Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, GianniSM είπε

Δεν μας λες συσκευή όμως...

Αν μπεις μέσα στην φωτογραφία λέει....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, GianniSM said:

Δεν μας λες συσκευή όμως...

Αφου τα λέει μέσα αν πατήσεις στις φωτο. 

40 minutes ago, saruman123 said:

Αν μπεις μέσα στην φωτογραφία λέει....

Πρόλαβε ο Saruman :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsiglas είπε

Σε ". dng" 7280 X 5456 περίπου 80mb.

Τα dng αρχεια ειναι το raw format της adobe. Υποστηριζονται σιγουρα σε ολες τις συσκευες αφου ειναι native format της ιδιας της adobe και δεν χρειαζεται ενημερωση κωδικα απο καποιον αλλο εκτος της adobe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nikostz9 είπε

για καποιον παιδια που δε προκειται να ασχοληθει ποτε με manual ρυθμισεις κλπ.. φωτος στο αυτοματο παντα...

ποιο ειναι το καλυτερο τηλ για φωτος/βιντεο

samsung s9+ η huawei p20 pro?

Κι εγω ειχα S9+ οπως και ολες τις προηγουμενες ναυαρχιδες της Samsung , αλλαξα σε P20 PRO και δεν υπαρχει επιστροφη!!;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tsiglas είπε

Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση... Ερώτημα που απασχολεί ακόμη και όσους έχουν ταυτόχρονα και τις 2 συσκευές... Εγώ πάντως είχα s9+, το άλλαξα με P20 PRO, ξανά πήρα S9+ και τελικά κλείδωσα στο P20 pro... 

 

2 ώρες πριν, audakias72 είπε

Κι εγω ειχα S9+ οπως και ολες τις προηγουμενες ναυαρχιδες της Samsung , αλλαξα σε P20 PRO και δεν υπαρχει επιστροφη!!;)

 

οποτε στο αυτοματο καταλήγουμε οτι το p20 pro βγαζει καλύτερες φωτος σωστα;

 

στο video 4k φανταζομαι βεβαια υπερτερει το s9+ λογω ois

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nikostz9 είπε

οποτε στο αυτοματο καταλήγουμε οτι το p20 pro βγαζει καλύτερες φωτος σωστα;

στο video 4k φανταζομαι βεβαια υπερτερει το s9+ λογω ois

Βασικά όποιον και να ρωτήσεις για το ποιο έχει καλύτερη κάμερα, το πιο πιθανό είναι να σου απαντήσει βάσει των προτιμήσεων του. Για παράδειγμα εμένα δεν μου αρέσει το επιθετικό noise reduction και sharpening που κάνει το p20 pro.

Οπότε θα σου πρότεινα γενικά να δεις δείγματα και να διαλέξεις βάσει τι προτιμάς περισσότερο.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Antretng είπε

Βασικά όποιον και να ρωτήσεις για το ποιο έχει καλύτερη κάμερα, το πιο πιθανό είναι να σου απαντήσει βάσει των προτιμήσεων του. Για παράδειγμα εμένα δεν μου αρέσει το επιθετικό noise reduction και sharpening που κάνει το p20 pro.

Οπότε θα σου πρότεινα γενικά να δεις δείγματα και να διαλέξεις βάσει τι προτιμάς περισσότερο.

ακριβως.. είναι και πως αρέσει στον καθένα. ας πούμε έμενα του iphone μου φαίνονται πανέμορφες. φυσικές χωρίς ψηφιακή επεξεργασία και sharpening πολύ.

της κοπέλας μου το honor 10 μου φαίνονται οι φωτό πολύ πουσαρισμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

ακριβως.. είναι και πως αρέσει στον καθένα. ας πούμε έμενα του iphone μου φαίνονται πανέμορφες. φυσικές χωρίς ψηφιακή επεξεργασία και sharpening πολύ.

της κοπέλας μου το honor 10 μου φαίνονται οι φωτό πολύ πουσαρισμενες

Μου αρέσουν και μένα οι ημερήσιες των iphone. Φυσικές με πραγματική λεπτομέρια. Σε άλλους πάλι αρέσουν πιο eye candy φωτογραφίες. Αλλά να πω ότι sharpening, noise reduction, contrast κλπ μπορείς να κάνεις και μόνος σου με επεξεργασια. Όχι όμως το ανάποδο.

Επειδή με το κινητό τραβάω κυρίως ανθρώπους, είναι σημαντικό για μένα να κρατάει ψηλά τη λεπτομέρια καθώς και τη φυσικότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikostz9 είπε

οποτε στο αυτοματο καταλήγουμε οτι το p20 pro βγαζει καλύτερες φωτος σωστα;

στο video 4k φανταζομαι βεβαια υπερτερει το s9+ λογω ois

Συμφωνώ εν μέρη με τα παιδιά παραπάνω.... Σε ότι αφορά indoor φωτογραφίες ή σκοτεινές ή βραδυνές θεωρώ ότι το P20 PRO ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει το 2018 και ίσως να δούμε κάποια διαφορά με τον ερχομό του s10 που φημολογείται ότι θα έρθει με 3 κάμερες. Αλλιώς ο επόμενος νικητής θα είναι το Mate 20 και μετά το P30....

Αυτό δεν το λέω έτσι για να το πω είχα και τις 2 συσκευές και το P20 PRO σε τέτοιες καταστάσεις απλά κάνει την νύχτα μέρα στο αυτόματο χωρίς τρίποδο με ή χωρίς night mode. Εκτός βέβαια και αν είσαι από αυτούς που λατρεύουν τη φυσικότητα της νύχτας και την σωστή αποτύπωση του σκότους (γελάει ο κόσμος)

 

Τώρα ότι αφορά τις ημερήσιες φωτογραφίες ναι με το ΑΙ ανοιχτό παίρνεις φωτογραφίες που είναι πιο κοντά σε καρτ ποστάλ αλλά με πολύ καλό-εντυπωσιακό αποτέλεσμα και εξαιρετική λεπτομέρεια. Αν δεν ασχολείσαι με την φωτογραφία επαγγελματικά ή από χόμπι και δείξεις τις φωτογραφίες σε οποιονδήποτε να είσαι σίγουρος ότι και το 100% θα διαλέξει τις φωτογραφίες με ΑΙ ανοιχτό και σε σχέση με το απενεργοποιημενο και σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη συσκευή. 

Απενεργοποιωντας το ΑΙ οι φωτογραφίες είναι πλέον φυσικότατες αλλά ταυτόχρονα και εξαιρετικές... Σε δικές μου δοκιμές την ημέρα στις 100 φωτογραφίες που τραβιξα με s9+ και p20 pro χωρίς ΑΙ τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ κοντά σχεδόν ίδια απλά στο 60% το P20 είχε ή έμοιαζε να έχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια και ευκρίνεια από άκρη σε άκρη

Ότι αφορά selfie και βίντεο εδώ νικητής ξεκάθαρα το s9+.... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται τι εννοείς νυχτερινές. Αν εννοείς σκοτάδια τότε ναι όντως γελάει ο κόσμος ότι συσκευή και αν είναι. Αν όμως μιλάμε για λιγότερο σκοτεινές νυχτερινές (πχ φωτισμένοι δρόμοι, πλατιες, indoor κλπ) δηλαδη απλες καθημερινές φωτογραφίες που τραβάμε, τότε η διαφορά σε φυσικότητα είναι κάτι παραπάνω από υπαρκτή. Και αυτό το καταλαβαίνεις με το που τραβήξεις πρόσωπα. Και δεν μιλάω μόνο για νυχτερινές αλλά γενικοτερα.

Κατά τα άλλα εξαρτάται και τι είδους φωτογραφίας σου αρέσει να τραβάς καθώς και τα φωτογραφικά σου γούστα :) . Υπάρχουν κάμερες για όλα τα γούστα. ;) Εγω το μόνο που λέω είναι ότι επειδη διαφέρουν τόσο τα γούστα μας όσο και το είδος της φωτογραφίας που τραβάμε ότι καλό θα ήταν να δει ο ίδιος δείγματα. Αλλιώς ο καθένας το δικό του "σπίτι" θα παινεψει (και λογικό αφού ο καθένας κατέληξε στη συσκευή του βάσει των προτιμήσεων του).

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Συμφωνώ εν μέρη με τα παιδιά παραπάνω.... Σε ότι αφορά indoor φωτογραφίες ή σκοτεινές ή βραδυνές θεωρώ ότι το P20 PRO ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει το 2018 και ίσως να δούμε κάποια διαφορά με τον ερχομό του s10 που φημολογείται ότι θα έρθει με 3 κάμερες. Αλλιώς ο επόμενος νικητής θα είναι το Mate 20 και μετά το P30....

Αυτό δεν το λέω έτσι για να το πω είχα και τις 2 συσκευές και το P20 PRO σε τέτοιες καταστάσεις απλά κάνει την νύχτα μέρα στο αυτόματο χωρίς τρίποδο με ή χωρίς night mode. Εκτός βέβαια και αν είσαι από αυτούς που λατρεύουν τη φυσικότητα της νύχτας και την σωστή αποτύπωση του σκότους (γελάει ο κόσμος)

Τώρα ότι αφορά τις ημερήσιες φωτογραφίες ναι με το ΑΙ ανοιχτό παίρνεις φωτογραφίες που είναι πιο κοντά σε καρτ ποστάλ αλλά με πολύ καλό-εντυπωσιακό αποτέλεσμα και εξαιρετική λεπτομέρεια. Αν δεν ασχολείσαι με την φωτογραφία επαγγελματικά ή από χόμπι και δείξεις τις φωτογραφίες σε οποιονδήποτε να είσαι σίγουρος ότι και το 100% θα διαλέξει τις φωτογραφίες με ΑΙ ανοιχτό και σε σχέση με το απενεργοποιημενο και σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη συσκευή. 

Απενεργοποιωντας το ΑΙ οι φωτογραφίες είναι πλέον φυσικότατες αλλά ταυτόχρονα και εξαιρετικές... Σε δικές μου δοκιμές την ημέρα στις 100 φωτογραφίες που τραβιξα με s9+ και p20 pro χωρίς ΑΙ τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ κοντά σχεδόν ίδια απλά στο 60% το P20 είχε ή έμοιαζε να έχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια και ευκρίνεια από άκρη σε άκρη

Ότι αφορά selfie και βίντεο εδώ νικητής ξεκάθαρα το s9+.... 

Θα συμφωνήσω σε πολλά με τον φίλο tsigla και θα προσθέσω τα παρακάτω.Κατ αρχήν είναι τελείως διαφορετικό να έχεις ένα τηλέφωνο σαν το p20 pro στα χέρια σου στην καθημερινότητα και να το ζεις την κάθε στιγμή, από το να διαβάσεις ένα τεστ και να συγκρίνεις φωτογραφιες σε κάποιο site.

Έχω περάσει σχεδόν όλες τις ναυαρχίδες από Samsung,lg,htc κλπ και ήταν η πρώτη φορά που έπιασα τηλεφωνο στα χέρια μου και με πραγματικά με εξέπληξε.

 Το AI του είναι φανταστικό όχι βέβαια αλάνθαστο αλλά κάθε φορά που βγάζεις φωτογραφία λες "καλά κάποιος μου κάνει πλάκα εδω" με την ποιότητα του σε όλες τις συνθήκες.

Σε μέρα απλά σκοτώνει,ακομα και σε κόντρα ήλιο,ακομα και στις πιο δύσκολες σκηνές με φουλ contrast αλλα όπως και σε χαμηλό φωτισμό!Το bokeh του στα πορτραίτα είναι με διαφορά από τον δεύτερο, και το ζουμ του απλα αξεπέραστο αφού χρησιμοποιεί τις 2 κάμερες για το range του zoom των 8MP και 40 MP.

Ολ αυτά καταφέρνει και τα υλοποιεί τόσο απλά η Huawei, προσφέροντας μια μοναδική φωτογραφική εμπειρία ακόμα και στον πιο απλό χρηστη.

Τέλος το UI της φιλικότερο από ποτέ σε κερδιζει απ την πρώτη στιγμη κάνοντας της ζωή σου εύκολη.

Είχα στην κατοχή μου τελευταία ένα s9  plus,πήγα σε p20 pro και έχω και ένα HTC u11.

Το u11 το πήρα γιατί πάντα αγαπουσα την htc αλλά πιστέψτε με έχοντας χρησιμοποιήσει το p20 pro πλέον μου φαίνεται λίγο, οπότε το έβαλα αγγελία.

Ελπίζω σε επόμενα ποστ μου να καταφέρω  Ν ανεβάσω περισσότερες φωτός από το p20 pro για να δείτε τι εννοώ.Προς το παρόν ένα πορτραίτο της αγαπημένης μου θείας με AI!😉

IMG_20180714_200609.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

43943992611_1e9175ec54_o.jpgGalaxy S9 by Βασίλης, on Flickr

 

42082845270_9e35e8e6fa_o.jpgGalaxy S9 by Βασίλης, on Flickr

42814135774_6144f70a96_o.jpgGalaxy S9 by Βασίλης, on Flickr

 

28763934647_d3f6b683db_o.jpgGalaxy S9 by Βασίλης, on Flickr

Επεξ/σία από UsualSuspect__
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...