Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι 55xe7096


alprio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια, κατοχος sony xe7096 65'' εδω και κατι μερες. Διαβαζα καπου για διαφορες ρυθμισεις που μπορεις να κανεις για να εχεις καλυτερη ποιοτητα εικονας. Υπαρχει καποιο site η καποιο thread εδω για να κατατοπιστουμε και εμεις οι αρχαριοι? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 637
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/9/2018 στις 4:39 ΜΜ, alexakos89 είπε

Ωραίος. Πες μας εντυπώσεις όταν έρθουν και τα βάλεις. Θέλει να έχεις μια μπαταρία για το κοντρόλ cr2025. Είναι οι στρογγυλές που μπαίνουν στην μητρική. Κα αυτές κάνουν και ας είναι 2032 αν θυμάμαι καλά. Τέτοια έβαλα και εγω. 

Μια χαρα τελικα. Εφτασε χθες. Οπως ειπες χωραει τελεια σε 55αρα, το απλωσα γυρω γυρω. Η γκαμα των χρωματων ικανοποιητικη για τη χρηση που θελω. Ασπρο πιστευω η καλυτερη επιλογη για background αλλα γουστα ειναι αυτα. Ο αλλος μπορει να θελει να φλασαρει εναλλαγη χρωματων οταν παιζει ταινια 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vouts είπε

Καλημερα παιδια, κατοχος sony xe7096 65'' εδω και κατι μερες. Διαβαζα καπου για διαφορες ρυθμισεις που μπορεις να κανεις για να εχεις καλυτερη ποιοτητα εικονας. Υπαρχει καποιο site η καποιο thread εδω για να κατατοπιστουμε και εμεις οι αρχαριοι? 
 

Ρυθμίσεις υπάρχουν εδώ: https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x720e/settings

και σε προηγούμενες σελίδες του θέματος.

Αν κάποιος άλλος έχει καταλήξει σε ικανοποιητικές ρυθμίσεις, καλό είναι να τις επαναλάβει εδώ.

Εγώ πάντως ακόμη ψάχνομαι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, speedy23 είπε

Μια χαρα τελικα. Εφτασε χθες. Οπως ειπες χωραει τελεια σε 55αρα, το απλωσα γυρω γυρω. Η γκαμα των χρωματων ικανοποιητικη για τη χρηση που θελω. Ασπρο πιστευω η καλυτερη επιλογη για background αλλα γουστα ειναι αυτα. Ο αλλος μπορει να θελει να φλασαρει εναλλαγη χρωματων οταν παιζει ταινια 😄

Τελεια! Χαιρομαι που σου εκανε. Και εγω ασπρο βαζω απο πισω. σου δινει ενα ωραιο εφε.αλλα εκανα χρονο να το συνηθισω να σου πω την αληθεια. Μερικες φορες το σβηνω κιολας. ΕΙναι πως θα με πιασει.

Γρηγορα εκανε και εσενα παντως!

5 λεπτά πριν, kanenas_allos είπε

Ρυθμίσεις υπάρχουν εδώ: https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x720e/settings

και σε προηγούμενες σελίδες του θέματος.

Αν κάποιος άλλος έχει καταλήξει σε ικανοποιητικές ρυθμίσεις, καλό είναι να τις επαναλάβει εδώ.

Εγώ πάντως ακόμη ψάχνομαι :-)

 

1 ώρα πριν, vouts είπε

Καλημερα παιδια, κατοχος sony xe7096 65'' εδω και κατι μερες. Διαβαζα καπου για διαφορες ρυθμισεις που μπορεις να κανεις για να εχεις καλυτερη ποιοτητα εικονας. Υπαρχει καποιο site η καποιο thread εδω για να κατατοπιστουμε και εμεις οι αρχαριοι? 
 

εγω παντως τα αφησα default και τα σπαει. Δεν εχω πειραξει κατι. Εχει μια καθαροτητα και ευκρινια.. Αλλο πραγμα.

Εδωσα βεβαια την 55αρα και πηρα 65αρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, πως σας φαίνεται η απόδοση σε HDR και συγκεκριμένα μέσω Netflix;

Αναρωτιέμαι αν αξίζει η μετάβαση στο Premium πακέτο ή αν η τηλεόραση αποδίδει χειρότερα απ' ότι στα Full HD.

Από την μέχρι τώρα δοκιμή μου δεν έχω καταλήξει σε συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kanenas_allos είπε

Παρεμπιπτόντως, πως σας φαίνεται η απόδοση σε HDR και συγκεκριμένα μέσω Netflix;

Αναρωτιέμαι αν αξίζει η μετάβαση στο Premium πακέτο ή αν η τηλεόραση αποδίδει χειρότερα απ' ότι στα Full HD.

Από την μέχρι τώρα δοκιμή μου δεν έχω καταλήξει σε συμπέρασμα.

παιζει μεγαλο ρολο τι θα δεις. Σε μερικες σειρες HDR μου αρεσει το Anihilation πχ ηταν χαλια.

το δοκιμαζεις ενα μηνα και βλεπεις. Να παρεις και εσυ μια ιδεα. Εγω το εχω φουλ πακετο.

Πχ luke cage μου αρεσει. Αλλα μην περιμενεις πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

παιζει μεγαλο ρολο τι θα δεις. Σε μερικες σειρες HDR μου αρεσει το Anihilation πχ ηταν χαλια.

το δοκιμαζεις ενα μηνα και βλεπεις. Να παρεις και εσυ μια ιδεα. Εγω το εχω φουλ πακετο.

Πχ luke cage μου αρεσει. Αλλα μην περιμενεις πολλα!

Ρωτάω επειδή π.χ. με premium πακέτο δεν υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξω ροή HD προκειμένου να γίνει άμεση σύγκριση και να επιλέξω το καλύτερο.

Είναι πραγματικά ανόητο να έχεις χειρότερο αποτέλεσμα, βαυκαλιζόμενος ότι βλέπεις HDR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kanenas_allos είπε

Ρωτάω επειδή π.χ. με premium πακέτο δεν υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξω ροή HD προκειμένου να γίνει άμεση σύγκριση και να επιλέξω το καλύτερο.

Είναι πραγματικά ανόητο να έχεις χειρότερο αποτέλεσμα, βαυκαλιζόμενος ότι βλέπεις HDR.

Δεν είναι ανόητο. Απλά η τηλεόραση έχει την βασική λειτουργία όπως όλες σε αυτά τα λεφτά και μέχρι 800 ευρώ σε αυτές τις ίντσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vouts είπε

Καλημερα παιδια, κατοχος sony xe7096 65'' εδω και κατι μερες. Διαβαζα καπου για διαφορες ρυθμισεις που μπορεις να κανεις για να εχεις καλυτερη ποιοτητα εικονας. Υπαρχει καποιο site η καποιο thread εδω για να κατατοπιστουμε και εμεις οι αρχαριοι? 
 

Απο που την πήρες φίλε; Απ' όσο ξέρω είναι out of stock εδώ και αρκετό καιρό. Εκθεσιακή είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gapart είπε

Απο που την πήρες φίλε; Απ' όσο ξέρω είναι out of stock εδώ και αρκετό καιρό. Εκθεσιακή είναι;

http://electricstores.gr/product/sony-kd-55xe7096/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2018 στις 5:36 ΜΜ, gapart είπε

Απο που την πήρες φίλε; Απ' όσο ξέρω είναι out of stock εδώ και αρκετό καιρό. Εκθεσιακή είναι;

την πηρα απο Media markt στο Ρεντη.. Την ειχαν σε εκθεσιακη αλλα τους ειπα οτι δεν παιρνω ανοιχτο κομματι.. Εψαξαν και βρηκαν απο το καταστημα της Πατρας που ειχε 2 κομματια τελευταια και τους ειπα να μου την φερουν... Προφανως τωρα θα ειναι και αυτα out of stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2018 στις 1:22 ΜΜ, kanenas_allos είπε

Ρυθμίσεις υπάρχουν εδώ: https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x720e/settings

και σε προηγούμενες σελίδες του θέματος.

Αν κάποιος άλλος έχει καταλήξει σε ικανοποιητικές ρυθμίσεις, καλό είναι να τις επαναλάβει εδώ.

Εγώ πάντως ακόμη ψάχνομαι :-)

Για όσους καταπιάνονται με τις αρχικές ρυθμίσεις να επισημάνω ότι στο:

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x72/settings

αναφέρονται στο αμερικάνικο ανάλογο μοντέλο που 'φοράει' πάνελ τεχνολογίας IPS και κατά συνέπεια το review και οι ρυθμίσεις που προτείνονται δεν έχουν μεγάλη εφαρμογή στο ευρωπαικό μοντέλο 55XE7096 του νήματος (που έχει πάνελ VA).

(Επίσης στο δικό μου τεμάχιο δεν έχω παρατηρήσει κακές επιδόσεις σε ότι αφορά  contrast, gray uniformity, black uniformity - όπως αναφέρουν στο rtings).

Ίσως το review και οι ρυθμίσεις του παρόντος μοντέλου να είναι πιο κοντά στο: 

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x690e/settings (για την τεχνολογία του πάνελ του που όμως είναι VA 60άρι και όχι VA 55άρι, για τα ηλεκτρονικά μέρη και τα υπόλοιπα.. ποιος ξέρει?). 

 

 

 

 

Επεξ/σία από dess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dess είπε

Για όσους καταπιάνονται με τις αρχικές ρυθμίσεις να επισημάνω ότι στο:

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x72/settings

αναφέρονται στο αμερικάνικο ανάλογο μοντέλο που 'φοράει' πάνελ τεχνολογίας IPS και κατά συνέπεια το review και οι ρυθμίσεις που προτείνονται δεν έχουν μεγάλη εφαρμογή στο ευρωπαικό μοντέλο 55XE7096 του νήματος (που έχει πάνελ VA).

(Επίσης στο δικό μου τεμάχιο δεν έχω παρατηρήσει κακές επιδόσεις σε ότι αφορά  contrast, gray uniformity, black uniformity - όπως αναφέρουν στο rtings).

Ίσως το review και οι ρυθμίσεις του παρόντος μοντέλου να είναι πιο κοντά στο: 

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x690e/settings (για την τεχνολογία του πάνελ του που όμως είναι VA 60άρι και όχι VA 55άρι, για τα ηλεκτρονικά μέρη και τα υπόλοιπα.. ποιος ξέρει?). 

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Απ' ότι είδα η μοναδική διαφορά μεταξύ των δύο είναι στο brightness. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι ανάλογα πως ταιριάζει στον καθένα. Και απόλυτος να είσαι με τις ρυθμίσεις μπορεί στο δικό σου μοντέλο να έχουν διαφορά από το μοντέλο που έχουν εκείνοι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μια ερώτηση... πριν λίγο έβαλα Netflix  να δω σειρά, και σταμάτησε να βγάζει ήχο η τηλεόραση... λέω από το Netflix θα είναι... γυρίζω σε ote tv, το ίδιο... μπαίνω ρυθμίσεις και κολλάει εκεί η tv... πατάω να την κλείσω, τιποτα... κάποια στιγμή ξεκόλλησε και έκλεισε... άνοιξε, έπαιξε μια χαρά βάζω πάλι Netflix και ξανά κόλλησε... περίμενα ώρα μέχρι που την έβγαλα από την πρίζα και την ξαναεβαλα... από τότε τίποτα... έχουμε καμία ιδέα τι παίζει να είναι; Τσέκαρα μήπως θέλει κάποιο update αλλά ήταν ενημερωμένη... έχει συμβεί σε κανέναν;

Επεξ/σία από vouts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...