Προς το περιεχόμενο

Συνεμπλοκ ψαλιδιων


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαξα λαστιχα στο ΤΤ  του 2000 του γιου μου και στην ευθυγραμιση μου ειπαν οτι οσο και να προσπαθησαν ενα σημειο δεν ηρθε εκει που επρεπε και δεν εχει αλλη ρυθμιση .

Μαλλον μου ειπαν θελουν αλλαγμα τα συνεμλοκ των ψαλιδιων (αν καταλαβα καλα).

Ξερει καποιος περιπου κοστος ? Ειμαι ασχετος με αυτα ...

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα δώσει κάνα 150ρι ευρώ για να τα αλλάξω στο Α3 πριν από 3-4 χρόνια.
Σε απλό συνεργείο, όχι αντιπροσωπεία.

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dpolal είπε

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα δώσει κάνα 150ρι ευρώ για να τα αλλάξω στο Α3 πριν από 3-4 χρόνια.
Σε απλό συνεργείο, όχι αντιπροσωπεία.

Σε ευχαριστω Δ.    Ειδα κατι τιμες που μου φανηκαν πολυ φτηνες και για αυτο ρωτησα. Εννοειται οχι σε αντιπροσωπεια 

https://www.onparts.gr/audi-tt-8n3-1-8-t-quattro-180hp-180hp/antallaktika/anartisi-dieuthunsi-trochoi/basi-sunemplok-psalidiou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε ευχαριστω Δ.    Ειδα κατι τιμες που μου φανηκαν πολυ φτηνες και για αυτο ρωτησα. Εννοειται οχι σε αντιπροσωπεια 

https://www.onparts.gr/audi-tt-8n3-1-8-t-quattro-180hp-180hp/antallaktika/anartisi-dieuthunsi-trochoi/basi-sunemplok-psalidiou

Ναί, δεν είναι πολύ ακριβό σαν ανταλλακτικό αν και παίζει ρόλο και η μάρκα του αυτοκινήτου. :D
To ποιό πιθανό είναι να έχουν κοπεί, το παθαίνουν όλα τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα λόγο της «ποιότητας» των δρόμων που έχουμε.

Μπορείς να βρείς και συνεργεία που κάνουν αναβαθμίσεις και να στα αντικαταστήσουν με άλλου τύπου (βλέπε Powerflex) αλλά θα σκληρύνει υπερβολικά το αυτοκίνητο και θα χάσει μεγάλο μέρος από την άνεση του αν και θα βελτιωθεί πολύ το κράτημα έτσι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dpolal είπε

Ναί, δεν είναι πολύ ακριβό σαν ανταλλακτικό αν και παίζει ρόλο και η μάρκα του αυτοκινήτου. :D
To ποιό πιθανό είναι να έχουν κοπεί, το παθαίνουν όλα τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα λόγο της «ποιότητας» των δρόμων που έχουμε.

Μπορείς να βρείς και συνεργεία που κάνουν αναβαθμίσεις και να στα αντικαταστήσουν με άλλου τύπου (βλέπε Powerflex) αλλά θα σκληρύνει υπερβολικά το αυτοκίνητο και θα χάσει μεγάλο μέρος από την άνεση του αν και θα βελτιωθεί πολύ το κράτημα έτσι. 

Το link που παρεθεσα ειναι για το συγεκριμενο αυτοκινητο .Πανω κατω δεν θα αλλαζει πολυ η τιμη για ιδιας μαρκα αυτοκινητο αλλα αλλο μοντελο.

Ολα τα αλλα ειναι εργατικα μεχρι τα 150 που εδωσες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα αλλάξετε εάν μπορείτε .

Εμένα προτου αλλαξω ελαστικα χρειαζόταν αντικατάσταση τα ψαλιδια & μπαλακια ψαλιδιων.

Φυσιολογικη φθορά , όχι οτι έχει χτυπήσει το αμάξι.

Ηταν κρίμα να μου χαλασουν καινουργια ελλαστικά θα ειχα συγκλιση.

Τωρα για μάρκες υπάρχουν καλά εμπορίου.

Τι μάρκες έχετε δει;

Επίσης απο περιέργια τι ελαστικα του βάλατε , βάλατε 4αδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Να τα αλλάξετε εάν μπορείτε .

Εμένα προτου αλλαξω ελαστικα χρειαζόταν αντικατάσταση τα ψαλιδια & μπαλακια ψαλιδιων.

Φυσιολογικη φθορά , όχι οτι έχει χτυπήσει το αμάξι.

Ηταν κρίμα να μου χαλασουν καινουργια ελλαστικά θα ειχα συγκλιση.

Τωρα για μάρκες υπάρχουν καλά εμπορίου.

Τι μάρκες έχετε δει;

Επίσης απο περιέργια τι ελαστικα του βάλατε , βάλατε 4αδα;

Δεν εχω ψαξει για μαρκες ....Αυτα εβαλα 380+30 η ευθυγραμιση .Ναι 4αδα εβαλα .  Ειχε και με 180 ευρω μεταχειρισμενα του 2017 αλλα δεν το ρισκαρα.

 

http://www.dim-tires.gr/product/goodyear-eagle-f1-asymmetric-3-22545r17-94yεωσ-6-ατοκεσ-δοσεισ/ 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σινεμπλόκ των ψαλιδιών σαν ανταλλακτικά είναι σχετικά φτηνά, το δύσκολο όμως είναι να αλλαχτούν. Πρέπει να βγουν τα ψαλίδια από το αυτοκίνητο, να ξε-πρεσαριστούν τα παλιά σινεμπλόκ, να πρεσαριστούν τα καινούργια, να ξανατοποθετηθούν τα ψαλίδια, και να ξαναγίνει ευθυγράμμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν εχω ψαξει για μαρκες ....Αυτα εβαλα 380+30 η ευθυγραμιση .Ναι 4αδα εβαλα .  Ειχε και με 180 ευρω μεταχειρισμενα του 2017 αλλα δεν το ρισκαρα.

http://www.dim-tires.gr/product/goodyear-eagle-f1-asymmetric-3-22545r17-94yεωσ-6-ατοκεσ-δοσεισ/ 

Και εγω είμαι της αποψης μονο καινουργια ελαστικά.

Πολλά πήρε για ευθυγραμμιση.

Εγω πρίν 1μηνα που εβαλα καινουργια ελαστικα ,15 ευρω πήρε για ευθυγράμμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-γυρω στο 100αρι

-τα σαιλεντμπλοκ κυριως ειναι για αποσβεση κραδασμων καλο ειναι να αλλαχθουν κρατανε ολο το βαρος αλλα στην περιπτωση σου μπορει να ναι καμια στραβη ζαντα,η καλυτερα πανε σε αλλο λαστιχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Και εγω είμαι της αποψης μονο καινουργια ελαστικά.

Πολλά πήρε για ευθυγραμμιση.

Εγω πρίν 1μηνα που εβαλα καινουργια ελαστικα ,15 ευρω πήρε για ευθυγράμμιση 

Επειδη ειναι το 4ο αμαξι της οικογενειας που αλλαζω λαστιχα σε αυτον τα τελευταια 2 χρονια  (κανει και 4 δοσεις μεσω Συνετερισμου της δουλειας) για το χθεσινο εκανε παρα πολυ ωρα για την ευθυγραμιση.

 

Στο δικο μου CRV ενω οταν απο το εξουσιοδοτημενο της Honda σε ...δικο τους λαστιχα ειχα δωσει 600 ευρω σε αυτον 470 για 225Χ65Χ17 SUV.

Η GoodYear αλλα και νομιζω κι αλλοι επωνυμοι κατασκευαστες δινουν γραπτη εγγυηση ενα χρονο για το λαστιχο οτι κι αν παθει  ακομα κι αν φταιμε εμεις .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Και εγω είμαι της αποψης μονο καινουργια ελαστικά.

Πολλά πήρε για ευθυγραμμιση.

Εγω πρίν 1μηνα που εβαλα καινουργια ελαστικα ,15 ευρω πήρε για ευθυγράμμιση 

ρε παιδια οταν αλλαζουμε λαστιχα κανουμε ζυγοσταθμιση στους τροχούς.

Ευθηγραμμιση κανουμε αν το αμαξι εχει στραβο τον κυκλο του τιμονιου ,

η τραβαει δεξια/αριστέρα ή οταν αλλαζουμε αμορτισερ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aGka8l είπε

ρε παιδια οταν αλλαζουμε λαστιχα κανουμε ζυγοσταθμιση στους τροχούς.

Ευθηγραμμιση κανουμε αν το αμαξι εχει στραβο τον κυκλο του τιμονιου ,

η τραβαει δεξια/αριστέρα ή οταν αλλαζουμε αμορτισερ

Και εγω ετσι ξερω. Ζυγοσταθμιση κανεις με αλλαγη ελαστικων.ευθυγραμμιση κανεις μονο αν δεις ανομιομορφη φθορα ελαστικου οποτε οντως χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aGka8l είπε

ρε παιδια οταν αλλαζουμε λαστιχα κανουμε ζυγοσταθμιση στους τροχούς.

Ευθηγραμμιση κανουμε αν το αμαξι εχει στραβο τον κυκλο του τιμονιου ,

η τραβαει δεξια/αριστέρα ή οταν αλλαζουμε αμορτισερ

όντως δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση με την αλλαγή ελαστικών παρά μόνο ζυγοστάθμιση.Ενδεχομένως ο Γιάννης την έκανε προληπτικά γιατί είχε καιρό να κάνει και αν δεν έχει σωστή ευθυγράμμιση τα λάστιχα στραβοπατάνε και φθείρονται μονόπατα εσωτερικά ή εξωτερικά.

Σινεμπλόκ Γιάννη λίγοι αλλάζουν πλέον γιατί δεν έχουν και τα κατάλληλα εργαλεία.Αλλάζουν ολόκληρα τα ψαλίδια να βγαίνουν και από τη φασαρία. Προτίμησέ το εκτός και ο μάστορας είναι τσακάλι έχει τα κατάλληλα εργαλεία και το κάνει συχνά.Αν δεν βγει σωστά το παλιό και δεν πατήσει καλά το καινούργιο σινεμπλόκ μπορεί σε ένα μήνα να είσαι πάλι για ψαλίδια.

Και εγώ είχα πρόβλημα και τα άλλαξα.  Πήγε 89 ευρώ το κάθε ψαλίδι swag και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Το θέμα αν αλλάξεις ψαλίδια καλό είναι να αλλάξεις μπαράκια και ημίμπαρα  γιατί από αυτά γίνεται η ευθυγράμιση και δεν έχει καμιά δουλειά το ψαλίδι που ανέφερες .Εκτός και τα έχεις αλλάξει πρόσφατα.

Θα έχεις άλλο αμάξι μετά την αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτησαα για την ευθυγραμιση και μου ειπαν οτι με τα χαλια των ελληνικων δρομων καλο ειναι να γινεται ακομα και καθε 2 χρονια.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...