Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Crybal είπε

Στις δύο πρωτες εχεις εστιασει στα φυλλα που κρεμονται απο την ομπρελα.Αν ηθελες να κανεις αυτο τοτε ΟΚ...γουστα ειναι αυτά.Η τρίτη είναι η καλύτερη.Επισης εχεις τραβηξει σε 4:3.Πλέον δεν συνηθίζεται αυτο αλλά το 16:9.Αν μιλησουμε για την τρίτη μονο,αναλόγως το που θελεις να δωσεις σημασία,ρυθμιζει ανάλογα την φωτεινοτητα.Η φωτεινότητα είναι υποκειμενική και τόσο οι φωτογραφικές όσο και τα κινητα είναι χαζα μηχανήματα που δεν ξερουν που θελεις να δωσεις βαρος και επομένως δεν ξερουν ποσο φως να δώσουν.Απλά βγαζουν έναν μέσο όρο (ανάλογα με τον τυπο της φωτομέτρισης).Σε πάρα πολλές περιπτώσεις θα πρεπει να προσθετεις ή να αφαιρείς φως χειροκίνητα.Στην συγκεκριμένη φωτο εχεις δώσει (για μενα) το φως ώστε το feeling να ειναι της δύσης του ηλιου,ενω η μεσαια ειναι σαν να ήθελες να τονισεις τις βαρκες.Τα αποτέλεσμα για μενα είναι ανουσιο.Εχεις ενα ηλιβασίλεμα που δεν τονιζει τον ήλιο και τις αποχρώσεις της δύσης και απο την άλλη την μουντιλα και τα παλ χρώματα τόσο στην άμμο όσο και στις βαρκες.

 

9 ώρες πριν, georgerapp είπε

Αψογες όπως πάντα .

Να σε παρουν να γράφεις jpeg σε κανεναν oem που πετάνε σκουπίδια απο μονα τους . 

 

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι εικονες που εβαλες , εχουν μια οπτική καθόλου αναμενόμενη ενω η πρώτη σου περνάει ενα ηλιοβασίλεμα πιο πολύ camera like και οχι κινητού που ανοίγει σκιες κ βάζει χρώμα μεσα .

 

Αλλα ρίξε κ άλλα δείγματα . Πιο νορμάλ . Γιατι τα παραπάνω ειναι ιδιαίτερη περίπτωση με τοση αντίθεση στο σκηνικό .

θα κανω καμια νυχτερινη εξορμηση και θα ανεβασω απλα δεν εχω αλλο να κανω καμια συγκριση οποτε δε θελω να χαλαω το νημα... Νομιζω υπαρχει αλλο νημα με φωτο χωρις συγκριση. Ευχαριστω για τις γνωμες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

εδω βαζε αν θες , κ μιλαμε για οτι θες . παιξε με τις ρυθμισεις , iso ταχυτητα κλειστρου , θα καταλαβεις τι κανουν . 

ο κανονας θελει οσο ανεβαινει το iso πεφτει η ποιοτητα , σε στατικα μπορεις να το αποφυγεις , σε κινηση οχι .

το κρατας σε χαμηλα επιπεδα μεγαλωνοντας χρονο κλειστρου . αυτα τα 2 κανουν το ιδιο πραγμα .

οσο ανεβαινει iso ανεβαινει κ η εκθεση φωτεινοτητα , οσο μεγαλωνει ο χρονος κλειστρου κ μενει ανοιχτο το ματι γινετε το ιδιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα το καλυψατε το θεμα ,σαν οδηγος ,πως να βγαζουμε καλες φωτογραφιες .

Οι περισσοτεροι παντως τραβανε στο αυτόματο για ευκολια ,δεν ξερουν πως να ψαξουν τις λειτουργιες κλπ..

11 ώρες πριν, Antretng είπε

OnePlus 7t gcam HDR+ enhanced (default shutter).

 

To έχεις δοκιμασει να το βαλεις στο HDR+ απλο ,νομιζω θα βγει καλύτερα η φωτο

Καποιες Gcam έχουν επιλογή σε απενεργοποιηση, να ορίζει μονο του ανοικτο το HDR ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fotia είπε

Μια χαρα το καλυψατε το θεμα ,σαν οδηγος ,πως να βγαζουμε καλες φωτογραφιες .

Οι περισσοτεροι παντως τραβανε στο αυτόματο για ευκολια ,δεν ξερουν πως να ψαξουν τις λειτουργιες κλπ..

To έχεις δοκιμασει να το βαλεις στο HDR+ απλο ,νομιζω θα βγει καλύτερα η φωτο

Καποιες Gcam έχουν επιλογή σε απενεργοποιηση, να ορίζει μονο του ανοικτο το HDR ...

Στα συγκεκριμένα κάδρα είναι πάντα καλύτερα με enhanced. Αν είναι χειρότερα τότε μάλλον θέλει λίγο πείραγμα στις ρυθμίσεις. Εννοείται πως δουλεύω και zsl αλλα αυτό το βαζω κυρίως όταν θέλω αστραπιαία ληψη (πχ οταν τραβαω το ανηψάκι μου). 

Επειδή τον εχω δουλεψει πολυ αυτο τον αισθητηρα (σε διαφορες συσκευες) δυσκολα να βελτιωθεί και άλλο χωρίς να χάσεις σε καποια σημεια. Δηλαδη απο ένα σημειο και μετα ειναι και λιγο υποκειμενικο (αναλόγως αν προτιμάς dr, λεπτομερια, χαμηλότερο θόρυβο, γρήγορο κλείστρο, ευκολία λήψης κλπ). Εγω συνήθως θέλω ευκολία λήψης, να ειναι point & shoot και σχετικά all around. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κάποιος το Samsung Galaxy A52s ας βγαλει μερικες φωτο να δούμε και στη νύχτα εννοειτε...και μια ερωτηση ποιο απο τα 2 θεωρείτε ότι είναι βγάζει καλυτερες φώτο νύχτα και μέρα το Samsung Galaxy A52s ή το Samsung Galaxy S20 fe;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atrwtos είπε

Αν έχει κάποιος το Samsung Galaxy A52s ας βγαλει μερικες φωτο να δούμε και στη νύχτα εννοειτε...και μια ερωτηση ποιο απο τα 2 θεωρείτε ότι είναι βγάζει καλυτερες φώτο νύχτα και μέρα το Samsung Galaxy A52s ή το Samsung Galaxy S20 fe;

Απο συγκριτικα που εχω δει το a52s με s20 fe 5g, καλύτερο ηταν το δεύτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, roginsky12 είπε

auto nokia 8.1

 

Ποια περιοχη ειναι η φωτο με την πλατεια ;  ...Ξερεις οι ωραιες μπαινουν και wallpaper ....

Κοκκινιζει ομως ,τουλαχιστον σε μενα , λιγο η φωτο σε οτι ειναι καφε χρωμα

Επεξ/σία από Fotia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2021 στις 7:21 ΜΜ, atrwtos είπε

Αν έχει κάποιος το Samsung Galaxy A52s ας βγαλει μερικες φωτο να δούμε και στη νύχτα εννοειτε...και μια ερωτηση ποιο απο τα 2 θεωρείτε ότι είναι βγάζει καλυτερες φώτο νύχτα και μέρα το Samsung Galaxy A52s ή το Samsung Galaxy S20 fe;

ψαχνω κιεγω μέρες να βρω νυχτερινές από το a52s γιατί είμαι στο ίδιο δίλημμα με σένα. δεν μπορώ να βρω πουθενά φωτογραφίες από το α 52s. στο ίντερνετ σε βαθμολογίες έχουν το s 20 fe καλύτερο , αλλά στην πράξη που τα έιδα δίπλα δίπλα σε ένα κατάστημα media markt το a52s μου άρεσε πιο πολύ , k selfie και πίσω κάμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...