Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχάς , μπράβο για το θέμα. Μια απορία όμως , είχα μείνει στο ότι το hpet enabled στο bios και μεσα στα windows είναι ο καλύτερος συνδυασμός , αυτό έχει αλλάξει πλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dennisbest είπε

Κατ' αρχάς , μπράβο για το θέμα. Μια απορία όμως , είχα μείνει στο ότι το hpet enabled στο bios και μεσα στα windows είναι ο καλύτερος συνδυασμός , αυτό έχει αλλάξει πλέον;

εδω σφαζονται για το εαν πρεπει ειναι enable η disable o καθενας με τα δικα του!!;)

https://forums.anandtech.com/threads/do-you-have-hpet-enabled-or-disabled.2362109

HPET is programmable timer with plenty of functions. For example on modern operating systems with so called tickless mode, OS will look at it's timer, job etc queues and will set HPET to fire exactly when it is needed (for example 66ms later, when some of your app demands wakeup in some system call) and not periodically (every 10 or 15 ms needlessly burning CPU cycles on doing nothing).

Generally, I recommend not using HPET as a system timer if you have Windows 7 on up and a Core i5/7 (or AMD equivalent) based system. In these newer systems, Windows uses the newer Invariant TSC, which is a much more reliable and consistent system timer than HPET.
 

προσωπικα το χω enable κρινοντας οτι δεν  αντιμετωπιζω  καποιο ιδιαιτερο θεμα 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο απ' όλα ; :P

5 hours ago, Dennisbest said:

Κατ' αρχάς , μπράβο για το θέμα. Μια απορία όμως , είχα μείνει στο ότι το hpet enabled στο bios και μεσα στα windows είναι ο καλύτερος συνδυασμός , αυτό έχει αλλάξει πλέον;

Η γενική άποψη είναι ότι σε κάθε σύστημα βλέπεις διαφορετική συμπεριφορά, οπότε εσύ θα πρέπει να τεστάρεις τι είναι καλύτερο για το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι σε παιχνίδια όπως το witcher 3 , το ac origins, το arkham knight ή το fortnite , έχω περιστασιακό stuttering ακόμα και στον ssd να τα περάσω. Όπως και στο bf1 σε καποιες στιγμές κάνει κάποια στιγμιαία spikes το frametime. Σκεφτόμουν μήπως είναι λόγω των 3gb vram , αλλά και με low textures πάλι το ίδιο γίνεται. Δοκίμασα και ολα τα tweaks από εδώ αλλά πάλι τα ίδια δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dennisbest είπε

Η αλήθεια είναι οτι σε παιχνίδια όπως το witcher 3 , το ac origins, το arkham knight ή το fortnite , έχω περιστασιακό stuttering ακόμα και στον ssd να τα περάσω. Όπως και στο bf1 σε καποιες στιγμές κάνει κάποια στιγμιαία spikes το frametime. Σκεφτόμουν μήπως είναι λόγω των 3gb vram , αλλά και με low textures πάλι το ίδιο γίνεται. Δοκίμασα και ολα τα tweaks από εδώ αλλά πάλι τα ίδια δυστυχώς.

Η συχνότητα της gpu cpu παίζει κατά τη διάρκεια του παιχνιδιου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PUBG και BF1 ανοιχτά έτσι για το χαβαλέ και δεν έκανε το παραμικρό κιχ στο BF1..Δεν καταλαβαίνει τίποτα ο 8700Κ..Βέβαια το standby fix έκανε δουλειά στο stuttering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

PUBG και BF1 ανοιχτά έτσι για το χαβαλέ και δεν έκανε το παραμικρό κιχ στο BF1..Δεν καταλαβαίνει τίποτα ο 8700Κ..Βέβαια το standby fix έκανε δουλειά στο stuttering.

Και τα 2 ανοιχτά ταυτόχρονα τα είχες? Δεν νιώθει όντως αλλά έχω δοκιμάσει να έχω 150tabs ανοιχτά στον Chrome και να παίξω wildlands. Δεν κρατάει 75fps κάνει drops συνέχεια. Ίσως του πέφτουν πολλά τα 150tabs δεν ξέρω. Χωρίς standby fix. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 150 tabs δε νομίζω να φτάνουν τα 16GB RAM οπότε από 'κει τρως τα slowdowns..

23 minutes ago, Dennisbest said:

Η αλήθεια είναι οτι σε παιχνίδια όπως το witcher 3 , το ac origins, το arkham knight ή το fortnite , έχω περιστασιακό stuttering ακόμα και στον ssd να τα περάσω. Όπως και στο bf1 σε καποιες στιγμές κάνει κάποια στιγμιαία spikes το frametime. Σκεφτόμουν μήπως είναι λόγω των 3gb vram , αλλά και με low textures πάλι το ίδιο γίνεται. Δοκίμασα και ολα τα tweaks από εδώ αλλά πάλι τα ίδια δυστυχώς.

Ποια έκδοση Windows 10 έχεις ; Από 1703 και άνω αν δεν βάλεις το Standby Fix θα έχεις θέμα μετά από 3-4 πίστες σερί. Το μόνο φυσιολογικό spike είναι όταν ψοφάς και σε πάει να κοιτάς το map από ψηλά.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Με 150 tabs δε νομίζω να φτάνουν τα 16GB RAM οπότε από 'κει τρως τα slowdowns..

9.7GB γεμίζουν τα 150tabs και λογικά δεν φτάνουν τα 6 για το παιχνίδι. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό παίζει να ισχύει γιατί η cpu στο 60 70% είναι δεν είναι να πεις ότι πάει φουλ. 

 

Το ίδιο και στο mining με 2 threads δεν κρατάει συνέχεια 75 στο wildlands. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια άλλο παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα tabs RAM τρώνε άρα από 'κει είχες το θέμα, ειδικά αν ο CPU δεν χτύπαγε 100% όπως λες.

Θα το ελέγξω να δω με 100 τι γίνεται και θα επανέλθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Heybro είπε

Η συχνότητα της gpu cpu παίζει κατά τη διάρκεια του παιχνιδιου? 

Όχι, σταθερά είναι και τα 2.

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Με 150 tabs δε νομίζω να φτάνουν τα 16GB RAM οπότε από 'κει τρως τα slowdowns..

Ποια έκδοση Windows 10 έχεις ; Από 1703 και άνω αν δεν βάλεις το Standby Fix θα έχεις θέμα μετά από 3-4 πίστες σερί. Το μόνο φυσιολογικό spike είναι όταν ψοφάς και σε πάει να κοιτάς το map από ψηλά.

Την τελευταία έχω, βέβαια και με την 1703 τα ιδια μου εκανε. Το θέμα υπάρχει και με το που ανοίγω το pc και μπω στο game οπότε δεν είναι θέμα της standby memory. Γενικά πίστευα ότι όλα τα open world games έχουν stuttering αν φορτώνουν textures αλλά από την άλλη το gta v δεν κάνει το παραμικρό stutter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι άλλο φταίει τότε στο σύστημά σου. Δοκίμασε και τα υπόλοιπο tweaks αλλιώς τσέκαρε μήπως έχεις αστάθεια σε OC(Αν έχεις). Είπες ότι έχεις το HPET ενεργοποιημένο όμως, δοκίμασε να το κλείσεις και άσε το Timer Resolution ανοιχτό από πίσω.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...