Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το σχολείο


vasilis7700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ελάτε τώρα που ενοχλούν τα παιδάκια.Υπάρχει καλύτερο από τις φωνούλες τους;;;;

Αντί να τους δίνεις και μπάλα όταν δεν έχουν κάθεσαι και λες ότι ενοχλούν;;;; Εκεί είναι ο χώρος τους εκεί θα παίξουν.

Α και το άλλο.Παιδιά είναι μην τους πας κόντρα γιατί θα το πάρουν αλλιώς και θα σου τη σπάνε συνέχεια μετά να κάνουν πλάκα.Το ίδιο δεν κάναμε όταν είμασταν παιδιά και κάποιος μας την έσπαγε;;;;:P

Eίμαστε σοβαροί?

Έχεις αντίστοιχη άποψη και για παιδιά που παίζουν σε πυλωτές/πάρκινγκ κτλ? Ενώ το πάρκο μπορεί να είναι 1 λεπτό δρόμος?

Γαιδουριά και αναλγησια των γονέων τους είναι.

Υπάρχουν χώροι για παιχνίδι, και χώροι για συνύπαρξη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, xgol είπε

Αν υπάρχει πρόβλεψη απο το σχολείο καθώς και υπεύθυνο άτομο να προσέχει τα παιδιά, είναι.

Αλλιώς όχι.

Δε θέλεις να ξέρεις πόσα ατυχήματα έχουν γίνει σε προαύλιους χώρους σε ώρες που παίζαν τα παιδιά μόνα τους.

εγω οταν πηγαινα να παιξω μικρος τα πολυ μικρα παιδακια τα προσεχαν οι γονεις τους. τωρα για παιδια 12-15 χρονων δεν θυμαμαι κανεναν να ερχοταν να επιβλεπει το παιδι του. 

ατυχηματα γινονται παντου

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν παίζουν σε ώρες κοινής ησυχίας, τι συζητάμε ακριβώς; Το αν επιτρέπεται το παιχνίδι με το γράμμα του νόμου στο μόνο μέρος που μπορεί να παίξει κανείς μπάλα στις περισσότερες αστικές περιοχές;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, YMIB είπε

Εφόσον δεν παίζουν σε ώρες κοινής ησυχίας, τι συζητάμε ακριβώς; Το αν επιτρέπεται το παιχνίδι με το γράμμα του νόμου στο μόνο μέρος που μπορεί να παίξει κανείς μπάλα στις περισσότερες αστικές περιοχές;

Στο επόμενο στενό υπάρχει παιδική χαρά και 5 λεπτα πιο πέρα υπάρχει ολόκληρο γήπεδο ποδοσφαίρου και μπάσκετ .Και ξαναλέω ότι επειδή δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας τι σημαίνει ότι ο καθένας κάνει όση φασαρία θέλει χωρίς να σέβεται κανέναν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παιδιά μεγαλώνουν. Μαζί τους και΄μεις.
Στο μέλλον θα βλέπεις με διαφορετικό μάτι
αυτήν την αυλή του σχολείου ή θα την ακούς
με άλλο αυτί...  ;)

Επεξ/σία από agrio.imeros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικη θερμομόνωση με πετροβάμβακα 5-8εκ για αρχή και μετα αν χρειαστεί τριπλεξ κουφώματα. Και βομβες να σκανε δεν θα ακους τιποτα + θα εχεις εξοικονομηση απο κατανάλωση για θέρμανση αρα θα τα πάρεις πισω τα λεφτα που θα βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilis7700 είπε

Στο επόμενο στενό υπάρχει παιδική χαρά και 5 λεπτα πιο πέρα υπάρχει ολόκληρο γήπεδο ποδοσφαίρου και μπάσκετ .Και ξαναλέω ότι επειδή δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας τι σημαίνει ότι ο καθένας κάνει όση φασαρία θέλει χωρίς να σέβεται κανέναν? 

Το γήπεδο ποδοσφαίρου είναι προσβάσιμο ή ανήκει σε αθλητικό όμιλο, που μπορεί να γίνονται και διάφορες προπονήσεις; Χλωμό το κόβω να θέλουν να παίξουν μπάλα και να προτιμούν το προαύλιο από ένα γήπεδο ελεύθερα προσβάσιμο. Την παιδική χαρά την αφήνω ασχολίαστη για παιδιά άνω των 6 ετών. Δηλαδή αν το σπίτι ήταν δίπλα σε παιδική χαρά, θα ήταν όλα καλά με τις φωνές; Ευτυχώς δεν πρόκειται να απαγορευτεί στα παιδιά να παίξουν, ακόμα κι αν η αστυνομία κάνει σύσταση οπότε κανονίστε ένα καφέ να κλάψετε όλοι μαζί. Και σας το γράφει κάποιος που τα παιδιά δεν είναι το καλύτερο του αλλά δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να συζητήσω να τους απαγορευτεί το παιχνίδι. Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί στο κήπο της πολυκατοικίας έχουμε παιδική χαρά που παίζει ολόκληρη η γειτονιά και τα απογεύματα όταν καλοκαιριαζει ειδικά γίνεται ο κακός χαμός. 

Επεξ/σία από YMIB
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις πλατείες γκρινιάζουν οι γριές και οι γέροι,σε παιδικές χαρές ούτε λόγος,οι αλάνες έχουν γίνει γκαράζ,στα σχολεία γκρινιάζουν οι γείτονες,τα δημοτικά γήπεδα φιλοξενούν προπονήσεις η αγώνες και όταν δεν έχει κάτι από αυτά γκρινιάζει ο επιστάτης να μην του χαλάσεις το χαλί,στα 5χ5 θες μια περιουσία,στον δρόμο περνάνε αυτοκίνητα,οι επαγγελματικες ομάδες θέλουν συνδρομή κλπ κλπ..

Ε που στο π@@τσ@ θα παίξουν λίγη μπάλα;

Το τραγικό είναι ότι ένα από αυτά τα παιδιά όταν σαπίσει θα ανοίξει ένα θέμα στο ινσομνια που θα παραπονιέται για κάποια μαλακισμένα που δεν τον αφήνουν να κοιμηθεί μετά τη δουλίτσα του.

Και ναι, μένω δίπλα σε σχολείο και σε λεωφόρο.

Ναι έπαιζα παλιά μπάλα όπου μπορούσα σε ώρες μη κοινής ησυχίας.

Ναι με ενοχλούν και μένα τώρα όπως με ενοχλεί και ο καγκουρας που θα μαρσαρει το μπρίκι του.

Κλασικά ο καθένας κοιτάζει τη βολεψη του αδιαφορώντας για τα θέλω των άλλων(ειδικά όταν μιλάμε για παιδιά)

Το να σε ενοχλεί είναι κατανοητό αλλά όχι να ψάχνεις και συμβουλές.

Στην τελική η καλύτερη και μοναδική συμβουλή που σου δόθηκε είναι να φτιάξεις την ηχομόνωση του σπιτιού σου.

Επεξ/σία από sanaeriko
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, YMIB είπε

 πολυκατοικίας έχουμε παιδική χαρά που παίζει ολόκληρη η γειτονιά και τα απογεύματα όταν καλοκαιριαζει ειδικά γίνεται ο κακός χαμός. 

Και σου αρέσει να φανταστώ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι όταν ήμουν παιδί, κάθε φορά πριν βγω έξω να παίξω, οι γονείς μου μου έλεγαν να μην ξεφωνίζω τόσο δυνατά γιατί θα ενοχλούνταν οι γείτονες και έπρεπε να σεβαστώ την ησυχία τους όπως εκείνοι σεβόταν την δική μου τις υπόλοιπες ώρες. Το ίδιο έλεγαν και οι γονείς των άλλων παιδιών,  γιατί ούτε εκείνα έκαναν τόση φασαρία. Οι σημερινοί γονείς, τι στο καλό κάνουν; Δεν λένε τίποτα στα παιδιά τους; Είπαμε να διασκεδάσουν, αλλά δεν χρειάζεται να ξεφωνίζουν λες και τα σφάζει κάποιος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πατρικό μου μπροστά έχουν κάνει νήπιαγωγιο. Νομίζω ότι δεν θα μπορούσε να συμβεί κάτι καλύτερο. Και γλιτώσαμε την 7ωροφη πολυκατοικία και έχεις την παιδική φασαρία που εγώ την θεωρώ δείγμα ζωντάνιας της γειτονιάς. Βέβαια τα νήπια δεν έρχονται το βράδυ να πίνουν μπίρες λέγοντας "μαλακά, μαλακά, μαλακά". Στο σπίτι μου έχει γηπεδακια όπου παίζει σύλλογος καλαθοσφαίρισης. Όταν τα δούλευαν πραγματικά χαιρομουν τις φωνες.

 

14 λεπτά πριν, pink_glitter είπε

Θυμάμαι όταν ήμουν παιδί, κάθε φορά πριν βγω έξω να παίξω, οι γονείς μου μου έλεγαν να μην ξεφωνίζω τόσο δυνατά γιατί θα ενοχλούνταν οι γείτονες και έπρεπε να σεβαστώ την ησυχία τους όπως εκείνοι σεβόταν την δική μου τις υπόλοιπες ώρες. Το ίδιο έλεγαν και οι γονείς των άλλων παιδιών,  γιατί ούτε εκείνα έκαναν τόση φασαρία. Οι σημερινοί γονείς, τι στο καλό κάνουν; Δεν λένε τίποτα στα παιδιά τους; Είπαμε να διασκεδάσουν, αλλά δεν χρειάζεται να ξεφωνίζουν λες και τα σφάζει κάποιος.

Οι σημερινοί γονείς δεν είναι τόσο καλοί όπως ήταν οι παλιοτεροι. Γνωστά πράγματα αυτά. Δεν είναι ότι άλλαξε η δικιά σου αντίληψη και η δικιά μου.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι καλά σκέψου παλιότερα που είχαν στα σχολεία πρωινούς -απογευματινούς και ειχες φασαρια - διαλείμματα - γυμναστική απο τις 8πμ εως τις 7μμ.

Σκεψου να ειχες κανενα ΕΠΑΛ διπλα απο το σπιτι με καταληψεις κτλ.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...