Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το σχολείο


vasilis7700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, vasilis7700 είπε

Εντάξει μια συζήτηση κάνουμε. Το ξέρω οτι σε 1 _2 χρόνια τα συγκεκριμένα παιδια θα φύγουν και θα έρθουν αλλα και αυτο θα γίνεται για πολύ καιρό .

Τι δικαιολογείσαι? Αυτοί που αντιδρούν  μιλούν εκ του ασφαλούς, όσο εσύ τραβάς κουπί με τα @@@@@σμένα που δεν πάνε σπίτι να ανοίξουν κανένα βιβλίο να ξεστραβωθούν…

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, firewalker είπε

Ο προαύλιος χώρος είναι ελεύθερα προσβάσιμος; Επιτρέπεται να υπάρχουν παιδιά εκεί;

Φίλε το σχολείο 4 ωρα κλείνει .Στο προαύλιο σκαρφαλώνουν. Δεν ξέρωτι ισχύει για τα κλειστά σχολεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ωτοασπίδες! Και δεν το λέω ειρωνικά... Όντως θα ησυχάσει το κεφάλι σου την ώρα που θες να κοιμηθείς 

19 λεπτά πριν, firewalker είπε

Ο προαύλιος χώρος είναι ελεύθερα προσβάσιμος; Επιτρέπεται να υπάρχουν παιδιά εκεί;

Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά πριν 10 χρόνια που πήγαινα εγώ σχολείο απαγορευόταν να μπεις στο προαύλιο τις ώρες που ήταν κλειστό το σχολείο. Και μπαίναμε κρυφά από κάτι κάγκελα που έλειπαν στην περίφραξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι το κάνουν και στην γειτονιά μου, μάλιστα σκαρφαλώνουν στην ταράτσα! ενώ το σχολείο φυσικά είναι κλειστό ανοίγουν τα ντεπόζιτα φτύνουν μέσα, πετάνε διάφορα πράγματα μέσα ...   Έχει ενημερωθεί η διευθύντρια του σχολείου αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι (λεει). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, androu είπε

έτσι το κάνουν και στην γειτονιά μου, μάλιστα σκαρφαλώνουν στην ταράτσα! ενώ το σχολείο φυσικά είναι κλειστό ανοίγουν τα ντεπόζιτα φτύνουν μέσα, πετάνε διάφορα πράγματα μέσα ...   Έχει ενημερωθεί η διευθύντρια του σχολείου αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι (λεει). 

Σε καταλαβαίνω στην δικιά μου περίπτωση ανοίγουν τις βρύσες και το νερό απλά τρέχει. Ειναι ώρες που θες να κατέβεις και .... αλλα Ποιός θα ασχοληθεί θα βγεις και ο κακός τις υποθέσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα σχολεία σκαρφαλώνουν από τα κάγκελα από μάντρες και πάνε να παίξουν.Όλοι το ξέρουν και όλοι το δέχονται.

Παιδιά είναι που να πάνε να παίξουν αφού τα πάντα έχουν τσιμεντοποιηθεί;;;;;.Στις εποχές μας βρίσκαμε και καμιά αλάνα τώρα ούτε καν παιδικές χαρές δεν υπάρχουν.Μάλιστα στους περισσότερους Δήμους τις έχουν κλειδώσει με λουκέτα  ή έχουν βάλει πινακίδες ότι τα παιδιά παίζουν με δική μας ευθύνη.Στην Ανθούσα σε μία που πήγαινα την εγγονούλα μου έχουν βάλει λουκέτα παντού.Κάποιοι ξύπνιοι έχουν ανοίξει τρύπες και βάζουν τα σκυλιά τους να κάνουν την τουαλέτα τους.Αληθινό 100%.Και ο Δήμος το δέχεται για ψηφοθηρικούς λόγους. 

Πλήρη εγκατάλειψη για την οποία τα παιδιά είναι τα μόνα που δεν φταίνε και απλά ψάχνουν να βρουν τρόπους να παίξουν.Και οι αυλές των σχολείων είναι από τα λίγα ασφαλή μέρη για να παίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, firewalker είπε

Και σε εμάς απαγορεύονταν. Οπότε αστυνομία.

Δεν με πάει η καρδιά να φωνάξω την αστυνομία ειναι ανήλικα παιδιά που παίζουν και είμαι σίγουρος πως δεν  κάνουν επίτηδες φασαρία αλλα ειναι πολύ δύσκολο να το αντέχεις καθημερινά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TS please μην γινεις σαν κάποιους που παιρνουν τον νομο στα χερια τους: https://www.newsit.gr/ellada/galatsi-agnostos-pyrovolise-aerovolo-10xrono/2223342/

Αν ειναι τοσο δυνατες οι φωνες, αν εχουν μπει παρανομα μεσα και καθονται μεχρι το βραδυ, αν κανουν βανδαλισμους κλπ. καλυτερα μιλα με αστυνομία να τους κανουν καμια σύσταση. 

Αλλιως δοκιμασε να τους μιλησεις ηρεμα ο ίδιος. Αλλα ειναι απροβλεπτα τα παιδια... 

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, *nenya* είπε

TS please μην γινεις σαν κάποιους που παιρνουν τον νομο στα χερια τους: https://www.newsit.gr/ellada/galatsi-agnostos-pyrovolise-aerovolo-10xrono/2223342/

Αν ειναι τοσο δυνατες οι φωνες, αν εχουν μπει παρανομα μεσα και καθονται μεχρι το βραδυ, αν κανουν βανδαλισμους κλπ. καλυτερα μιλα με αστυνομία να τους κανουν καμια σύσταση. 

Δεν θα φτάσω σε αυτό το σημείο .Δεν ξέρω αν φταίει το σπίτι το κράτος η κάτι άλλο αλλα το προαύλιο δεν είναι παιδική χαρά η γήπεδο 

6 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Αν δεν σου πάει η καρδιά τότε τι το συζητάμε? Ας κλειδώσει το θέμα…

Εσύ θα έπαιρνες τηλέφωνο την αστυνομία?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι ρε. Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν σε διαμερίσματα που ο από πάνω τους περπατάει και τον ακουνε. Υπάρχει εκτενή ανάλυση σε άλλο νήμα για το θέμα :-P

Σοβαρά τώρα, αλλαγή κουφωμάτων να ηρεμήσεις. 

28 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πλήρη εγκατάλειψη για την οποία τα παιδιά είναι τα μόνα που δεν φταίνε

Οι παλιό γονείς τους φταίνε. Θα πρεπε να τα εκπαιδευτούν να κάθονται αμιλητα στο σπίτι. Και πάνω απ. όλα νσ μη περπατάνε μην ενοχλήσουν τον από κάτω. Είναι σημαντικό να σκέφτεσαι πάντα τη πιθανότητα να ενοχληθεί κάποιος απ το παιχνίδι του παιδιού σου σε ώρα μη κοινής ησυχίας. Αυτό σε κάνει σωστό γείτονα που πράττει το καλό. 

Υ. Γ. Δε μπορώ να πιστέψω που έχουμε φθάσει

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ο,τι χειροτερο θα μπορουσε να σου συμβει.

Οταν εδινα πανελληνιες (πανε πολλα χρονια) ανοιξε καφετερια με μπιλιαρδα απεναντι απο το σπιτι μου και δε μπορουσα  και να το αντιμετωπισω...

Τεσπα κατι παρομοιο με την  περιπτωση σου μου ετυχε λιγο αργοτερα με παιδακια που επαιζαν εξω απο το σπιτι μου(σε αλλη περιοχη) σε ωρες ΜΗ κοινης ησυχιας.

Αλλαξα τα παλια κουφωματα και τα αντικαταστησα με αλουμινενια με διπλα τζαμια. Ειδικα τον πρωτο καιρο ειδα μεγαλη διαφορα. Ομως επειδη ηταν συρομενα(χωνευτα στον τοιχο), και οχι ανοιγομενα προς τα μεσα, μετα απο καιρο τα, ας τα πουμε σφουγγαρακια, παλιωσαν και περναει λιγος ηχος αλλα και παλι κοβει αρκετα.Αν ηταν  ανοιγομενα προς τα μεσα θα σφραγιζαν και δε θα φθειρονταν και ευκολα, οποτε θα ειχε μεγαλυτερη διαρκεια και καλυτερη ηχομονωση ως αποτελεσμα.

Εκτος πορτοπαραθυρων μην ξεχασεις να βαλεις κατι και στο ανοιγμα του απορροφητηρα, εαν χρειαζεται (βοηθα και στη θερμανση τον χειμωνα), καθως και στην πορτα της εισοδου. Γενικα οπου υπαρχει ανοιγμα να το καλυψεις.

Αν η πολυκατοικια ειναι παλια, υπαρχει περιπτωση να περναει και καποιος ηχος μεσω σωληνωσεων καλοριφερ κλπ. Αυτο θα φανει μετα την ανακαινιση των κουφωματων ομως. Εκει η λυση ειναι βαριες κουρτινες και χαλιά να αποροφουν ενα μερος του ηχου.

Επισης μια χαλαρωτικη μουσικη απο youtube σε χαμηλη ή μετρια ενταση ή ακομα και ο ηχος ενος ανεμιστηρα το καλοκαιρι ή ακομα και τα ανεμιστηρια του υπολογιστη μπορουν να επικαλυψουν, εως ενα βαθμο, τη φασαρια ή τουλαχιστον να την αλλοιώσουν ωστε να μην ειναι τοσο ενοχλητικη.

Για τις ωρες μη κοινης ησυχιας εννοειται καλεσε αστυνομια.

Μετα λιγο καιρο, βεβαιως, μπορει να αλλαξουν οι συνηθειες των παιδιων και να λυθει το θεμα μονο του, αλλα στη θεση σου θα εβαζα νεα κουφωματα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vasilis7700 είπε

 Δεν ξέρω Γιατί το χαρακτηρίζεις ρουφιανιά το να καλέσεις την αστυνομία σε ώρα κοινής ησυχίας. Πρέπει μονος σου να καταλάβεις οτι ενοχλείς για να μην φθάσει ο άλλοςστο να πάρει την αστυνομία. Έτσι σκέφτονται όλοι σε αυτήν  χώρα γι'αυτό ο καθένας κάνει του κεφαλιού του. 

δεν ειπε για ωρες κοινής ησυχίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...