αδιαφορο;  Απο οσο καταλαβαινω ειναι το contact info της εφοριας οποτε δεν παιζει και τοσο ρολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανε κανενας την δηλωση ?

Αντιμετωπιζω το εξης .. η Συζυγος ηταν εγγυος περσυ και πληρωνονταν απο τον ΟΑΕΔ..

Το στοιχειο επρεπε να ειναι προσυμπληρωμενο με το ποσο που πηρε αλλα το εμφανιζει κενο...

Ειναι καποιος που ηταν σε επιδοτηση απο ΟΑΕΔ και εκανε την δηλωση.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Παιδια εκανε κανενας την δηλωση ?

Αντιμετωπιζω το εξης .. η Συζυγος ηταν εγγυος περσυ και πληρωνονταν απο τον ΟΑΕΔ..

Το στοιχειο επρεπε να ειναι προσυμπληρωμενο με το ποσο που πηρε αλλα το εμφανιζει κενο...

Ειναι καποιος που ηταν σε επιδοτηση απο ΟΑΕΔ και εκανε την δηλωση.?

Η κορη μου που ειχε παρει επιδομα ΟΑΕΔ για φοιτιτικη αδεια στον κωδικο 661 χωρις να κανω κατι εμφανιστηκαν 365 ευρω που στην εκκαθαριση ειναι αφορολογητα . Για κανε δοκιμαστικη υποβολη να δεις αν σου εμφανιζει κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Ξέρει κανείς αν ζευγάρι μπορεί να κάνει ξεχωριστή δήλωση με διαφορετικό τόπο κατοικίας;

Μονο αν ειναι σε διασταση και θελει αδεια απο την εφορια με προσκομιση δικαιλογητικων.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ισχυουν και αλλοι λογοι, οπως πχ η χρεωκοπία ενος εκ των δυο, πρεπει να διαβάσεις την σχετικη διαταξη ή να ρωτήσεις λογιστή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Η κορη μου που ειχε παρει επιδομα ΟΑΕΔ για φοιτιτικη αδεια στον κωδικο 661 χωρις να κανω κατι εμφανιστηκαν 365 ευρω που στην εκκαθαριση ειναι αφορολογητα . Για κανε δοκιμαστικη υποβολη να δεις αν σου εμφανιζει κατι

Το πατησα και δεν εμφανιζει  τιποτα αλλα ουτε με αφηνει να το συμπληρωσω μονος μου. Γραφει οτι το συμπληρωνετε αυτοματα...

Πηρα τηλεφωνο στον ΟΑΕΔ και μου ειπαν οτι μπορει να εχει καθυστερηση η ενημερωση απο πλευρας τους.

Ψιλοαρπαχτηκα κιολας γιατι μου ειπε "Γιατι βιαζεστε μεχρι τελος Ιουνιου ειναι "

Κυρια μου της λεω θελω να καταθεσω για επιδομα τεκνου και βρεφονηπιακο σταθμο μεσω ΕΣΠΑ...

Να περιμενετε τοτε μου λεει...

Δημοσιο forever!!!!

15 ώρες πριν, zio10 είπε

Ξέρει κανείς αν ζευγάρι μπορεί να κάνει ξεχωριστή δήλωση με διαφορετικό τόπο κατοικίας;

Πρεπει να δηλωσουν οτι ειναι σε διασταση και να προσκομισουν βεβαιωση ο καθενας ξεχωριστα για την κατοικια (Ε9,Ενοικιαστηριο κτλ)

Επεξ/σία από k_w_t
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Το πατησα και δεν εμφανιζει  τιποτα αλλα ουτε με αφηνει να το συμπληρωσω μονος μου. Γραφει οτι το συμπληρωνετε αυτοματα...

Πηρα τηλεφωνο στον ΟΑΕΔ και μου ειπαν οτι μπορει να εχει καθυστερηση η ενημερωση απο πλευρας τους.

Ψιλοαρπαχτηκα κιολας γιατι μου ειπε "Γιατι βιαζεστε μεχρι τελος Ιουνιου ειναι "

Κυρια μου της λεω θελω να καταθεσω για επιδομα τεκνου και βρεφονηπιακο σταθμο μεσω ΕΣΠΑ...

Να περιμενετε τοτε μου λεει...

 

Αλλο σου ειπα....Εγω δεν ξερα οτι γραφουμε επιδοματα απο ΟΑΕΔ και οτνα προχωρησα σε υποβολη το εμφανισε. Πριν δεν υπηρχε στον κωδικο που προανεφερα. Κανε μια δοκιμαστικη οριστικη υποβολη να δεις αν στο εμφανιζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ την υπέβαλλα πάντως.. Παίζει να είμαι στους πρώτους 100..

(Ο Μ@λ@κ@ς του μήνα κατά ΑΑΔΕ)

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βραβείο που προανάφερα.. 

Βασικά επειδή η δική μας δήλωση είναι πολύ απλή και προσυμπληρωμένη κατα 95% (και με μηδενικό εκκαθαριστικό) δεν είχα λόγο να περιμένω οπότε την κατέθεσα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...