Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Balantakos είπε

^ Σχετικα με το adobe lightroom και το raw support, αν και τα εχω ψαξει στην λιστα δεν ειδα το Huawei P20.

Ο λογος που ψαχνω κινητο με ενα σωστο RAW support και τιμια camera app με updates (χωρις να μπλεξω με 3rd party apps και ροοτ και ιστοριες),

ειναι για να ασχοληθω λιγο με το lightroom (εντελως ερασιτεχνικα) μεχρι να παρω μια καμερα,

ετσι και αλλιως χρειαζομαι αλλαγη κινητου, οποτε κοιταω να τα συνδυασω αυτα τα 2..

Π.χ το Mi A2 που εχει και μια λογικη τιμη , δεν τραβαει raw, και το app της καμερας απλα δεν μου κανει κλικ..(εχω redmi note 4 τωρα).

Κοίταξε το OnePlus 6.

Στην λειτουργία pro έχει raw

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα... Θα πρέπει να είναι το πρώτο μου ποστ στο insomnia... Είμαι καλεσμένος εδώ από φίλους και θα ήθελα να ανεβάσω καμία 10αρια φωτογραφίες από P20 PRO, 2 πανόραμα και 3 βίντεο slow motion 960f... Δεν ξέρω αν πρέπει να τα βάλω όλα μαζί... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα... Θα πρέπει να είναι το πρώτο μου ποστ στο insomnia... Είμαι καλεσμένος εδώ από φίλους και θα ήθελα να ανεβάσω καμία 10αρια φωτογραφίες από P20 PRO, 2 πανόραμα και 3 βίντεο slow motion 960f... Δεν ξέρω αν πρέπει να τα βάλω όλα μαζί... 

Καλησπέρα. Για να μην γίνεται ο χαμός που γίνεται σε άλλα forums έχουμε συμφωνήσει ότι το να μπαίνουν φωτογραφίες σε πολλαπλά post δεν βολεύει αφενως γιατί χάνεσαι και αφετέρου γιατί καταλήγουμε να αλληλοκαπελωνομαστε. Άλλωστε ακόμα και οι ίδιες σου οι φωτογραφίες περνάνε απαρατήρητες αν σε μια μέρα έχεις πολλαπλά post με φωτογραφίες.

Οπότε προτιμάμε ένα post με φωτογραφίες την ημέρα. Αν θες μπορείς να το σπάσεις σε περισσότερες μέρες. Αν δεις για παράδειγμα του u11 που έβαλα απο τις διακοπές μου λίγο πιο πίσω το έσπασα σε posts 2 ημερων ;). Ή όταν κάναμε ένα mega συγκριτικό μεταξύ 5 συσκευών, ανεβασαμε τις φωτογραφίες σε 4 posts (ένα την ημέρα).

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανοητό... Ας βάλω έτσι κάτι για ξεκίνημα αν και θα συνεχίσω με νέες λήψεις και μόνο... Όποιος δεν θα έχει δει παλιά συγκριτικά με ίδιες φωτογραφίες από Mate 10, Note8, s9+ & p20 pro απλά το ζητάει και ανεβάζω όσο το δυνατόν πιο ουσιαστικές και λιγότερες. 

Πανόραμα Auto

Huawei p20 pro AUTO by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]43072914205_3abfae2ce0_c.jpg
Huawei p20 pro AUTO by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

Huawei p20 pro AUTO by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]43259813934_38a8f717f0_c.jpg
Huawei p20 pro AUTO by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Huawei p20 pro slow motion 960f
43930068172_deb8cbe7eb_z.jpgHuawei p20 pro slow motion 960f by GumJd tsiglas, on Flickr"]
43930074162_97957265ab_z.jpgHuawei p20 pro slow motion 960f by GumJd tsiglas, on Flickr"]
43259846184_71e1ba4a8b_z.jpgHuawei p20 pro slow motion 960f by GumJd tsiglas, on Flickr"]

Επεξ/σία από tsiglas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Κατανοητό... Ας βάλω έτσι κάτι για ξεκίνημα αν και θα συνεχίσω με νέες λήψεις και μόνο... Όποιος δεν θα έχει δει παλιά συγκριτικά με ίδιες φωτογραφίες από Mate 10, Note8, s9+ & p20 pro απλά το ζητάει και ανεβάζω όσο το δυνατόν πιο ουσιαστικές και λιγότερες. 

Πανόραμα Auto

Huawei p20 pro AUTO by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]43072914205_3abfae2ce0_c.jpg
Huawei p20 pro AUTO by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

Huawei p20 pro AUTO by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]43259813934_38a8f717f0_c.jpg
Huawei p20 pro AUTO by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Huawei p20 pro slow motion 960f
43930068172_deb8cbe7eb_z.jpgHuawei p20 pro slow motion 960f by GumJd tsiglas, on Flickr"]
43930074162_97957265ab_z.jpgHuawei p20 pro slow motion 960f by GumJd tsiglas, on Flickr"]
43259846184_71e1ba4a8b_z.jpgHuawei p20 pro slow motion 960f by GumJd tsiglas, on Flickr"]

Από πού είσαι αν επιτρέπεται γιατί βλέπω γνωστά μέρη στις φωτογραφίες που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsiglas είπε

Αθήνα αλλά οι φωτογραφίες είναι από εξοχικό στην Δροσιά, Χαλκίδα 

Αα οκ γιατί είδα το Ειρήνης και Φιλίας και το Πασαλιμάνι (Τουρκολίμανο)και υπέθεσα ότι είσαι από εκεί.

Στη Δροσιά έχω πάει πολύ παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καποιον παιδια που δε προκειται να ασχοληθει ποτε με manual ρυθμισεις κλπ.. φωτος στο αυτοματο παντα...

ποιο ειναι το καλυτερο τηλ για φωτος/βιντεο

samsung s9+ η huawei p20 pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση... Ερώτημα που απασχολεί ακόμη και όσους έχουν ταυτόχρονα και τις 2 συσκευές... Εγώ πάντως είχα s9+, το άλλαξα με P20 PRO, ξανά πήρα S9+ και τελικά κλείδωσα στο P20 pro... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Balantakos είπε

^ Σχετικα με το adobe lightroom και το raw support, αν και τα εχω ψαξει στην λιστα δεν ειδα το Huawei P20.

Ο λογος που ψαχνω κινητο με ενα σωστο RAW support και τιμια camera app με updates (χωρις να μπλεξω με 3rd party apps και ροοτ και ιστοριες),

ειναι για να ασχοληθω λιγο με το lightroom (εντελως ερασιτεχνικα) μεχρι να παρω μια καμερα,

ετσι και αλλιως χρειαζομαι αλλαγη κινητου, οποτε κοιταω να τα συνδυασω αυτα τα 2..

Π.χ το Mi A2 που εχει και μια λογικη τιμη , δεν τραβαει raw, και το app της καμερας απλα δεν μου κανει κλικ..(εχω redmi note 4 τωρα).

Σε τι format βγαζει το P20 τα raw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...