Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Τώρα για μέρα όπως είπα στην αρχή είμαι φανατικά κατά της οποιαδήποτε επεξεργασίας.

Πόσο μάλλον οταν τραβάς πρόσωπα. Έχω αλλάξει τοσα κινητά... την φυσικότητα και λεπτομέρια που πιάνει στα πρόσωπα δεν την έχω βρει σε άλλο κινητο. 

Συμφωνω γενικά με τις επιλογές που έκανες. Απλά μιας και έτυχε να τραβήξω αυτά τα κάδρα ΚΑΙ με gcam, είπα ευκαιρία να τα βάλω συγκριτικό. :)

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Antretng είπε

Πόσο μάλλον οταν τραβάς πρόσωπα. Έχω αλλάξει τοσα κινητά... την φυσικότητα και λεπτομέρια που πιάνει στα πρόσωπα δεν την έχω βρει σε άλλο κινητο. 

Συμφωνω γενικά για με τις επιλογές που έκανες. Απλά μιας και έτυχε να τραβήξω αυτά τα κάδρα ΚΑΙ με gcam, είπα ευκαιρία να τα βάλω συγκριτικό. :)

@Antretng

Ποια εκδοση gcam εχεις βαλει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, audakias72 είπε

@Antretng

Ποια εκδοση gcam εχεις βαλει??

Την τελευταια του urikill. Στις ημερήσιες και δεύτερη νυχτερινή (δηλαδή τέταρτη στο συνολο) ειχα model nexus 6p.

Στις άλλες δυο νυχτερινές (δηλαδή τρίτη και πέμπτη) είχα model pixel 2xl. 

Η διαφορά των 2 model ειναι κυρίως στο noise reduction (πιο επιθετικό του pixel 2xl) και στη θερμοτητα (του nexus ειναι πιο θερμό). 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Antretng είπε

Την τελευταια του urikill. Στις ημερήσιες και δεύτερη νυχτερινή (δηλαδή τέταρτη στο συνολο) ειχα model nexus 6p.

Στις άλλες δυο νυχτερινές (δηλαδή τρίτη και πέμπτη) είχα model pixel 2xl. 

Η διαφορά των 2 model ειναι κυρίως στο noise reduction (πιο επιθετικό του pixel 2xl) και στη θερμοτητα (του nexus ειναι πιο θερμό). 

@Antretng

Σ ευχαριστώ πολύ θα την δοκιμάσω!😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, giorgsisp είπε

Mi 8 stock camera auto

29136355037_05ebeef35b_z.jpgIMG_20180813_041655 by giorgos ioannidis, on Flickr

Δεν ξερω αλλα δεν εχω εντυπωσιαστεί με την καμερα του Μ8....σε αντιθεση με την καμερα του ΜΙΜΙΧ 2S...αν και εκει δεν εχω δει ακομα τοσο σκοτεινες.

Ειδα και τις υπολοιπες που εχεις στο flickr ...η' πολύ θορυβο η' καμενα φωτα...δεν ξερω ετσι μου φαινεται εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Δεν ξερω αλλα δεν εχω εντυπωσιαστεί με την καμερα του Μ8....σε αντιθεση με την καμερα του ΜΙΜΙΧ 2S...

Ίδιες κάμερες έχουν.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποια στιγμη θα το πιάσω και γω το Mi8 στο χέρι και θα το τεστάρω. Παρόλα αυτά να πω οτι του Γιωργου ειναι πολύ ζόρικες. Η άλλη νυχτερινη που ειχε βάλει ειχε υπερεκθεση και για αυτό όλος αυτός ο θόρυβος. 

Τεσπα. Πάρτε και μια απο HTC U11 (gcam) με πρόσωπα. Πραγματικά ήταν πολύ σκοτεινά. Για να καταλάβετε τις συνθηκες σας βάζω την ίδια απο redmi note 5 αφου το iso με hdr+ δεν ειναι ασφαλές για συμπεράσματα (δεν τραβηξα με στοκ του u11 απλά έτυχε να βγάλω την ίδια και απο το redmi note 5). Πρώτα U11

HTC U11 (gcam)

29133815897_5b6ffc1d06_z.jpgIMG_20180814_001958 by Andreas L., on Flickr

Redmi Note 5 (stock auto)

30222247518_51757ae9a0_z.jpgIMG_20180814_002434 by Andreas L., on Flickr

 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Antretng είπε

Καποια στιγμη θα το πιάσω και γω το Mi8 στο χέρι και θα το τεστάρω. Παρόλα αυτά να πω οτι του Γιωργου ειναι πολύ ζόρικες. Η άλλη νυχτερινη που ειχε βάλει ειχε υπερεκθεση και για αυτό όλος αυτός ο θόρυβος. 

Τεσπα. Πάρτε και μια απο HTC U11 (gcam) με πρόσωπα. Πραγματικά ήταν πολύ σκοτεινά. Για να καταλάβετε τις συνθηκες σας βάζω την ίδια απο redmi note 5 αφου το iso με hdr+ δεν ειναι ασφαλές για συμπεράσματα (δεν τραβηξα με στοκ του u11 απλά έτυχε να βγάλω την ίδια και απο το redmi note 5). Πρώτα U11

HTC U11 (gcam)

29133815897_5b6ffc1d06_z.jpgIMG_20180814_001958 by Andreas L., on Flickr

Redmi Note 5 (stock auto)

30222247518_51757ae9a0_z.jpgIMG_20180814_002434 by Andreas L., on Flickr

Βάλε και με gcam το redmi note 5..σε αυτό τον φωτισμό που έχεις θα έχεις εφάμιλλο αποτελεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, georsev είπε

Βάλε και με gcam το redmi note 5..σε αυτό τον φωτισμό που έχεις θα έχεις εφάμιλλο αποτελεσμα...

Καλύτερη από τη στοκ του rn5 ισως, εφάμιλλο με τίποτα. :)

Όπως και να χει, δεν το βαλα για σύγκριση αλλά για να δειξω τις συνθήκες μιας και το iso του hdr+ δεν λέει πολλά για το φωτισμό.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, georsev είπε

Η στοκ νομιζω ειναι κουνημένη. 

Edit: Ειναι σιγουρα κουνημενη. Δες το τέλος του τοιχου πριν την πορτα όπως και τη κάσα της πόρτας. Η στοκ εχει κουνηθει. Διαφορετικά στη λεπτομέρια θα ειχαν μικρότερη διαφορά. Αλλά σίγουρα η gcam στα χρώματα δεν πιάνετε.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Antretng είπε

Η στοκ νομιζω ειναι κουνημένη. 

Edit: Ειναι σιγουρα κουνημενη. Δες το τέλος του τοιχου πριν την πορτα όπως και τη κάσα της πόρτας. Η στοκ εχει κουνηθει. Διαφορετικά στη λεπτομέρια θα ειχαν μικρότερη διαφορά. Αλλά σίγουρα η gcam στα χρώματα δεν πιάνετε.

Αλλά 3 παράδειγματα αλλά η πάνω δεν είναι κουνημενη απλά δεν μπορούσε να εστιάσει λόγο ότι ήταν πολύ σκοτεινά...τέλος πάντων δεν συγκρίνω τα κινητά απλά ήταν αδικημένο το παράδειγμα που ανεβασες και φυσικά δεν συγκρίνονται τα 2 κινητά..το ένα προηγούμενη ναυαρχίδα το άλλο φετινό mid range.Αποτι βλέπω αυτά που ανέβασα μάλλον τα έχει συμπιέσει γιατί είναι λίγο ψιλοχαλια σπίτι τις έχω εγώ τις φωτο

https://imgur.com/a/d9KQR3m

Επεξ/σία από georsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...