Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, gpapad20 said:

δωστε μου τα φωτα σας παιδια δεν νιωθω καθολου απ αυτα vdsl50 πληρωνω δειτε λιγο νουμερα....το ρουτερ δεν το εχω πειραξει ειναι στοκ πρεπει να κανω κατι?? στο steam κατεβαζω με 5-5,7mb αλλα utorrent δεν παει πανω απο 2,6!!!

vdsl 50.png

πόσους seeders έχει αυτό που κατεβάζεις; Είναι τα torrent περίεργη κατάσταση, μου έχει τύχει με 1000+ seeders να κατεβάζω 5mbs ενώ είχα κλειδώσει στα 600mbps και στο site της Nvidia κατέβαζα σε 2-3" αρχεία όπως drivers και demos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Mindworm είπε

πόσους seeders έχει αυτό που κατεβάζεις; Είναι τα torrent περίεργη κατάσταση, μου έχει τύχει με 1000+ seeders να κατεβάζω 5mbs ενώ είχα κλειδώσει στα 600mbps και στο site της Nvidia κατέβαζα σε 2-3" αρχεία όπως drivers και demos.

 

8 λεπτά πριν, Mindworm είπε

πόσους seeders έχει αυτό που κατεβάζεις; Είναι τα torrent περίεργη κατάσταση, μου έχει τύχει με 1000+ seeders να κατεβάζω 5mbs ενώ είχα κλειδώσει στα 600mbps και στο site της Nvidia κατέβαζα σε 2-3" αρχεία όπως drivers και demos.

εχει 136 αλλα κ γενικως το ping Μου ειναι Ingame 68-70 ενω με 13mbs adsl ειχα 55 κ τις σελιδες καποιες φορες αργει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, gpapad20 said:

εχει 136 αλλα κ γενικως το ping Μου ειναι Ingame 68-70 ενω με 13mbs adsl ειχα 55 κ τις σελιδες καποιες φορες αργει 

Αν δεν υπήρχε ο νόμος θα σου έλεγα να τους πάρεις τηλ στην υποστήριξη να τους το πεις αλλά τώρα πως να πεις για torrent, παρ τους και πες τους ότι παρ' όλες τις  μετρήσεις στο Ookla δεν πιάνεις τις ταχύτητες που θα έπρεπε σαν εμπειρία κατά την περιήγηση, μπορεί να έχουν κάνει πατάτα και κάποια πρωτόκολλα να είναι περιορισμένα π.χ. UDP.

Εγώ σπιτι που εχω 100αρα όταν την είχα βάλει στις αρχές με εξωτερικό δεν έπιανα πάνω από 40mbps τους πήρα τηλ τους το είπα, μου παν να βγαλω ότι συσκευή είχα συνδεμένη στο router ακόμα και Wifi off εκτός από τον υπολογιστή που θα κάνω μέτρηση. Μου είπε ο τεχνικός να πάω Speedtest.net και να βάλω να δοκιμάσει με όποιον server μου πρότεινε και έπιανα 98 down 9.4 up όταν έβαζα εξωτερικό ακόμα και γειτονική Ιταλία ει χα τα μισά σε μετρήσεις... του το είπα και μου είπε να κοιτάω αυτές που μου είπε στην αρχή. Φυσικά αρνήθηκα και του είπα να μου δώσει υπεύθυνο και μου έλεγε αρλούμπες μεχρι που με έπιασε υστερία και φώναζα και τον έκανα και εκείνον να φωνάζει, τελικά με συνέδεσε με μια κοπέλα της εξήγησα το κοίταξε και μου είπε ότι με έχουν "κλειδωμένο" και θα το μεταφέρει στους τεχνικούς εντός 24ωρου να το φτιάξουν και το έκαναν. Ο πρώτος που μίλησα και θυμάμαι μεχρι και τώρα ονοματεπώνυμο, τους ζήτησα να με συνδέσουν με αυτόν και όλο έλεγαν ότι έχει σχολάσει, επί μια εβδομάδα τους έπαιρνα και ρώταγα και δεν μου τον δίνανε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gpapad20 είπε

δωστε μου τα φωτα σας παιδια δεν νιωθω καθολου απ αυτα vdsl50 πληρωνω δειτε λιγο νουμερα....το ρουτερ δεν το εχω πειραξει ειναι στοκ πρεπει να κανω κατι?? στο steam κατεβαζω με 5-5,7mb αλλα utorrent δεν παει πανω απο 2,6!!!

vdsl 50.png

για τα torrents μπορείς να κάνεις port forwarding (Speedport login, internet, features, port forwarding)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/2/2019 στις 10:41 ΠΜ, poulinos είπε

καλα ναι το 50αρι θα ειναι πολυ πιο καλο απο το 24 αρι.και παραπανω download και παραπανω upload. to καλο επισης ειναι οτι τα access points σου ειναι 802.11g οποτε ειναι λιγακι πιο δυσκολο να κατεβασεις τερμα.θεωρητικα ειναι 54mbps το 802.11g αλλα στην πραξη θα παρουν λιγοτερο οποτε και πρακτικα δεν μπορει ενας χρηστης να τερματισει την γραμμη.αν ηταν ομως τιποτα dual band ή γενικοτερα n θα ηταν πιο ευκολο. αν τωρα δεις οτι κατι γινεται υπαρχουν διαφοροι τροποι για να τους μειωσεις λιγο την ταχυτητα.

Προχτες ηρθε ο τεχνικος και μου εβαλε τo ρουτερ δεν χρειαστηκε να τα ξαναρυθμισω τα access points αλλα παρατηρησα οτι εδιναν ελαχιστα δηλαδη τα 2 wap54g εδιναν το καθενα απο 6mbps το dlink εδινε 20mbps και στο δικο μου διαμερισμα που εχω ενα zte h108L αυτο μου εδινε 45mbps.αλλαξα τα 2 cisco και εβαλα 2 αλλα wag200g που ειχα και αυτα δινουν τωρα 20mbps.Τα εξτρα θεματα μου ειναι 1)οτι στο interface του speedport δεν μου τα δειχνει στα lan και οτι στο zte εχω συνδεδεμενο και τον υπολογιστη για να παιρνει κατευθειαν μεσω ethernet που ενω πιανω 5.2 σε download ορισμενες σελιδες οπως facebook τις ανοιγει τρομακτικα αργα και οχι ολοκληρηρες που αυτο σταματαει υστερα απο 1-2 restart του speedport.Ολο αυτο το πραγμα μου φαινεται περιεργο και δεν μπορω να βγαλω ακρη αυτες ειναι οι ρυθμισεις στα ap 

Screenshot_4.png

Screenshot_7.png

Screenshot_9.png

Screenshot_11.png

Screenshot_12.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπορώ να κάνω αίτηση στο OTE τώρα που είμαι με VDSL 50άρα να πάω σε speedport plus;

Τώρα έχω το speedport entry 2i.

Εχω να κερδίσω κάτι από μια τέτοια κίνηση;

Ορίστε τα στατιστικά μου :

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/03/2019 at 21:27, simsos said:

Προχτες ηρθε ο τεχνικος και μου εβαλε τo ρουτερ δεν χρειαστηκε να τα ξαναρυθμισω τα access points αλλα παρατηρησα οτι εδιναν ελαχιστα δηλαδη τα 2 wap54g εδιναν το καθενα απο 6mbps το dlink εδινε 20mbps και στο δικο μου διαμερισμα που εχω ενα zte h108L αυτο μου εδινε 45mbps.αλλαξα τα 2 cisco και εβαλα 2 αλλα wag200g που ειχα και αυτα δινουν τωρα 20mbps.Τα εξτρα θεματα μου ειναι 1)οτι στο interface του speedport δεν μου τα δειχνει στα lan και οτι στο zte εχω συνδεδεμενο και τον υπολογιστη για να παιρνει κατευθειαν μεσω ethernet που ενω πιανω 5.2 σε download ορισμενες σελιδες οπως facebook τις ανοιγει τρομακτικα αργα και οχι ολοκληρηρες που αυτο σταματαει υστερα απο 1-2 restart του speedport.Ολο αυτο το πραγμα μου φαινεται περιεργο και δεν μπορω να βγαλω ακρη αυτες ειναι οι ρυθμισεις στα ap 

 

a.ta wag200 ειναι 802.11g οποτε μην περιμενεις πολλα.
μηπως δεν στα δειχνει στο Lan επειδη δεν παιρνουν απο Dhcp και σου δειχνει μονο τις συσκευες με dhcp? δοκιμασε το με ενα λαπτοπ πρωτα με καρφωτα ip και μετα με dhcp να δεις αν το βλεπεις.
αν το speedport ειναι 192.168.1.1 τοτε τα ap θα τα βαλεις 192.168.1.2 1.3 1.4 κτλ και σε ολα ο Dhcp κλειστος.ο dhcp στο speedport θα ειναι πχ απο 192.168.1.100 μεχρι 192.168.1.254.
στο zte θα κλεισεις τον Dhcp και θα δωσεις πχ 192.168.1.5.τωρα επειδη ειναι zte δεν αμφιβαλω οτι ειναι για πεταμα και οτι δεν φταιει το speedport αλλα το zte.
απο οτι βλεπω τις Ip's τις εχεις σωστα καιγια το κολλημα σου μπορει να φταιει οτι στο zte εχεις αφησει ανοιχτο τον dhcp6 server οποτε παιζει να κανει παραξενα με τον dhcp του speedport σε v6 που εχει.οποτε αν το λαπτοπ σου παιρνει Ip v6 βλεπω να εχεις θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2019 στις 4:00 ΜΜ, poulinos είπε

a.ta wag200 ειναι 802.11g οποτε μην περιμενεις πολλα.
μηπως δεν στα δειχνει στο Lan επειδη δεν παιρνουν απο Dhcp και σου δειχνει μονο τις συσκευες με dhcp? δοκιμασε το με ενα λαπτοπ πρωτα με καρφωτα ip και μετα με dhcp να δεις αν το βλεπεις.
αν το speedport ειναι 192.168.1.1 τοτε τα ap θα τα βαλεις 192.168.1.2 1.3 1.4 κτλ και σε ολα ο Dhcp κλειστος.ο dhcp στο speedport θα ειναι πχ απο 192.168.1.100 μεχρι 192.168.1.254.
στο zte θα κλεισεις τον Dhcp και θα δωσεις πχ 192.168.1.5.τωρα επειδη ειναι zte δεν αμφιβαλω οτι ειναι για πεταμα και οτι δεν φταιει το speedport αλλα το zte.
απο οτι βλεπω τις Ip's τις εχεις σωστα καιγια το κολλημα σου μπορει να φταιει οτι στο zte εχεις αφησει ανοιχτο τον dhcp6 server οποτε παιζει να κανει παραξενα με τον dhcp του speedport σε v6 που εχει.οποτε αν το λαπτοπ σου παιρνει Ip v6 βλεπω να εχεις θεματα.

Το δοκιμασα αυτο με το να κλεισω το ip v6 αλλα δεν και παρατηρησα οτι πρεπει να ναι θεμα απο τον υπολογιστη γιατι και με καρφωμενο το ethernet στο pc χωρις το zte το ιδιο κανει και ειναι τερμα περιεργο γιατι ουσιαστικα φορτωνει  facebook instagram youtube google τερμα αργα και οχι ολοκληρα αλλα φορτωνει τελεια ας πουμε το twitch στον chrome κai θελει απλα μια επανεκκινηση το speedport ενω ειναι ανοιχτο το pc και τοτε τα φορτωνει ολα τελεια. Επισης απο opera με vpn δουλευουν ολα..

Επεξ/σία από simsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επομενως παρτε καινουργιο κινητο σα το p30 με μπατ .  θηριο τι μλκιες ψαχνουμε 100 σελιδες :P Το καινουργιο firmware που ελεγαν πότε ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Επομενως παρτε καινουργιο κινητο σα το p30 με μπατ .  θηριο τι μλκιες ψαχνουμε 100 σελιδες :P Το καινουργιο firmware που ελεγαν πότε ;

Και το p20 pro  που είχα πριν ,μπαταρία θηρίο είχε , αλλά το plus την ξέσκιζε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, simsos said:

Το δοκιμασα αυτο με το να κλεισω το ip v6 αλλα δεν και παρατηρησα οτι πρεπει να ναι θεμα απο τον υπολογιστη γιατι και με καρφωμενο το ethernet στο pc χωρις το zte το ιδιο κανει και ειναι τερμα περιεργο γιατι ουσιαστικα φορτωνει  facebook instagram youtube google τερμα αργα και οχι ολοκληρα αλλα φορτωνει τελεια ας πουμε το twitch στον chrome κai θελει απλα μια επανεκκινηση το speedport ενω ειναι ανοιχτο το pc και τοτε τα φορτωνει ολα τελεια. Επισης απο opera με vpn δουλευουν ολα..

βαλε στην θεση του ζηταει το wap54 να δεις τι γινεται.αν θες παραπανω ethernet τοτε ενα switch μαζι με το wap54.για δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...