Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Φυσικα με ηλεκτρονικες αγορες...Δεν ηταν μονο για το 2017 ο νομος .Ουσιατικα ηταν απο το 2016 ή 2015 αλλα δεν εφαρμοστηκε και στον 049 δεν βαζαμε τιποτα .

Ναι το γνωριζω. Απλα λεω παλια με τα χαρτακια εβαζες οτι ηθελες και αν σε καλουσαν για ελεγχο επαιρνες μαζι σου το τσουβαλι σου μαζι με το τσουβαλι του γειτονα, του κουμπαρου κλπ

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, alfeios είπε

Φέτος με τις ηλεκτρονικες ή τα περισμενα χρονια με τα χαρτακια ;

Φέτος με τις ηλεκτρονικές

 

Πάντως αν ήθελαν για να μην γίνονται περίεργα μπορούσαν το 049 να είναι συμπληρωμένο αυτόματα... :)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alfeios είπε

Ναι το γνωριζω. Απλα λεω παλια με τα χαρτακια εβαζες οτι ηθελες και αν σε καλουσαν για ελεγχο επαιρνες μαζι σου το τσουβαλι σου μαζι με το τσουβαλι του γειτονα, του κουμπαρου κλπ

Ναι με ειχαν καλεσει μια φορα και τις αποδειξεις τις πεταξαν αμεσως στο καλαθι των αχρηστων.Μαλλον επειδη ειχα αυξημενα ιατρικα εξοδα που μετραγαν τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

Θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση στα μέλη που γνωρίζουν. Ο γιος μου είναι φοιτητής και έχει λογαριασμό τραπέζης στο όνομά του. Πέρυσι (2017) του πιστώθηκαν τόκοι αλλά δεν έχει κανένα άλλο εισόδημα. Θα κάνει φορολογική δήλωση δηλώνοντας τους τόκους? Άκουσα ότι αν γίνει αυτό, τότε παύει να θεωρείται εξαρτώμενο μέλος με κίνδυνο την απώλεια του επιδόματος παιδιών (Α21). Αν του κάνω δήλωση, παραλείποντας την δήλωση των τόκων θα έχω επίπτωση?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω μελη που σπουδαζουν  αν εχουν μεχρι 3000 ευρω εισοδημα εξακολουθουν να μπορουν να θεωρουντε εξαρτωμενα μελη οποτε δεν θα εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, chemkyr είπε

καλησπέρα!

Θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση στα μέλη που γνωρίζουν. Ο γιος μου είναι φοιτητής και έχει λογαριασμό τραπέζης στο όνομά του. Πέρυσι (2017) του πιστώθηκαν τόκοι αλλά δεν έχει κανένα άλλο εισόδημα. Θα κάνει φορολογική δήλωση δηλώνοντας τους τόκους? Άκουσα ότι αν γίνει αυτό, τότε παύει να θεωρείται εξαρτώμενο μέλος με κίνδυνο την απώλεια του επιδόματος παιδιών (Α21). Αν του κάνω δήλωση, παραλείποντας την δήλωση των τόκων θα έχω επίπτωση?

Ευχαριστώ

ιδια ακριβως περιπτωση ειναι η κορη μου

Τυπικα υπαρχει υποχρεωση υποβολής δηλωσης

Φυσικα και θα γραφτει σαν προστατευομενο μελος και θα γινει και Α21 ανεξαρτητα αν κανει ή οχι δηλωση, αφου εχει χαμηλό εισοδημα

Ο λογιστης μου (προφορικα, ανεπισημα και χωρις δεσμευση) μου ειπε μην κανεις δεν τρεχει τιποτα ,,,,,

Το τελευταιο που γραφεις, εγω δεν θα το εκανα.

Ελπίζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο. Τοσα ξερω, τοσα λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Εκει γραφει για τον φοιτητη: "και το εισόδημά του υπερβαίνει τις 3.000 ευρώ "

FireShot Capture 58 - Εκπλήξεις με τη φoιτητική κατοικία στι_ - https___www.newsbeast.gr_financial.png

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο. Μέχρι πριν λίγες μέρες που διάβαζα σχετικά, δεν υπήρχε αυτή η φράση που πολύ σωστά παραθέτεις.

Ευχαριστώ

Επανέρχομαι με λίγο παλαιότερο link το οποίο και με μπέρδεψε (με αναστάτωσε δηλαδή...)

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=11&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiExMrayPHaAhUkIJoKHVCMAlIQFghnMAo&url=http%3A%2F%2Fwww.tanea.gr%2Fnews%2Feconomy%2Farticle%2F5550094%2Fxiliades-foithtes-kindyneyoyn-me-forologiko-xaratsi%2F&usg=AOvVaw25cEzxcP0mYn-4yGK1OfdO

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενήλικο τέκνο με έστω και 1 λεπτό εισόδημα (από τόκους π.χ.) πρέπει να κάνει δήλωση.

Αν το εισόδημα είναι μέχρι 3000 ευρώ, είναι και εξαρτώμενο (μπαίνει στη δήλωση του γονέα). Στην περίπτωση με το 1 λεπτό τόκους, το εισόδημά του είναι 3000 ευρώ ακριβώς (εφόσον δεν έχει άλλο τεκμήριο π.χ. αυτοκίνητο, δική του κατοικία), άρα παραμένει εξαρτώμενο.

Το αν είναι εξαρτώμενο(για την εφορία) ή όχι δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το Α21, τα κριτήρια για το οικογενειακό επίδομα είναι άλλα.

Επεξ/σία από mezger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Γνωστός μου είχε ηλ.αποδειξεις 450€ και έβαλε 600€ 

Λέτε να έχει θέμα; (Αν και δεν το νομίζω...)

Λογικα θα εχει θεμα. Από τη στιγμη πο λενε ότι πρεπει ενα ποσοστο του εισοδηματος σου να ειναι αποδειξεις αλλιως πληρωνεις το αναλογο προστιμο, τα νουμερα ειναι συγκεκριμενα. 

9 ώρες πριν, chemkyr είπε

Θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση στα μέλη που γνωρίζουν. Ο γιος μου είναι φοιτητής και έχει λογαριασμό τραπέζης στο όνομά του. Πέρυσι (2017) του πιστώθηκαν τόκοι αλλά δεν έχει κανένα άλλο εισόδημα. Θα κάνει φορολογική δήλωση δηλώνοντας τους τόκους? Άκουσα ότι αν γίνει αυτό, τότε παύει να θεωρείται εξαρτώμενο μέλος με κίνδυνο την απώλεια του επιδόματος παιδιών (Α21). Αν του κάνω δήλωση, παραλείποντας την δήλωση των τόκων θα έχω επίπτωση?

Όπως ανεφερα τις προαλλες σε παραδειγμα, η υπαρξη εστω ενός λέπτου τοκων μπορει να χρεωσει τη δηλωση σου με χιλιαδες ευρω φορο.

Τωρα το να παραλείψεις κατι που αυτοι το γνωριζουν, δε ξερω αν μπορει να εχει θετικο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Λογικα θα εχει θεμα. Από τη στιγμη πο λενε ότι πρεπει ενα ποσοστο του εισοδηματος σου να ειναι αποδειξεις αλλιως πληρωνεις το αναλογο προστιμο, τα νουμερα ειναι συγκεκριμενα. 

Όπως ανεφερα τις προαλλες σε παραδειγμα, η υπαρξη εστω ενός λέπτου τοκων μπορει να χρεωσει τη δηλωση σου με χιλιαδες ευρω φορο.

Τωρα το να παραλείψεις κατι που αυτοι το γνωριζουν, δε ξερω αν μπορει να εχει θετικο αποτέλεσμα.

δεν ειναι ότι δεν ειχε καθολου αποδειξεις,αν δεις εγραψα ότι ειχε 450 ευρω και εβαλε λιγο παραπανω...

τεσπα..ουτως η αλλως αυτα ειναι ποσα της πλακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως γινεται να ειχε αποδειξεις 450 ευρω και να έβαλε 600? Αφου το ποσο των αποδειξεων το γνωριζει η εφορία. Ειναι αναρτημένο στο τάξις. Αναγκαστικά γράφεις ότι έχουν περάσει εκτος αν έχεις ενστασεις.

Και κάτι ακομα. Τι παιζει με τους άνεργους που ομως έχουν δικο τους σπιτι σε πληρη κυριότητα?

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό των αποδείξεων που "φέρνει" το taxis από τις τράπεζες δεν είναι δεσμευτικό. Σου λέει εγώ σαν κράτος έχω αυτή την πληροφόρηση από τις τράπεζες. Εσύ συμπλήρωσε το ποσό που θεωρείς σωστό και σε περίπτωση ελέγχου το βάρος της απόδειξης δικό σου. Στην πράξη δεν παίζει να αφήσω πελάτη να πληρώσει τα κερατιάτικα τους. Τους παίρνω τηλ, τους εξηγώ τα πιθανά σενάρια και μέχρι σήμερα ευτυχώς δεν έχει κληθεί κανείς να αποδείξει τίποτα. 

Αν ρωτάς πως θα φορολογηθεί ο άνεργος σε αυτή την περίπτωση, τότε 2.500 ή 3.000 τεκμήριο ανάλογα με την οικ.κατάσταση συν τεκμήριο κατοικίας, συν όποιο άλλο τεκμήριο έχει. Αν το τεκμαρτό είναι κάτω από 8.636,36 θα βάλει τις αποδείξεις και θα βγει μηδενική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, koulkos είπε

Αν ρωτάς πως θα φορολογηθεί ο άνεργος σε αυτή την περίπτωση, τότε 2.500 ή 3.000 τεκμήριο ανάλογα με την οικ.κατάσταση συν τεκμήριο κατοικίας, συν όποιο άλλο τεκμήριο έχει. Αν το τεκμαρτό είναι κάτω από 8.636,36 θα βάλει τις αποδείξεις και θα βγει μηδενική. 

Το ερωτημα ειναι οτι εφοσον δεν έχει εισόδημα, πως θα μπορει να έχει αποδειξεις? Τι έχει προβλέψει ο νομοθέτης για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...