Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν τα εισοδηματα απο μισθωτες υπηρεσιες δεν εμφανιζονται στη φορολογικη δηλωση αυτοματα και δεν εχεις βεβαιωση απο τον εργοδοτη λόγω του οτι εχει κλείσει η επιχειρηση, τι κανεις??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eν τω μεταξυ πειραματιζομενος με το προγραμμα του taxbeast μπορεις να βγαλεις αφθονο γελιο...

Αν δηλωσεις μόνο ένα σπιτι  70τμ. και τιποτ αλλο, δηλαδή συμπληρωσεις στη δηλωση μόνο τα προσωπικα σου στοιχεια και το σπιτι, ο φορος ειναι 127€.

Αν μαζι δηλωσεις 1 λεπτο από καταθεσεις(κωδ. 667) τοτε ο φορος είναι 3828€ :lol::lol:

Επεξ/σία από rus
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, teddy71 είπε

Εαν τα εισοδηματα απο μισθωτες υπηρεσιες δεν εμφανιζονται στη φορολογικη δηλωση αυτοματα και δεν εχεις βεβαιωση απο τον εργοδοτη λόγω του οτι εχει κλείσει η επιχειρηση, τι κανεις??? 

Προφανως τα γραφεις μονος σου αν σε αφηνει με βαση τα μηνιαια εξοφλητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, teddy71 είπε

Εαν τα εισοδηματα απο μισθωτες υπηρεσιες δεν εμφανιζονται στη φορολογικη δηλωση αυτοματα και δεν εχεις βεβαιωση απο τον εργοδοτη λόγω του οτι εχει κλείσει η επιχειρηση, τι κανεις??? 

Αν αφήνει να συμπληρώσεις μόνος σου τα ποσά, καλύτερα να ζητήσεις από την εργασία σου το ετήσιο χαρτί με τις αποδοχές σου. Εκεί τα έχει αναλυτικά τι θα βάλεις και που. 

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Eν τω μεταξυ πειραματιζομενος με το προγραμμα του taxbeast μπορεις να βγαλεις αφθονο γελιο...

Αν δηλωσεις μόνο ένα σπιτι  70τμ. και τιποτ αλλο, δηλαδή συμπληρωσεις στη δηλωση μόνο τα προσωπικα σου στοιχεια και το σπιτι, ο φορος ειναι 127€.

Αν μαζι δηλωσεις 1 λεπτο από καταθεσεις(κωδ. 667) τοτε ο φορος είναι 3828€ :lol::lol:

Bug είναι, με ειχε συμβεί και εμένα πριν από δυο χρόνια (αν θυμάμαι καλά) πηγα στον λογιστή να με κάνει αυτός την δήλωση, την έκανε μια χαρά και με είπε οτι το σύστημα είχε προβληματάκι και έπρεπε να συμπληρωθεί κάτι ακόμα γιατί αλλιώς με έπαιρνε ως ελεύθερο επαγγελματία. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι...

Φορος που αναλογει 1950 ευρω

Φορος που κρατηθηκε 1875 ευρω

Φορος αλληλεγγύης (???) 115€

 

Τι γινεται? 

Παιρνω επιστροφη; Πληρωνω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2017 έχω περίπου 35 ένσημα οπότε και λίγες αποδοχές,από Ιανουάριο έως μέσα Φεβρουαρίου.

Μπορεί να πληρώσω φόρο λόγω του αυτοκινήτου που αν δεν κάνω λάθος υπολογίζεται ως τεκμήριο 3.000€;

Θα πρέπει να καλύψω έξοδα αγορών μέσω κάρτα σε κάποιο ποσοστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

Εστω οτι...

Φορος που αναλογει 1950 ευρω

Φορος που κρατηθηκε 1875 ευρω

Φορος αλληλεγγύης (???) 115€

Τι γινεται? 

Παιρνω επιστροφη; Πληρωνω;

Γιατι δεν κανεις δοκιμαστικη υποβολη να το δεις ? Μερικες φορες οι επιχειρησεις δεν παρακρατουν τον φορο που πρεπει λογω λαθος υπολογισμου του αναλογουντα.

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Το 2017 έχω περίπου 35 ένσημα οπότε και λίγες αποδοχές,από Ιανουάριο έως μέσα Φεβρουαρίου.

Μπορεί να πληρώσω φόρο λόγω του αυτοκινήτου που αν δεν κάνω λάθος υπολογίζεται ως τεκμήριο 3.000€;

Θα πρέπει να καλύψω έξοδα αγορών μέσω κάρτα σε κάποιο ποσοστό;

Αναλογα με το αυτοκινητο αλλαζει το τεκμηριο .Αν οι αποδοχες σου ειναι πιο λιγες θα φορολογηθεις με το τεκμηριο του αυτοκινητου και θα πρεπει να εχεις αν δεν κανω λαθος αποδειξεις για αυτο το τεκμαρτο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 35 ενσημα μισθωτος-η  λογικα δεν πληρωνεις θα σε πιασει η εκπτωση φορου(μισθωτων-συνταξιουχων)

επισης για ανεργους δεν μετρανε τα τεκμηρια,καθε χρονο βγαινει η συγκεκριμενη υπουργικη αποφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Γιατι δεν κανεις δοκιμαστικη υποβολη να το δεις ? Μερικες φορες οι επιχειρησεις δεν παρακρατουν τον φορο που πρεπει λογω λαθος υπολογισμου του αναλογουντα.

Αναλογα με το αυτοκινητο αλλαζει το τεκμηριο .Αν οι αποδοχες σου ειναι πιο λιγες θα φορολογηθεις με το τεκμηριο του αυτοκινητου και θα πρεπει να εχεις αν δεν κανω λαθος αποδειξεις για αυτο το τεκμαρτο ποσο.

Νομίζω το 20%.Στα 3.000€ είναι 600€.Αν θυμάμαι σωστά,το 2017 πρέπει να έχω καλύψει το ποσοστό με αγορές μέσω κάρτας,είχα ήδη ακούσει για το 20%.

1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

με 35 ενσημα μισθωτος-η  λογικα δεν πληρωνεις θα σε πιασει η εκπτωση φορου(μισθωτων-συνταξιουχων)

επισης για ανεργους δεν μετρανε τα τεκμηρια,καθε χρονο βγαινει η συγκεκριμενη υπουργικη αποφαση

Ποτέ δεν είχα ακούσει η διαβάσει για κατάργηση τεκμηρίων για τους άνεργους.Τώρα εργάζομαι κάπου 2 μήνες οπότε και να ίσχυε δεν θα με έπιανε.Μακάρι να γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/28/2018 στις 3:58 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Δωρεαν προγραμματα υπολογισμου φρου 

http://www.nextech.gr/eTax2017.aspx 

http://www.taxbeast.gr/eShop/OutBasketeTax.aspx 

Περυσι είχε δωσει και η EPSILON δωρεαν προγραμμα για τις δηλώσεις μεσω του in.gr (το ειχα ποσταρει εγω στο περσινο νήμα).

Φετος δεν μπορω να το βρω, αν τυχον το πετυχει κανεις, ας ποσταρει εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nickmanak είπε

Περυσι είχε δωσει και η EPSILON δωρεαν προγραμμα για τις δηλώσεις μεσω του in.gr (το ειχα ποσταρει εγω στο περσινο νήμα).

Φετος δεν μπορω να το βρω, αν τυχον το πετυχει κανεις, ας ποσταρει εδω.

To epsilon δεν εχει βγει ακομα, αλλα το taxbeast δε σου κανει? τα βγαζει λαθος?

Στις ‎5‎/‎5‎/‎2018 στις 2:08 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Ποτέ δεν είχα ακούσει η διαβάσει για κατάργηση τεκμηρίων για τους άνεργους.Τώρα εργάζομαι κάπου 2 μήνες οπότε και να ίσχυε δεν θα με έπιανε.Μακάρι να γινόταν.

Κι εγω ετσι νομιζω, ανεργοι με τεκμήρια (πχ. σπιτι, αυτοκινητο, στεγαστικο) καλουνται να πληρωσουν χιλιαδες ευρω... κι αν δεν υπαρχει να κανουν αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων τη πατησαν.

Aν παντως εχεις ποσό στον κωδ.301 θα πιαστεις ως μισθωτος και οπως σωστα ειπωθηκε απο τον φιλο θα εχεις την εκπτωση των μισθωτων. 

Στις ‎4‎/‎5‎/‎2018 στις 11:57 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Αναλογα με το αυτοκινητο αλλαζει το τεκμηριο .Αν οι αποδοχες σου ειναι πιο λιγες θα φορολογηθεις με το τεκμηριο του αυτοκινητου και θα πρεπει να εχεις αν δεν κανω λαθος αποδειξεις για αυτο το τεκμαρτο ποσο.

Στο τεκμηριο του αυτοκινητου θα προστεθει και το τεκμηριο του εργενη (3000€) ή του παντρεμενου(5000€) :)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν στην δήλωση συμπληρώνεται κάτι από αυτά τα 3 αυτόματα..,

Ο μισθός,ένα επίδομα που είχα πάρει,οι αγορές με κάρτα,και οι τόκοι από τις τράπεζες,επίσης εγώ δούλεψα 3 μήνες,Νοέμβριο 2017-ιανουαριο 2018, και έχω μπερδευτεί στο τι πρέπει να δηλώσω αν δεν συμπληρώνονται αυτόματα,ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...