Προς το περιεχόμενο

Μηχανικά Πληκτρολόγια


Γιώργος Γ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περα απο τον ήχο οι μπλε και καφε σου δίνουν feedback στο δάχτυλο οτι τα πατησες. Αυτο με κοστος στο smoothness για καποιον που θέλει τέρμα smooth πάτημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, panoc είπε

Αυτο το βιντεο θα σε κατατοπισει σχετικα με το θορυβο των διαφορων cherry mx

Αυτο που πρεπει να εχεις κατα νου ειναι οτι αναλογα την εταιρια κατασκευης του διακοπτη, ο ιδιος ονομαστικα διακοπτης (πχ μπλε) ειναι διαφορετικος.
Ετσι πχ ο outemu μπλε εχει διαφορετικο feeling απο τον cherry μπλε διαφορετικο απο το kailh μπλε κλπ οπως εχουν και διαφορετικο ηχο.

Σε γενικες γραμμες λογο του δυνατου tactile feedback και ηχου που εχουν οι μπλε ειναι ιδανικοι για γραψιμο αλλα ειναι πολυ θορυβωδης, ακουγονται ανετα στο διπλα δωματιο.
Οι κοννικοι δεν εχουν tactile και τερματιζουν ανεμποδιστα γιαυτο θεωρουνται ιδανικοι για παιχνιδια που χρειαζονται συνεχομενα πατηματα του ιδιου πληκρου γιαυτο και ειναι "μαλακοι", χρειαζονται μικροτερη δυναμη πιεσης απο τους μπλε.
Οι καφε ειναι ενα mix μπλε και κοκκινων, ειναι το ιδιο αναλαφροι με τους κοκκινους (ιδια δυναμη πιεσης) και εχουν και tactile deedback σαν τους μπλε ωστε να νοιωθεις το πατημα. Για αυτο το λογο οι καφε προτεινονται σαν all-around για gaming και typing. Πχ Για παιχνιδια οπως το bf1 που πατας τυφλα το πληκτρο πχ της μασκας μαλλον ειναι καλυτερος ενα διακοπτης με tactile ωστε να νοιωθεις οτι πατησες το πλητρο.

Σε καθε περιπτωση ομως ειναι καλο να πας σε ενα καταστημα που εχει εκθεση να δοκιμασεις το feeling και τον ηχο.

Σωστά είναι αυτά που γράφεις. Όμως στους outemu όπως θα δεις στα παραπάνω λινκ που έβαλα η πίεση είναι ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Σωστά είναι αυτά που γράφεις. Όμως στους outemu όπως θα δεις στα παραπάνω λινκ που έβαλα η πίεση είναι ίδια.

απο οσο καταλαβαινω το γραφημα ειναι ιδιο εφοσον ξεπερασει το tacticle, ο μπλε συμφωνα παντα με το γραφημα θελει 65gr για να περασει το tacticle point. Εαν ηθελε 45gr θα λεγοταν καφε, τουλαχιστον εαν ηταν cherry mx :P Βεβαια ο καθε κατασκευαστης φτιαχνει και ονομαζει οπως θελει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Περα απο τον ήχο οι μπλε και καφε σου δίνουν feedback στο δάχτυλο οτι τα πατησες. Αυτο με κοστος στο smoothness για καποιον που θέλει τέρμα smooth πάτημα. 

Και οι κοκκινοι μια χαρα το δινουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Οι κόκκινοι ειναι linear. Δεν εχει feedback. 

Linear δηλαδη?Δεν ηξερα οτι δεν το δινουν εγω προσωπικα που εχω κοκκινους οποτε παταω πχ ειτε σε παιχνιδι ειτε οπουδηποτε βλεπω ανταποκριση τωρα εαν παιζονται ms δεν το βλεπω .Παντως αυτο που ειπες καλα που το ειπες γιατι δεν το ηξερα καθολου.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jerry banana είπε

Linear δηλαδη?Δεν ηξερα οτι δεν το δινουν εγω προσωπικα που εχω κοκκινους οποτε παταω πχ ειτε σε παιχνιδι ειτε οπουδηποτε βλεπω ανταποκριση τωρα εαν παιζονται ms δεν το βλεπω .Παντως αυτο που ειπες καλα που το ειπες γιατι δεν το ηξερα καθολου.

Δες το βιντεο που ποσταρα στη προηγουμενη σελιδα, προσεξε το μηχανισμο στους κοκκινους. Δεν εχουν το επιπλεον δοντακι που εχουν οι μπλε/καφε το οποιο "βρισκει" στο ελασμα στη μεση περιπου της διαδρομης και δινει κρουστικο feedback στο δακτυλο οτι το πατημα εχει register χωρις να χρειαζεται να τερματισεις το πληκτρο για να εισαι σιγουρος οτι το πατησες.

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Ανταπόκριση εχει ρε συ!  Δεν υστερεί κάπου. Απλα δεν νιώθεις αυτο το μικρο "χτύπημα" που σου δίνουν οι μπλε και πιο ελαφρά οι καφε.

οκ

13 λεπτά πριν, panoc είπε

Δες το βιντεο που ποσταρα στη προηγουμενη σελιδα, προσεξε το μηχανισμο στους κοκκινους. Δεν εχουν το επιπλεον δοντακι που εχουν οι μπλε/καφε το οποιο "βρισκει" στο ελασμα στη μεση περιπου της διαδρομης και δινει κρουστικο feedback στο δακτυλο οτι το πατημα εχει register χωρις να χρειαζεται να τερματισεις το πληκτρο για να εισαι σιγουρος οτι το πατησες.

Ενταξει το ειδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BeepBeepImaJeep είπε

Αξίζουν τα 10 ευρώ παραπάνω για το CK108?

Κυρίως λόγου του wrist rest ρωτάω.

Το έχω κι εγώ απορία αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όχι μια πλαστικούρα είναι. Αν τα δώσεις θα είναι για το πληκτρολόγιο που είναι πιο στρογγυλεμένο στις άκρες και συνολικά πιο εμφανίσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

+ ότι έχει μεγαλύτερη απόσταση στα Fkeys συγκριτικά με το 104 που τα πατάς κατά λάθος καμμία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρετε μήπως κανένα μαγαζί που να πουλάει καλύμματα για πληκτρολόγια? Διαθέτω tenkeyless πληκτρολόγιο και θέλω ένα κάλυμμα για να μην σκονίζεται όταν δεν το χρησιμοποιώ. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...