Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Κάτι άλλο φταίει τότε στο σύστημά σου. Δοκίμασε και τα υπόλοιπο tweaks αλλιώς τσέκαρε μήπως έχεις αστάθεια σε OC(Αν έχεις). Είπες ότι έχεις το HPET ενεργοποιημένο όμως, δοκίμασε να το κλείσεις και άσε το Timer Resolution ανοιχτό από πίσω.

Τα έχω δοκιμάσει όλα , και σε στοκ τα παντα δοκίμασα , το hpet το έβγαλα από το bios , το timer resolution επίσης το εβαλα στο maximum και το άφησα ανοιχτό. Οπότε ή ο 2600k δεν την παλεύει καθόλου ( δύσκολο γιατί και framelimit να βάλω σε χαμηλά fps , πάλι έχει micro stuttering σε κάποια σημεία ), ή είναι λίγα τα 12gb ram ,  ή φταίνε τα 3 gb vram ( και αυτό δυσκολεύομαι να το πιστέψω , αφού στο witcher 3 η vram είναι στα 2gb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε καθαρή εγκατάσταση Windows αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα ; Τρέχει κάτι από πίσω την ώρα που παίζεις ; (MSI-AB π.χ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθαρή εγκατάσταση είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Μόνο το Geforce Experience τρέχει , είχα κάνει τελείως απεγκατάσταση το MSI AB για να δω αν εφταιγε αυτό και δεν είδα διαφορά. Το περίεργο είναι βλέπωντας το γράφημα στο bf ή στο ac origins , τα spikes είναι και στο γράφημα της cpu και της gpu ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι , δεν βοήθησε κάπου. Θα δοκιμάσω μετά να απενεργοποιήσω τα 2 dimmάκια και να τρέξω με 8gb που είναι ακριβώς ίδιες μνήμες. Αν και τότε πιθανόν να κολλάει λόγω των 8gb :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω κάτι θεματάκια με το standby. Ενώ το ρύθμισα όπως έπρεπε, όταν έχω έστω και μία καρτέλα ανοικτή στο browser ρίχνει τα fps στο BF1, μόλις την κλείσω ομαλοποιούνται όλα. Any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpttony είπε

Και εγώ έχω κάτι θεματάκια με το standby. Ενώ το ρύθμισα όπως έπρεπε, όταν έχω έστω και μία καρτέλα ανοικτή στο browser ρίχνει τα fps στο BF1, μόλις την κλείσω ομαλοποιούνται όλα. Any ideas?

Γνωριζουμε ποσο πρεπει να ειναι το standby ωστε να αρχισουν τα stutters?

 

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cpttony είπε

Και εγώ έχω κάτι θεματάκια με το standby. Ενώ το ρύθμισα όπως έπρεπε, όταν έχω έστω και μία καρτέλα ανοικτή στο browser ρίχνει τα fps στο BF1, μόλις την κλείσω ομαλοποιούνται όλα. Any ideas?

περισσοτερο μου κανει με το οτι οι browsers ειναι gpu accelerated.
ο browser "δεν αφηνει" τη gpu οταν χασει το focus.

το παθαινω πιο συχνα σε chrome σπανιοτερα σε firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

αυτο το memory standy δεν το εχω καταλαβει ακομα τι κανει?δωστε λιγο φωτα

The Standby list, which is shown in blue, contains pages that have  been removed from process working sets but are still linked to their  respective working sets. As such, Standby list is essentially a cache.  However, memory pages in the Standby list are prioritized in a range  of 0-7, with 7 being the highest. Essentially, a page related to a  high-priority process will receive a high-priority level in the  Standby list.

For example, processes that are Shareable will be a high priority and  pages associated with these Shareable processes will have the highest  priority in the Standby list.

Now, if a process needs a page that is associated with the process and  that page is now in the Standby list, the memory manager immediately  returns the page to that process' working set. However, all pages on  the Standby list are available for memory allocation requests from any  process. When a process requests additional memory and there is not  enough memory in the Free list, the memory manager checks the page's  priority and will take a page with a low priority from the Standby  list, initialize it, and allocate it to that process.

 

Tην κανει cache με λιγα λογια ειναι η μνημη που ειχαν προηγουμενα processes η οποια ομως επρεπε να αποδεσμευεται μετα απο καποια λεπτα. Δεν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μπορει να μπει λιγο teamviewer Να μου κανει λιγο αυτο το standy fix διοτι δεν το πολυ καταλαβα!

Τελεια το διαβασα και το εκανα για να δουμε παιζει να μην με νοιαζει αυτο το σεναριο επειδη εχω 32?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panoc είπε

περισσοτερο μου κανει με το οτι οι browsers ειναι gpu accelerated.
ο browser "δεν αφηνει" τη gpu οταν χασει το focus.

το παθαινω πιο συχνα σε chrome σπανιοτερα σε firefox

Το δοκίμασα είτε έχω ή όχι gpu acc. πάλι έχω το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...