Προς το περιεχόμενο

διακοπή σπουδών


kr0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, kr0m είπε

σωστα θυμασαι.

απο κολεγια δεν εχω ιδεα, εχεις μηπως εσυ οποιαδηποτε πληροφορια; τιμες, προγραμματα σπουδων; 

Πάρε ένα ένα τα κολέγια να δεις για προγράμματα κτλ. Έχουν πάντως από όλα.

Ναυτιλιακά, Οικονομικά, Νομική, Αρχιτεκτονική, Μηχανολογία, Βιοεπιστήμες, Νοσηλευτική, Πληροφορική κτλ.

Δύσκολα δεν θα βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει.

Απλά να τσεκάρεις τα πτυχία τους γιατί το κάθε πανεπιστήμιο για το κάθε πρόγραμμα σπουδών έχει διαφορετικές συνεργασίες με ξένα πανεπιστήμια και μερικά είναι για τα σκουπίδια ενώ άλλα είναι Ok.

Eπίσης να κοιτάξεις τι θα ισχύει μετά το Brexit μιας και τα περισσότερα κολέγια έχουν συνεργασίες με Βρετανικά ιδρύματα.

Από τιμές αν θυμάμαι καλά πρέπει να ξεκινάνε από 5.5 χιλιάρικα το χρόνο και να ανεβαίνουν μέχρι 8+ χιλιάρικα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Muchacho είπε

Κάνεις λάθος.
Οποιοδήποτε έχει τελειώσει τεχνική σχολή και έχει πάρει πτυχιό στην ανάλογη ειδικότητα  κάνει αναγγελία και ανάλογα το πτυχιό του ακολουθεί μία συγκεκριμένη διαδρομή(ανάλογα το πτυχιό και την κατεύθυνση που θέλει) που συνήθως περιλαμβάνει προυπηρεσία και εξετάσεις ώσπου να φτάσει στην κατάλληλη άδεια για να είναι αυτόνομος.

Κοίτα, για υδραυλικούς και ψυκτικούς (για αυτούς ξερω) χρειαζεται 2 χρόνια (περα απο την πρακτική) ένσημα ως βοηθός, αυτο σημαίνει οτι οι ηδη υπάρχοντες υδραυλικοί και ψυκτικοι ελέγχουν (σε εναν πολυ μεγάλο βαθμό) τον αριθμό των καινούριων συναδέλφων τους, αρα το επάγγελμα είναι σχεδόν κλειστό. 

Φίλος μου τελείωσε και θερμο-υδραυλικος και φυσικού αερίου και εδω και λιγα χρόνια δεν μπορεί να βρει κανέναν να τον προσλάβει με ένσημα, βρήκε αρκετούς που να θέλουν βοηθούς αλλα κανένας με ένσημα, κάποιοι ειχαν κλείσει τα βιβλία αρα δεν μπορούσαν να προσλάβουν βοηθό επίσημα, οι περισσότερα του είπαν οτι "δεν βγαίνουν" να του δίνουν ένσημα, και κανα δυο του το είπαν στα ίσια οτι αν του δωσουν ένσημα μετα απο 2 χρόνια θα μπορεί ο ίδιος να κάνει έναρξη επαγγέλματος και να τους φάει την πελατεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kr0m είπε

τα λεφτα που στοιχιζω εδω, ειναι πολυ περισσοτερα απο οσα θα στοιχιζω με το να γραφτω σε ενα ΙΕΚ. και στην τελικη με τα λεφτα που χαλιουνται εδω περα απλα για να "ζω", στην αθηνα θα μπορουσα να δωσω παραλληλα και για διπλωμα οδηγησης και για το proficiency...οποτε ναι, συμφερει πολυ παραπανω οικονομικα.

να σημειωθει οτι εχω τελειωσει επαλ, τομεα πληροφορικης, με 15750 μορια...

Έκανες τόση προσπάθεια για να μπεις σε ΑΕΙ πληροφορικής και θα τα παρατήσεις για να βγάλεις δίπλωμα και proficiency; Τελείωσα πληροφορική στο παπει στα 4 χρόνια ακριβώς, οι περισσότεροι τελειώνουν στα 5-6 και υπάρχουν άτομα που την τραβάνε και 8 και εσύ θέλεις να την παρατήσεις ύστερα από 2 εξάμηνα; Ούτε τα χρόνια πέρασαν για να πεις οκ το αφήνω, ούτε θα έχεις πολλά μαθήματα να δώσεις άντε 12 πες (στη χειρότερη). Εμένα μου φαίνεται εφικτός ο στόχος να κάτσεις και να τα περάσεις για να πάρεις το πτυχίο σου και όλα τα άλλα τα βλέπω δικαιολογίες. Αλλά όπως σου είπαν και τα παιδιά, μακριά από ΙΕΚ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Κοίτα, για υδραυλικούς και ψυκτικούς (για αυτούς ξερω) χρειαζεται 2 χρόνια (περα απο την πρακτική) ένσημα ως βοηθός, αυτο σημαίνει οτι οι ηδη υπάρχοντες υδραυλικοί και ψυκτικοι ελέγχουν (σε εναν πολυ μεγάλο βαθμό) τον αριθμό των καινούριων συναδέλφων τους, αρα το επάγγελμα είναι σχεδόν κλειστό. 

Φίλος μου τελείωσε και θερμο-υδραυλικος και φυσικού αερίου και εδω και λιγα χρόνια δεν μπορεί να βρει κανέναν να τον προσλάβει με ένσημα, βρήκε αρκετούς που να θέλουν βοηθούς αλλα κανένας με ένσημα, κάποιοι ειχαν κλείσει τα βιβλία αρα δεν μπορούσαν να προσλάβουν βοηθό επίσημα, οι περισσότερα του είπαν οτι "δεν βγαίνουν" να του δίνουν ένσημα, και κανα δυο του το είπαν στα ίσια οτι αν του δωσουν ένσημα μετα απο 2 χρόνια θα μπορεί ο ίδιος να κάνει έναρξη επαγγέλματος και να τους φάει την πελατεία. 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό και πίστεψε με υδραυλικούς,ηλεκτρολόγους και ψυκτικούς ξέρω υπερβολικά πολλούς.Δεν ξέρω τι γίνεται εκεί που είσαι αλλά η συνηθισμένη τακτική είναι να παίρνουν κάποιον από τις σχολές μέσω πρακτικής  και μετά να τον διώχνουν μόλις τελειώνουν ή να παίρνουν περιστασιακά κάποιον μαύρα για τις βαριές εργασίες που δεν είναι της ειδικότητας ή να ψάχνουν αποκλειστικά κάποιον μάστορα.Αλλά ανάγκη και ζήτηση για βοηθούς πάντα υπάρχει και η εργασία γίνεται με ένσημα διότι αν γίνει ατύχημα την έκατσες,αν σου κάτσει έλεγχος την έκατσες,οι καρφωτές παραμονεύουν κτλ.Αδυνατώ να πιστέψω πως δεν βρίσκει εργασία με ένσημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Muchacho είπε

Πρώτη φορά το ακούω αυτό και πίστεψε με υδραυλικούς,ηλεκτρολόγους και ψυκτικούς ξέρω υπερβολικά πολλούς.Δεν ξέρω τι γίνεται εκεί που είσαι αλλά η συνηθισμένη τακτική είναι να παίρνουν κάποιον από τις σχολές μέσω πρακτικής  και μετά να τον διώχνουν μόλις τελειώνουν ή να παίρνουν περιστασιακά κάποιον μαύρα για τις βαριές εργασίες που δεν είναι της ειδικότητας ή να ψάχνουν αποκλειστικά κάποιον μάστορα.Αλλά ανάγκη και ζήτηση για βοηθούς πάντα υπάρχει και η εργασία γίνεται με ένσημα διότι αν γίνει ατύχημα την έκατσες,αν σου κάτσει έλεγχος την έκατσες,οι καρφωτές παραμονεύουν κτλ.Αδυνατώ να πιστέψω πως δεν βρίσκει εργασία με ένσημα...

Νομός Θεσσαλονίκης είμαι και είναι και ο φίλος μου, για να έχουν μαύρους εργαζόμενους (όσοι εχουν) και να υπάρχουν και ενα σωρό μάστορες οι οποίοι δουλεύουν μαύρα (δηλαδή έχοντας κλείσει την επιχείρηση) μάλλον δεν θα γίνονται έλεγχοι. 

Εσύ που είσαι; Αθήνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρατάς έτσι τη σχολή που πέρασες, προσπάθησε περισσότερο, εκτός αν δεν σου αρέσει το αντικείμενο σπουδών. Αν δεν έχεις την οικονομική άνεση, έχεις σκεφτεί να ξαναδώσεις? Με το πτυχίο από το Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ, που σπουδάζεις, μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πάνω στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και να βγεις δίπλα κερδισμένος. Όσο για το δίπλωμα οδήγησης και το Proficiency, άστα σε αναμονή, το ίδιο έχω κάνει και εγώ και πολλοί άλλοι που σπουδάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Έκανες τόση προσπάθεια για να μπεις σε ΑΕΙ πληροφορικής και θα τα παρατήσεις για να βγάλεις δίπλωμα και proficiency; Τελείωσα πληροφορική στο παπει στα 4 χρόνια ακριβώς, οι περισσότεροι τελειώνουν στα 5-6 και υπάρχουν άτομα που την τραβάνε και 8 και εσύ θέλεις να την παρατήσεις ύστερα από 2 εξάμηνα; Ούτε τα χρόνια πέρασαν για να πεις οκ το αφήνω, ούτε θα έχεις πολλά μαθήματα να δώσεις άντε 12 πες (στη χειρότερη). Εμένα μου φαίνεται εφικτός ο στόχος να κάτσεις και να τα περάσεις για να πάρεις το πτυχίο σου και όλα τα άλλα τα βλέπω δικαιολογίες. Αλλά όπως σου είπαν και τα παιδιά, μακριά από ΙΕΚ...

δεν ειμαι σε ΑΕΙ πληροφορικης, αλλα σε ΤΕΙ. Και οσο για το εαν ειναι δικαιολογιες η οχι το οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τελειωσω το τμημα η οχι ασε να το ξερω εγω καλυτερα, που εχω καλυτερη εικονα και του τμηματος αλλα και των γνωσεων μου (πχ το γεγονος οτι πηγα ΕΠΑ.Λ σημαινει κυριολεκτικα μηδενικες γνωσεις σε μαθηματικα και φυσικη και συνεπως ετσι δε βγαζω ακρη με τα μισα μαθηματα). εξαλλου οπως ηδη ειπα, πιστευω οτι και για να βγει αυτο το ρημαδι το πτυχιο, εαν βγει, περισσοτερα εχω να χασω παρα να κερδισω.

και το γεγονος οτι εσυ τελειωσες σε 4 χρονια ειναι παρα πολυ σχετικο, δε μου λεει κατι, ουτε βεβαια και αυτοι με τα 8 χρονια, γιατι πολυ απλα οι περιπτωσεις ειναι διαφορετικες.

και δεν ειπα θα τα παρατησω για να βγαλω διπλωμα και prof, αλλα προτεινα πχ πως τα λεφτα που σπαταλονται εδω περα θα μπορουσαν πχ να γινουν αυτα που προανεφερα, ηταν απλα μια προταση. αυτο ειναι ολο.

 

 

11 ώρες πριν, TheDarkKnight είπε

Μην παρατάς έτσι τη σχολή που πέρασες, προσπάθησε περισσότερο, εκτός αν δεν σου αρέσει το αντικείμενο σπουδών. Αν δεν έχεις την οικονομική άνεση, έχεις σκεφτεί να ξαναδώσεις? Με το πτυχίο από το Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ, που σπουδάζεις, μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πάνω στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και να βγεις δίπλα κερδισμένος. Όσο για το δίπλωμα οδήγησης και το Proficiency, άστα σε αναμονή, το ίδιο έχω κάνει και εγώ και πολλοί άλλοι που σπουδάζουν.

το αντικειμενο μαλλον δεν ειναι για μενα, αλλα εκτος αυτου δεν εχω καποιες απαραιτητες γνωσεις μαθηματικων και φυσικης και τελος παντων, θεωρω αδυνατο να τελειωσω τη σχολη. το να ξαναδωσω δεν εχει νοημα γιατι ολες οι διαθεσιμες σχολες πληροφορικης δεν με απασχολουν (θυμησου ειμαι απο ΕΠΑ.Λ, οι επιλογες ελαχιστες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kr0m είπε

δεν ειμαι σε ΑΕΙ πληροφορικης, αλλα σε ΤΕΙ. Και οσο για το εαν ειναι δικαιολογιες η οχι το οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τελειωσω το τμημα η οχι ασε να το ξερω εγω καλυτερα, που εχω καλυτερη εικονα και του τμηματος αλλα και των γνωσεων μου (πχ το γεγονος οτι πηγα ΕΠΑ.Λ σημαινει κυριολεκτικα μηδενικες γνωσεις σε μαθηματικα και φυσικη και συνεπως ετσι δε βγαζω ακρη με τα μισα μαθηματα). εξαλλου οπως ηδη ειπα, πιστευω οτι και για να βγει αυτο το ρημαδι το πτυχιο, εαν βγει, περισσοτερα εχω να χασω παρα να κερδισω.

και το γεγονος οτι εσυ τελειωσες σε 4 χρονια ειναι παρα πολυ σχετικο, δε μου λεει κατι, ουτε βεβαια και αυτοι με τα 8 χρονια, γιατι πολυ απλα οι περιπτωσεις ειναι διαφορετικες.

και δεν ειπα θα τα παρατησω για να βγαλω διπλωμα και prof, αλλα προτεινα πχ πως τα λεφτα που σπαταλονται εδω περα θα μπορουσαν πχ να γινουν αυτα που προανεφερα, ηταν απλα μια προταση. αυτο ειναι ολο.

 

το αντικειμενο μαλλον δεν ειναι για μενα, αλλα εκτος αυτου δεν εχω καποιες απαραιτητες γνωσεις μαθηματικων και φυσικης και τελος παντων, θεωρω αδυνατο να τελειωσω τη σχολη. το να ξαναδωσω δεν εχει νοημα γιατι ολες οι διαθεσιμες σχολες πληροφορικης δεν με απασχολουν (θυμησου ειμαι απο ΕΠΑ.Λ, οι επιλογες ελαχιστες)

Έστω ΤΕΙ. Τα ΤΕΙ πληροφορικής έχουν πολύ δυνατές προοπτικές. Σήμερα ειδικά στον τομέα της Πληροφορικής η αγορά προτιμάει περισσότερο άτομα από ΤΕΙ παρά από ΑΕΙ , λόγω του γεγονότος ότι είναι έτοιμοι να εργαστούν (ξέρουν προγραμματισμό, hardware, κλπ), αντίθετα στα ΑΕΙ Πληροφορικής (έχω περάσει εκτός από το ΠΑΠΕΙ και από το ΕΚΠΑ για μετ αυτή τη φορά) στέκονται στο θεωρητικό πλαίσιο που δεν καταλήγει πουθενά αν δεν ψαχτείς μόνος σου. Πιστεύω λοιπόν ότι έχεις πολύ καλές προοπτικές και από το ΤΕΙ που έχεις περάσει. 

Το ζήτημα με τα μαθήματα είναι καθαρά θέμα δικό σου. Μπορείς να κάτσεις να διαβάσεις και να τα περάσεις ή να κάνεις το καλοκαίρι κάποιο φροντιστήριο κοντά στο σπίτι σου. Τα χρόνια, όπως είπες και εσύ είναι καθαρά ζήτημα υποκειμενικό, για αυτό και στα ανέφερα, ότι δηλαδή υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις και μόνο όταν δεν θέλεις κάτι δεν το κάνεις.

Άμα θεωρείς ότι τα χρήματα πάνε τσάμπα, τότε ναι, καλώς να σταματήσεις. Αλλά σε βλέπω σε δίλημμα, άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που μας γράφεις εδώ, οπότε θεωρώ ότι το δίπλωμα και τα άλλα μπορείς να τα αφήσεις προς το παρόν ή να τα κάνεις παράλληλα με την πρώτη ευκαιρία.

Δώσε μια ευκαιρία στη σχολή σου και δεν θα χάσεις...έχει τρομερή ζήτηση και ψωμί ακόμα ο κλάδος, ειδικά για εσάς των ΤΕΙ που είστε "έτοιμοι" όπως είπα και πριν. Τώρα αν και πάλι δεν μπορείς με τίποτα, τι να σου πω, εσύ ξέρεις...Αλλά όχι ρε φίλε και ΙΕΚ ενώ είσαι σε ΤΕΙ Πληροφορικής...Το θεωρώ αυτοκτονία αυτό λίγο...Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το σκέφτεσαι καν για ιδιωτικο ΙΕΚ πανω σε κατι τόσο τετριμμένο απο κατα πολυ ανώτερα ακαδημαϊκά ιδρύματα. 

Αν θες πήγαινε σε ενα δημοσιο ετσι να μάθεις 2-3 πραγματα και να εχεις ίσα ίσα ενα χαρτί να λες οτι κατι έκανες στη ζωή σου και δεν επινες καφε στο μπαλκόνι. 

Τωρα όσον αφορα την εγκατάλειψη μιας αρκετά καλής σχολής λογω μαθημάτων που δεν ειναι και τα πιο αμεσα συνδεόμενα με αυτη ειναι κακή συλλογιστική πορεία θεωρώ. Κανεις δεν πήγε στη σχολή του με τις τελειες βάσεις, δεν εισαι παιδάκι πλεον να σου λενε σήμερα έχουμε το κείμενο στη σελιδα 30, το διαβαζεις και τέλος. Κάποια πραγματα θέλουν πείσμα και δουλεια. 

Αν θεωρεις την απόφαση που μας γραφεις σωστη, καλώς να το κανεις. Αλλα να ξέρεις οτι και αλλα πραγματα στη ζωή θα σου ζητηθουν να κανεις χωρις να εχεις το background οχι μονο μορφωτικά και εργασιακά αλλα και διαπροσωπικα. Ποτε δεν είμαστε έτοιμοι για κατι μέχρι να γινει για πρωτη φορά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...