Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω από φωτογραφίες, αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον να προσπαθήσω να συγκρίνω τα κινητά που έχω. Τα έβαλα όλα σε 16:9 αυτόματη ρύθμιση, HDR όπου υπάρχει, και πάτησα πάνω στο κέντρο περίπου του δέντρου για να εστιασω.

Βεβαια μετά για να τα ανεβάσω τα έστειλα μέσω messenger και προφανώς η ανάλυση και η ποιότητα αλλοιώθηκε. (Edit: τις άλλαξα. Τις ανέβασα στο flickr).

 

Σας φαίνεται καθόλου ενδιαφερον; κάποια παρατηρηση; 

(Edit2: μεγάλο λάθος με το S21u που του είχα βάλει tempered glass πάνω στις καμερες...  Οι σωστές φωτο πιο κατω)

 

20211127_210148 20211127_211249 20211127_212155 20211127_214634 01F4CBD8-05F2-44DE-AE27-EC0237574F2E

ΥΓ. Οκ τα ανέβασα από flickr

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από sattack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sattack είπε

Δεν ξέρω από φωτογραφίες, αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον να προσπαθήσω να συγκρίνω τα κινητά που έχω. Τα έβαλα όλα σε 16:9 αυτόματη ρύθμιση, HDR όπου υπάρχει, και πάτησα πάνω στο κέντρο περίπου του δέντρου για να εστιασω.

Βεβαια μετά για να τα ανεβάσω τα έστειλα μέσω messenger και προφανώς η ανάλυση και η ποιότητα αλλοιώθηκε. 

Σας φαίνεται καθόλου ενδιαφερον; κάποια παρατηρηση; 

received_434218688101607.jpeg

received_405387264618825.jpeg

received_621640482524276.jpeg

received_632068871162198.jpeg

received_1222449648249477.jpeg

Εδώ θα είναι καλύτερα να τις ανεβάσεις https://www.flickr.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου σπάσε τα νεύρα λίγο το Flickr αλλά τα κατάφερα. 

Τώρα δεν ξέρω αν έκανα κάποιο λάθος στις ληψεις, κάποιες είναι πιο φωτεινές από τις αλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του s21u ειναι η καλυτερη κ ακολουθουν το 52 κ το iphone , με διαφορα εχει δωσει παραπανω σε ολα τα σημεια , λεπτομερεια δυναμικο ευρος αντιθεση κ χρωμα . αλλα τετοια σκηνικα δεν θελουν hdr , χανουν πληρως την ατμοσφαιρα της εικονας . το hdr ειναι η μαστιγα της φωτογραφιας στις μερες μας .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι; δεν έχω γνώσεις φωτογραφιας, νόμιζα ότι το HDR βοηθάει. 

Βρίσκεις ότι του S21ultra είναι η καλυτερη; Να σου πω, εγώ δεν ξερω τι πρέπει να κοιτάξω και φοβόμουν μήπως είναι χειρότερη κι απο το Α52 και το παλιό ΧS Max! Όχι λες, ε; 

Επίσης δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος με το flickr. Στο κινητό μου κάνω zoom στη φώτο και βλέπω πολύ περισσότερη λεπτομέρεια. Προφανώς ακόμα και στο flickr τις ανέβασε τις φώτο χάνοντας ποιότητα.

Τελος, στο s21ultra έχω βάλει ένα tempered glass όχι μόνο μπροστά, αλλά και ενα 2ο μικρό πίσω επάνω στις καμερες, και αναρωτιέμαι αν αυτό μειώνει καθόλου την ποιότητα των φώτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sattack είπε

Ναι; δεν έχω γνώσεις φωτογραφιας, νόμιζα ότι το HDR βοηθάει. 

Βρίσκεις ότι του S21ultra είναι η καλυτερη; Να σου πω, εγώ δεν ξερω τι πρέπει να κοιτάξω και φοβόμουν μήπως είναι χειρότερη κι απο το Α52 και το παλιό ΧS Max! Όχι λες, ε; 

Επίσης δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος με το flickr. Στο κινητό μου κάνω zoom στη φώτο και βλέπω πολύ περισσότερη λεπτομέρεια. Προφανώς ακόμα και στο flickr τις ανέβασε τις φώτο χάνοντας ποιότητα.

Τελος, στο s21ultra έχω βάλει ένα tempered glass όχι μόνο μπροστά, αλλά και ενα 2ο μικρό πίσω επάνω στις καμερες, και αναρωτιέμαι αν αυτό μειώνει καθόλου την ποιότητα των φώτο. 

το hdr ειναι μονο για μερα σε σκηνες με υψηλη αντιθεση.

απ 'οτι βλεπω το s21u πρεπει να εχει ανοιξει το night mode ενω το iphone οχι

επομενως η ολη συγκριση ειναι λιγο ατοπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το τζαμι πίσω κ να ενοχλεί , για αυτο ισως η θαμπαδα στην εικονα του ultra . 

Η λαμπα απέναντι την προκάλεσε , με σκέτο τον φακό ισως κ να μην υπήρχε .

Είναι ανώτερη του ultra σίγουρα , δες τα χρώματα . 

Ολα τους εχουν περισσότερη διαβάθμιση , ειναι σαφέστατα πιο γεμάτη εικόνα . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικά μου μάτια το iPhone είναι το καλύτερο και ακολουθεί το Α52. Για το hdr+ ισχυει ότι προείπαν. Μόνο για πολύ συγκεκριμένες φώτο αλλιώς προσθέτει μια αφύσικη αίσθηση στην φωτογραφία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sattack είπε

 

Τελος, στο s21ultra έχω βάλει ένα tempered glass όχι μόνο μπροστά, αλλά και ενα 2ο μικρό πίσω επάνω στις καμερες, και αναρωτιέμαι αν αυτό μειώνει καθόλου την ποιότητα των φώτο. 

ναι επηρεαζει.. βγαλτο και ξαναδοκίμασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@georgerapp  @billthes  είχατε δίκιο.

πωπω, μεγάλη βλακεια μου! Έβαλα κατευθείαν το "προστατευτικο" τζαμακι χωρίς να το δοκιμάσω και μου καταστρέφει τις φώτο...

Εδώ κανονικά οι φώτο του S21ultra σε auto και σε night mode:

20211128_190043

 

20211128_190155

 

 

 

Για το HDR δεν βρήκα πως να το τσεκάρω.

Από τα settings λέει "auto HDR" αλλά δεν βλέπω καμμια διαφορά όταν το βάζω on/off

Όταν πατάω για focus και μου βγάζει ένα κυκλάκι και απο κατω εναν ήλιο οπου αν το πειράξω +/- αυξομειώνει τη φωτεινότητα, αυτό έχει σχέση με το HDR?

Screenshot_20211128-190256_Camera.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , εχουν επενδύσει πολλα λεφτά σε αυτα τα γυαλιά μπροστά απο τους φακούς , να μην γίνεται διάθλαση απο το φως κ να εχουν όση ευκρίνεια μπορούν . 

Εσυ τους πηγές δεκαετίες πίσω στην εξέλιξη με αυτο που κόλλησες από πάνω !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2021 στις 8:10 ΜΜ, sattack είπε

@georgerapp  @billthes  είχατε δίκιο.

πωπω, μεγάλη βλακεια μου! Έβαλα κατευθείαν το "προστατευτικο" τζαμακι χωρίς να το δοκιμάσω και μου καταστρέφει τις φώτο...

Εδώ κανονικά οι φώτο του S21ultra σε auto και σε night mode:

 

 

σαφέστατα πολύ ανώτερο αποτέλεσμα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...