Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια , ξερω οτι θα εχει αναφερθει καποια στιγμη , οποτε συμπαθατε με :) Για redmi note 9 pro , τι εχουμε απο gcam ?
Περασα αυτο εδω προς το παρον. Την 8.1 . Παιζει κατι αλλο καλυτερο?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, mphxths είπε

Παιδια , ξερω οτι θα εχει αναφερθει καποια στιγμη , οποτε συμπαθατε με :) Για redmi note 9 pro , τι εχουμε απο gcam ?
Περασα αυτο εδω προς το παρον. Την 8.1 . Παιζει κατι αλλο καλυτερο?

Ευχαριστω.

Νεώτερη δεν σημαίνει απαραίτητα και καλύτερη. Το πιο σημαντικό είναι οι ρυθμίσεις.

Δοκίμασε από εδώ την tigr με τις ρυθμίσεις που προτείνω για το realme x2 pro. https://t.me/hellasmobiles/203846

Την έχουν βάλει αρκετά παιδιά με το κινητό σου και τους έκατσε καλά. Θα χρειαστεί μόνο να ενεργοποιήσεις τον ultrawide στις ρυθμίσεις. Τον έχω κλειστό για λόγους συμβατότητας (αλλά έχω βάλει κανονικά ρυθμίσεις). 

Υ.Γ. θα χρειαστείς την εφαρμογή telegram για να κατεβάσεις το xml

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mphxths είπε

Παιδια , ξερω οτι θα εχει αναφερθει καποια στιγμη , οποτε συμπαθατε με :) Για redmi note 9 pro , τι εχουμε απο gcam ?
Περασα αυτο εδω προς το παρον. Την 8.1 . Παιζει κατι αλλο καλυτερο?

Ευχαριστω.

Οπως ειπαν παραπανω το νεότερο δεν προυποθετει πάντα και καλύτερο.Επίσης όταν λες καλύτερο τι εννοείς? Δεδομένου ότι απο το lib patcher μπορεις να παραμετροποιησεις το αποτελεσμα με βαση τις δικές σου προτιμήσεις, θα πρεπει μαλλον να πεις "τι" καλύτερο θελεις.Η αισθητική του καθενός ειναι διαφορετική σε σχεση με πχ τον υπερ/υπο κορεσμό χρωμάτων, αύξηση ή μείωση οξύτητας ακόμα και την διακριτότητα του θέματος σε σχεση με την φωτεινότητα της φωτογραφίας.Εγω σε note 9 pro χρησιμοπειω του Parrot043,version 7.4 και την εχω ρυθμισει έτσι ώστε να υπάρχει φυσιολογικος κορεσμός,οξυτητα ένα κλικ πάνω και σχεδόν παντα παιζω χειροκίνητα το EV για να ειναι ο φωτισμος σωστος σε σχέση με το feeling που θελω να δωσω στο βασικό μου αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crybal είπε

Επίσης όταν λες καλύτερο τι εννοείς?

Εννοω να ειναι all around καλυτερα τα αποτελεσματα απο το stock app. Ωστε να χρησιμοποιω σε τελικη αναλυση ενα app και οχι δυο. Μιλαμε για καθημερινη χρηση , δεν ειμαι φωτογραφος , ουτε το ψειριζω πολυ το θεμα.

Με το telegram τι φαση να το χρησιμοποιουν οσοι καταγινονται με gcam ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Crybal είπε

Τι σε ενοχλεί στην stock camera? 

Ειμαι ψυχαναγκαστικος. :)  Αν ξερω οτι δουλευει η gcam καλυτερα , δεν μπορω να μεινω με το stock app. Δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη ακομα για τις δυνατοτητες του stock app σε φωτογραφιες την ημερα με καλο φωτισμο. Λιγο σε βραδυνες που επαιξα , η gcam (αυτη που εγραψα παραπανω οτι κατεβασα) ηταν κλασεις ανωτερη προφανως. Το stock app σε night mode εβγαζε την φωτο σχεδον σκοτεινη και η gcam την φωτιζε για πλακα. 
Θα δοκιμασω αυριο και σε φωτογραφιες με καλο φωτισμο αλλα απο τωρα υποψιαζομαι οτι η gcam θα ειναι καλυτερη στα σημεια..αν οχι αρκετα καλυτερη.
Τελευταια φορα που ειχα παιξει με gcam ηταν με ενα Nokia 8 που ειχε πεσει στα χερια μου και ειχα δει τι μπορει να γινει...

Αυτο που κοιταω να βρω ειναι μια gcam που θα βγαζει απλα καλυτερες φωτος σε ολα τα σεναρια και φυσικα να υποστηριζονται και ολοι οι δευτερευοντες φακοι ωστε να χρησιμοποιω οπως ειπα ενα app και οχι δυο και τρια αναλογα το σεναριο. Πολλα ζηταω ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...