Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το σχολείο


vasilis7700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά TS, το που θα παίζει το κάθε παιδάκι είναι αποκλειστικά δικό του θέμα αλλά και των γονέων του που φέρουν την ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί. Δε σε όρισε κανείς άρμοδιο να τους το υποδείξεις.

Εάν θεωρείς παράτυπη την παρουσία τους στο χώρο του σχολείου μπορείς να επικαλεστείς το νόμο. Άν δε σου πάει η καρδιά τι να πω, κάτσε να γίνουν τα νεύρα σου τσατάλια. Τώρα, το αν είναι "ηθικά" σωστό το να τα βάλεις με παιδάκια που παίζουν μπάλα και τους φέρεις τους μπάτσους δεν είναι της παρούσης να το συζητήσουμε.

Τέλος, ο ίδιος ο νόμος έχει ορίσει ποιες είναι οι ώρες κοινής ησυχίας και ποιες όχι. Το ότι τα εν λόγω παιδιά -κατά τα γραφόμενά σου- φωνάζουν, βρίζουν κλπ δείχνει τη χαμηλή μας παιδεία σαν χώρα διότι δε σκέφτονται -ή μάλλον δε τους έμαθε κάποιος να σκέφτονται- ότι ενδεχομένως υπάρχουν άνθρωποι που για Χ-Υ λόγους επιθυμούν την ησυχία τους και η φασαρία τους είναι αβάσταχτη.

Υ.Γ. Για σας που λέτε ότι οι παιδικές φωνούλες είναι υπέροχες ας της ηχογραφήσετε να τις ακούτε σπίτι σας. Προσωπικά μένω 30μ μακριά από δημοτικό και έχω μέτρια ηχομόνωση. Δεν ενοχλήθηκα ποτέ, λίγο του ότι γενικά δε με χαλάνε τα παιδάκια, λίγο του ότι κοιμάμαι σα μοσχάρι σιτευτό - δεν ξέρω. Αλλά μην κρίνετε εξ ιδίον τα αλλότρια έτοιμοι να δικάσετε και να καταδικάσετε τους πάντες γιατί δε σας κάνει καλύτερους, δήθεν υποστηρικτές των αδυνάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vasilis7700 είπε

Και σου αρέσει να φανταστώ?  

Έχουμε διπλά τζάμια και δεν ακούμε ούτε τη Μεσογείων που είναι πολύ κοντά. Αν βγω στο μπαλκόνι, ακούγονται οι φωνές αλλά τι θα πω στα παιδιά; Ότι ξέρετε κι εγώ μικρός έπαιζα εκεί σε ώρες μη κοινής ησυχίας αλλά τώρα που γέρασα, δεν θέλω να παίζετε; Εδώ που μένω, η επόμενη επιλογή είναι το προαύλιο του σχολείου. Διαλέξτε. 

Κι εμένα οι γονείς μου μου έλεγαν να σέβομαι τους περίοικους από θέμα φωνών κτλ αλλά υπήρχαν αντίστοιχα παιδιά που ούρλιαζαν και τη δεκαετία του 90. Δεν είναι τωρινό φαινόμενο δήθεν παρακμής. 

Επεξ/σία από YMIB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tragic! είπε

Για σας που λέτε ότι οι παιδικές φωνούλες είναι υπέροχες ας της ηχογραφήσετε να τις ακούτε σπίτι σας.

Θυμαμαι εναν γνωστο τρολα εδω μεσα απο καποιο χωριο που ειχε συνηθισει οπως ελεγε τα βραδινα τραγουδια της σκυλοπαρεας και οτι ειμασταν εμεις οι κομπλεξικοι που μας ενοχλουσε το γαυγισμα του σκυλου απεναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω πως η αλλαγη κουφωματων, ίδιαιτερα αν τα υπαρχοντα ειναι παλιας κατασκευης, ειναι μια καλη λυση. 

καλα σε αυτες τις ηλικιες ολα σα παλαβα κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσων δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...Ηχομόνωση? Ακουστικά Η/Υ ? Να τους μιλήσεις? Αλλα αν είναι 10χρονα τι να καταλάβουν.

Όσο για τους άλλους τους ψευτοκάγκουρες, ελλάδα είμαστε, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, μόνο αστυνομία αλλα και παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2018 στις 8:24 ΜΜ, vasilis7700 είπε

Γειά σε όλους. Αγόρασα ένα διαμέρισμα πριν ένα χρόνο ακριβώς πάνω από σχολείο. Ήξερα ότι θα έχει φασαρία το πρωί αλλά λείπω οποτε δεν με πειράζει τόσο το σχολείο στις ώρες λειτουργίας. Βέβαια οταν πετάνε τα παιδιά στο ολοήμερο μέχρι τις 4 το απόγευμα μου το σπάνε αλλα δεν με πειράζει τόσο. Το πρόβλημα μου είναι ότι κάθε μέρα μια παρέα 10 /15 ατόμων μαζεύονται απο τις 5.30 εως τις 9/10 το βράδυ και γίνεται χαμός .τούς έχω μιλήσει πολλές φορές αλλά τίποτα .Αυτο που μου τιν σπάει ειναι οι υπόλοιποι στιν πολυκατοικία μου και τις γύρω που δεν έχουν κάνει ουτε μια παρατήρησή. Έχει τύχη να έχω παρέα και μιλούσαμε δεν λεω οτι κάναμε ησυχία αλλα ηταν 5 το απόγευμα και απο κατω δεν ηρθε η γρια να μας την πει .Επίσης στην αρχή που μετακόμισα ερχόντουσαν κατι αλιταμπουρες τις πλάκας με τα παπάκια με τα σκυλιά τους με την μουσική τους απο τις 11 το βράδυ και καθόντουσαν μέχρι αργα 1 πολλές φορές και 2 τα μεσάνυχτα τιν πρώτοι βδομάδα δεν είπα τίποτα αλλάμια μέρα τα πήρα στιν κρανα βγήκα τους έβρισα αυτοί τιποτα ήταν 12 το βράδυ  πήρα ενα τηλέφωνο την αστυνομία ήρθε και τους πήρε στο κυνήγι   δεν ξαναπατησαν .Πάντως τα παιδάκια που ερχονται καθημερινά και πριζουν όλοι την γειτονιά δεν ξέρω τι να τα κάνω απο τι μια μου έρχομαι εγω που στιν ηλικία τους πήγαινα και εγώ να παίζω έξω αλλά προσπαθούσα να μην ενοχλώ δεν ξερω τι να κανω θελω Συμβουλές 

Συγνώμη αλλά εσύ φταις και όχι το σχολείο. Μου θυμίζεις κάποιους που αγοράζουν σπίτια δίπλα από εκκλησίες και μετά γκρινιάζουν επειδή χτυπάει η καμπάνα της εκκλησίας. Αυτά τα λαμβάνουμε υπόψη από ποιο πριν. Γενικώς τα σχολεία είναι μέρη που μπορεί να παρευρίσκονται μαθητές ή διάφορα άτομα ή να μπαίνουν στο προαύλιο και να παίζουν ακόμα και τις ώρες που το σχολείο δεν λειτουργεί, μην με ρωτήσετε πως γίνεται, το έχετε δει σίγουρα. Υπάρχουν και σχολεία που πέρα από ολοήμερα είναι και βραδινά. Κοίτα να πουλήσεις το σπίτι, δεν πρόκειται να αλλάξεις τίποτα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2018 στις 1:59 ΠΜ, Eurwpoulo είπε

Θυμαμαι εναν γνωστο τρολα εδω μεσα απο καποιο χωριο που ειχε συνηθισει οπως ελεγε τα βραδινα τραγουδια της σκυλοπαρεας και οτι ειμασταν εμεις οι κομπλεξικοι που μας ενοχλουσε το γαυγισμα του σκυλου απεναντι.

Άστα να πάνε, προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα παιδιά είτε φωνάζουν είτε βρίζουν, ούτε με τα σκυλιά που γαυγίζουν (μονο με τα αφεντικά τους αν τα έχουν παρατημένα, εκεί γαυγίζω χειρότερα από σκύλο -και δαγκώνω ενίοτε-).

Μπορεί να γίνεται χαμός γύρω μου αλλά δεν ενοχλούμαι στο ελάχιστο γιατί έχω μάθει να ζω στην πόλη.

Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι αλλά ούτε και ότι κάθε λογής ΦΑΣΑΡΙΑ είναι "φωνούλα" ή "σκυλάκι" ή οτιδήποτε "γλυκούλι" που υποκορίζουμε για να ξεπλύνουμε την ενοχλητικότητά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tragic! είπε

Φέρεις ξαντέρφια α;

Φερω ξαντέρφια απο ελ μπασαρ κανουμε χαμω 

Φερω και μπρατανια απο ρουσία ουτε ο διευθυντής δε να πατησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...