Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Orestis_G said:

Εγώ έχω σοβαρότατο πρόβλημα στο LAN. Έχω δηλώσει 2-3 φορές το τι γίνεται, τελικά εντόπισα το θέμα εκεί και περιμένω να δω αν θα αντικαταστήσουν εξοπλισμό. Το ζήτημα όπως δείχνει μέχρι στιγμής:

Συνδεσμολογία: Speedport -> TP-LINK TL-PA8010P KIT -> GbE Switch -> PC (έκανα δοκιμές και με μακρύ καλώδιο CAT6 Speedport -> PC)

Στο speedtest της OOKLA από WiFi πιάνω σε 50άρα γραμμή σχεδόν 50/5. Από το PC αρκετές φορές το Upload test δεν ολοκληρώνεται κι όταν ολοκληρωθεί δίνει κάτω από 3Mbps. Συχνά πυκνά μου κάνει και προβληματάκια με DNS resolution, ενώ σε βιντεοκλήσεις έχω απώλεια σύνδεσης για 30 - 45 δευτερόλεπτα, χωρίς όμως να "πέσει" η κλήση.


ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Ανεπισήμως έμαθα ότι στα PLUS υπάρχει ασυμβατότητα με κάποια DSLAM και αναμένουν την πιθανή επίλυση με firmware. Δεν έχει αναγνωριστεί επίσημα το θέμα, αλλά συχνά προτείνεται downgrade σε entry 2i

Κλασική ρουτίνα αλλά μάλλον ο Ethernet έχει prob. Κανε με την σειρά που γράφω τα παρακάτω σε CMD ή Powershell ως Administrator.

a. netsh int ip reset reset.txt
b. netsh advfirewall reset
c. ipconfig /flushdns
d. ipconfig /release
e. ipconfig /renew
f. netsh winsock reset

Ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα, εκτός αν και τα έχεις δοκιμάσει τότε ρίξε μου άκυρο.

Υ.Γ. Μετά την ολοκλήρωση κανε restart.

Επεξ/σία από Mindworm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Mindworm Ευχαριστώ για την προσπάθεια, αλλά το πρόβλημα έχει επιβεβαιωθεί σε 2 PC με dual boot linux/windows, και κύρια χρήση από linux, κι έχω παίξει και με IP renewals. Εγώ είχα καταλήξει σε πρόβλημα στο LAN του plus, διότι χάνω τελείως την επαφή PC -> router όταν έχω αυτήν την περίεργη παύση της βιντεοκλήσης (δεν απαντά ούτε σε ping). Τώρα πώς αυτό μπορεί να σχετίζεται με ασυμβατότητα με το DSLAM δεν έχω καταλήξει...γεμάτο buffer, ίσως;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, dimitris_x said:

Για να ανοίξουμε την πόρτα 3389 για remote στο Speedport Plus χρειάζεται να ρυθμίσουμε στο menu Port Forwarding και στο IP Filter? και αν ναι, με τι παραμέτρους?

h 3389 ειναι για Remote desktop και Port forward κανεις οταν θες να δεις μια συσκευη πισω απο το router και οχι το router.το Router καπου πρεπει να εχει ενα μενου που φτιαχνεις το remote management αν μπορεις να το δεις ως χρηστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, poulinos είπε

h 3389 ειναι για Remote desktop και Port forward κανεις οταν θες να δεις μια συσκευη πισω απο το router και οχι το router.το Router καπου πρεπει να εχει ενα μενου που φτιαχνεις το remote management αν μπορεις να το δεις ως χρηστης.

Ναι γι αυτο θελω να ανοιξω την συγκεκριμενη πορτα για να βλεπω υπολογιστη πισω απο το Router. Remote Managment menu δεν εχει το συγκεριμενο router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, dimitris_x said:

Ναι γι αυτο θελω να ανοιξω την συγκεκριμενη πορτα για να βλεπω υπολογιστη πισω απο το Router. Remote Managment menu δεν εχει το συγκεριμενο router.

αρα εσυ θες να δεις ενα Pc.

α.καλο ειναι στον υπολογιστη να δωσεις στατικα Ip πχ 192.168.1.100. μετα κανεις Port forward στην 192.168.1.100 την θυρα 3389.

https://www.youtube.com/watch?v=XF4ZH9FU1ew

 

επισης προσοχη με την αυξημενη ασφαλεια γιατι δεν θυμαμαι ποια Ports κοβει.ισως χρειαστει να την απενεργοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα κ από έμενα
θέλω να ρωτήσω κάτι να μου πείτε αν είναι εφικτό στο router speedport plus που μου έφερε η cosmote

καταρχάς αυτό που θέλω να κάνω  είναι το εξής , θέλω να μπορώ να μπω μέσα στο configuration tou router απομακρινσμενα ( από οπουδήποτε είμαι ) δηλαδή να μην μπαίνω  στην ιπ 192.168.1.1 αλλα στην εξωτερική ιπ που θα είναι κάπως έτσι   85.75.χχχ.χχχ:80 προσπάθησα να κάνω  port forwarding tin ιπ 192.168.1.1 στην πόρτα 80 αλλά δεν μου το επέτρεπε το ρουτερ συγκεκριμένα έλεγε invalid ip .

επικοινώνησα με την cosmote τούς είπα να μου ανοίξουν την πόρτα (80)  στην ιπ 192.168.1.1.
όντως η cosmote την άνοιξε φαντάζομαι θα μπήκε σαν administrator sto router με κάποιο άλλο user kai pass παρ' όλα αυτά και αυτή η ρύθμιση δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο πάνω γράφει αυξημένη ασφάλεια κόβει Ports  Και αν εχεις περιεργη wan ip 

10.χ.χ.χ τότε τους καλείς για να σε βγάλουν από το Nat και να παίρνεις Public ip .

Θα κατάλαβαν άλλο πράγμα τους ρώτησες πως μπορείς να μπαίνεις στο ρουτερ ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Λίγο πάνω γράφει αυξημένη ασφάλεια κόβει Ports  Και αν εχεις περιεργη wan ip 

10.χ.χ.χ τότε τους καλείς για να σε βγάλουν από το Nat και να παίρνεις Public ip .

Θα κατάλαβαν άλλο πράγμα τους ρώτησες πως μπορείς να μπαίνεις στο ρουτερ ;

Ευχάριστο για την βοήθεια αν και δεν είχε αποτέλεσμα η Απενεργοποίηση  του νατ.
τελικά κατάφερα να έχω πρόσβαση  από έξω περνώντας της παρακάτω ρυθμίσεις στο ρουτερ.
στο ip filter δημιούργησα  μια σύνδεση Incoming Traffic vdsl 

Start Source IP address            0.0.0.0
End Source IP address              0.0.0.0
Start Destination IP address    0.0.0.0
End Destination IP address      0.0.0.0
Start Source port                        1
End Source port                          65535    ήταν 
προεπιλογή την οποία και άφησα

Start Destination port                80

End Destination port                  80

mode                                            permit

δουλεύει χωρίς να ξέρω αν είναι 100% σωστό


test.thumb.jpg.b2a1b81ddd6da808941695b71cd12933.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Απ'όταν αναβάθμισα σε Speedport Plus απότ ο παλιό W724 ή πώς στο διάολο λεγόταν η μάπα τους, βλέπω συχνές αποσυνδέσεις των συσκευών στο WiFi. Αν κλείσω την 5Ghz μπάντα, θα είμαι άραγε καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να είμαι ειλικρινής είχα το ίδιο ακριβός πρόβλημα στα καλά καθούμενα χάνετε το wifi το παρατήρησα  στο smartphone ,στο desktop όλα καλά(wifi).

έχεις προσπαθήσει να αλλάξεις κάποιο κανάλι χρονισμού στο wifi?
εγώ μετά την αλλαγή καναλιού το πρόβλημα διορθώθηκε και παίζω σε dual band

Επεξ/σία από magnusalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 11/02/2019 at 15:23, parlapipas25 said:

Καλησπέρα,ξερετε πως μπορω να αλλαξω το dns στο συγκεκριμένο ρουτερ;

στο απλο speedport  αλλαζες dns στο lan και στον Dhcp.

https://www.adslgr.com/forum/threads/903933-Επίλυση-προβλήματος-DNS-σε-Speedport-Entry-W724

https://www.insomnia.gr/forums/topic/681390-πως-να-αλλαξω-το-dns-στο-ote-speedport-entry-2i/

https://www.youtube.com/watch?v=WqS8M55j_2A

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, poulinos είπε

Ειναι για το entry 2i.Στο plus νομίζω δεν γίνεται,τουλάχιστον μέχρι να πάρει κάποιο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, parlapipas25 said:

Ειναι για το entry 2i.Στο plus νομίζω δεν γίνεται,τουλάχιστον μέχρι να πάρει κάποιο update.

ναι ειδα και εγω αυτο τωρα

http://minotavrs.blogspot.com/2019/01/speedport-plus.html

και λενε οτι δεν γινεται.ας ελπισουμε να βγαλουν firmware που να σε αφηνει όπως και να λυσουν τα αλλα 100 προβληματα που εχουν. εκτος αν η αλλαγη Dns υπαρχει στον root user και οχι στον admin αλλα αυτο θα πρεπει  να το δει καποιος που εχει προσβαση με admin στοιχεια που δεν εχω δει να τα εχουν "σηκωσει" καπου ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...