Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.
Το έβαλα κι εγώ (μαζί με το μίνι ups που μου εδωσε οτε) , έκανα τις ρυθμίσεις μου με το nas, transmission(torrent) ,ενεργοποιησα ddns και βλέπω απομακρυσμενα το nas. 

Exω ένα πρόβλημα που ενώ βλεπω απομακρυσμενα τον transmission (9091 πορτα )του nas ( τοορεντ) , δεν βλεπω το gui του nas.
Μία δεύτερη ερώτηση είναι πως μπορώ να δω το ρουτερ απομακρυσμενα. Υπάρχουν κάποιες οδηγίες;
Τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου είναι αυτά στην εικόνα. Τα crc errors τι είναι;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 1.png.f7c5b383b569125d91f3b74c0d9653c4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, ovelix11 said:

Τα crc errors τι είναι;

CRC (Cyclic Redundancy Check) είναι πακέτα που μεταφέρονται με σφάλματα και γίνεται η αναμετάδοση τους. Έχεις πολύ λίγα CRC errors μην σε απασχολεί. Αν είχες πολλά τότε ίσως να είχες αργό internet/σύνδεση.

Εγώ με w724 v είχα την εβδομάδα μεχρι και 1 δις σφάλματα αλλά ποτέ δεν είχα θέμα, απλά επειδή το έλεγα στον ΟΤΕ μου λένε "μάλλον είναι σάπιο το router" και μου δώσανε το plus. Τώρα εχω 3000 σχεδόν σε 24 ημέρες. Δεν δικαιολογούνταν τόσα πολλά γιατί εγώ ο ίδιος είχα ξηλώσει παλιές καλωδιώσεις περνώντας νέες και το KV είναι από κάτω μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ovelix11 είπε

ok. καταλαβα. Σε ευχαριστω πολυ για την άμεση απαντηση

Στα αλλα 2 ερωτηματα μου εχεις καποια λυση ?

κανε μια δοκιμή με το συγκεκριμένο port forwarding στο router , δες και στο pc αν εχεις στο firewall ανοιχτό το port

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει δοκιμή αλλά τα ίδια.. Μίλησα με το 13888 και περιμένω να μου το απενεργοποιησουν (αν και μπήκα και έβαλα στο ελάχιστο την προστασία στο https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csLoginAuthentication.jsp )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Αναβαθμισα τη γραμμη απο 50 σε 200 και μου εδωσαν το plus.Συνδεδεμενο απευθειας στον υπολογιστη βλεπω το συγχρονισμο σχεδον στο 200.Επειδη ομως εχω ενα ρουτερ 2925 της draytek ειτε το βαλω  σε bridge mode ειτε σε passthrough οταν παω να σεταρω το draytek εαν βαλω vlan 835 δε συνδεεται.Αν το απενεργοποιησω το vlan συνδεεται αλλα βλεπει τη γραμμη ως 100αρα και απο το μενου του draytek η γραμμη εμφανιζεται ως adsl.Καμια ιδεα αν φταιει το speedport ή to draytek;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 2 ημερες λειτουργιας επιβεβαιωνω το drain του  speedport plus. Το κινητο ειναι  Huawei P20 Pro. Το θεμα ειναι  τι γινεται  τωρα;;; Πως μπορω να το λυσω το προβλημα αυτο;;

Αν βαλω  tp-link 8030 wifi σε καποια πριζα και  να παιρνει σημα απο εκει  το κινητο , θα λυθει το θεμα ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, aenaos15 said:

Μετα απο 2 ημερες λειτουργιας επιβεβαιωνω το drain του  speedport plus. Το κινητο ειναι  Huawei P20 Pro. Το θεμα ειναι  τι γινεται  τωρα;;; Πως μπορω να το λυσω το προβλημα αυτο;;

Αν βαλω  tp-link 8030 wifi σε καποια πριζα και  να παιρνει σημα απο εκει  το κινητο , θα λυθει το θεμα ;;;

Με την λύση που πρότεινα, κρατά 15-20% πιο πολύ η μπαταρία, αυτό παρατήρησα, δοκίμασα και αν οι άλλες συσκευές απομακρυσμένες πιάνουν σήμα και είναι μια χαρά.
Ίσως σε άλλους να μην δουλέψει, σε εμενα πάντως δούλεψε και πιστεύω περιορίζοντας ακόμα περισσότερο το σήμα θα είναι και καλύτερα.

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Ερώτηση για να μη διαβάζω 8 σελίδες.

Με την αναβάθμιση της VDSL στην εταιρία σε 200άρα, μου ήρθε και αυτός ο Plus.

Τώρα έχω τον 724, ο οποίος στη 200άρα πάει στα 138/20. Δεν με ενθουσιάζει το νούμερο.

Να βάλω τον Plus ή όχι;

Υπόψη δεν χρησιμοποιώ το WiFi του (έχω κάποια AP), ενώ σαν λειτουργίες χρησιμοποιώ μόνο μερικά port forward (άλλη γραμμή και άλλος router κάνει την serverοδουλειά).

 

Επεξ/σία από NLS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα λοιπόν το plus κι εγώ. Ζητηματάκια:

1) Συνδέοντας έναν σταθερό κι ένα laptop με wifi στα 2.4, παρατηρούσα συχνές απώλειες επικοινωνίας του desktop (πρακτικά έκοβε την επικοινωνία ενώ φαινόταν connected). Με τα κινητά δεν είχα θέμα, δεν είμαι σίγουρος για drain. Το entry που έπαιζε πριν δεν μου δημιουργούσε τέτοιο ζήτημα.

2) Αποφάσισα να ξηλώσω το wifi από τα 2 PC και να χώσω ένα ζευγάρι powerline adapters (TP-LINK 8010P) μεταξύ PLUS και υπολογιστών (με ένα μικρό switch στην πλευρά των PC). Ενώ λοιπόν όλα φαίνονται να παίζουν μια χαρά, κατά διαστήματα (και συνήθως αν είμαι σε hangout calls) χάνεται η επικοινωνία PC - PLUS για περίπου μισό λεπτό (χωρίς να δείχνει ότι "πέφτει" το δίκτυο, ενώ η κλήση επανέρχεται στη συνέχεια). Δεν έχω καταφέρει να διαπιστώσω αν αυτό οφείλεται στο PLUS  ή στα powerlines (πρέπει να τραβήξω 10 -15m καλώδιο). Φάγαμε 2-3 disconnects και με καλώδιο.

Επίσης, απορία: Αν βάλω ένα router χωρίς VOIP support και στήσω ένα μικρούλι δικτυακό PBX, δεν μπορώ να βάλω αυτό να κάνει login στο  SIP account του OTE και να κρεμάσω VOIP clients ή/και αναλογικά τηλέφωνα εκεί (ή ακόμα και το speedport, που λέει ο λόγος, σαν VOIP client;)

Επεξ/σία από Orestis_G
Ενημέρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Έβαλα λοιπόν το plus κι εγώ. Ζητηματάκια:

1) Συνδέοντας έναν σταθερό κι ένα laptop με wifi στα 2.4, παρατηρούσα συχνές απώλειες επικοινωνίας του desktop (πρακτικά έκοβε την επικοινωνία ενώ φαινόταν connected). Με τα κινητά δεν είχα θέμα, δεν είμαι σίγουρος για drain. Το entry που έπαιζε πριν δεν μου δημιουργούσε τέτοιο ζήτημα.

2) Αποφάσισα να ξηλώσω το wifi από τα 2 PC και να χώσω ένα ζευγάρι powerline adapters (TP-LINK 8010P) μεταξύ PLUS και υπολογιστών (με ένα μικρό switch στην πλευρά των PC). Ενώ λοιπόν όλα φαίνονται να παίζουν μια χαρά, κατά διαστήματα (και συνήθως αν είμαι σε hangout calls) χάνεται η επικοινωνία PC - PLUS για περίπου μισό λεπτό (χωρίς να δείχνει ότι "πέφτει" το δίκτυο, ενώ η κλήση επανέρχεται στη συνέχεια). Δεν έχω καταφέρει να διαπιστώσω αν αυτό οφείλεται στο PLUS  ή στα powerlines (πρέπει να τραβήξω 10 -15m καλώδιο). Φάγαμε 2-3 disconnects και με καλώδιο.

Επίσης, απορία: Αν βάλω ένα router χωρίς VOIP support και στήσω ένα μικρούλι δικτυακό PBX, δεν μπορώ να βάλω αυτό να κάνει login στο  SIP account του OTE και να κρεμάσω VOIP clients ή/και αναλογικά τηλέφωνα εκεί (ή ακόμα και το speedport, που λέει ο λόγος, σαν VOIP client;)

router με plus modem παίζει όχι όμως bridge χάνεις τα voip εκτός και αν σου δωσει ο οτες τα στοιχειά να κανεις login

εχω δει και disconnects στην dsl με ενδείξεις online στο plus δεν είχα voip για αρκετή ώρα , δεν είναι από τα "καλα" routers/firmware δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...