Προς το περιεχόμενο

Μηχανικά Πληκτρολόγια


Γιώργος Γ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, accipio είπε

Αγόρασα πριν από ενάμισι περίπου χρόνο το CK104 με μπλε διακόπτες και το μετάνιωσα. Πέραν του ότι είναι μικρό σε διαστάσεις (αυτό λίγο πολύ συνηθίζεται σταδιακά) το μεγάλο πρόβλημα που είχα είναι ότι άρχισαν να διπλοπατιούνται ορισμένα πλήκτρα, π.χ. θυμάμαι το Α, τα βελάκια κτλ. Πολύ σημαντικό πρόβλημα για την πληκτρολόγηση. Το έστειλα μία φορά πίσω στο κατάστημα όπου το αγόρασα για αντικατάσταση των πλήκτρων, όπως και έγινε, αλλά ύστερα από λίγο καιρό το ξανάκανε με άλλα πλήκτρα. Και πάλι το έστειλα για αντικατάσταση, όμως και πάλι το ξανάκανε ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα...
Τώρα πια (που πλέον είναι εκτός εγγύησης) το έχω παροπλίσει και χρησιμοποιώ το παλιό μου μεμβράνης. Μία φορά, από εκεί και έπειτα, το ξανασύνδεσα από περιέργεια να δω τι γίνεται, και διαπίστωσα ότι διπλοπατούνταν και άλλα πλήκτρα. Τι να πω, μεγάλη απογοήτευση.

Δεν είχα ποτέ Motorspeed keyboard αλλά από ότι βλέπω στις φωτογραφίες είναι ένα κλασσικό mech, πως γίνεται να διπλοπατιούνται πλήκτρα αφού οι διακόπτες είναι εντελώς ανεξάρτητοι και το κάθε πλήκτρο έχει απόσταση από το άλλο.

Ρωτάω γιατί αλλάζω συνέχεια keyboard (ανίψια και γιος), έχω συνηθίσει με τα μηχανικά και από ότι διαβάζω εδώ τα motorspeed είναι bvm, είχα σκοπό λοιπόν να πάρω ένα όταν χρειαστώ πάλι αλλά με αυτό που γράφεις ίσως παραμείνω σε αυτά που ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ισχύει αυτό που λες· το πρόβλημα ήταν στους διακόπτες, στον μηχανισμό τους υποθέτω, δεν μπορώ να ξέρω ποιο ακριβώς. Εγώ το αποτέλεσμα έβλεπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο ck104 2-3 πλήκτρα είχαν άλλο φωτισμό από τα υπόλοιπα. Αντικαταστάθηκε με νέο πληκτρολόγιο το οποίο προς το παρόν εδώ και ένα 6μηνο τουλάχιστον είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, elpenor είπε

Αχ πάλι θα μου τα πάρει η Logitech, κάτι αντίστοιχο σε ποιότητα με το G512 σε καλύτερη τιμή μήπως έχει κάποιος να προτείνει;

πριν αγορασεις μηχανικο με romel-g πηγαινε δοκιμασε το γιατι οι romel διαφερουν αρκετα απο τους υπολοιπους μηχανικους διακοπτες ενω και η αξιοπιστιας τους δεν ειναι στα επιπεδα που πιστευεις.

Η σιγουρη επιλογη ειναι διακοπτες cherrymx απο εκει και περα απλα συμβιβαζεσε με τους υπολοιπους οσον αφορα την αισθηση και την αξιοπιστια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση, γιατί διαβάζω κριτικές και μάλλον χάνω κάτι.

Στο CK104, 120+ άνθρωποι (δεν κοίταξα καν πόσοι περίεργοι άνθρωποι βάζουν 5 αστέρια ενώ έχουν πρόβλημα), αναφέρουν ότι μετά μικρό χρονικό διάστημα τα πλήκτρα χαλάνε, με διάφορους τρόπους. Με λίγα λόγια σχεδόν 20% αυτών που το αγόρασαν και μπήκαν στον κόπο να γράψουν την κριτική τους πήραν ελαττωματικό προϊόν. Τι σας κάνει να συνεχίζετε να το διαλέγετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nak3re είπε

Να κάνω μια ερώτηση, γιατί διαβάζω κριτικές και μάλλον χάνω κάτι.

Στο CK104, 120+ άνθρωποι (δεν κοίταξα καν πόσοι περίεργοι άνθρωποι βάζουν 5 αστέρια ενώ έχουν πρόβλημα), αναφέρουν ότι μετά μικρό χρονικό διάστημα τα πλήκτρα χαλάνε, με διάφορους τρόπους. Με λίγα λόγια σχεδόν 20% αυτών που το αγόρασαν και μπήκαν στον κόπο να γράψουν την κριτική τους πήραν ελαττωματικό προϊόν. Τι σας κάνει να συνεχίζετε να το διαλέγετε; 

ειναι φθηνο, ειναι καλος τροπος να δοκιμασεις εαν σε βολευει το μηχανικος ή να δοκιμασεις διαφορους διακοπτες φθηνα και εαν χαλασει, χαλασε. Οποτε ή πας σε κατι καλυτερο ποιοτητα ή συνεχιζεις να ελπιζεις. Εαν δε χαλασει μενεις με αυτο μεχρι να παρεις καποιο αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγαπάω τα λατρεύω, αλλά μαζεύουν απίστευτη βρώμα. Δεν γίνεται να το καθαρίζω μια φορά την βδομάδα, το έκανα μέχρι ένα διάστημα αλλά μετά κούρασε. Υπάρχει κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, valkon είπε

Τα αγαπάω τα λατρεύω, αλλά μαζεύουν απίστευτη βρώμα. Δεν γίνεται να το καθαρίζω μια φορά την βδομάδα, το έκανα μέχρι ένα διάστημα αλλά μετά κούρασε. Υπάρχει κάποια λύση;

κατι κανεις πολυ λαθος, βρωμα μαζευουν ολα τα πληκτρολογια. εγω τα περναω τα πληκτρα με μωρομαντηλο μια στο τοσο, και μια φορα ανα 2-3 μηνες μπαινουν πλυντηριο πιατων. Οσο πλενονται περναω το σωμα με swiffer+ηλεκτρικη+μωρομαντηλο και γινονται ολα καινουργια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@accipio πας και αγοράζεις contact cleaner  με λαδάκι. Αφαιρείς τα keycaps από ολo το πληκτρολόγιο, μετά πατάς το κάθε κουμπί και ψεκάζεις με το contact.

Ξαναβάζεις τα ceycaps και είσαι okey.  Έχω φτιάξει παμπολα έτσι και το κυριότερο δε ξαναχαλασαν γιατί αυτό δεν στεγνώνει.

ενδεικτικά : -https://stokostos.gr/perfects-contact-cleaner.html

-Παρακάτω αυτός το πατάει και βάζει με μπατονετα η καλαμάκι εσύ θα το πατάς και θα ψεκάζεις. Πραγματικά τσάμπα το έχεις και κάθεται.

Μέχρι τώρα κανένα δεν έχει ξαναχαλασει ακόμα και σε ποντίκι των 8 χρόνων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nak3re είπε

Να κάνω μια ερώτηση, γιατί διαβάζω κριτικές και μάλλον χάνω κάτι.

Στο CK104, 120+ άνθρωποι (δεν κοίταξα καν πόσοι περίεργοι άνθρωποι βάζουν 5 αστέρια ενώ έχουν πρόβλημα), αναφέρουν ότι μετά μικρό χρονικό διάστημα τα πλήκτρα χαλάνε, με διάφορους τρόπους. Με λίγα λόγια σχεδόν 20% αυτών που το αγόρασαν και μπήκαν στον κόπο να γράψουν την κριτική τους πήραν ελαττωματικό προϊόν. Τι σας κάνει να συνεχίζετε να το διαλέγετε; 

Δεν ειναι best value for money ειναι απλα vfm ,πριν μερικα χρονια διαφημιστηκαν απο review sites Ελλαδα και εξωτερικο, ηταν μια φτηνη και καλη λυση και εγινε τοτε ενα hype γυρω απο αυτα,τα αγορασαν πολλοι και για αυτο τα συνιστουν επειδη τα ξερουν.

Υπαρχουν και αλλα vfm ,εγω εχω ενα genesis απο e-shop, με κοκκινους  outemu διακοπτες με 28 ευρω οταν τα ειχαν πρωτοφερει τοτε.Δυο χρονια τωρα κανενα προβλημα απολυτως. Τωρα δυστυχως εχουν γυρω στα 45 ευρω. Για μενα ειναι επισης vfm και τα εχουν αγορασει πολλοι απο το ινσομνια.Δεν ειδα ποτε παραπονα να γραφτουν.

https://www.e-shop.gr/pliktrologio-genesis-nkg-0946-thor-300-mechanical-white-backlight-red-outemu-switch-p-PER.573746

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, boombastik είπε

@accipio πας και αγοράζεις contact cleaner  με λαδάκι. Αφαιρείς τα keycaps από ολo το πληκτρολόγιο, μετά πατάς το κάθε κουμπί και ψεκάζεις με το contact.

Ξαναβάζεις τα ceycaps και είσαι okey.  Έχω φτιάξει παμπολα έτσι και το κυριότερο δε ξαναχαλασαν γιατί αυτό δεν στεγνώνει.

ενδεικτικά : -https://stokostos.gr/perfects-contact-cleaner.html

-Παρακάτω αυτός το πατάει και βάζει με μπατονετα η καλαμάκι εσύ θα το πατάς και θα ψεκάζεις. Πραγματικά τσάμπα το έχεις και κάθεται.

Μέχρι τώρα κανένα δεν έχει ξαναχαλασει ακόμα και σε ποντίκι των 8 χρόνων.

Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλοι μου εχουν παρει και αυτα και ειναι ευχαριστημενοι.

https://www.skroutz.gr/s/13898152/Sharkoon-Skiller-Mech-SGK3.html?keyphrase=ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ+SHARKOON+SHARK+SKILLER+MECH+SGK3+RED+SWITCH

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, benign είπε

Φιλοι μου εχουν παρει και αυτα και ειναι ευχαριστημενοι.

https://www.skroutz.gr/s/13898152/Sharkoon-Skiller-Mech-SGK3.html?keyphrase=ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ+SHARKOON+SHARK+SKILLER+MECH+SGK3+RED+SWITCH

Και εγώ ψηνόμουν για αυτό, καλό  φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...