Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Muchacho είπε

Πέρσι ήμουν φιλοξενούμενος και έχασα το μέρισμα(εισοδηματικά κριτήρια).Φέτος πρέπει πάλι να δηλώσω φιλοξενούμενος?Συνήθως δεν μένω με τους δικούς μου αλλά ούτε ενοικιάζω :S

Που ακριβώς μένεις? Για την ακρίβεια, που ακριβώς έμενες το 2017? Ρωτάω γιατί εκτός και αν έχεις ιδιόκτητο σπίτι, νοικιάζεις, ή σου έχουν παραχωρήσει σπίτι, λογικά φιλοξενείσαι κάπου.  Η μόνη άλλη επιλογή είναι να δηλώσεις άστεγος.

Το μέρισμα το παίρνουν νοικοκυριά και όχι άτομα, άρα αν το νοικοκυριό που θα δηλώσεις ότι μένεις πληροί συνολικά τα κριτήρια (εισοδήματος κλπ), θα το πάρεις(άν ξαναδώσουν εννοείται)

Μόλις τώρα, rus είπε

Ρε παιδες, να ξεκαθαρίσουμε κατι? Αν φιλοξενεις τη μανα σου τη βαζεις στο πινακα 8 ή στο νέο κωδικο 007?

Αν το (φορολογητέο)εισόδημά της δεν είναι πάνω από 3000, είναι εξαρτώμενο μέλος σου και πάει στον 8, αλλιώς στους νέους κωδικούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, mezger είπε

Αν το (φορολογητέο)εισόδημά της δεν είναι πάνω από 3000, είναι εξαρτώμενο μέλος σου και πάει στον 8, αλλιώς στους νέους κωδικούς.

Μαλιστα. Αυτό αναφερεται στις νεες οδηγιες?

Μεχρι τωρα ποια μητερα βαζαμε στον πινακα 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Συγκατοικώ σε σπίτι που δεν ενοικιάζεται από εμένα.Δηλώνω άστεγος;😢

Φιλοξενουμενος απο αυτον που σε φιλοξενει . Πρεπει πρωτα αυτος να σε δηλωσει στον Πινακα 2 κωδικο 007 για να σε αφησει το συστημα κι εσενα .

2 ώρες πριν, Muchacho είπε

Αξίζει να την κάνω μόνος μου την φορολογική δήλωση ή να μου την κάνει ως συνήθως ο λογιστής για 20€?:rolleyes:

 

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Αν δεν άλλαξε κάτι,κάνε την μόνος σου.

Ετσι ακριβως. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Μαλιστα. Αυτό αναφερεται στις νεες οδηγιες?

Μεχρι τωρα ποια μητερα βαζαμε στον πινακα 8?

Δεν έχει αλλάξει κάτι σχετικά με τα εξαρτώμενα μέλη που μπαίνουν στον πίνακα 8, δες το νόμο:

Spoiler

Αρθρο 11. Εξαρτώμενα μέλη

1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:
α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής,
β) άγαμα τέκνα, εφόσον:
- είναι ανήλικα έως 18 ετών ή
- είναι ενήλικα έως 25 ετών και φοιτούν σε σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή
- είναι ενήλικα έως 25 ετών και είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) ή υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους,
γ) τα παρακάτω φυσικά πρόσωπα με ποσοστό νοητικής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, εφόσον είναι άγαμα, διαζευγμένα ή σε χηρεία:
- τέκνα του φορολογούμενου,
- αδελφοί και αδελφές των δύο συζύγων.
δ) ανιόντες,
ε) ανήλικα ορφανά από πατέρα και μητέρα που έχουν έως τρίτου βαθμού συγγένεια με το φορολογούμενο ή τον/τη σύζυγο.

2. Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' , δ' και ε' της παραγράφου 1 δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο. Τα φυσικά πρόσωπα της περίπτωσης γ' της παραγράφου 1, δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ.
 
3. Κατά την εφαρμογή της παραγράφου 2, δεν λαμβάνονται υπόψη οι παρακάτω κατηγορίες εισοδήματος:
α) διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο τέκνο με δικαστική απόφαση ή με συμβολαιογραφική πράξη ή με ιδιωτικό έγγραφο,
β) εξωϊδρυματικό επίδομα ή προνοιακά επιδόματα αναπηρίας που χορηγούνται από το κράτος.

 

Παράλληλα οι νέοι κωδικοί αναφέρονται σε πρόσωπα που δεν είναι στον πίνακα 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, mezger είπε

Δεν έχει αλλάξει κάτι σχετικά με τα εξαρτώμενα μέλη που μπαίνουν στον πίνακα 8, δες το νόμο:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Παράλληλα οι νέοι κωδικοί αναφέρονται σε πρόσωπα που δεν είναι στον πίνακα 8.

Τι σημαινει "ανιοντες"? Οι γονεις? Βασικα τον πινακα 8 ποτέ δεν τον καταλαβα :-) 

Αρα λοιπον εως τωρα ισχυε(και ισχυει ακομα) ότι μπορουσες να βαλεις τη φιλοξενουμενη μανα σου στον Πινακα 8 εφοσον το εισοδημα της ηταν <3000€. Και τι κερδος ειχες σε αυτή τη περιπτωση?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

εννοείται οτι κοιταξα στο google, αλλα χωρις επιτυχια

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Τι σημαινει "ανιοντες"? Οι γονεις? Βασικα τον πινακα 8 ποτέ δεν τον καταλαβα :-) 

Αρα λοιπον εως τωρα ισχυε(και ισχυει ακομα) ότι μπορουσες να βαλεις τη φιλοξενουμενη μανα σου στον Πινακα 8 εφοσον το εισοδημα της ηταν <3000€. Και τι κερδος ειχες σε αυτή τη περιπτωση?

Γονείς, παππούδες κλπ.

Now you are asking the big questions :P - κέρδος πρακτικά δεν έχεις κανένα. Ίσως παλαιότερα κάτι υπήρχε σε ελάφρυνση, αλλά όλα αυτά τα έφαγε η μαρμάγκα. Διαχειριστικά μόνο, αν η μάνα δεν κάνει δήλωση (έχει αυτή τη δυνατότητα εφόσον δεν έχει εισόδημα), θα φαίνεται στο δικό σου Ε1 και θα μπορεί να το δείξει αν της ζητηθεί πουθενά δήλωση/εκκαθαριστικό. Επίσης θα συμπεριλαμβάνεται στους υπολογισμούς επιδομάτων, κοινωνικού μερίσματος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κατάσταση της φορολογικής δηλωσης του 16 με λογιστη οτι ναναι χωρις να παρει την εγκριση μου, με ειχε φιλοξενουμενο στο σπιτι της γιαγιας μου, συγχρονως εγω νοικιαζω σπιτι που το συμβολαιο ειναι στο ονομα μου, μαζι με το ρευμα. Το νοικι μπαίνει σε τραπεζικο λογαριασμο.

Τωρα θελω να βγω απο φιλοξενουμενος. Να τα χω ολα οπως πρεπει, νομιμα. Γιατι το προηγουμενο ηταν ενα τέχνασμα του λογιστη για να φανει σαΐνι μαλλον. Πρεπει να με βγαλει κι αυτος που με φιλοξενει πχ.

 

 

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mezger είπε

 ......Ίσως παλαιότερα κάτι υπήρχε σε ελάφρυνση, αλλά όλα αυτά τα έφαγε η μαρμάγκα.

Παλια η μανα μου δεν ειχε εισοδημα αλλα δεν την εγραφα στον Πινακα 8... Αναρωτιεμαι λοιπον τωρα αν εχασα κατι :huh::)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rus είπε

εννοείται οτι κοιταξα στο google, αλλα χωρις επιτυχια

Εγώ πάλι, ακόμα και στη δική σου αναζήτηση βλέπω 100% επιτυχία. Στο παραθέτω μια και δεν μπορείς να το δεις:

ανιόντες αρσενικό μόνο στον πληθυντικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη στην καταχωρηση δαπανων με καρτες... Δεν μπορουσα να κομηθω τι λαθος ειχα κανει που μου εβγαζε στου γιου μου με 6000 εισοδημα να πληρωσει 135 ευρω.

Δεν ειχα περασει τις αποδειξεις 1200 ευρω

Διορθωσα και βγαινει μηδενικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Προσοχη στην καταχωρηση δαπανων με καρτες... Δεν μπορουσα να κομηθω τι λαθος ειχα κανει που μου εβγαζε στου γιου μου με 6000 εισοδημα να πληρωσει 135 ευρω.

Δεν ειχα περασει τις αποδειξεις 1200 ευρω

Διορθωσα και βγαινει μηδενικη.

Τους τοκους τους συμπληρωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...