Προς το περιεχόμενο

Μηχανικά Πληκτρολόγια


Γιώργος Γ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, σκέφτομαι για το πρώτο μηχανικό πληκτρολόγιο και έχω καταλήξει στο ck104 αλλά δεν ξέρω ποιους διακόπτες να διαλέξω.

Είμαι ανάμεσα σε κόκκινους και μαύρους.

Διάβασα βέβαια ότι με τους κόκκινους πολλοί πατάνε λάθος πλήκτρα ενώ με τους μαύρους κουράζονται γιατί θέλει μεγαλύτερη δύναμη.

Τι πιστεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, theo93 είπε

Καλημέρα, σκέφτομαι για το πρώτο μηχανικό πληκτρολόγιο και έχω καταλήξει στο ck104 αλλά δεν ξέρω ποιους διακόπτες να διαλέξω.

Είμαι ανάμεσα σε κόκκινους και μαύρους.

Διάβασα βέβαια ότι με τους κόκκινους πολλοί πατάνε λάθος πλήκτρα ενώ με τους μαύρους κουράζονται γιατί θέλει μεγαλύτερη δύναμη.

Τι πιστεύετε;

Οι "safe" επιλογες ειναι καφε/μπλε, οι δευτεροι πιο θορυβωδης αλλα απολαυστικοι στο γραψιο οι πρωτοι πιο ησυχοι απο τους μπλε με ικανοποιητικο feedback για γραψιμο.

οι κοκκινοι και οι μαυροι εχουν μηδεν feedback και οι μαυροι ειναι απλα πιο σκληροι κοκκινοι.

δες το παρακατω βιντεο, (αφορα τους cherry mx αλλα πανω κατω τα ιδια ισχυουν για ολες τις εταιριες)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panoc είπε

Οι "safe" επιλογες ειναι καφε/μπλε, οι δευτεροι πιο θορυβωδης αλλα απολαυστικοι στο γραψιο οι πρωτοι πιο ησυχοι απο τους μπλε με ικανοποιητικο feedback για γραψιμο.

οι κοκκινοι και οι μαυροι εχουν μηδεν feedback και οι μαυροι ειναι απλα πιο σκληροι κοκκινοι.

δες το παρακατω βιντεο, (αφορα τους cherry mx αλλα πανω κατω τα ιδια ισχυουν για ολες τις εταιριες)

Ευχαριστώ πολύ, το έχω δεί αλλα δεν ξέρω πόσο "κουραστικοι" είναι οι μαυροι.

Μέχρι τώρα έχω στην δουλεία αυτό και στο σπίτι αυτό, σε σχέση με τα 2 πόσο διαφορετική θα είναι η πίεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, theo93 είπε

Ευχαριστώ πολύ, το έχω δεί αλλα δεν ξέρω πόσο "κουραστικοι" είναι οι μαυροι.

Μέχρι τώρα έχω στην δουλεία αυτό και στο σπίτι αυτό, σε σχέση με τα 2 πόσο διαφορετική θα είναι η πίεση;

Δεν εχω ιδεα τα συγκεκριμενα πληκτρολογια μεμβρανης τι πιεση χρειαζονται... υπαρχουν μεμβρανης που τα ακουμπας και λιωνουν και αλλα που θελουν σφυρι...

το θεμα δεν ειναι μονο ποσο πιο "κουραστικοι" ειναι οι μαυροι, το θεμα ειναι οτι επειδη δεν εχουν feedback οτι πατησες το πληκτρο μπορει ευκολα να εχουν ακριβωςτο ιδιο "θεμα" με τους κοκκινους : λαθη στη πληκτρολογηση.

Επεξ/σία από panoc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoc είπε

Δεν εχω ιδεα τα συγκεκριμενα πληκτρολογια μεμβρανης τι πιεση χρειαζονται... υπαρχουν μεμβρανης που τα ακουμπας και λιωνουν και αλλα που θελουν σφυρι...

το θεμα δεν ειναι μονο ποσο πιο "κουραστικοι" ειναι οι μαυροι, το θεμα ειναι οτι επειδη δεν εχουν feedback οτι πατησες το πληκτρο μπορει ευκολα να εχουν ακριβωςτο ιδιο "θεμα" με τους κοκκινους : λαθη στη πληκτρολογηση.

Θεωρητικά αυτό δεν το έχουν όλα τα πληκτρολόγια μεμβράνης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, theo93 είπε

Θεωρητικά αυτό δεν το έχουν όλα τα πληκτρολόγια μεμβράνης;

θεωρητικα ναι γιαυτο αυτοι που γραφουν προτιμουν διακοπτες με feedback.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoc είπε

θεωρητικα ναι γιαυτο αυτοι που γραφουν προτιμουν διακοπτες με feedback.

Για αυό προτιμώ κάπως πιο αθόρυβους και κοιτάω προς κόκκινους - μαύρους.

Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο "μαλακοί" είναι οι κόκκινοι και πόσο "σκληροί" οι μαύροι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, theo93 είπε

Για αυό προτιμώ κάπως πιο αθόρυβους και κοιτάω προς κόκκινους - μαύρους.

Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο "μαλακοί" είναι οι κόκκινοι και πόσο "σκληροί" οι μαύροι. :P

ολοι οι διακοπτες κανουν θορυβο οταν τερματιζουν, πανω κατω τον ιδιο οτι χρωμα και να ειναι.

η διαφορα αυτων που εχουν feedback με αυτων που δεν εχουν, ειναι οτι αυτους με το feedback μπορεις να μη τους τερματισεις και να γινει register το πληκτρο μολις καταλαβεις το feedback.

οι μπλε εχουν θορυβωδες feedback οι καφε πολυ πιο σιγανο.

θα ελεγα να πας σε καποιο καταστημα που εχει εκθεση να δοκιμασεις πως ειναι.

εγω ξεκινησα με κοκκινους αλλα στη πλητρολογηση δε παλευοταν, μετα πηγα στο αλλο ακρο σε μπλε, η πληκτρολογηση ηταν θαυμα αλλα αργα το βραδυ gaming με κυνηγαγε η γυναικα με τη παντοφλα 😛 τελικα κατεληξα καφε και βρηκα την υγεια μου 😛

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, theo93 είπε

Καλημέρα, σκέφτομαι για το πρώτο μηχανικό πληκτρολόγιο και έχω καταλήξει στο ck104 αλλά δεν ξέρω ποιους διακόπτες να διαλέξω.

Είμαι ανάμεσα σε κόκκινους και μαύρους.

Διάβασα βέβαια ότι με τους κόκκινους πολλοί πατάνε λάθος πλήκτρα ενώ με τους μαύρους κουράζονται γιατί θέλει μεγαλύτερη δύναμη.

Τι πιστεύετε;

Η γνώμη μου μιας και έχω το ck104 (όπως το έχουν και και 5 δισ σε αυτόν τον πλανήτη), το ότι πατάνε λάθος πλήκτρα έχει να κάνει περισσότερο με το μικρό πλάτος των πλήκτρων που έχουν όλα σχεδόν τα μηχανικά πληκτρολόγια σε σχέση με τα "συμβατικά" πληκτρολόγια όπως αυτά που έχεις τώρα. Θα το δεις και στην πράξη όταν αποφασίσεις να πας σε μηχανικό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, theo93 είπε

Για αυό προτιμώ κάπως πιο αθόρυβους και κοιτάω προς κόκκινους - μαύρους.

Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο "μαλακοί" είναι οι κόκκινοι και πόσο "σκληροί" οι μαύροι. :P

Ο panoc σου εδωσε αριστες πληροφοριες και ακριβως οτι πρεπει να ξερεις. Αν και υπαρχει ομως διαφορα στον θορυβο που κανουν,δεν υπαρχουν μηχανικα που να μην κανουν θορυβο,αλλα δεν υπαρχει  και συγκριση με τα μεμβρανης σε ποιοτητα. Ο θορυβος ειναι δεδομενο οταν παρεις μηχανικο. Εγω εχω ενα με κοκκινους και το βραδυ που ολοι κοιμουνται ακουγεται μεχρι την κουζινα απο το γραφειο μου που ειμαι. Αλλα κοιμουνται βαρια οποτε δεν εχω θεμα. :)

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, panoc είπε

ολοι οι διακοπτες κανουν θορυβο οταν τερματιζουν, πανω κατω τον ιδιο οτι χρωμα και να ειναι.

η διαφορα αυτων που εχουν feedback με αυτων που δεν εχουν, ειναι οτι αυτους με το feedback μπορεις να μη τους τερματισεις και να γινει register το πληκτρο μολις καταλαβεις το feedback.

οι μπλε εχουν θορυβωδες feedback οι καφε πολυ πιο σιγανο.

θα ελεγα να πας σε καποιο καταστημα που εχει εκθεση να δοκιμασεις πως ειναι.

εγω ξεκινησα με κοκκινους αλλα στη πλητρολογηση δε παλευοταν, μετα πηγα στο αλλο ακρο σε μπλε, η πληκτρολογηση ηταν θαυμα αλλα αργα το βραδυ gaming με κυνηγαγε η γυναικα με τη παντοφλα 😛 τελικα κατεληξα καφε και βρηκα την υγεια μου 😛

Και εγώ αν δεν ήμουν μόνος σε κάτι τέτοιο θα πήγαινα(μπλε), βέβαια δεν βγαίνει το ck104 με καφέ για αυτό κοίταζα μαύρους ώστε να γλυτώνω το φουλ πάτημα.

 

26 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Η γνώμη μου μιας και έχω το ck104 (όπως το έχουν και και 5 δισ σε αυτόν τον πλανήτη), το ότι πατάνε λάθος πλήκτρα έχει να κάνει περισσότερο με το μικρό πλάτος των πλήκτρων που έχουν όλα σχεδόν τα μηχανικά πληκτρολόγια σε σχέση με τα "συμβατικά" πληκτρολόγια όπως αυτά που έχεις τώρα. Θα το δεις και στην πράξη όταν αποφασίσεις να πας σε μηχανικό.

Ποιους διακόπτες έχεις;
Επίσης τι εννοείς μικρότερο πλάτος, το κάθε πλήκτρο είναι μικρότερο;

 

28 λεπτά πριν, benign είπε

Ο panoc σου εδωσε αριστες πληροφοριες και ακριβως οτι πρεπει να ξερεις. Αν και υπαρχει ομως διαφορα στον θορυβο που κανουν,δεν υπαρχουν μηχανικα που να μην κανουν θορυβο,αλλα δεν υπαρχει  και συγκριση με τα μεμβρανης σε ποιοτητα. Ο θορυβος ειναι δεδομενο οταν παρεις μηχανικο. Εγω εχω ενα με κοκκινους και το βραδυ που ολοι κοιμουνται ακουγεται μεχρι την κουζινα απο το γραφειο μου που ειμαι. Αλλα κοιμουνται βαρια οποτε δεν εχω θεμα. :)

Ο θόρυβος δεν με νοιάζει τόσο(εκτος απο τους μπλε) αλλα η πίεση που χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, theo93 είπε

Και εγώ αν δεν ήμουν μόνος σε κάτι τέτοιο θα πήγαινα(μπλε), βέβαια δεν βγαίνει το ck104 με καφέ για αυτό κοίταζα μαύρους ώστε να γλυτώνω το φουλ πάτημα.

Ποιους διακόπτες έχεις;
Επίσης τι εννοείς μικρότερο πλάτος, το κάθε πλήκτρο είναι μικρότερο;

Ο θόρυβος δεν με νοιάζει τόσο(εκτος απο τους μπλε) αλλα η πίεση που χρειάζονται.

Τους red έχω. Αν μετρήσεις το πλάτος(οριζόντιο) ενός πληκτρο του πληκτρολογίου σου θα είναι μικρότερο από ένα πλήκτρο ενός μηχανικού. Αυτό όχι πάντα βέβαια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, noo_mercy είπε

Εγώ πάλι που ψάχνω για καφέ switches και δεν βρίσκω πουθενά; Μόνο κόκκινα και μαύρα....

 

Εδώ.

Δεν ξέρω πάντως τί έπαθαν και η τιμή είναι εδώ που είναι. Εγώ πριν από 1+ χρόνο πήρα το white keys στα €56. Μάλλον κάτι είχε πάθει ο Κωτσόβολος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πριν από ενάμισι περίπου χρόνο το CK104 με μπλε διακόπτες και το μετάνιωσα. Πέραν του ότι είναι μικρό σε διαστάσεις (αυτό λίγο πολύ συνηθίζεται σταδιακά) το μεγάλο πρόβλημα που είχα είναι ότι άρχισαν να διπλοπατιούνται ορισμένα πλήκτρα, π.χ. θυμάμαι το Α, τα βελάκια κτλ. Πολύ σημαντικό πρόβλημα για την πληκτρολόγηση. Το έστειλα μία φορά πίσω στο κατάστημα όπου το αγόρασα για αντικατάσταση των πλήκτρων, όπως και έγινε, αλλά ύστερα από λίγο καιρό το ξανάκανε με άλλα πλήκτρα. Και πάλι το έστειλα για αντικατάσταση, όμως και πάλι το ξανάκανε ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα...
Τώρα πια (που πλέον είναι εκτός εγγύησης) το έχω παροπλίσει και χρησιμοποιώ το παλιό μου μεμβράνης. Μία φορά, από εκεί και έπειτα, το ξανασύνδεσα από περιέργεια να δω τι γίνεται, και διαπίστωσα ότι διπλοπατούνταν και άλλα πλήκτρα. Τι να πω, μεγάλη απογοήτευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...