Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια.
Θελω να κανω μια ερωτηση.
Επειδη σκεφτομαι να αγορασω το note 9, (κατοχος Samsung Note 4) υπαρχει δυνατοτητα να μπορεις να ρυθμισεις ταχυτητα κλειστρου, long exposure  κλπ;
Ρωταω γιατι ξερω οτι εχει ιδια καμερα με το S9+. Σωστα;

Θελω να πω, για βραδινες φωτογραφιες (lightrails) ειναι εφικτο; Αν βαλω ND φιλτρο ποσο θα κατεβει το κλειστρο;
Επειδη διαβασα ολο το θρεντ απο την αρχη, αυτο που με εχει εντυπωσιασει περισσοτερο ειναι το U11 αλλα και το long exposure του huawei ηταν πολυ καλο! Σου ανοιγει αλλους δρομους.

Δε θα σκεφτω για αγορα αλλου κινητου, γιατι εχω καταληξει στο note 9 λογω pen.
Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Καλημερα παιδια.
Θελω να κανω μια ερωτηση.
Επειδη σκεφτομαι να αγορασω το note 9, (κατοχος Samsung Note 4) υπαρχει δυνατοτητα να μπορεις να ρυθμισεις ταχυτητα κλειστρου, long exposure  κλπ;
Ρωταω γιατι ξερω οτι εχει ιδια καμερα με το S9+. Σωστα;

Θελω να πω, για βραδινες φωτογραφιες (lightrails) ειναι εφικτο; Αν βαλω ND φιλτρο ποσο θα κατεβει το κλειστρο;
Επειδη διαβασα ολο το θρεντ απο την αρχη, αυτο που με εχει εντυπωσιασει περισσοτερο ειναι το U11 αλλα και το long exposure του huawei ηταν πολυ καλο! Σου ανοιγει αλλους δρομους.

Δε θα σκεφτω για αγορα αλλου κινητου, γιατι εχω καταληξει στο note 9 λογω pen.
Σας ευχαριστω.

Καλησπέρα. Το s9+ έχει σίγουρα manual mode. Δεν θυμάμαι πόσα sec φτάνει το κλειστρο βέβαια, αλλά σίγουρα είναι άνω των 10 sec.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Balantakos said:

Stock camera app:

Huawei -> Το καλυτερο app για μενα πλεον (απο οτι εχω ψαξει), πολλες επιλογες..

Xiaomi -> Το χειροτερο app που υπαρχει νομιζω και δεν τραβαει raw...(εχω xiaomi κινητο).

Samsung -> Δεν ξερω, αλλα σιγουρα τραβανε raw τα flagship.

Το stock app του S9 τραβάει raw πάντως. 

2 hours ago, GoMaR said:

Καλημερα παιδια.
Θελω να κανω μια ερωτηση.
Επειδη σκεφτομαι να αγορασω το note 9, (κατοχος Samsung Note 4) υπαρχει δυνατοτητα να μπορεις να ρυθμισεις ταχυτητα κλειστρου, long exposure  κλπ;
Ρωταω γιατι ξερω οτι εχει ιδια καμερα με το S9+. Σωστα;

Θελω να πω, για βραδινες φωτογραφιες (lightrails) ειναι εφικτο; Αν βαλω ND φιλτρο ποσο θα κατεβει το κλειστρο;
Επειδη διαβασα ολο το θρεντ απο την αρχη, αυτο που με εχει εντυπωσιασει περισσοτερο ειναι το U11 αλλα και το long exposure του huawei ηταν πολυ καλο! Σου ανοιγει αλλους δρομους.

Δε θα σκεφτω για αγορα αλλου κινητου, γιατι εχω καταληξει στο note 9 λογω pen.
Σας ευχαριστω.

Ναι μπορείς κανονικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το 1+6 επίσης raw με την stock εφαρμογή.

Χωρίς αυτόματο

2018-08-19_03-04-08

https://ibb.co/gmnntK

 

Με αυτόματο (Λειτουργία pro)

2018-08-19_03-06-34

https://ibb.co/bRGQfz

Με raw 😛

https://drive.google.com/file/d/1InsxOYJpIjDeAB1u85BEU8BPX5f79S2D/view?usp=drivesdk

 

Επεξ/σία από saruman123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δειτε εδώ μερικά δείγματα απο note 9 https://www.flickr.com/photos/75510009@N03/albums/72157694526368110
 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει s9, μπορεί να δοκιμάσει αυτή την έκδοση gcam του arnova https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/S9_S9+_Exynos_test_0.1_GCam_5.3.015-Pixel3Mod-Arnova8G2.apk 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Antretng said:

Όποιος έχει s9, μπορεί να δοκιμάσει αυτή την έκδοση gcam του arnova https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/S9_S9+_Exynos_test_0.1_GCam_5.3.015-Pixel3Mod-Arnova8G2.apk 

Την τεσταρα χθες. 

Δεν δουλεύει σωστά το hdr και έχει πρόβλημα με την ram. Είχε μείνει υπόλοιπο ram 300-400 από 1300-1400

Μου κόλλαγε το κινητό σαν μην πω και δεν έχω καν πολλές εφαρμογές τώρα. 

Την έσβησα και ηρέμησε :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HUAWEI P20 PRΟ οπως το γεννησε η μαμα του , με κοντρα ηλιο 100% οχι κρυμμενο πισω απο κτηρια , και το αποτελεσμα να μην υπαρχει κινητο που να βγαζει αντιστοιχη φωτογραφια σε stock και auto!!Resize λογω οριου insomnia.

Την επομενη φορα θα ποσταρω συγκριτικο p20 pro/u11 stock/u11 gcam αφου εχω στην κατοχη μου και τα 2 και σε ολες τις συνθηκες φωτισμου.

 

 

resize182823.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, audakias72 είπε

HUAWEI P20 PRΟ οπως το γεννησε η μαμα του , με κοντρα ηλιο 100% οχι κρυμμενο πισω απο κτηρια , και το αποτελεσμα να μην υπαρχει κινητο που να βγαζει αντιστοιχη φωτογραφια σε stock και auto!!Resize λογω οριου insomnia.

Την επομενη φορα θα ποσταρω συγκριτικο p20 pro/u11 stock/u11 gcam αφου εχω στην κατοχη μου και τα 2 και σε ολες τις συνθηκες φωτισμου.

resize182823.jpg

Ανέβασε την στο Flickr ή στο imgbb.com

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειχα γδαρει το τζαμακι της κάμερας στο z5c μου και πήρα αλλο και το άλλαξα.

Η διαδικασία εγινε με στοργή καθαριότητα,αλλα απο τοτε είχα σημάδια στην εικονα.

Λεω θα το ξανα ανοίξω γιατι κάτι έπεσε στον φακο αν και ήξερα οτι το ειχα καθαρίσει καλα και περασει και με πινελακι μπας και...

Το ξανα ανοιξα και χωρις πλατη και τον φακο πεντακάθαρο τα σημαδια μενουν.

Τι του εκανα;;;;;;;;;;;;

Απο το ζεσταμα για να ξεκολεισει η πλάτη;

Αλλα και αυτο με μετρο το εκανα και για την ακρίβεια απέφυγα τον φακο,απο κατω ξεκινησα να το ανοίγω.

Whyyyyyyyyy;;;;;;;;;;;;;

DSC_0175.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ειναι κατι μικρό πάνω στον φακό δηλαδή που έκατσε απο τον στατικό ηλεκτρισμό ας πουμε και δεν έφυγε ουτε με την 2ρη;

Εχεις κατι κατα νου και απο που;

Θα googlαρω να βρω κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MI 8 με Gcam (την defcomg-fix_OP6v0.3_MGC_5.1.018_FINAL_3.4A) από την εταιρεία έρχεται με ενεργώ το 2api

30313799478_a42639d8b2_z.jpgIMG_20180821_210131 HDR+ by giorgos ioannidis, on Flickr

43462875724_d332ca5bcc_z.jpgIMG_20180821_204114 HDR+ by giorgos ioannidis, on Flickr

43275398035_dd76b733c5_z.jpgIMG_20180821_203347 HDR+ by giorgos ioannidis, on Flickr

 

Επεξ/σία από giorgsisp
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...