Προς το περιεχόμενο

διακοπή σπουδών


kr0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα, σπουδαζω εκτος Αθηνων (εκει ειναι το πατρικο μου) αλλα λογω αδυναμιας μου να ανταπεξελθω στην σχολη αποφασισα να παρατησω τη σχολη Πληροφορικης την οποια φοιτω και να γυρισω πισω. η αποφαση αυτη δεν θα αλλαξει κατα 99%

σκεφτομουν να γραφτω στο ΙΕΚ Ακμη και να ακολουθησω κατι σχετικα με Διοικηση και Οικονομια αλλα απ'την αλλη ειμαι αρκετα χαμενος και μπερδεμενος, και δεν ξερω κατα ποσο θα "αξιζει" κατι τετοιο. τι λετε; εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο; ειμαι σε αδιεξοδο...ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kr0m είπε

παιδια καλησπερα, σπουδαζω εκτος Αθηνων (εκει ειναι το πατρικο μου) αλλα λογω αδυναμιας μου να ανταπεξελθω στην σχολη αποφασισα να παρατησω τη σχολη Πληροφορικης την οποια φοιτω και να γυρισω πισω. η αποφαση αυτη δεν θα αλλαξει κατα 99%

σκεφτομουν να γραφτω στο ΙΕΚ Ακμη και να ακολουθησω κατι σχετικα με Διοικηση και Οικονομια αλλα απ'την αλλη ειμαι αρκετα χαμενος και μπερδεμενος, και δεν ξερω κατα ποσο θα "αξιζει" κατι τετοιο. τι λετε; εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο; ειμαι σε αδιεξοδο...ευχαριστω.

Αν το ζήτημα με τη τωρινή σου σχολή θεωρηθεί δεδομένο,

σε σχέση με το να πας σε ΙΕΚ διόικηση και οικονομίας, ναι έχω κάτι καλύτερο να προτείνω ....  οτιδήποτε άλλο.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kr0m είπε

παιδια καλησπερα, σπουδαζω εκτος Αθηνων (εκει ειναι το πατρικο μου) αλλα λογω αδυναμιας μου να ανταπεξελθω στην σχολη αποφασισα να παρατησω τη σχολη Πληροφορικης την οποια φοιτω και να γυρισω πισω. η αποφαση αυτη δεν θα αλλαξει κατα 99%

σκεφτομουν να γραφτω στο ΙΕΚ Ακμη και να ακολουθησω κατι σχετικα με Διοικηση και Οικονομια αλλα απ'την αλλη ειμαι αρκετα χαμενος και μπερδεμενος, και δεν ξερω κατα ποσο θα "αξιζει" κατι τετοιο. τι λετε; εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο; ειμαι σε αδιεξοδο...ευχαριστω.

Aπο μαθήματα πως είσαι; Δεν σώζεται η κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Aπο μαθήματα πως είσαι; Δεν σώζεται η κατάσταση;

με τιποτα...απελπισια σκετη...το'χω παρει αποφαση, ειναι τεραστια σπαταλη χρηματων να καθομαι εδω περα...2 εξαμηνα και πολυ ηταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργια, σε ποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ πληροφορικης εισαι;

Για ΙΕΚ θα σε ελεγα να μην πας σε τμημα διοιηκησης και οικονομιας εκτος αν εχει καμια ακρη για να χωθεις στο δημοσιο (εκει εχει μια καποια βαρυτητα), σε τμημα λογιστικης ισως (αλλα εκει θελει γνωστο λογιστη να σε προσλαβει επειδη ειναι παρα πολλοι αυτοι που εχουν βγαλει ενα ΙΕΚ λογιστικη), κατα τα αλλα θα σε προτεινα να πας να μαθεις καποια τεχνη (ειτε σε ΙΕΚ ειτε σε ΕΠΑΣ) αλλα προσεξε ποια τεχνη θα επιλεξεις επειδη καποιες (π.χ. οι υδραυλικοι και οι ψυκτικοι) ειναι ουσιαστικα κλειστα επαγγελματα και θελει γνωστο ετσι ωστε να μπορεσεις να βγαλεις αδεια ασκησεως επαγγελματος.

Γενικα προσπαθησε να αποφυγεις αν μπορεις τα ιδιωτικα ΙΕΚ (πολλα τα λεφτα) και κοιτα πρωτα για δημοσια ΙΕΚ και ΕΠΑΣ πριν τα ιδιωτικα ΙΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Είναι σπατάλη χρημάτων  η σχολή σου αλλά όχι το ΙΕΚ ΑΚΜΗ;

τα λεφτα που στοιχιζω εδω, ειναι πολυ περισσοτερα απο οσα θα στοιχιζω με το να γραφτω σε ενα ΙΕΚ. και στην τελικη με τα λεφτα που χαλιουνται εδω περα απλα για να "ζω", στην αθηνα θα μπορουσα να δωσω παραλληλα και για διπλωμα οδηγησης και για το proficiency...οποτε ναι, συμφερει πολυ παραπανω οικονομικα.

να σημειωθει οτι εχω τελειωσει επαλ, τομεα πληροφορικης, με 15750 μορια...

 

Επεξ/σία από kr0m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Απο περιεργια, σε ποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ πληροφορικης εισαι;

Για ΙΕΚ θα σε ελεγα να μην πας σε τμημα διοιηκησης και οικονομιας εκτος αν εχει καμια ακρη για να χωθεις στο δημοσιο (εκει εχει μια καποια βαρυτητα), σε τμημα λογιστικης ισως (αλλα εκει θελει γνωστο λογιστη να σε προσλαβει επειδη ειναι παρα πολλοι αυτοι που εχουν βγαλει ενα ΙΕΚ λογιστικη), κατα τα αλλα θα σε προτεινα να πας να μαθεις καποια τεχνη (ειτε σε ΙΕΚ ειτε σε ΕΠΑΣ) αλλα προσεξε ποια τεχνη θα επιλεξεις επειδη καποιες (π.χ. οι υδραυλικοι και οι ψυκτικοι) ειναι ουσιαστικα κλειστα επαγγελματα και θελει γνωστο ετσι ωστε να μπορεσεις να βγαλεις αδεια ασκησεως επαγγελματος.

Γενικα προσπαθησε να αποφυγεις αν μπορεις τα ιδιωτικα ΙΕΚ (πολλα τα λεφτα) και κοιτα πρωτα για δημοσια ΙΕΚ και ΕΠΑΣ πριν τα ιδιωτικα ΙΕΚ.

Αυτό δεν το ήξερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά είχες ανοίξει τέτοιο θέμα στο παρελθόν;

Προσωπική μου άποψη, ξέχνα τα ΙΕΚ. Αυτά και αν είναι σπατάλη.

Αν θες ντε και καλά να γυρίσεις και να παρατήσεις τις σπουδές σου εκεί επέλεξε είτε να ξαναδώσεις πανελλήνιες είτε να πας σε κάποιο κολέγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JohnTehGreek είπε

Αν θυμάμαι καλά είχες ανοίξει τέτοιο θέμα στο παρελθόν;

Προσωπική μου άποψη, ξέχνα τα ΙΕΚ. Αυτά και αν είναι σπατάλη.

Αν θες ντε και καλά να γυρίσεις και να παρατήσεις τις σπουδές σου εκεί επέλεξε είτε να ξαναδώσεις πανελλήνιες είτε να πας σε κάποιο κολέγιο.

σωστα θυμασαι.

απο κολεγια δεν εχω ιδεα, εχεις μηπως εσυ οποιαδηποτε πληροφορια; τιμες, προγραμματα σπουδων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί λέει πως πήγε ΕΠΑΛ, οπότε μπορεί να περάσει μόνο σε αντίστοιχη σχολή πληροφορικής. Για να περάσει σε άλλη σχολή πρέπει να παει 2α λυκείου σε γενικό λύκειο και μετά από 2 χρόνια να δώσει πανελλήνιες. Αν έχεις τα λεφτά πήγαινε σε κάποιο κολλέγιο ίσως αλλιώς σε δημόσιο ιεκ, δεν θα πρότεινα ιδιωτικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξαναδωσεις να περασεις στην πολη που μενεις δεν παιζει?Σε καποιο τει ας πουμε που τα μορια ειναι χαμηλα. Τουλαχιστον ετσι ηταν πριν καμια 10αρια χρονια που δωσα εγω. Δηλαδη εμπαινες με 12000 μορια σε τει πειραια και αθηνας. Βεβαια στο επαλ ειναι αλλα τα μορια ομως δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο?

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsioulak είπε

προσεξε ποια τεχνη θα επιλεξεις επειδη καποιες (π.χ. οι υδραυλικοι και οι ψυκτικοι) ειναι ουσιαστικα κλειστα επαγγελματα και θελει γνωστο ετσι ωστε να μπορεσεις να βγαλεις αδεια ασκησεως επαγγελματος.

 

Κάνεις λάθος.
Οποιοδήποτε έχει τελειώσει τεχνική σχολή και έχει πάρει πτυχιό στην ανάλογη ειδικότητα  κάνει αναγγελία και ανάλογα το πτυχιό του ακολουθεί μία συγκεκριμένη διαδρομή(ανάλογα το πτυχιό και την κατεύθυνση που θέλει) που συνήθως περιλαμβάνει προυπηρεσία και εξετάσεις ώσπου να φτάσει στην κατάλληλη άδεια για να είναι αυτόνομος.

Επεξ/σία από Muchacho
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...