Προς το περιεχόμενο

Απόλυση Εγκυου και αποζημιωση


dalibr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, MTX said:

κοίταξε φίλε μου ως γνωστόν εσύ που είσαι και κουβαρδάς στην δικη σου επιχείρηση πάρε οποια θέλεις να μείνει έγκυος από τι πρώτη εβδομάδα και μετά να κάθεται σπίτι να την πληρώνεις , μην έχεις όμως την απαίτηση να συμπεριφέρονται όλοι κατά αυτό το τρόπο και όχι γιατί είναι απάνθρωποι γιατί δεν μπορούνε ίσος να στηρίξουνε οικονομικά κάτι τέτοιο

Είναι πολύ ενδιαφέρον που καίγεστε να υπερασπιστείτε την εργοδοσία ενώ είναι πασιφανές ότι δεν έχετε ιδέα απο επιχειρήσεις. Επίσης, δεν γνωρίζετε καν βασικά στοιχεία του εργατικού δικαίου. 

Τελοσπαντων για να το αποσαφηνίσουμε ώστε να μην μένουν σκοτάδια, ο εργοδότης δεν πληρώνει την έγκυο για να κάθεται. Το μόνο που του κοστίζει στο βρόντο είναι ένας μήνας εισφορές, τα υπόλοιπα τα πληρώνει το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ.

Από περιέργεια και μόνο, τι διαφορά πιστεύεις ότι κάνει στον εργοδότη αν θα μείνει μια κοπέλα έγκυος την πρώτη εβδομάδα ή στα πέντε χρόνια; Ίσα ίσα, περισσότερο θα του κοστίσει η απουσία της εμπειροτερης. 

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Πχ ο διευθυντής της συζύγου μου όταν έμεινε έγγυος της είπε ορθά κοφτά "γράψε αν θέλεις άδειες είτε δικαιολογημενες είτε αδικαιολόγητες κ μην σε απασχολεί τίποτα, απόλαυσε το". Και δεν μιλάμε για μπακάλικο, μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται στην χώρα μας κ σε τμήμα που δεν έχει ωράρια λόγω της κρισιμοτητας του στην λειτουργία του ομίλου. Και όταν επέστρεψε βασίλισσα... Να πνίγονται την διώχνει στην ώρα της με το ζόρι. Δεν είναι χθεσινή βέβαια έχει περάσει 10ετια στην εταιρία αλλά αυτό το μοντέλο ακολουθείται πιστά με όλες τις μέλλουσες μαμάδες. 

Η μητρότητα και πρέπει να προστατευεται στο ακέραιο και να επιδοτείται από κράτος κ επιχειρήσεις. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chill είπε

Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Πχ ο διευθυντής της συζύγου μου όταν έμεινε έγγυος της είπε ορθά κοφτά "γράψε αν θέλεις άδειες είτε δικαιολογημενες είτε αδικαιολόγητες κ μην σε απασχολεί τίποτα, απόλαυσε το". Και δεν μιλάμε για μπακάλικο, μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται στην χώρα μας κ σε τμήμα που δεν έχει ωράρια λόγω της κρισιμοτητας του στην λειτουργία του ομίλου. Και όταν επέστρεψε βασίλισσα... Να πνίγονται την διώχνει στην ώρα της με το ζόρι. Δεν είναι χθεσινή βέβαια έχει περάσει 10ετια στην εταιρία αλλά αυτό το μοντέλο ακολουθείται πιστά με όλες τις μέλλουσες μαμάδες. 

Η μητρότητα και πρέπει να προστατευεται στο ακέραιο και να επιδοτείται από κράτος κ επιχειρήσεις. 

Στον Σκλαβενιτη δουλευει η στον Παπαστρατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2018 στις 12:19 ΜΜ, dalibr είπε

Καλημερα σας...

Γνωρίζει κάποιος τι μπορω να κάνω στην περιπτωση απόλυσης εγκύου..Η ιστορία έχει ως εξης

Επιασα δουλεια στις 24 Μαρτίου ως ρεσεψιον

Η σύμβαση γράφει οτι είμαι ταμίας με βασικο μισθό..

Μια μέρα μετα την ενημέρωση που εκανα της εγκυμοσύνης στην υπεύθυνη..Με φωναξε το αφεντικό να μου πει οτι με διώχνουν γιατί δεν καθαρίζω τις τουαλέτες.......Ναι τα κατρουλια στις αντρικές τουαλέτες και δουλεύω στην ρεσεψιον..Τους είπα θα τους κάνω καταγγελία και μου απάντησαν οτι θα μου κανουν και αυτοι γιατί δεν δουλεύω και καθομαι (δεν στέκει ουτε αυτό σε καταγγελία)

Με επικοινωνία που ειχα με την επιθεώρηση εργασίας μου ειπαν η απόλυση είναι άκυρη και να πάω κανονικά για δουλεια..

Φανταζεστε τι πόλεμο θα μου ανοίξουν να παω με το έτσι θέλω στην δουλειά σωστά?ποσο μάλλον στην κατάσταση που είναι αρχή και πρέπει να προσεχω..Οπότε με πολεμανε μέχρι να παραιτηθω.

Επίσης φοβαμαι...Το ενα αφεντικό ηταν αρχηγός σε τμήμα της αστυνομιας επίσης κυκλοφορανε κάτι μπραβοφατσες μαζί τους..ποιος μου λέει οτι δεν θα μου κανουν κακό για να με φοβερισουν

Συμφέρει να το ψαξω με δικηγόρους?και να τους κυνηγησω?

Επίσης Δούλευα παραπανω από 8ωρο Χωρίς να πληρωνομαι..και τα 

Βράδινα και τις Κυριακες μας τα δίνει μαυρα

Από την επιθεώρηση εργασίας (αλλά και οι περισσότεροι εδώ μέσα) σου είπαν το εύκολο και αυτό που θέλεις να ακούσεις "η απόλυση είναι άκυρη" και "απαγορεύεται η απόλυση εγκύου". Στην πραγματική ζωή τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Η προστασία κατά της απόλυσης της εγκύου ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΌΛΥΤΗ. Ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να απολύσει μια έγκυο για "σπουδαίο λόγο". Επειδή κανένας εργοδότης δεν είναι τόσο χαζός ώστε να σε απολύσει μόνο επειδή είσαι έγκυος, σίγουρα θα βρεθεί κάποιος "σπουδαίος λόγος" για την απόλυση σου. Άρα δεν είναι αυτόματα άκυρη η απόλυση σου μόνο και μόνο επειδή είσαι έγκυος. Μια χαρά έγκυρη μπορεί να είναι (άσχετα με τα εύκολα λόγια της επιθεώρησης εργασίας) και για να την βγάλεις άκυρη θα πρέπει να προσφύγεις ΕΣΎ στα δικαστήρια.

Άρα τα πράγματα δεν είναι ούτε τόσο εύκολα, ούτε τόσο ξεκάθαρα όσο νομίζουν ή σου τα παρουσιάζουν κάποιοι. Καλές προθέσεις έχουν αλλά αν δεν είναι η δουλειά τους λογικό είναι μα μην ξέρουν όλες τις πτυχές ενός τέτοιου θέματος και να μιλάνε με όρους ηθικής σε ένα θέμα όμως που είναι καθαρά νομικό. Αξιόπιστες πληροφορίες θα πάρεις από δικηγόρο που ειδικεύεται στο εργατικό δίκιο.

Προσωπικά (και εγώ άσχετος με καλή πρόθεση είμαι) θα σου έλεγα να κάνεις μια προσπάθεια αν υπάρχει η δυνατότητα να τα βρείτε με την εργοδοσία, ίσως και με κάποιον διαμεσολαβητή. Ο χρόνος μέχρι την άδεια και τη γέννα είναι αρκετός και σαν περίοδο βολεύει. Θα δουλεύεις όλη αυτή την σεζόν, θα πάρεις άδεια και θα γεννήσεις το χειμώνα, και θα έχεις προλάβει να γυρίσεις για την επόμενη σεζόν. Μικρό το κακό για τον εργοδότη και αν μέχρι τώρα έχει δώσει καλά δείγματα στη δουλειά ένας λογικός άνθρωπος θα το προτιμούσε από το να τρέχει στα δικαστήρια με αβέβαιο αποτέλεσμα. Μπορεί η κουβέντα να γίνει και με την παρουσία δικηγόρου αν θέλεις να στείλεις το μήνυμα ότι μιλάς σοβαρά. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι εσύ θέλεις να συνεχίσεις και υπάρχει ένα μίνιμουμ καλής διάθεσης.

Αν δεν προχωρήσει ένας τέτοιος συμβιβασμός προσωπικά δεν βλέπω πως θα μπορούσες να συνεχίσεις να δουλεύεις (με το "έτσι θέλω") σε ένα τέτοιο εχθρικό περιβάλλον. Ρωτάς ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά για να προχωρήσεις δικαστικά να διεκδικήσεις μια όσο το δυνατόν μεγαλύτερη χρηματική αποζημίωση. Το να διεκδικήσεις και να κερδίσεις επιστροφή στη δουλεία για μένα είναι δώρο άδωρων. Ούτε η ίδια θα ήθελες να δουλέψεις ξανά εκεί λόγω εχθρικού περιβάλλοντος που λέγαμε. Καλή εξέλιξη σε αυτό το σενάριο θα ήταν πως θα έχεις (θέλω να πιστεύω) στην πλευρά σου το συνδικάτο και αν δικαιωθείς θα μπορούσες να διεκδικήσεις ένα καλό ποσό (ως ηθική βλάβη και τέτοια). Τα κακά (που είναι πολλά) είναι πως χρειάζονται λεφτά για να προχωρήσεις, θα υπάρξει άγχος, στενοχώριες, ψυχολογική φθορά, θα πρέπει να αντικρούσεις διάφορα που θα ακουστούν, η υπόθεση θα πάρει χρόνια, θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο που θα προτιμούσες να το αφιερώσεις σε άλλα πιο σημαντικά πράγματα, και το κερασάκι στην τούρτα είναι πως δεν υπάρχει βέβαιο αποτέλεσμα (όσο και να σε διαβεβαιώνουν για το αντίθετο). Στο τέλος, την απόφαση θα την πάρει ένας άνθρωπος που θα ακούσει την πλευρά σου και την πλευρά τους. Εσύ θα πεις τα δικά σου αλλά να θεωρήσεις βέβαιο πως θα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι (εργοδότης, προϊστάμενοι, "συνάδελφοι")  που θα πουν το αντίθετο. Θα έχεις την αντοχή και τη δύναμη να το πας ως το τέλος;

Είτε τα παρατήσεις, είτε πας να συμβιβαστείς, είτε το πας δικαστικά, σε ότι και να αποφασίσεις, σου εύχομαι καλή δύναμη γιατί θα την χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, vasilk said:

Από την επιθεώρηση εργασίας (αλλά και οι περισσότεροι εδώ μέσα) σου είπαν το εύκολο και αυτό που θέλεις να ακούσεις "η απόλυση είναι άκυρη" και "απαγορεύεται η απόλυση εγκύου". Στην πραγματική ζωή τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Η προστασία κατά της απόλυσης της εγκύου ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΌΛΥΤΗ. Ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να απολύσει μια έγκυο για "σπουδαίο λόγο". Επειδή κανένας εργοδότης δεν είναι τόσο χαζός ώστε να σε απολύσει μόνο επειδή είσαι έγκυος, σίγουρα θα βρεθεί κάποιος "σπουδαίος λόγος" για την απόλυση σου. Άρα δεν είναι αυτόματα άκυρη η απόλυση σου μόνο και μόνο επειδή είσαι έγκυος. Μια χαρά έγκυρη μπορεί να είναι (άσχετα με τα εύκολα λόγια της επιθεώρησης εργασίας) και για να την βγάλεις άκυρη θα πρέπει να προσφύγεις ΕΣΎ στα δικαστήρια.

Άρα τα πράγματα δεν είναι ούτε τόσο εύκολα, ούτε τόσο ξεκάθαρα όσο νομίζουν ή σου τα παρουσιάζουν κάποιοι. Καλές προθέσεις έχουν αλλά αν δεν είναι η δουλειά τους λογικό είναι μα μην ξέρουν όλες τις πτυχές ενός τέτοιου θέματος και να μιλάνε με όρους ηθικής σε ένα θέμα όμως που είναι καθαρά νομικό. Αξιόπιστες πληροφορίες θα πάρεις από δικηγόρο που ειδικεύεται στο εργατικό δίκιο.

Προσωπικά (και εγώ άσχετος με καλή πρόθεση είμαι) θα σου έλεγα να κάνεις μια προσπάθεια αν υπάρχει η δυνατότητα να τα βρείτε με την εργοδοσία, ίσως και με κάποιον διαμεσολαβητή. Ο χρόνος μέχρι την άδεια και τη γέννα είναι αρκετός και σαν περίοδο βολεύει. Θα δουλεύεις όλη αυτή την σεζόν, θα πάρεις άδεια και θα γεννήσεις το χειμώνα, και θα έχεις προλάβει να γυρίσεις για την επόμενη σεζόν. Μικρό το κακό για τον εργοδότη και αν μέχρι τώρα έχει δώσει καλά δείγματα στη δουλειά ένας λογικός άνθρωπος θα το προτιμούσε από το να τρέχει στα δικαστήρια με αβέβαιο αποτέλεσμα. Μπορεί η κουβέντα να γίνει και με την παρουσία δικηγόρου αν θέλεις να στείλεις το μήνυμα ότι μιλάς σοβαρά. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι εσύ θέλεις να συνεχίσεις και υπάρχει ένα μίνιμουμ καλής διάθεσης.

Αν δεν προχωρήσει ένας τέτοιος συμβιβασμός προσωπικά δεν βλέπω πως θα μπορούσες να συνεχίσεις να δουλεύεις (με το "έτσι θέλω") σε ένα τέτοιο εχθρικό περιβάλλον. Ρωτάς ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά για να προχωρήσεις δικαστικά να διεκδικήσεις μια όσο το δυνατόν μεγαλύτερη χρηματική αποζημίωση. Το να διεκδικήσεις και να κερδίσεις επιστροφή στη δουλεία για μένα είναι δώρο άδωρων. Ούτε η ίδια θα ήθελες να δουλέψεις ξανά εκεί λόγω εχθρικού περιβάλλοντος που λέγαμε. Καλή εξέλιξη σε αυτό το σενάριο θα ήταν πως θα έχεις (θέλω να πιστεύω) στην πλευρά σου το συνδικάτο και αν δικαιωθείς θα μπορούσες να διεκδικήσεις ένα καλό ποσό (ως ηθική βλάβη και τέτοια). Τα κακά (που είναι πολλά) είναι πως χρειάζονται λεφτά για να προχωρήσεις, θα υπάρξει άγχος, στενοχώριες, ψυχολογική φθορά, θα πρέπει να αντικρούσεις διάφορα που θα ακουστούν, η υπόθεση θα πάρει χρόνια, θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο που θα προτιμούσες να το αφιερώσεις σε άλλα πιο σημαντικά πράγματα, και το κερασάκι στην τούρτα είναι πως δεν υπάρχει βέβαιο αποτέλεσμα (όσο και να σε διαβεβαιώνουν για το αντίθετο). Στο τέλος, την απόφαση θα την πάρει ένας άνθρωπος που θα ακούσει την πλευρά σου και την πλευρά τους. Εσύ θα πεις τα δικά σου αλλά να θεωρήσεις βέβαιο πως θα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι (εργοδότης, προϊστάμενοι, "συνάδελφοι")  που θα πουν το αντίθετο. Θα έχεις την αντοχή και τη δύναμη να το πας ως το τέλος;

Είτε τα παρατήσεις, είτε πας να συμβιβαστείς, είτε το πας δικαστικά, σε ότι και να αποφασίσεις, σου εύχομαι καλή δύναμη γιατί θα την χρειαστείς.

Αυτά που λες, ισχύουν σε κάθε περίπτωση. Δεν θα υπήρχαν τόσες δικαιώσεις εγκύων από παράνομες απολύσεις αν ήταν όντως τόσο αμφίπλευρη η νομοθεσία. Το βλέπεις με πολύ απαισιόδοξη οπτική γωνία το θέμα - άνευ λόγου. Ισως για να την αποτρέψεις; Ανέφερε ήδη πως μίλησε με επιθεώρηση εργασίας και αστυνομία (για τα γεγονότα) και ο μόνος πιο αρμόδιος είναι ο δικαστής - αν κι όταν φθάσει το θέμα εκεί. Σε τελική ανάλυση, σίγουρα δεν είναι η έγκυος στην μειονεκτική θέση αυτή τη στιγμή.

Πρέπει να το κυνηγήσει μέχρι το τέλος διότι:

1) Εχει δίκιο

2) Σε αυτή τη χώρα βλεπουμε συνεχώς την εργοδοσία να καταχράται την εξουσία και την ισχύ του χρήματος για να μας πείσει πως δεν (πρέπει να) έχουμε δικαιώματα - ώστε να δουλεύει σωστά το "μαγαζάκι" και να τους βγαίνει ο ισολογισμός όπως θέλουν.

Οχι, δεν πρέπει να τους την χαρίσει. Εγώ δεν θα τους άφηνα στην θέση της - και θα έπαιρνα όποια βοήθεια μπορούσα να πάρω από το περιβάλλον μου για να τους "πατήσω κάτω". Ενα παράδειγμα για τους μελλοντικούς "καπετάνιους της γαλέρας"...

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή οι εργοδότες με αλυσίδα καταστημάτων που απασχολούν μόνο γυναίκες λόγω του αντικειμένου "μπαίνουν μέσα" και τις απολύουν;Που μπορεί η αλυσίδα να έχει πχ 6,7 η 10 καταστήματα,οχι 1.

Σε 1 τέτοιο κατάστημα(Αλυσίδα) με προσωπικό 15-20 γυναίκες και μόνο 3 άντρες δεν νομίζω οτι τις απολύει.Επίσης είδα ο ίδιος ότι 2 απο αυτές εργάζονταν ενώ εγκυμονούσαν.Κάποιες απο αυτές είναι ήδη παντρεμένες χωρίς παιδιά που κάποια στιγμή θα κάνουν και κάποιες με παιδιά.

Αυτός ο εργοδότης πηγαίνει αρκετά καλά και πληρώνει όλα τα νόμιμα.Οι άλλοι εργοδότες γιατί κλαίγονται που μπορεί να έχουν προσωπικό πχ 15 άντρες και 5 γυναίκες;

Το μόνο που είδα και δεν μου άρεσε ήταν πως στο κλείσιμο του καταστήματος οι κοπέλες σκούπιζαν και σφουγγάριζαν το κατάστημα συν τις τουαλέτες,οπότε έφευγαν 15' μετά και είχαν πελάτες που έμπαιναν την ώρα του κλεισίματος για 5-10' η 5' πριν γιατί δεν "ένιωθαν" και οι κοπέλες από μέσα τους παραπονιόντουσαν.Εμπαιναν στο κατάστημα και δεν ήξεραν τι ήθελαν.

Συγκρίνεται λοιπόν η αδικία προς από μέρος του εργαζομένου προς τον εργοδότη(Απο οποιαδήποτε εκδοχή) σε σχέση απο τον εργοδότη προς τον εργαζόμενο;Ο εργοδότης είναι αδικημένος από το κράτος και την πληρώνει ο εργαζόμενος,κάτι που δεν είναι σωστό ούτε ηθικά ούτε και νομικά.

Επειδή δηλαδή το κράτος τσακίζει με φόρους τον εργοδότη πρέπει αυτός να μην κολλάει ένσημα;Να μην πληρώνει δώρα,άδεια,επιδόματα,αργίες και νύχτες;Η να πληρώνει 15-30 ημέρες μετά;Του δίνει μήπως έγκριση να παρανομεί;Ο εργαζόμενος γιατί φτάνει και αποχωρεί στην προκαθορισμένη ώρα στην εργασία του;Μήπως να πάει 1-2 ώρες αργότερα;Που κάνει πράγματα εκτός αντικειμένου του ανάλογα με τις απαιτήσεις του πελάτη και σε πόστα για 2 άτομα...

Να γράψω για την συμπεριφορά του εργοδότη;Για βρισίδια πχ σε σερβιτόρους και απειλές;Για απόποίηση ευθυνών που υπάρχουν περιπτώσεις όπου ο εργοδότης ρίχνει την ευθύνη στον εργαζόμενο ενώ δεν θα έπρεπε διότι στον εργαζόμενο δεν είχαν διευκρινιστεί κάποια πράγματα;

Δεν φταίει ο εργαζόμενος για την Ελληνική νοοτροπία και για το κράτος που υπολειτουργεί.Ομως αυτός είναι που ζημιώνεται όπως και ο εργοδότης με την διαφορά ότι ο 2ος έχει το πάνω χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...