Προς το περιεχόμενο

Τέλος 2% σε smartphones, tablets και ηλεκτρονικούς υπολογιστές


studiokristo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έχουν μπει φόροι και ειδικά τέλη σε ότι κινείται σε αυτήν την χωρα(μπύρα, κρασί,καφές, κινητή τηλεφωνία, συνδρομητική τηλεόραση, πλαστική σακούλα, διαμονή σε ξενοδοχεία, κατοικίδια κ.α)απορώ πως δεν έχουν βάλει ακόμα ένα ειδικό τέλος στα σουβλάκια για την ενίσχυση των αγροτών και των κτηνοτρόφων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρξει καμμιά σοβαρή αντίδραση ;

Θα σταματήσει ο Ελληνας να αλλάζει κινητό κάθε χρόνο ;

Θα συνεχίζει να αγοράζει tablet στα παιδιά του για να τα ξεφορτώνεται ;

Εγινε κανένα μπουκοτάζ στις εταιρείες τηλεωνίας για τους φόρους που του επέβαλαν ;

Μειώθηκαν οι τιμές στα super market ;

Οι απαντήσεις δικές σας...

ΥΓ : Αντε να βγάλουμε μια selfie με το πλαστικό ποτήρι καφέ στο χέρι ..... έχει ο θεός.

ΥΓ 2 : Εμείς δώσαμε τα φώτα μας σε όλο τον κόσμο, μην ξεχνιόμαστε  ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS από την ΑΑΔΕ: Οι πολίτες δεν μπορούν να πληρώνουν τους φόρους

Ουσιαστικά η ανεξάρτητη αρχη φοροείσπραξης, παραδέχεται οτι οι φόροι ειναι βαρύτατοι και πως πλέον το δημόσιο χάνει με τέτοια φορολογία, αλλά παρόλη τη παραδοχή της, δε κάνουν τιποτε για να μειώσουν τους φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, l337 είπε

Με την λογική πως ένα κομμάτι των φόρων που πληρώνεις είναι (και) γι' αυτούς που δεν κόβουν αποδείξεις και διάφορους άλλους που φοροαποφεύγουν.
 

η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα. αυτή η λογική είναι φαύλος κύκλος.

σας βάζουμε φόρους επειδή "κλέβετε", "κλέβουμε" επειδή μας σκίζετε στους φόρους. και η ιστορία συνεχίζετε......

αυτό που λες πάντως δε στέκει ή να το πω καλύτερα δε θα έπρεπε να λειτουργούσε έτσι.
αν κάποιοι "κλέβουνε" ας στοχεύσουν σε αυτούς.  αλλά το σύστημα που κυριαρχεί εδώ είναι:

πχ.
- υπάρχει λαθρεμπόριο στα καύσιμα; τι θα κάνουμε; μα φυσικά δε θα ασχοληθούμε με τους λαθρέμπορους. απλά θα ανεβάσουμε τους φόρους για να βγάλουμε τα σπασμένα. (εξίσωση πετρελαίου κινησης-θέρμανσης)

-"κλέβουν" κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες; μα φυσικά δε θα τους πιάσουμε. απλά θα μειώσουμε το αφορολόγητο σε όλους, θα βάλουμε εξωφρενικά τεκμήρια...

εξυπνες λύσεις

μπορούσα να γράψω κι άλλα αλλά ξεφεύγουμε και δεν είναι ο κατάλληλος τόπος εδώ για τέτοια συζήτηση οπότε ας μείνουμε στο θέμα.

πάντως πέρα από την πλάκα, αν μπει τέτοιος φόρος εγώ θεωρώ αυτονόητο ότι έχω το δικαίωμα θα αποθηκεύω ό,τι υλικό γουστάρω.

όπως αν πληρώνω τέλη πχ για παρκάρισμα θεωρώ αυτονόητο ότι έχω δικαίωμα να παρκάρω έτσι και από τη στιγμη΄που πληρώνω τέλη πνευματικών δικαιωμάτων θεωρώ αυτονόητο οτι μπορώ να αποθηκεύσω ό,τι τραγούδια και ταινίες γουστάρω. είναι όλα πληρωμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

SOS από την ΑΑΔΕ: Οι πολίτες δεν μπορούν να πληρώνουν τους φόρους

Ουσιαστικά η ανεξάρτητη αρχη φοροείσπραξης, παραδέχεται οτι οι φόροι ειναι βαρύτατοι και πως πλέον το δημόσιο χάνει με τέτοια φορολογία, αλλά παρόλη τη παραδοχή της, δε κάνουν τιποτε για να μειώσουν τους φόρους.

Αν ομως δεν πληρωσεις σου παιρνουν οτι εχεις.Αν οχι μενεις φακελωμενος να στα παρουν οποτε εχεις

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kleo1 είπε

η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα. αυτή η λογική είναι φαύλος κύκλος.

σας βάζουμε φόρους επειδή "κλέβετε", "κλέβουμε" επειδή μας σκίζετε στους φόρους. και η ιστορία συνεχίζετε......

αυτό που λες πάντως δε στέκει ή να το πω καλύτερα δε θα έπρεπε να λειτουργούσε έτσι.
αν κάποιοι "κλέβουνε" ας στοχεύσουν σε αυτούς.  αλλά το σύστημα που κυριαρχεί εδώ είναι:

πχ.
- υπάρχει λαθρεμπόριο στα καύσιμα; τι θα κάνουμε; μα φυσικά δε θα ασχοληθούμε με τους λαθρέμπορους. απλά θα ανεβάσουμε τους φόρους για να βγάλουμε τα σπασμένα. (εξίσωση πετρελαίου κινησης-θέρμανσης)

-"κλέβουν" κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες; μα φυσικά δε θα τους πιάσουμε. απλά θα μειώσουμε το αφορολόγητο σε όλους, θα βάλουμε εξωφρενικά τεκμήρια...

εξυπνες λύσεις

μπορούσα να γράψω κι άλλα αλλά ξεφεύγουμε και δεν είναι ο κατάλληλος τόπος εδώ για τέτοια συζήτηση οπότε ας μείνουμε στο θέμα.

πάντως πέρα από την πλάκα, αν μπει τέτοιος φόρος εγώ θεωρώ αυτονόητο ότι έχω το δικαίωμα θα αποθηκεύω ό,τι υλικό γουστάρω.

όπως αν πληρώνω τέλη πχ για παρκάρισμα θεωρώ αυτονόητο ότι έχω δικαίωμα να παρκάρω έτσι και από τη στιγμη΄που πληρώνω τέλη πνευματικών δικαιωμάτων θεωρώ αυτονόητο οτι μπορώ να αποθηκεύσω ό,τι τραγούδια και ταινίες γουστάρω. είναι όλα πληρωμένα.

Οχι φίλε, να καταλάβω (μεχρι ενα σημείο) την λογικη οτι τωρα κλέβουν επειδή οι φόροι είναι μεγάλοι, παλιά όμως γιατί κάνανε πάλι το ίδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsioulak είπε

Οχι φίλε, να καταλάβω (μεχρι ενα σημείο) την λογικη οτι τωρα κλέβουν επειδή οι φόροι είναι μεγάλοι, παλιά όμως γιατί κάνανε πάλι το ίδιο; 

δε διαφωνούμε σε αυτό αλλά ... πιάσε αυτούς που κλέβουν και μη γενικεύεις.

κλέβανε οι ελεύθεροι επαγγελματίες; ωραία πιάσε αυτούς. τι γ@μας τους τωρινούς αδιακρίτως; τι φταίει κάποιος που ξεκίνησε τώρα τα επαγγελματικά του βήματα να πληρώνει τα μαλλιά της κεφαλής του; αφού παλιά... μπορεί να μη δούλευε καν.

τις παλιές εποχές του λες... εγώ ήμουν μαθητής-φοιτητής. θα έρθεις λοιπόν σε μένα να μου πεις σου βάζω αυτούς τους φόρους επειδή έκλεβες παλιά;

φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

και το εξοργιστικό είναι πως μιλάμε για απίθανους φόρους. πέρα από κάθε λογική.

αυτοί δε το έχουν και πολύ να βάλουν και κανένα τέλος στα αυτοκίνητα υπερ αυτοκινητιστών.
χρησιμοποιείς το ιδιωτικό σου αυτοκίνητο άρα κάποιοι επαγγελματίες χάνουν έσοδα.

μου θυμίζει το ανέκδοτο με το ξενοδοχείο και τη γυναίκα

Επεξ/σία από kleo1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kleo1 είπε

δε διαφωνούμε σε αυτό αλλά ... πιάσε αυτούς που κλέβουν και μη γενικεύεις.

κλέβανε οι ελεύθεροι επαγγελματίες; ωραία πιάσε αυτούς. τι γ@μας τους τωρινούς αδιακρίτως; τι φταίει κάποιος που ξεκίνησε τώρα τα επαγγελματικά του βήματα να πληρώνει τα μαλλιά της κεφαλής του; αφού παλιά... μπορεί να μη δούλευε καν.

τις παλιές εποχές του λες... εγώ ήμουν μαθητής-φοιτητής. θα έρθεις λοιπόν σε μένα να μου πεις σου βάζω αυτούς τους φόρους επειδή έκλεβες παλιά;

φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

και το εξοργιστικό είναι πως μιλάμε για απίθανους φόρους. πέρα από κάθε λογική.

αυτοί δε το έχουν και πολύ να βάλουν και κανένα τέλος στα αυτοκίνητα υπερ αυτοκινητιστών.
χρησιμοποιείς το ιδιωτικό σου αυτοκίνητο άρα κάποιοι επαγγελματίες χάνουν έσοδα.

μου θυμίζει το ανέκδοτο με το ξενοδοχείο και τη γυναίκα

Συμφωνώ μαζί σου. Η λογική του "εχω πολυ υψηλούς φόρους" επειδή κάποιοι κλέβουν είναι χαζή, ουσιαστικά αναγκάζει τους καινούριους ειτε να γίνουν κλέφτες και αυτοί είτε να εχουν πολυ λιγότερο κέρδος (το οποίο κάνει κακό στον ανταγωνισμό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλεφτε οσο μπορειτε. Αλλιως δε θα μπορειτε να ζησετε. Αφου το κρατος μας αντιμετωπιζει σαν εχθρο, θα το αντιμετωπιζουμε κι εμεις με ακριβως τον ιδιο τροπο. Μην κοβετε και μη ζητατε αποδειξεις. Ολα μαυρα. Να βαζουν φορους και τα εσοδα να πεφτουν. Μπας και βαρεσει και επισημα κανονι το κωλοδημοσιο. Κανενα ελεος. Ή εμεις ή το δημοσιο. 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ppanos7 είπε

Θα υπάρξει καμμιά σοβαρή αντίδραση ;

Θα σταματήσει ο Ελληνας να αλλάζει κινητό κάθε χρόνο ;

Θα συνεχίζει να αγοράζει tablet στα παιδιά του για να τα ξεφορτώνεται ;

Εγινε κανένα μπουκοτάζ στις εταιρείες τηλεωνίας για τους φόρους που του επέβαλαν ;

Μειώθηκαν οι τιμές στα super market ;

Οι απαντήσεις δικές σας...

ΥΓ : Αντε να βγάλουμε μια selfie με το πλαστικό ποτήρι καφέ στο χέρι ..... έχει ο θεός.

ΥΓ 2 : Εμείς δώσαμε τα φώτα μας σε όλο τον κόσμο, μην ξεχνιόμαστε  ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ

Δράττομαι της ευκαιρίας με αυτό το post. Και θα πω οτι προσωπικά το τέλος που υπήρχε από το '17 και θα επεκταθεί τώρα δεν μου προκαλεί το παραμικρό οικονομικό πρόβλημα ή επιβάρυνση, έχω έναν υπολογιστή 9 χρόνια και θα τον έχω για όσο αντέξει, δισκάκια dvd έχω ακόμα από μια μεγάλη συσκευασία που πρέπει να πήρα το 10-11 και ακόμα δεν τελείωσαν, πριν 2 μήνες αγόρασα ένα πακέτο με χαρτιά Α4 θα τελειώσουν σε 10 χρόνια και βάλε.

Το πρόβλημα με όλα αυτά που συμβαίνουν είναι αυτό που ανέφεραν και κάποιοι άλλοι, οτι έχουνε χαρατσώσει σχεδόν όλα τα βασικά προϊόντα που αγοράζει ο κόσμος και αποφέρουν τζίρο στις επιχειρήσεις. Σίγουρα αυτή η λογική πάσχει και θα πρέπει να αναζητηθούν λύσεις, όπως να βρεθούν άλλα ισοδύναμα μέτρα αν δεν είναι εφικτό να καταργηθούν οι φόροι και τα τέλη αυτά. Το καλύτερο θα ήταν να βρει το κράτος χρήματα από την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά το ευρύτερο θέμα της φοροδιαφυγής (που αναμφισβήτητα υπήρχε και υπάρχει), το να επιχειρείς να την καταπολεμήσεις αυξάνοντας τους φόρους και τις εισφορές σε όλους επειδή είτε δεν μπορείς ή δεν θες ή βαριέσαι βρε παιδί μου (ανθρώπινο είναι...) να αντιμετωπίσεις την φοροδιαφυγή αυτή καθεαυτή είναι τουλάχιστον βλακώδες (και όχι, δεν με ενδιαφέρει πόσο δύσκολο είναι, καθώς τέτοιου είδους καθήκοντα είναι μέσα στο job description ενός κυβερνώντος). Γιατί το αποτέλεσμα είναι ότι ακόμα και αυτοί που δεν φορο- ή εισφοροδιέφευγαν για τον οποιοδήποτε λόγο (φόβος, ηθική, θέμα χαρακτήρα, κλπ) τώρα θα αρχίσουν να επιδίδονται στο σπορ προκειμένου να μην κλείσουν το οποιοδήποτε "μαγαζί" τους.

 

Όσον αφορά το τέλος 2%... Αν κατάλαβα καλά, αντιμετωπίζει όλους τους αγοραστές και χρήστες τέτοιων προϊόντων ως κακούς κλέφτες εκ των προτέρων και προκειμένου να προστατεύσει τις εταιρίες και τα άτομα που συμμετέχουν στην παραγωγή ταινιών και λοιπών παρεμφερών ειδών βάζει ένα τέλος σε κάθε συσκευή που θα μπορούσε δυνητικά να χρησιμοποιηθεί για "πειρατεία" (υπεραπλουστεύω πιθανώς, αλλά δεν αξίζει κάτι παραπάνω σε εξόφθαλμα ηλίθιες ιδέες); Και αυτά τα χρήματα σκοπεύει μετά τι, να τα αποδώσει στις προαναφερόμενες εταιρίες και άτομα (χο χο χο...); Οπότε ο πατέρας μου π.χ. που παίρνει ένα tablet για να χαζεύει εφημερίδες και αθλητικά από τα νόμιμα sites αυτών (σάμπως ξέρει να κάνει και κάτι άλλο, technology savvy he ain't...) θα πληρώσει κερατιάτικα (ανεξάρτητα από το ύψος αυτών) για πνευματικά δικαιώματα τα οποία ουδέποτε πρόκειται να καταπατήσει/παραβιάσει/insert appropriate term here και τα οποία ουσιαστικά έτσι και αλλιώς κατά μία έννοια θα πλήρωνε όταν θα επέλεγε π.χ. να νοικιάσει μια ταινία ή να πάει να την δει στον κινηματογράφο;

 

Ιδιοφυές... :mellow:

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...