Προς το περιεχόμενο

Trip advice (Αθήνα)


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Kαι μετα αν θες εχω να σου προτεινω ξενοδοχειο οικονομικο ημιδιαμονης ελπιζω να χρειαστει B)B)

Χαχαχα, όχι όχι, με παρέα θα πάω, δεν θα βρω εκεί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο μενα  στην καλλιθεα δηλαδη 7 8 λεπτα με τα ποδια απο συγγρου φιξ διπλα στον αγιο σωστη θα βρεις το ciao italia.με 2.70 θα φας ενα κρουασαν με σοκολατα ειτε λευκη ειτε πραλινα ειτε αναμεικτη κτλ που δεν θα το ξεχασεις ποτε.ειναι σχεδον full meal

επισης ωραια καλαμακια με πιτακι εχει πετραλωνα.απο το θησειο ακολουθεις τον πεζοδρομο που βγαζει πειραιως 5 λεπτα με τα ποδια.οπως φτανεις πειραιως που τελειωνει ο πεζοδρομος θα το δεις.ειναι δηλαδη μια απολυτη ευθεια μεχρι να δεις ασφαλτο

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Θανάση η σπεσιαλιτέ είναι το τυλιχτό με το κεμπάπ το οποίο είναι θεϊκότατο και φετίχ για μυριάδες κάτοικους της Αθήνας (εμείς τα παραγγέλνουμε ένα-ένα για να τα τρώμε ζεστά). Δεν βλέπω κάποιο λόγο να καθίσεις εκεί για να παραγγείλεις οτιδήποτε άλλο.

Το μουσείο της Ακρόπολης φυσικά είναι πολύ ωραία βόλτα, καθώς επίσης και το καφέ του μουσείου θα σου δώσει φοβερή θέα στην ακρόπολη.

Άλλο ένα καφέ με θέα στην ακρόπολη που προτιμώ κι εγώ είναι το A for athens, αλλά είναι ένα μείον το γεγονός ότι δύσκολα θα βρεις τραπέζι για 2 μόνο και ενδέχεται να κάθεσαι μαζί με άλλους άσχετους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυλη στου ψυρη, κλασικο ταβερνακι/ουζερι βγαλμενο απο παλια Ελληνικη ταινια. Το φαγητο δεν ειναι εντυπωσιακο οσο το μερος. Ριξε μια ματια..

Επεξ/σία από Thulogur
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν με τα masterchef ανέβηκε το γευστικό μας επίπεδο κι έχουμε άλλες αναζητήσεις :P αλλά προσωπικά μια χαρά χτυπάω τα τυλιχτά στο "Θανάση".

Οκ, λόγω θέσης, είναι γεμάτο τουρίστες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα το αφήσω να με αποτρέψει. Συνήθως δεν κάθομαι, αφού όταν βρίσκομαι στην περιοχή έχω να κάνω διάφορες δουλειές, αλλά σίγουρα θα πάρω τουλάχιστον δύο "για το δρόμο" ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα σε όλους, και εύχομαι ένα όμορφο Σαββατοκύριακο,

Θα κατέβω με την κοπέλα Αθήνα για δυο μέρες, και θα ήθελα ιδέες για το που να την πάω. Έχω πάει προσωπικά αρκετές φορές, και έχω ζήσει για λίγο καιρό, αλλά καμία σχέση οι γνώσεις που έχω απέναντι σε κάποιον μόνιμο κάτοικο. Εκείνη δεν έχει ξαναπάει.

Ψάχνω λοιπόν ιδέες, εύκολα προσβάσιμες με ΜΜΜ, ή σε απόσταση περπατηματος απο το σύνταγμα (εκεί θα μείνω). Σκέφτομαι κλασσικά καφέ και ψώνια στην ερμού/μοναστηράκι, λογικά Ακρόπολη, Αρχ. Μουσείο. Ξέρετε κάποια καφετέρια με θέα την Ακρόπολη (και ας έχει ο καφές 8 ευρώ :P ), και κάποιο ωραίο ταβερνάκι; Δεν θέλω κάτι λουξ, κάτι VFΜ ψάχνω, με χαρακτήρα κτλ. Κάτι είχα ακούσει για ένα ψητοπωλείο "Ο Θανάσης" στο μοναστηράκι, αλλά δεν γνωρίζω αν είναι ακόμα ανοικτός/υπάρχει.

Πως θα σας φαινόταν να κάνουμε κανα θέμα εδώ, για άτομα που θα πάνε για λίγες μέρες σε ξένη πόλη/περιοχή;

Για καφέ μπορείς να πας στο 360 στην ταράτσα που είναι ακριβώς μπροστά από την έξοδο του μετρό στο Μοναστηράκι. Αλλά πιστεύω πως θα ήταν τέλεια επιλογή η καφετέρια που έχει στην ταράτσα το μουσείο της Ακρόπολης!!!!!! Το θεωρώ κορυφή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και θα είστε ρομαντικά, χωθείτε στα Αναφιώτικα και ανεβείτε προς τα πάνω μέχρι να βγείτε στον δρόμο που οδηγεί Πνύκα - Ακρόπολη. Απογευματάκι.

Επεξ/σία από McNerd
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ όλους σας, πιστεύω με καλύψατε. Θα χρειαστεί να κάτσω παραπάνω μέρες για να τα δω όλα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, christopher0016 είπε

καλα πηγαινε να δοκιμασεις πρωτα και μετα ,  ριχνεις προσπεραση :P 

Θα συμφωνήσω γενικά με το Χριστόφορο.

Για βραδάκι θα προτείνω πλατεία Ψυρρή (στα μαχαιροπήρουνα). Πολλά μαγαζάκια με πολλή νεολαία (όταν πάω μεταμφιέζομαι σε νέο) :Pκαλές τιμές και από τη στιγμή που υπάρχει νεολαία είναι ευχάριστα και χαβαλετζίδικα.

Αφού σπάνια κατεβαίνεις Αθήνα μπορείς για μια αξέχαστη εμπειρία να πας εδώ . Πάρτε κάτι φτηνό να μην ξεφύγετε  προτιμήστε καθημερινή γιατί τα Σαββατοκύριακα συνήθως έχει πολύ κόσμο, διαλέχτε βεράντα μόνο και μόνο να απολαύσετε την υπέροχη θέα.Επειδή ανάβαση με πόδια είναι δύσκολη μπορείς να φτάσεις με τηλεφερίκ από εδώ .Γύρω στα  7-8 ευρώ έχει το εισιτήριο με επιστροφή αλλά θα είναι κάτι πρωτότυπο.Θα δεις από εκεί πιάτο όλο Λεκανοπέδιο από άκρη σε άκρη γιατί είναι το πιο ψηλό σημείο της Αθήνας (και ρομαντικό συγχρόνως).

Πάρε και φωτογραφική μηχανή να μας δείξεις εικόνες γιατί εμείς οι Αθηναίοι σπάνια πάμε.Είναι ντροπή να το λέω αλλά Ακρόπολη δεν έχω ανέβει.Μόνο απέξω πολλές φορές.:lol:

Χριστόφορε μου τελείωσαν και τα λάικ για σήμερα για τις καλές  απαντήσεις σου.Μου ξεφεύγουν πολλές φορές και τελειώνουν γρήγορα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλος ο Θανασης, αλλα προσωπικα προτιμω Μπαιρακταρη. Απο κει και περα αν και σου ειπαν πολλα καλα μερη, σου προτεινω να πας για cocktail στο The Zillers το οποιο ειναι εκπληκτικο, σχετικα μικρο, με θεα την Ακροπολη (φυσικα) αλλα τελειως αλλη φαση απο τις αλλες ταρατσες που αναφερθηκαν γιατι ειναι ακριβο αλλα ταυτοχρονα για αυτον τον λογο δεν γινεται ο χαμος του χαμου (και ειναι και πιο ρομαντικο αν εισαι σε αυτην τη φαση.  Και φαγητο εχει υπεροχο, πιο γκουρμε φαση, αλλα δεν στο προτεινω αφου ζητησες κατι σε ταβερνακι.

Απλως αν αποφασισεις να πας εκει, παρε ενα τηλεφωνο να τσεκαρεις μηπως χρειαστει να κλεισεις :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κάναμε γύρω στην Ερμού, Μοναστηράκι, κτλ, φάγαμε στον "Θανάση", και καφέ στο Couleur Locale. 

Ρε 'σεις, δεν λέω, πεντανόστιμο, το τυλιχτό, αλλά 1.76 άνθρωπος και 73 κιλά, τίποτα δεν μου έκανε :P Οι πιο φαγανοί, ποσα παίρνουν, 5;

Πήγαμε και Πειραιά, τα πάντα πουλάνε έξω από τον σταθμό :P

 

IMG_2452.PNG

IMG_2453.PNG

Τα υπολοιπα, ελπίζω αύριο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/04/2018 στις 1:33 ΜΜ, lek88 είπε

 Αλλά πιστεύω πως θα ήταν τέλεια επιλογή η καφετέρια που έχει στην ταράτσα το μουσείο της Ακρόπολης!!!!!! Το θεωρώ κορυφή 

Eίναι τόσο πολυδιαφημισμένη η ταράτσα του μουσείου σε σημείο που οποιαδήποτε αντίθετη γνώμη να θεωρείται αιρετική. Προσωπικά πάντως δεν έμεινα εντυπωσιασμένος στο βαθμό που συνήθως περιγράφεται.

Η θέα στον βράχο είναι καταπληκτική αλλα το καφέ σαν χώρος πάσχει. Το εσωτερικό του θυμίζει εστία πανεπιστήμιου πριν από 20 χρόνια, ενώ στην ταράτσα δίνεις μάχη με τα περιστέρια. Είναι τόσο πολλά που είναι αδύνατο να κάτσεις για 5 λεπτά χωρίς να κάνεις ξου ξου σε κάποιον ιπτάμενο αρουραίο που θέλει να δοκιμάσει λίγο από τον φρέντο σου. :mellow:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Sheo αν θέλεις να σας πάω με το αμάξι καμία παραλιακή για καφέ πες μου,μιας που ήρθες στα μέρη μας :)

Να 'σαι καλά Στέλιο, αλλά δεν έχουμε χρόνο. Σήμερα γράψαμε περί τα 18-19 χιλιόμετρα ποδαράτο, την ανέβασα Ακρόπολη.

Δεν βλέπω να φτάνουν οι μέρες... :P

 

IMG_2536.PNG

IMG_2537.PNG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...